Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Card Cetelem

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
joanaav

joanaav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.11.2008
Dragilor,
Nu eu sunt cea care a facut stupizenia de a avea un astfel de card, ci o cunostinta mai in varsta si cu posibilitati materiale reduse. Sustine ca in afara cumpararii unui produs electrocasnic in valoare de 1100 lei in 2006 si retragerea unei sume de ~400 lei nu l-a mai folosit deloc din august 2007.
Cu toate astea imi arata acum niste extrase de cont din 11.2007 in care apar retrageri de numerar de 10 lei, 50 lei si tot asa pana la 500 lei. Ca sa nu mai spus ca tot in acest extras apare sold de 3745 lei.
Ori nu inteleg eu ori ea nu-mi spune tot, cert este ca ea nu recunoaste nici o retragere si nu intelege sub nici o forma de unde si pana unde sold de 3700 lei cand ea sustine ca a folosit ~1500 lei.
Am sunt si la Cetlem sa cer un desfasurator ala acestor tranzactii din 2006 si pana acum. Lucru care mi s-a parut absolut firesc.
Raspuns: "ce vreti doamna acum de la noi. Pai noi pastram maxim o luna aceste tranzactii. Daca vreti, faceti plangere la politie, da' va trebuie dovada! De ce nu aveti extrase de cont, ca noi le trimitem in fiecare luna si oricum nu puteti plati fara ele"
Si vin si intreb: cum se pot face retrageri? de ce flanco a incasat banii fara extras daca Cetelem spune ca fara nu se plateste? de ce dobanda a trecut de la 25%/an la 26,4%/an si apoi la 2,5%/luna? de ce costul extrasului este de 3 lei conform casetei de informatii din josul paginii si totusi el apare ca fiind de 3,5 lei in extras? de ce se ia comision de extras daca nu se elibereaza extras? Cum poate limita de credit sa fie 3680 lei si apoi sa creasca la 4000 lei fara ca nimeni sa o ceara si mai mult, limita sa fie 4000 lei dar soldul curent sa fie de 4100 lei?
Femeia e disperata ca a ajuns sa plateasca 160 lei/luna si nu stie nici sa vorbeasca cu ei.
Daca stiti despre ce vorbesc eu aici si ce vreau eu sa aflu, lamuriti-ma si pe mine, va rog
Multumesc

Edited by joanaav, 13 November 2008 - 08:44.


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 03.02.2005
Persoana aia ar face bine sa-si inchida acel card si sa plateasca in rate "gaura" de bani.
Acea persoana nu spune adevarul sau nu-si mai aminteste de alte plati sau extrageri.
Valoarea datorata poate sa depaseasca limita maxima de imprumut din cauza comisioanelor sau a dobanzilor datorate.
Din pacate nu vei primi aici nici un ajutor, eventual cateva sfaturi.

#3
joanaav

joanaav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.11.2008

 Ciubex, on Nov 13 2008, 10:53, said:

Persoana aia ar face bine sa-si inchida acel card si sa plateasca in rate "gaura" de bani.
Acea persoana nu spune adevarul sau nu-si mai aminteste de alte plati sau extrageri.
Valoarea datorata poate sa depaseasca limita maxima de imprumut din cauza comisioanelor sau a dobanzilor datorate.
Din pacate nu vei primi aici nici un ajutor, eventual cateva sfaturi.

Hmm. e greu sa nu-si aminteasca faptul ca acel card a stat in porofelul ei si ea nu stie PIN-ul.
Eu as vrea sa inteleg mai bine care sunt modalitatile de lucru ale acestui gen de card pentru a-i putea "compune" o reclamatie completa.
Mai astept, poate se mai gasesc utiizatori multumiti sau nu de acest sistem care stiu mai multe ca mine.....

#4
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,691
  • Înscris: 13.12.2006
la mine au venit o data sa-mi faca card de ala, a doua oara mi-au trimis un plic cu un card magnetic de forma cu un titlu sugestiv "asa ar arata cardul dumneavoastra" apoi vazand ca nu-i contactez mi-au trimis pin-ul printr-un alt plic.
am sunat la ei le-am dat-o putin prin gura fara menajamente, le-am spus ca am inregistrat convorbirea si ca nu vreau nici un afurisit de card de la ei...de atunci am avut pace cu ei, mai am doua luni si apoi sa vedem cum scapam de tot de rate, ca am inteles ca dupa ce se termina perioada de rate trebuie sa inchizi si contu ca sa nu te pomenesti ca esti dator cu nush ce comisioane de administarare si alte cele.

#5
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 VipeR85, on Nov 14 2008, 09:53, said:

la mine au venit o data sa-mi faca card de ala, a doua oara mi-au trimis un plic cu un card magnetic de forma cu un titlu sugestiv "asa ar arata cardul dumneavoastra" apoi vazand ca nu-i contactez mi-au trimis pin-ul printr-un alt plic.
am sunat la ei le-am dat-o putin prin gura fara menajamente, le-am spus ca am inregistrat convorbirea si ca nu vreau nici un afurisit de card de la ei...de atunci am avut pace cu ei, mai am doua luni si apoi sa vedem cum scapam de tot de rate, ca am inteles ca dupa ce se termina perioada de rate trebuie sa inchizi si contu ca sa nu te pomenesti ca esti dator cu nush ce comisioane de administarare si alte cele.
Ai grija sa-l inchizi...eu am patit-o cu BCR, aveam un card Flanco-BCR si dupa ce l-am lichdat, a trebuit sa umblu inca trei luni pana am scapat definitiv-imi trimiteau tot felul de extrase si hartii mizere, doar-doar o sa renunt la lichidare.  Metoda cea mai buna este sa ii stresezi tu pe ei- eu ma duceam de 2-3 ori pe saptamana foarte calm, si ma interesam reaxat la acceasi persoana ce mai face contul meu de card..intr-un final a cedat nervos si am scapat..

#6
Oana-Dana

Oana-Dana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2009

 mymothman69, on Nov 20 2008, 00:46, said:

Ai grija sa-l inchizi...eu am patit-o cu BCR, aveam un card Flanco-BCR si dupa ce l-am lichdat, a trebuit sa umblu inca trei luni pana am scapat definitiv-imi trimiteau tot felul de extrase si hartii mizere, doar-doar o sa renunt la lichidare.  Metoda cea mai buna este sa ii stresezi tu pe ei- eu ma duceam de 2-3 ori pe saptamana foarte calm, si ma interesam reaxat la acceasi persoana ce mai face contul meu de card..intr-un final a cedat nervos si am scapat..

Bună ziua,

Eu am moștenit un asemenea card (CETELEM-FLANCO), eliberat pentru achitarea în rate a unor produse în valoare de 800 RON. Limita de creditare era 8000 RON (din 2006). Cardul de credit a fost folosit iar acum suma restantă de plată este de 8.300 RON.

Vreau să lichidez creditul și să închid definitiv contul asociat (împreună cu orice alt cont în lei sau în valută deschis prin CETELEM pentru același titular).

Consultanții CETELEM îmi spun că e suficient să achit suma prin O.P. și să mă prezint cu chitanța de plată la magazinul FLANCO. Am întrebat, dar nu tu cerere de închidere de cont, distrugere a cardului, eventuale penalități pentru neplata ratelor (nu s-a mai achitat nimic din februarie).

E, totuși, un card de credit și nu primul pe care îl închid. EFG Retail Services e tot o entitate non bancară. Și pentru cardul meu EuroLine am depus cerere de închidere, am achitat tot felul de rămășițe (comisioane mărunte, genul de pietre mici care răstoarnă care mari), am văzut cum a fost tăiat cu foarfeca etc.

Știe cineva cum se procedează cu un asemenea card? Cum pot obține informații complete și corecte de la CETELEM? Sau de unde altundeva? E o sumă foarte mare și nu vreau să am probleme.

Mulțumesc!

Oana-Dana

Edited by Oana-Dana, 08 April 2009 - 15:13.


#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005

 Oana-Dana, on Apr 8 2009, 16:00, said:

Bună ziua,

Eu am moștenit un asemenea card (CETELEM-FLANCO), eliberat pentru achitarea în rate a unor produse în valoare de 800 RON. Limita de creditare era 8000 RON (din 2006). Cardul de credit a fost folosit iar acum suma restantă de plată este de 8.300 RON.

Vreau să lichidez creditul și să închid definitiv contul asociat (împreună cu orice alt cont în lei sau în valută deschis prin CETELEM pentru același titular).

Consultanții CETELEM îmi spun că e suficient să achit suma prin O.P. și să mă prezint cu chitanța de plată la magazinul FLANCO. Am întrebat, dar nu tu cerere de închidere de cont, distrugere a cardului, eventuale penalități pentru neplata ratelor (nu s-a mai achitat nimic din februarie).

E, totuși, un card de credit și nu primul pe care îl închid. EFG Retail Services e tot o entitate non bancară. Și pentru cardul meu EuroLine am depus cerere de închidere, am achitat tot felul de rămășițe (comisioane mărunte, genul de pietre mici care răstoarnă care mari), am văzut cum a fost tăiat cu foarfeca etc.

Știe cineva cum se procedează cu un asemenea card? Cum pot obține informații complete și corecte de la CETELEM? Sau de unde altundeva? E o sumă foarte mare și nu vreau să am probleme.

Mulțumesc!

Oana-Dana

OANA draga, ai incredere in oameni :) fa ce spune consultantul si o sa vezi ca nu vor fi probleme.
IFN-urile folosesc de regula conturi colectoare, mai putin conturi nominalizate. Nu e lafel ca la banca, stai linistita achita si cere adresa lichidare credit in original la adresa din buletin.

#8
Oana-Dana

Oana-Dana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2009

 floraur, on Apr 8 2009, 17:27, said:

OANA draga, ai incredere in oameni :) fa ce spune consultantul si o sa vezi ca nu vor fi probleme.
IFN-urile folosesc de regula conturi colectoare, mai putin conturi nominalizate. Nu e lafel ca la banca, stai linistita achita si cere adresa lichidare credit in original la adresa din buletin.

Mulțumesc pentru ajutor! Încerc să am grijă fiindcă e vorba de sume destul de mari, nu e singurul credit moștenit, trebuie să tratez cu mai multe instituții -bancare sau nu- și pentru că e o răspundere încâlcită pe care altfel, din proprie voință sau inițiativă, nu mi-aș fi asumat-o.

Numai bine,

Oana-Dana

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005

 Oana-Dana, on Apr 8 2009, 18:13, said:

Mulțumesc pentru ajutor! Încerc să am grijă fiindcă e vorba de sume destul de mari, nu e singurul credit moștenit, trebuie să tratez cu mai multe instituții -bancare sau nu- și pentru că e o răspundere încâlcită pe care altfel, din proprie voință sau inițiativă, nu mi-aș fi asumat-o.

Numai bine,

Oana-Dana

Lasa nu te mai plange, daca nu iti reveneau si ceva active, nu te-ai fi riscat sa platesti asa repede pasivele :)

#10
Oana-Dana

Oana-Dana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2009

 floraur, on Apr 8 2009, 18:15, said:

Lasa nu te mai plange, daca nu iti reveneau si ceva active, nu te-ai fi riscat sa platesti asa repede pasivele :)

Nu mă plâng, încerc doar să am grijă.

Mulțumesc,

Oana-Dana

#11
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Am un astfel de card din 2006 și pot să vă spun că oferă toate avantajele unui card de credit MasterCard, singura lui problemă este că, de când cu criza au mărit dobânda la 36% pe an (dobânda până în octombrie 2008 a fost de 24%), ceea ce cred că este foarte mult. Din fericire are perioadă de grație de 60 de zile (dobândă 0) așa încât cineva care are potență nu va fi afectat de rata mare a dobânzii.
Altfel este foarte comod, am plătit cu el fie la supermarket, când constatam că valoarea bonului depășește ce aveam în buzunar, fie la hotel, benzinărie sau spălătorie auto în Ungaria, Austria sau Germania. Rata de schimb a fost întotdeauna ok, fără alte comisioane și, pe toată perioada contractului nu am avut de ce să mă plâng.

Ceea ce m-a determinat să scriu aici este faptul că astăzi am primit noul card (cel din 2006 expiră) însoțit de contractul de credit. A venit prin curierat cu răspuns plătit, eu trebuia să semnez și să predau contractul curierului, ceea ce mi-a displăcut profund :angry:  așa că l-am trimis pe curier pe traseu, să treacă mai târziu să-l ia, că eu nu semnez 20 de pagini ca primaru. Într-adevăr faza cu semnatul pe loc ascundea o chichiță - pe ultimele 4 pagini era tipărit un contract de asigurare de viață facultativă cu o notă ”subtilă” că ”în cazul în care nu doriți încheierea asigurării de viață specificați expres acest lucru la rubrica semnături”. Prima de asigurare ce ar fi trebuit plătită era iarăși o ”nebuloasă” - era specificată procentual 0,435% fără a se indica la ce sumă se aplică și dacă procentul este lunar sau anual (eu am presupus că este 0,435% pe zi :P ). În fine, fără să mai cer lămuriri telefonice, am specificat la semnătură ”fără asigurare de viață” și, mai târziu, l-am înmânat curierului.

Prin urmare, aveți grijă ce semnați, nu vă lăsați intimidați de faptul că stă curierul lângă voi să-i dați contractul... mai bine îl trimiteți voi ulterior, pe banii voștri.

#12
patit

patit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2010
Am cumparat un hard de calculator in 2005 (octombrie) in rate de la CREDISSON (actual CETELEM) , am achitat integral creditul dupa 5 saptamani, in decembrie 2005, exista o clauza in contract 11.1 prin care in momentul achitari integrale a creditului orice datorie si obligatie intre parti inceteaza, tot in acel contract exista clauza 11.5 prin care eu imi dau acordul irevocabil de a primi un card de la CETELEM si cardul trebuie sa fie insotit de conditiile de utilizare si daca doresc sa activez cardul este optiunea mea, articolul 11.5 mai este valabil daca exista articolul 11.1 ?

in octombrie 2006 am primit cardul cu un pliant in care imi spunea cum sa activez cardul si dobanda care este perceputa, era trecuta o dobanda fixa si nu scria niciunde ca poate fi modificata si adaugate si alte comisioane,

in noiembrie 2007 la 13 luni dupa activarea cardului CETELEM imi trimite conditiile de utilizare ale cardului prin scrisoare recomandata pe care nestiind ce contine am semnat ca o primesc,

acum in 2010 ei imi modifica dobanda cum vor si imi percep un comision la plata ratelor si invoca articole din conditiile de utilizare ale cardului pe care mi le-au trimis la 13 luni dupa activarea cardului

am depus trei sesizari la protectia consumatorului Bucuresti unde are sediul CETELEM si nu am primit pana acum nici un raspuns cu toate ca legea ii obliga sa imi dea un raspuns in scris in 30 de zile lucratoare cu posibilitatea prelungiri termenului cu 15 zile in caz  ca nu pot solutiona plangera in timp util

este corect cum procedeaza CETELEM ?
la cine sa mai apelez ?

#13
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002
Am card Cetelem Auchan  .
De la ce banca/bancomat sa scot banii de pe card , ca sa am cel mai mic comision la retragere??

#14
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002

 BMW Driver, on 28th August 2011, 18:54, said:

Am card Cetelem Auchan  .
De la ce banca/bancomat sa scot banii de pe card , ca sa am cel mai mic comision la retragere??

Chiar nimeni?

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,140
  • Înscris: 18.12.2007
E chiar asa greu sa dai un search pe google?

http://www.vreaucard...-cetelem-I251S1

#16
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

 BMW Driver, on 28th August 2011, 18:54, said:

Am card Cetelem Auchan  .
De la ce banca/bancomat sa scot banii de pe card , ca sa am cel mai mic comision la retragere??


comision de retragere vei avea la toate bancile! Eu am retras de la BRD si BCR era ceva de (10lei+ 2.5% din suma scoasa) si comisioanele au fost identice, dar apoi am incercat doar sa achit la comercianti cu cardul fara sa mai scot bani!


cardul meu se numeste CETELEM-AURA: am gratie la cumparaturi 60zile, apoi intra dobanda, cat timp am de achitat rate platesc asigurare pe suma de rambursat +dobanda+ suma pe care vreau sa o rambursez insa niciodata suma minima care apare pe extrasul decont, pt ca acolo am doar 5% din suma datorata si restul e dobanda (ex: am rata de 82lei, eu achit 300lei) + extrasul de cont!
Cat timp nu mai am rate nu achit absolut nimic, stau cu cardul in buzunar fara sa ma coste ceva. Am avut card si la EFG insa acolo aveam de achitat comision lunar ca aveam cont deschis si m-am trezit dupa 5-6 luni cu datorii....m-am dus am inchis totul, cardul l-am taiat si la revedere
La Cetelem este dobanda mare insa am acces oricand la o suma de bani pe care daca as dori sa o iau din alta parte ar dura mai mult

#17
Cos77

Cos77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.10.2013
Cum se folosește corect un card de credit: http://lucrurilecare...un-card-de.html Posted Image

Edited by Cos77, 01 November 2013 - 23:53.


#18
Bibi20

Bibi20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2014
Buna cum retrag numerar de pe cardul flanco cetelem am 200 ron dar nu am PIN am activat cardul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate