Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Stare generala proasta

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008
buna seara.am si eu o problema existentiala..ca sa ii spun asa.de faorte mult timp..mai exact...de acum 2 ani...am niste stari generale proaste..nu tot timpul..dar exact atunci cand iti e lumea mai draga.sa va explic mai exact cum se manifesta starile acestea: as sta toata ziua in pat, as dormi mereu, nu am chef de nimik si de nimeni,simt o raceala in picioare..si cam atat....pana acum nu m-am gandit ca ar fi o problema medicala ci pur si simplu ca tine de psihicul meu..insa au trecut 2 ani si nu vad nici o schimbare desi am incercat sa ma autocontrolez..sa ma ambitionez sa nu mai stau asa ca o leguma...daca aveti idee despre ce ar fi vorba...sau daca ma sfatuiti sa merg la un doctor la ce doctor ar trebui sa merg?...astept raspunsurile voastre..

Edited by adadoi, 14 November 2008 - 08:57.
...................


#2
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Ce medici ai consultat? Ceva analize ai facut?

PS: te rog fara puncte de suspensie .

#3
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008

 ionutz78, on Nov 13 2008, 19:55, said:

Ce medici ai consultat? Ceva analize ai facut?

PS: te rog fara puncte de suspensie .
faza nasoala e ca ultimele analiza la sange le-am facut acum 1 an jumate si atunci au iesit toate bune.si pana acum, dupa cum am spus nu am crezut ca poate sa fie din cauza medicala si de aceea nu am consultat nici un medic.dar nici nu as sti ce medil sa consult.tu ce imi sugerezi?

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Psihiatru și câteva ședințe la psiholog apoi!

#5
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008

 ripper, on Nov 13 2008, 21:02, said:

Psihiatru și câteva ședințe la psiholog apoi!
chiar crezi ca e necesar sa ma duc la psihiatru?adica sunt nebuna?inteleg faza cu psihologii dar psihiatru nu e prea mult?si de ce crezi ca nu ar fi ceva medical, adica vreo boala sau mai stiu eu ce?

#6
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 ariadna22, on Nov 13 2008, 22:04, said:

chiar crezi ca e necesar sa ma duc la psihiatru?adica sunt nebuna?inteleg faza cu psihologii dar psihiatru nu e prea mult?si de ce crezi ca nu ar fi ceva medical, adica vreo boala sau mai stiu eu ce?

ripper ti-a dat un sfat bun si bine intentionat si nu trebuie sa te superi, s-ar putea sa ai o tulburare anxio-depresiva (in limbaj popular "tristete mare") ce se trateaza la psihiatru cu antidepresive, si nici pe departe nu inseamna ca esti nebuna, doar ca ai nevoie de ajutor sa depasesti situatia.

Ai probleme in familie de natura emotionala?

Si ti-as mai recomanda si un consult endocrinologic, pentru  un hipotiroidism?

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-a zis nimeni că ești nebună! Dacă mergi la psihiatru nu trebuie să fii nebun! Sunt simptome specifice unei stări proaste, a unei depresii și trebuie identificată problema!

#8
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008

 ionutz78, on Nov 13 2008, 21:19, said:

ripper ti-a dat un sfat bun si bine intentionat si nu trebuie sa te superi, s-ar putea sa ai o tulburare anxio-depresiva (in limbaj popular "tristete mare") ce se trateaza la psihiatru cu antidepresive, si nici pe departe nu inseamna ca esti nebuna, doar ca ai nevoie de ajutor sa depasesti situatia.

Ai probleme in familie de natura emotionala?

Si ti-as mai recomanda si un consult endocrinologic, pentru  un hipotiroidism?
am inteles ideea cu psihiatrul insa nu pricep de ce mi se intampla numai cateodata dar totodata des, adica ma tine si cate 5 zile, zile in care stau in casa si nu fac nimic.si ma gandesc si la o problema medicala in urma vizionarii unui film.va multumesc pentru sfaturi

 ionutz78, on Nov 13 2008, 21:19, said:

ripper ti-a dat un sfat bun si bine intentionat si nu trebuie sa te superi, s-ar putea sa ai o tulburare anxio-depresiva (in limbaj popular "tristete mare") ce se trateaza la psihiatru cu antidepresive, si nici pe departe nu inseamna ca esti nebuna, doar ca ai nevoie de ajutor sa depasesti situatia.

Ai probleme in familie de natura emotionala?

Si ti-as mai recomanda si un consult endocrinologic, pentru  un hipotiroidism?
si chiar nu am probleme in familie, poate doar prea multi nervi.un doctor mi-a spus ca strau prost cu nervii, poate fi si asta o cauza?

 ripper, on Nov 13 2008, 21:20, said:

N-a zis nimeni că ești nebună! Dacă mergi la psihiatru nu trebuie să fii nebun! Sunt simptome specifice unei stări proaste, a unei depresii și trebuie identificată problema!
ms pentru sfat ripper.cred ca pana la urma asa o sa fac, desi imi e frica oarecum de parerea celorlati

#9
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
in situatia ta ma aflu si eu cred , nush daca mai rau sau nu
la mine problema e din cauza nervilor :) si da deoarece nu-mi convine nimic , imi lipseste ceva dar nu stiu exact ce:P

Nici nu stiu cum sa scap de depresia asta pt ca  o am de mult timp

si ma uit la trecut si cand il compar cu prezentul parca sunt alt om , unul schimbat in rau :(

Pb la mine a fost asta cred (care m-a adus in starea asta) cand eram mic nu-mi doream nimic , de aceea aveam de castigat , acum am ajuns sa-mi doresc multe si sa nu primesc nimic (aproape mda) , asta cred ca m-a adus in situatia in care sunt :-s

#10
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008

 pimpey, on Nov 13 2008, 21:02, said:

in situatia ta ma aflu si eu cred , nush daca mai rau sau nu
la mine problema e din cauza nervilor :) si da deoarece nu-mi convine nimic , imi lipseste ceva dar nu stiu exact ce:P

Nici nu stiu cum sa scap de depresia asta pt ca  o am de mult timp

si ma uit la trecut si cand il compar cu prezentul parca sunt alt om , unul schimbat in rau :(

Pb la mine a fost asta cred (care m-a adus in starea asta) cand eram mic nu-mi doream nimic , de aceea aveam de castigat , acum am ajuns sa-mi doresc multe si sa nu primesc nimic (aproape mda) , asta cred ca m-a adus in situatia in care sunt :-s
cel putin tu cauti o explicatie logica pentru ceea ce ti se intampla, eu una nu gasesc nici o explicatie.si eu am probleme cu nervii insa nu cred ca asta ar fi cauza, pentru ca atunci cand intru in starile acelea nu sunt nervoasa , chiar deloc, si nici nu imi explic raceala din picioare si deodata transformarea mea in alt om, ca si tine, intr-unul rau.acum 2 ani daca ma uit in urma eram o persoana normala si acum parca sunt foarte schimbata, si in rau nu in bine.

#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
pimpey, nu te supara, dragule, dar daca "iti doresti ceva si nu primesti nimic" nu ma mir ca esti depresiv. Mos Craciun nu exista. Numai tu singur poti sa-ti dai cadouri, ia incearca sa si faci ceva in sensul asta in loc sa stai si sa astepti sa primesti. Cum ar spune un user vechi: grow up!
ariadna: lasa explicatiile (si miile de puncte de suspensie, dar asta e alta problema) si du-te la un medic. Da, "problemele cu nervii" pot fi cauza.

#12
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Mult timp am ignorat rolul raportului omega 6 - omega 3.  Nivelul minim DHA este o condiție esențială pentru o stare de spirit bună.
Revizuziește-ți alimentația în scopul ăsta sau o soluție trivială, încearcă niște suplimente de omega 3.

Dacă suspectezi ceva carențe vitaminice sau minerale, încearcă ulei de pește, altfel nu ai șanse să obții DHA din surse vegetale (cel puțin în primă fază).

------------------------------------------

O soluție ce rezolvă doar o parte din problemă, pe topicul de aici.

Edited by Mirovaia_Scorb, 14 November 2008 - 10:25.


#13
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007

 ariadna22, on Nov 13 2008, 23:05, said:

cel putin tu cauti o explicatie logica pentru ceea ce ti se intampla, eu una nu gasesc nici o explicatie.si eu am probleme cu nervii insa nu cred ca asta ar fi cauza, pentru ca atunci cand intru in starile acelea nu sunt nervoasa , chiar deloc, si nici nu imi explic raceala din picioare si deodata transformarea mea in alt om, ca si tine, intr-unul rau.acum 2 ani daca ma uit in urma eram o persoana normala si acum parca sunt foarte schimbata, si in rau nu in bine.

Ce varsta ai si ai suferit recent vreo trauma (emotionala) ?

#14
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008

 blacknights_wh, on Nov 14 2008, 09:18, said:

Ce varsta ai si ai suferit recent vreo trauma (emotionala) ?
am 22 de ani.si traume am suferit destule cum ar fi despartirile de prieten si certurile foarte dese.cred ca si asta conteaza nu?


 Mirovaia_Scorb, on Nov 14 2008, 08:13, said:

Mult timp am ignorat rolul raportului omega 6 - omega 3.  Nivelul minim DHA este o condiție esențială pentru o stare de spirit bună.
Revizuziește-ți alimentația în scopul ăsta sau o soluție trivială, încearcă niște suplimente de omega 3.

Dacă suspectezi ceva carențe vitaminice sau minerale, încearcă ulei de pește, altfel nu ai șanse să obții DHA din surse vegetale (cel puțin în primă fază).

------------------------------------------

O soluție ce rezolvă doar o parte din problemă, pe topicul de aici.
poate par cam inapoiata dar ce e DHA?si la ultimele analize de sange au iesit toate bune.nu stiu cam la ce ar trebui sa fac niste analiza la sange ca sa vad ceva concret

#15
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 ariadna22, on Nov 14 2008, 11:36, said:

poate par cam inapoiata dar ce e DHA?si la ultimele analize de sange au iesit toate bune.nu stiu cam la ce ar trebui sa fac niste analiza la sange ca sa vad ceva concret

Citeste aici, e pe engleza. Cauta DHA acolo si ai sa gasesti.

#16
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
ariadna22, ia-ti inima in dinti si mergi la un medic (psihiatru sau nu) si in functie de diagnosticul lui ne putem da cu parerea despre studii, acizi , medicatie etc.

Edited by ionutz78, 14 November 2008 - 11:54.


#17
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Nu ești înapoiată, nici eu nu știam mai mult decît numele pînă acum o lună.
Sunt 3 acizi grași esențiali ce trebuie menționați. ALA, EPA (protejează inima și articulațiile), DHA (esențial în procesul cognitiv, auz, vedere etc). În general organismul îi obține unul din celălalt, exact în aceasstă ordine. Dar de multe ori bioconversia nu funcționează ideal, mai ales dacă ai o alimentație monotonă și bogată în omega 6.
Ideea principală este că ar fi posibil să ai nevoie de DHA, pînă te dumirești cum stă treaba, poți încerca temporar uleiul de pește.
Oricum, nu există limită superioară, așa că poți lua liniștită 500 mg/zi.

-----------------------------------
În afară de asta mai ai nevoie de nivelul minim de colesterol "bun" (HDL), B6.

Nu uita de mișcare, poate schimba fundamental tratamentul ales.

Edited by Mirovaia_Scorb, 14 November 2008 - 12:04.


#18
ariadna22

ariadna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2008

 ionutz78, on Nov 14 2008, 09:53, said:

ariadna22, ia-ti inima in dinti si mergi la un medic (psihiatru sau nu) si in functie de diagnosticul lui ne putem da cu parerea despre studii, acizi , medicatie etc.
iti dai seama ca vreau sa merg la un medic si sa rezolv odata problema asta care imi incurca viata.dar chiar nu as vrea sa umblu din doctori in doctori, plus ca asta ma costa si o groaza de bani.pe care nu ii am acum

 Mirovaia_Scorb, on Nov 14 2008, 09:57, said:

Nu ești înapoiată, nici eu nu știam mai mult decît numele pînă acum o lună.
Sunt 3 acizi grași esențiali ce trebuie menționați. ALA, EPA (protejează inima și articulațiile), DHA (esențial în procesul cognitiv, auz, vedere etc). În general organismul îi obține unul din celălalt, exact în aceasstă ordine. Dar de multe ori bioconversia nu funcționează ideal, mai ales dacă ai o alimentație monotonă și bogată în omega 6.
Ideea principală este că ar fi posibil să ai nevoie de DHA, pînă te dumirești cum stă treaba, poți încerca temporar uleiul de pește.
Oricum, nu există limită superioară, așa că poți încerca liniștită 500 mg/zi.

-----------------------------------
În afară de asta mai ai nevoie de nivelul minim de colesterol "bun" (HDL), B6.

Nu uita de mișcare, poate schimba fundamental tratamentul ales.
sincera sa fiu nu am o alimentatie foarte variata sau bogata pentru ca am si o gastrita pe sistem nervos, si de fiecare data cnd intru in aceasta stare proasta nu mananc nimic toata ziua.beau foarte multe lichide, dar de mancat nu am chef si nici pofta.ultima ora la medicul de familie mi s-a zis ca sufar si de sedentarism, dar tot nu reusesc sa inteleg raceala mea din piciuoare si deodata transformarea mea intr-o leguma.ms pentru ajutor Mirovaia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate