Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

lama briciului de ras de la frizerie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
proto

proto

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 243
  • Înscris: 24.02.2008
Taisul briciului cu care frizerul iti rade perciunii, puful de par de pe ceafa si din jurul urechilor, e de fapt o jumatate de lama de ras obisnuita. In mod normal o lama de ras ajunge la doi clienti. Nu cred ca o jumatate de lama de ras e atat de scumpa incat frizerul sa nu-si permita sa folseasca una noua la fiecare client.

Totusi, n-am vazut de mult timp un frizer care sa o schimbe din proprie vointa, fara a i se atrage atentia. Cred ca acea lama e aproape la fel de periculoasa ca un ac de seringa folosit deja la un pacient anterior, putand transmite boli grave, prin taieturile superficiale, insesizabile pe care le provoaca(nu vi s-a intamplat uneori  sa va usture ceafa dupa ce v-ati tuns si frizerul a folosit briciul?)

Tin minte ca mai demult am vazut la televizor niste reportaje in care se prezentau cateva din prevederile normelor de igiena ce urmeaza sa intre in vigoare odata cu intrarea in U.E., dar nu stiu cate din acestea se aplica.

Mie mi se pare nesimtire din partea frizerilor, mai ales ca mai toata lumea le lasa bacsis, un coleg a carui sotie e frizerita se lauda ca nevasta-sa vine acasa cu 2-3 milioane in fiecare zi, adunati din ciubucurile lasate de clienti.

Poate ca daca mai multi dintre noi am sesiza acest aspect atunci cand mergem la frizerie sa ne tundem, s-ar schimba ceva.

#2
proto

proto

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 243
  • Înscris: 24.02.2008
Intre timp, m-am documentat si iata ce spune art.14 alin.5 lit.a din Ordinul nr. 1136/2007 privind aprobarea Normelor de igiena pentru cabinetele de infrumusetare corporala.

"5. Echipamentul, instrumentarul si materialele folosite pentru deservirea clientului fac parte din urmatoarele categorii:
     a) articole taioase si intepatoare care patrund sau pot leza pielea, cum sunt aparate si lame de ras refolosibile, bricege, foarfeci de tuns si de filat etc.; dupa folosirea la un singur client, articolele de unica folosinta se arunca, iar cele de multifolosinta se sterilizeaza fizic sau chimic, conform prevederilor legale in vigoare;
"

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.269
  • Înscris: 02.04.2004
depinde de "mahala"

la tunseriile mai cu pretentii, e ok. pana acum nu am avut probleme de acest gen.

iti recomand sa schimbi locul

#4
cxdani

cxdani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 20.07.2006
Cind m-am tuns acum vreo 2 luni nu am fost atent la brici. Mama ce stresat am stat dupa aia.
La ultimul tuns i-am zis ca daca nu schimba lama sa nu foloseasca briciul pe mine. A bolborosit ceva dar a schimbat-o.
Nesimtirea e mare.

#5
proto

proto

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 243
  • Înscris: 24.02.2008

 bogdanan, on Nov 4 2008, 18:11, said:

depinde de "mahala"

la tunseriile mai cu pretentii, e ok. pana acum nu am avut probleme de acest gen.

iti recomand sa schimbi locul

Asta ar fi o solutie. Totusi, frizeriile respective nu sunt chiar in "mahala", referindu-ma aici la un numar de 4 astfel de locatii de pe bd. Maniu, intre Apusului si Gorjului. Nu sunt atat de pretentios incat sa ma duc la hair-stylist, dar ei sunt obligati sa respecte legile.

#6
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 657
  • Înscris: 11.05.2006
eu ma tund cu 10 Ron, si intotdeauna cand o rog sa foloseasca briciul, se dezinfecteaza pe maini, dezinfecteaza briceagul si pune lama noua. Stie ca primeste tips bun si toata lumea e happy. daca nu ar schimba lama nu as lasa-o sa foloseasca briciul

Editat de uledu, 04 noiembrie 2008 - 18:54.


#7
intel_p

intel_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 09.05.2007
Si eu unde ma tund, schimba la fiecare client lama de la brici si este o frizerie normala, unde un tuns costa 9,3 lei. Nu as lasa-o sa ma ia cu briciul altfel.

#8
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.700
  • Înscris: 26.09.2007
Mda, un aspect la care nu m-am gândit. Adică la f**ai pui prezervativ dar la frizer să nu schimbe lama.. Hmm, nasol.

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Mai bine le spuneți să nu îl folosească deloc!

#10
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.889
  • Înscris: 08.10.2006

 ripper, on Nov 8 2008, 18:38, said:

Mai bine le spuneți să nu îl folosească deloc!
Cum adica? De ce?  :huh: Ce treaba are, daca schimba lama e OK! N-ai cum sa iei vreo boala, din moment ce iti desigileaza lama in fata!

#11
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.147
  • Înscris: 28.12.2003
eu ma tund undeva prin Dr Taberei si de fiecare data schimba lama.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.065
  • Înscris: 03.12.2005
Fill me in, ce pierd daca nu ma face cu briciul? Eu unul ma tund destul de scurt, si de fiecare data ii zic sa ma aranjeze pe gat doar cu masina la zero, nu cu briciul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate