Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

De unde sa iau credit?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Remaker

Remaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.08.2003
Salut,

As vrea sa-mi fac un credit de nevoie personale si am nevoie de sfaturi.
Ma intereseaza o suma undeva intre 3000 - 5000 RON pe o perioada undeva la un an(12-16 luni maxim).

Problema e ca eu sunt tanar si habar nu am cum, ce , unde e mai avantajos.

Am 20 de ani si vechime pe cartea de munca am destul de putin... Adica am inceput sa lucrez de prin august, anul acesta.

O alta chestie care complica lucrurile este faptul ca eu primesc o parte mica din salariu(minimul pe economie sau ceva de genu') pe cartea de munca restul fiind trecut pe drepturi de autor.

Astept sfaturi...


Multumesc anticipat!

#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Din cate stiu de la o prietena care este directoare la o sucursala BCR, trebuie sa ai minim un an de cand lucrezi, si suma pe care o poti plati pe luna este de 40% din salariul tau. Din pacate ti-ai ales cam prost momentul, dobanzile fiind majorate foarte mult in ultima vreme, mai ales cu criza americii. Deci, la un credit de nevoi personale de 5000 LEI, facand calculele, ar trebui sa dai inapoi 80-90 milioane bancii. Fa un calcul simplu: (5000 + TVA) / 16 (luni) = 40% din salariul tau.

#3
Remaker

Remaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.08.2003
Din ce am inteles eu exista banci care ofera credite si pentru cei care lucreaza de mai putin de un an si de asemenea banci care accepta si venitul generat din drepturile de autor.

Daca fac un calcul si pun in vedere venitul de pe cartea de munca + drepturi autor pentru un credit de 5000 RON pe 16 luni atunci vad ca ar venii undeva la ~400 RON plata pe luna ... asta ar reprezenta undeva la ~15% din venitul meu.

#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Ai uitat sa adaugi si dobanda bancii. Nu ma consider in masura  sa iti dau mai multe informatii, oricum, calculul acesta este general, el facut de banca este putin mai complex. Iti recomand sa contactezi unele bancii, ING de exemplu care are suportul foarte OK, si cred ca te vor lamuri ei :) .

Edited by oauzor, 15 November 2008 - 17:59.


#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005

View Postoauzor, on Nov 15 2008, 17:58, said:

Ai uitat sa adaugi si dobanda bancii. Nu ma consider in masura  sa iti dau mai multe informatii, oricum, calculul acesta este general, el facut de banca este putin mai complex. Iti recomand sa contactezi unele bancii, ING de exemplu care are suportul foarte OK, si cred ca te vor lamuri ei :) .

Posteaza unde trebuie, nu mai e nevoie de alt toppic nou...

AICI

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
In general la drepturi de autor sau PFA iti fac o medie a venitului pe ultimul an. Nu e neaparat sa ai vechime in munca 1 an ca sa iei credit de nevoi personale. Sau cel putin nu era, acum cu noile norme cine stie ce le-o mai veni in cap.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate