Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Stare generala proasta

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Ai o activitate sa-ti ocupe timpul? O facultate, un job?

#20
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
am inteles , stiu I need to grow up fast :P

chestia tine de psihic (normal) , deci daca ai gasi un dr te-ai ,"rezolva"mai repede .

mie singurul moment cand mi-a trecut a fost doar cand am avut o persoana foarte foarte draga langa mine(love) , odata mi s-a intamplat asta si cand o aveam ma trezeam dimineatza direct la "treaba" saream .. lucram mult pt scoala , ieseam afara , faceam cumparaturile(ceea ce eu nu mai fac asa ceva din nou) , cand am ramas sg (in acest moment) gata s-a dus totul :) , deci practic ai nevoie de ceva care sa-ti stimuleze creierul :P

m-am bazat doar pe persoana aia , am uitat total de prietenii mei(aici am facut MAREA , imensa greseala , pt ca pe ei nici nu-i mai bagam in seama) si cand s-a terminat cu ea , parca s-a terminat totul ;)

deci pe langa doctor , te-ar rezolva si dragostea , pentru ca te simti singura .

Si ca sa-ti treaca (adica am observat ca a mers/mergea la mine) sa faci ceea ce nu-ti place sa faci , cu mult efort o sa-ti revii. ;)

p.s  o partida de sex ar fi buna ;) sau mai multe normal :D

Edited by pimpey, 14 November 2008 - 12:20.


#21
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008

 ionutz78, on Nov 14 2008, 11:15, said:

Ai o activitate sa-ti ocupe timpul? O facultate, un job?
anul acesta am terminat facultatea iar de gasit un job nu am gasit nici pana acum, dar sincer imi e si frica sa am un loc de munca .daca intru in starea aia la locul de munca ce fac?ar cam trebui sa ma ocup de licenta acum, dar nici pentru asta nu am tragere de inima, imi e frica de tot si de toate ionutz.

 pimpey, on Nov 14 2008, 11:15, said:

am inteles , stiu I need to grow up fast :P

chestia tine de psihic (normal) , deci daca ai gasi un dr te-ai ,"rezolva"mai repede .

mie singurul moment cand mi-a trecut a fost doar cand am avut o persoana foarte foarte draga langa mine(love) , odata mi s-a intamplat asta si cand o aveam ma trezeam dimineatza direct la "treaba" saream .. lucram mult pt scoala , ieseam afara , faceam cumparaturile(ceea ce eu nu mai fac asa ceva din nou) , cand am ramas sg (in acest moment) gata s-a dus totul :) , deci practic ai nevoie de ceva care sa-ti stimuleze creierul :P

m-am bazat doar pe persoana aia , am uitat total de prietenii mei(aici am facut MAREA , imensa greseala , pt ca pe ei nici nu-i mai bagam in seama) si cand s-a terminat cu ea , parca s-a terminat totul ;)

deci pe langa doctor , te-ar rezolva si dragostea , pentru ca te simti singura .

p.s  o partida de sex ar fi buna ;) sau mai multe normal :D
nu stiu daca conteaza asa de mult sa ai un partener de viata.in situatia mea eu am dar el nu prea intelege starile mele si imi vine greu sa i le explic atat timp cat nici eu nu stiu ce inseamna ele.si nu se poate discuta intotdeaua cu partenerul de viata, mai are si el alte probleme nu numai pe ale tale.mai discut cu mama ce-i drept dar saraca se intristeaza ca nu stie ce sa faca, si mai bine tin pentru mine.si sa stii ca nu ajuta sexul asa de mult, cel putin nu in cazul meu.

#22
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 ariadna22, on Nov 14 2008, 12:19, said:

imi e frica de tot si de toate .
Asta spune tot despre starea ta.
Problema ta tine de psihic, de motivatie, de autocontrol, motive sa consulti un psiholog care sa-ti redea increderea in puterile tale.

Cred ca un job te-ar ajuta foarte mult sa depasesti situatia actuala.

#23
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008

 ionutz78, on Nov 14 2008, 10:24, said:

Asta spune tot despre starea ta.
Problema ta tine de psihic, de motivatie, de autocontrol, motive sa consulti un psiholog care sa-ti redea increderea in puterile tale.

Cred ca un job te-ar ajuta foarte mult sa depasesti situatia actuala.
multumesc pentru sfat,asa o sa fac.in primul rand o sa caut un psiholog care sa ma ajute sa depasesc situatia si apoi un job care sa ma atraga.ms ionutz

#24
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
am trecut la un moment dat prin ceva asemanator...am fost plecata cu bursa in afara un an de zile, iar la intoarcere prietenul meu a decis sa ne despartim. au urmat cateva luni in care n-am iesit din casa, in care nu ma ridicam din pat cu zilele, nu ma duceam la facultate. a fost super nasol! la rugamintile unui prieten am decis sa ma angajez. m-a ajutat enorm sa fiu intr-un colectiv, sa am un job care presupunea lucrul in echipa si sa invat sa comunic cu cei din jur, sa nu mai fiu doar eu cu mine...

iti recomand si eu sa-ti gasesti o activitate, e f important sa-ti ocupi mintea cu ceva...sa cunosti oameni noi, sa iti faci prieteni daca poti.

#25
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

 ariadna22, on Nov 14 2008, 12:03, said:

---------------------

ultima ora la medicul de familie mi s-a zis ca sufar si de sedentarism, dar tot nu reusesc sa inteleg raceala mea din piciuoare si deodata transformarea mea intr-o leguma.ms pentru ajutor Mirovaia
Medicul acela trebuie să fie cu adevărat inteligent, să-i duci un buchet de flori data viitoare. Și în plus bagă niște genoflexiuni, ar fi păcat să-și fi răcit gura de pomană.
Deocamdată ai întrunit două simptome caracteristice deficitului de EPA și DHA: extremități reci și depresia.

http://www.google.ro...e...utare&meta=
Încearcă să elimini cel puțin temporar uleiul de floarea soarelui sub orice formă, grăsimi trans, untură etc. Idem cornuri și plăcinte ce conțin astfel de uleiuri hidrogenate.

În schimb poți folosi ulei extravirgin de rapiță sau de cînepă - au un raport foarte bun omega 6: omega 3, nuci și migdale din ultima recoltă, semințe de in (conțin foarte mult ALA)
Apoi uleiul extravirgin de măsline, nu conține prea mult omega 6 și e bun pentru sănătatea ficatului.

Pentru degete reci, au efect turmericul, ginko biloba, scorțișoara, ghimbirul. Caută info pe tema asta.

Edited by Mirovaia_Scorb, 14 November 2008 - 14:28.


#26
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008

 Mirovaia_Scorb, on Nov 14 2008, 13:10, said:

Medicul acela trebuie să fie cu adevărat inteligent, să-i duci un buchet de flori data viitoare. Și în plus bagă niște genoflexiuni, ar fi păcat să-și fi răcit gura de pomană.
Deocamdată ai întrunit două simptome caracteristice deficitului de EPA și DHA: extremități reci și depresia.

http://www.google.ro...e...utare&meta=
Încearcă să elimini cel puțin temporar uleiul de floarea soarelui sub orice formă, grăsimi trans, untură etc. Idem cornuri și plăcinte ce conțin astfel de uleiuri hidrogenate.

În schimb poți folosi ulei extravirgin de rapiță sau de cînepă - au un raport foarte bun omega 6: omega 3, nuci și migdale din ultima recoltă, semințe de in (conțin foarte mult ALA)
Apoi uleiul extravirgin de măsline, nu conține prea mult omega 6 și e bun pentru sănătatea ficatului.

Pentru degete reci, au efect turmericul, ginko biloba, scorțișoara, ghimbirul. Caută info pe tema asta.
multumesc frumos pentru ajutor.am sa tin cont de sfaturile tale si totodata o sa imi fac o analiza mai amanuntita a sangelui ca sa vad sigur ce  e cu carentele de care imi spui.ms mult inca odata

 adrianatoma, on Nov 14 2008, 12:46, said:

am trecut la un moment dat prin ceva asemanator...am fost plecata cu bursa in afara un an de zile, iar la intoarcere prietenul meu a decis sa ne despartim. au urmat cateva luni in care n-am iesit din casa, in care nu ma ridicam din pat cu zilele, nu ma duceam la facultate. a fost super nasol! la rugamintile unui prieten am decis sa ma angajez. m-a ajutat enorm sa fiu intr-un colectiv, sa am un job care presupunea lucrul in echipa si sa invat sa comunic cu cei din jur, sa nu mai fiu doar eu cu mine...

iti recomand si eu sa-ti gasesti o activitate, e f important sa-ti ocupi mintea cu ceva...sa cunosti oameni noi, sa iti faci prieteni daca poti.
ceea ce ai patit tu mi se intampla de fiecare data cand aveam o relatie mai stabila(de vreo 2 ori) si la fel pateam , insa eu patesc si acum cand am o relatie de 3 ani, totul incepand acum 2 ani.sigur e ceva psihic si sigur mi-ar face bine sa imi caut un job.multumesc pentru sfat:*

#27
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Dragă ariadna22, mergi întâi la un psihiatru să-ți prescrie niște antidepresive ușoare, în doze destul de mici cât să te liniștească, nu să te chiaunească de cap!
Apoi caută un psiholog bun și îți garantez eu că după vreo 6-7 ședințe vei fi altă persoană!
Totul depinde de tine, depinde cum încerci și cum te străduiești să scapi de aceste stări! Milioane de oameni au trecut prin așa ceva, toate dispar, dar trebuie luate măsuri nu să te afunzi până nu mai e cale de rezolvare!
Cere ajutorul părinților dacă sunt lângă tine, dacă nu, fă-ți curaj și rezolvă singură aceste probleme!

#28
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
O Dumnezeule care faci copii! Ce antidepresive, exact de asta trebuie să se fereasacă ca necuratul de tămîie. Nu sunt oare alfalfa sau țelina antidepresive renumite? Alfalfa se poate cumpăra cu 11 ron, iar țelina încă se mai vinde al piață cu 1 leu/legătură. Se poate da prin răzătoare, obligatoriu cu suc de castraveți

Quote

Efectul tonic si fortifiant aparut in urma unei cure cu telina se datoreaza stimularii glandelor suprarenale, reducerii hormonului de stres si relaxarii vaselor sangvine.

Quote

Alfalfa

Indicatii:
Ca supliment fitoterapic in tratamente alopate ale unor tulburari digestive acute si cronice, hepatite cronice; fortifica sistemul imunitar si incetineste procesele de imbatranire, asigura un somn mai odihnitor, creste puterea fizica, pofta de viata.

Și mai sunt zeci de alte metode de combatere a stresului și depresiei: mersul desculț în iarbă, hipnoza, terapia prin muzică, prin culori. ORICE altceva pînă la medicamente.

Fie ca trezirea voastră să nu fie cu mult mai lungă decît noaptea...

Edited by Mirovaia_Scorb, 15 November 2008 - 00:08.


#29
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Mirovaia_Scorb, on Nov 14 2008, 23:46, said:

Quote

Efectul tonic si fortifiant aparut in urma unei cure cu telina se datoreaza stimularii glandelor suprarenale, reducerii hormonului de stres si relaxarii vaselor sangvine.

Nu te contrazic pe subiectul telina dar pe mine m-ai facut curios si te rog sa-mi raspunzi (mai pe scurt si la obiect):

1. La care hormon de stres faci referire cand spui ca-l reduce telina?
2. Ce hormoni sunt secretati in urma stimularii suprarenalelor ca efect al curei de telina?

#30
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Cortizolul se reduce, iar dheas crește bănuiesc și androsteron, dar ăla e produs în testicule.
Pe viitor să nu mai pui întrebări d-astea, că nu are sens (ce faci mă testezi  :w00t: )
Ai căutat și tu pe google pt androsteron și vrei să-mi dai șah mat  :D

Edited by Mirovaia_Scorb, 15 November 2008 - 01:10.


#31
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Mirovaia_Scorb, on Nov 15 2008, 01:04, said:

(ce faci mă testezi  :w00t: ) ?

Nu te testez, mai informez si eu ca sa nu mor prost.

Din ce-mi mai aduc si eu aminte de prin facultate, cand te referi la androsteron  cred ca faci referire la androstendion care e secretat si de testicul si de corticosuprarenala. Pe noi ne-a invatat ca testiculul secreta testosteron, dihidrotestosteron si androstendion; iar corticosuprarenala secreta DHEa,DHEAS, androstendion si etiocolanolon.

Gata cu offtopicul
si curiozitatile, fata are o depresie ce trebuie tratata, sfaturi a primit destule , decizia ii apartine incotro o apuca.

Edited by ionutz78, 15 November 2008 - 12:11.
completari


#32
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008
va multumesc tuturor pentru ajutor .de acum trebuie sa imi rezolv problemele si sincer mi-ati fost de un real folos.multumesc inca odata

#33
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
astazi m-am dus la meditatie , la Economie (profa e cea mai buna din oras) deci automat profa mea e profa si de Logica , Psihologie blabla (intelegeti voi)

a observat ca m-am schimbat (acum sufar si din alta cauza) si mi-a  zis ca un psiholog ar putea sa ma faca bine doar cu "cateva" intrebari ;)

Luni ma duc la medicul de familie , ii explic ce mi se intampla si poate ajung pe la psiholog , daca ajung acolo :P o sa va spun daca ma simt mai ok

si daca chiar e rezolva asa ceva rapid sau nu !

psihologul pare cea mai usoara si cea mai buna optiune ;)

Edited by pimpey, 15 November 2008 - 12:04.


#34
Gabriel_Ion

Gabriel_Ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.12.2007
cred ca atunci cand ai stari de genul asta, nu ai chef sa faci nimic sau sa iesi din casa, ar trebui sa te gandesti la lucrurile care iti plac cu adevarat sa le faci, poate asta te va motiva sa iesi un pic din starea de moleseala.

#35
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008

 pimpey, on Nov 15 2008, 11:03, said:

astazi m-am dus la meditatie , la Economie (profa e cea mai buna din oras) deci automat profa mea e profa si de Logica , Psihologie blabla (intelegeti voi)

a observat ca m-am schimbat (acum sufar si din alta cauza) si mi-a  zis ca un psiholog ar putea sa ma faca bine doar cu "cateva" intrebari ;)

Luni ma duc la medicul de familie , ii explic ce mi se intampla si poate ajung pe la psiholog , daca ajung acolo :P o sa va spun daca ma simt mai ok

si daca chiar e rezolva asa ceva rapid sau nu !

psihologul pare cea mai usoara si cea mai buna optiune ;)
pimpey anunta-ma si pe mine dupa ce ajungi pe la psiholog..sa imi zici daca se merita sau nu..mersi mult

#36
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu ți-am zis că se merită! De ce nu vrei să încerci?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate