Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Browser, Care este cel mai bun ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
821 replies to this topic

Poll: Browserul vostru preferat - Browserele voastre preferate (677 member(s) have cast votes)

Ce browser vi se pare cel mai bun pe sistemele Windows?

  1. Internet Explorer (60 votes [7.86%])

    Percentage of vote: 7.86%

  2. Opera (146 votes [19.13%])

    Percentage of vote: 19.13%

  3. Firefox (320 votes [41.94%])

    Percentage of vote: 41.94%

  4. Safari (11 votes [1.44%])

    Percentage of vote: 1.44%

  5. Chrome (217 votes [28.44%])

    Percentage of vote: 28.44%

  6. Altul (9 votes [1.18%])

    Percentage of vote: 1.18%

Vote

#37
ionut_y

ionut_y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.06.2005
pune asta si-l vei avea ca pe XP

View Postthecodinggod, on Nov 16 2008, 07:10, said:

Mozilla Firefox 3.
@offtopic:
Imi place mai mult pe XP, deoarece Firefox 3 pe XP are butoanele "Back si Forward" verzi, pe Vista fiind albastre.

Edited by ionut_y, 04 December 2008 - 17:07.


#38
laurent6277

laurent6277

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.11.2008
Numai safari nu am avut pe calc. Acum le am pe primele 3, dar folosesc mai mult FF

#39
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Sunt curios daca a folosit cineva windows explorer (explorer.exe) ca si internet browser? (merge brici)

acum serios... majoritatea paginilor web sunt optimizate pentru ie... sunt foarte multe pagini care nu sunt afisate corect in opera si mozilla... unele nu sunt afisate deloc (iata un exemplu clasic :) )
asa cum peste 95% din sistemele de operare desktop(laptop/notebook) apartin microsoft cu toate ca toata lumea stie ca windows sucks si linux/unix rules... tot asa... cel mai folosit browser home si bussines e ie care intamplator este si cel mai sigur
acum intre mozilla si opera... una e sa instalezi un browser si sa-l folosesti imediat (remarcati ca n-am pomenit despre facilitati cum ar fi wand, download manager, client email si client chat, pop-up, flash si image blocker, nici despre cat de super rapid e in navigare si felul cum functioneaza butoanele back/forward) si alta e sa te apuci dupa instalare sa bagi ad-on-uri, plugin-uri si alte "chestii"... sa setezi si sa configurezi... sa-ti faci calculatoru' varza, ca sa ai un browser cat de cat decent

LE Chrome e un spion... el strange date despre navigare asa cum o face si google toolbar iar cum gogu e lider de piata... probabil va gasi o metoda sa-l impuna pentru ca are nevoie de acele date spre a se mentine in top

Edited by Nero-d, 19 December 2008 - 08:36.


#40
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

View PostNero-d, on Dec 19 2008, 08:32, said:

Sunt curios daca a folosit cineva windows explorer (explorer.exe) ca si internet browser? (merge brici)
explorer.exe foloseste acelasi engine ca IE. Si nu, nu merge brici.

Tocmai am facut un test, si am incercat sa intru cu explorer.exe pe microsoft.com. Dupa vreo 2 minute m-am plictisit (tot la stadiul e Connecting era...). Iar cu Firefox am intrat in 5 secunde.

  

View PostNero-d, on Dec 19 2008, 08:32, said:

acum serios... majoritatea paginilor web sunt optimizate pentru ie... sunt foarte multe pagini care nu sunt afisate corect in opera si mozilla... unele nu sunt afisate deloc (iata un exemplu clasic :) )
Nu sunt deloc "optimizate" pentru IE. Paginile care merg doar pe IE sunt facute de programatori web prosti, care habar n-au de standardele programarii web (de care IE nu tine cont mai deloc, decat din coincidenta). A se vedea topicul asta, despre probleme de afisare in Firefox, cand IE afiseaza corect: http://forum.softped...howtopic=442961

Iar "exemplul" tau "clasic" este praf in ochi. Siteul de update al Microsoft este absolut EVIDENT ca merge doar cu IE, din doua motive:
- cei de la Microsoft incearca orice sa faca utiliatorii sa foloseasca prostia de IE, si e evident ca site-ul lor va merge intotdeauna mai bine pe IE
- pagina de update a Microsoft foloseste ActiveX, care nu e suportat de alte browsere, fiind ceva destul de nesigur (la fel ca VBScript, care nu functioneaza decat pe IE).

Daca vrei sa compari pagini, compara pagini care nu folosesc tehnologii nesuportate de un browser.

Uite si de la mine un exemplu (e dat si in topicul de care am spus mai sus, dar il dau si aici): pagina mea este afisata aiurea in IE (a se vedea fundalul textului, cand dai scroll). Iar pagina este scrisa 100% cu cod valid, dupa standardele curente W3.

In plus, IE obtine cel mai mic scor posibil in AcidTests, deci din punctul acesta nu mai e nimic de spus: MS vrea sa isi impuna propriile standarde chiar si in paginile web.

  

View PostNero-d, on Dec 19 2008, 08:32, said:

[...] ie care intamplator este si cel mai sigur
Daca iti faci update-urile la timp, si nu te joci cu focul (adica nu  intrii pe toate paginile de crack, p**n si alte prostii), e OK la  securitate.

Da, toate browsere-le au gauri de securitate. Foarte multe, si foarte multe inca nedescoperite. E normal, pentru ca orice serviciu, orice punct de intrare intr-un sistem, reprezinta o posibila vulnerabilitate. Si e normal ca IE, fiind cel mai folosit, sa fie cel mai atacat, oferind astfel impresia de "cel mai putin sigur", exact la fel cum se spune ca MACul este mult mai sigur decat Windows (pentru simplul motiv ca nu e foarte popular, si nu reprezinta target pentru atacatori).

  

View PostNero-d, on Dec 19 2008, 08:32, said:

acum intre mozilla si opera... una e sa instalezi un browser si sa-l folosesti imediat (remarcati ca n-am pomenit despre facilitati cum ar fi wand, download manager, client email si client chat, pop-up, flash si image blocker, nici despre cat de super rapid e in navigare si felul cum functioneaza butoanele back/forward) si alta e sa te apuci dupa instalare sa bagi ad-on-uri, plugin-uri si alte "chestii"... sa setezi si sa configurezi... sa-ti faci calculatoru' varza, ca sa ai un browser cat de cat decent
Cand pui plug-in-uri nu iti faci calculatorul varza. In plus, plug-in-urile de genul celor care blocheaza scripturile sunt extrem de utile, si maresc securitatea foarte mult. Sunt un fel de protectie proactiva in materie de browsing.

Ca sa fac un fel de analogie... un plugin la un browser este fix la fel ca o aplicatie descarcata si instalata in Windows. De ce ti-ai pune Adobe Photoshop, cand poti edita foarte bine imaginile in Paint? De ce ti-ai pune o suita Office (fie ea de la MS, sau OpenOffice, sau altceva), cand Windows are deja Notepad si chiar si Wordpad?
Din simplul motiv ca iti ofera mai multe, si mai usor. La fel e cu plug-in-urile la un broswer. De ce sa nu-mi pun un plug-in care ma lasa sa ma joc cu tab-urile cum vreau? De ce sa nu pot salva mai multe sesiuni in Firefox? Si multe altele...


In plus, acesta fiind un topic destinat generalului, nu numai securitatii, rapiditatea, modul de afisare, interfata si feature-urile reprezinta puncte forte la un browser, pentru ca securitatea poate veni si din alta parte, nu neaparat din browser (cum ar fi chiar si un antivirus/firewall pe server).

Iar Firefox e super OK din toate punctele de vedere, chiar din momentul instalarii (la Opera nu ma pronunt, ca nu l-am folosit decat acum sute de ani, si atunci nu mi-a placut, dar acum lucrurile poate sunt altfel).

Insa IE nu-mi place deloc. La interfata e jenant, la feature-uri poti sa spui ca nu are... Sunt asa de ne-impresionat de IE, ca eu in continuare am IE 6 in sistem, pe care il folosesc doar cand fac update la Windows. :P

#41
JoshuaColeman

JoshuaColeman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.12.2008
Mozilla Firefox 3, si uneori Google Chrome.

#42
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
Google Chrome e o combinatie

Viteza de naviggare a IE-ului
Bazat pe Safari cu iconurile back foward etc
Opera - Nu salveza ce caut in google
FireFox cu diferite instrumente

#43
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
Chiar mai trebuia un topic pe tema  asta :huh: se stia ca Firefox este cel mai bun ^_^

#44
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

View Posttracius01, on Dec 24 2008, 21:09, said:

Chiar mai trebuia un topic pe tema  asta :huh: se stia ca Firefox este cel mai bun ^_^
Cu asta m-ai dat pe spate. :lol: Cea mai buna explicatie... :P

#45
robby95

robby95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 03.01.2009

View Postqueensoft, on Nov 11 2008, 09:33, said:

Esti primul care are ideea asta !!! ;)
http://www.google.co...8...6#259;utare
eu folosesc mozilla firefox...foarte bun pentru mine...masuri de securitate avansate in comparatie cu celelalte browsere

#46
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Google Chrome! Vitezaaa! Folositi-l o perioada si nu veti mai renunta la el... :) .
Mozilla Firefox - a devenit cam "imbâcsit"...

PS. Opera (din semnatura) folosesc pe Ubuntu (Linux)... :)

rsumy

Edited by rsumy, 06 January 2009 - 13:32.


#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
IE. Nu mi-a placut deloc altceva chit ca le-am testat pe toate :D

#48
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Firefox rullz

#49
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Opera.Viteza plus securitate.

#50
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
De acord....Nu ma mai mintiti voi ca Mozilaa e cel mai bun, ci Opera. Versiunile mai vechi de Opera au fos jenante, dar dupa 9.5 au fost versiuni incredibil de bune. In prezent folosesc 9.63 si nu o sa-l mai schimb deloc, indifirent ce se intampla.

Sa va enumar calitatiile lui in plus fata de mozilla/IE:

-Speed Dial- o pagina pe care o deschizi cand vrei si In care memorezi 9 pagini la alegere, pe care le accesezi printr-un click!
-Wand Tool- poate memora mai multe username-uri+parole deoadata pe acelasi site...apoi le selectezi printr-un click (capătă culoare bagheta aia de langa Home si Adress Bar)
-Rss Feeds usor de utilizat
-Poti alege o infinitate de aspecturi care sunt create de catre alti useri . Poti crea si tu pe www.myopera.com parca
-Daca l-ai oprit fortat ultima data, salveaza sesiunea si data viiztoare te intreaba daca o continuui
-E client BitTorent (eu prefer BitComet asa ca am dezactivat optiunea)
-Fata de IE6, arata favicon-urile :cheers:
si lista poate continua...dar nu imi mai trece nimic prin cap acum

Le: Defapt s-a mai discutat.... aici

Edited by Bogdan2901, 11 January 2009 - 19:14.


#51
MrVain

MrVain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.01.2009

View PostBogdan2901, on Jan 11 2009, 19:04, said:

De acord....Nu ma mai mintiti voi ca Mozilaa e cel mai bun, ci Opera. Versiunile mai vechi de Opera au fos jenante, dar dupa 9.5 au fost versiuni incredibil de bune. In prezent folosesc 9.63 si nu o sa-l mai schimb deloc, indifirent ce se intampla.

Sa va enumar calitatiile lui in plus fata de mozilla/IE:

-Speed Dial- o pagina pe care o deschizi cand vrei si In care memorezi 9 pagini la alegere, pe care le accesezi printr-un click!
-Wand Tool- poate memora mai multe username-uri+parole deoadata pe acelasi site...apoi le selectezi printr-un click (capătă culoare bagheta aia de langa Home si Adress Bar)
-Rss Feeds usor de utilizat
-Poti alege o infinitate de aspecturi care sunt create de catre alti useri . Poti crea si tu pe www.myopera.com parca
-Daca l-ai oprit fortat ultima data, salveaza sesiunea si data viiztoare te intreaba daca o continuui
-E client BitTorent (eu prefer BitComet asa ca am dezactivat optiunea)
-Fata de IE6, arata favicon-urile :cheers:
si lista poate continua...dar nu imi mai trece nimic prin cap acum

Le: Defapt s-a mai discutat.... aici
Opera cel mai bun browser?LOL cred ca ti-a fost spalat creierul =))) :lol:

#52
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005

View PostMrVain, on Jan 11 2009, 20:49, said:

Opera cel mai bun browser?LOL cred ca ti-a fost spalat creierul =))) :lol:
Oricum nici FF-ul nu e cel mai bun.Cel mai bun "browser" e utilizatorul in sine.

#53
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008

View PostMrVain, on Jan 11 2009, 20:49, said:

Opera cel mai bun browser?LOL cred ca ti-a fost spalat creierul =))) :lol:
    A da? Zi-mi is mie un avantaj pe care il are Mozilla in afara de Add-ons-uri fata de Opera. Ascult!?!  Asta in cazul in care ai testat macar Opera, sa poti vorbi asa




View PostNexus11, on Jan 11 2009, 20:56, said:

Oricum nici FF-ul nu e cel mai bun.Cel mai bun "browser" e utilizatorul in sine.



       Si tu esti fan Opera? Daca da, de ce din postul tau se subantelege ca FireFox e mai bun? La inceputul topicului ai spus ca Opera e cel mai bun



         

Edited by Bogdan2901, 12 January 2009 - 13:53.


#54
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Konqueror!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate