Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Guarana - Paullinia Cupana

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Salutari,

Am un prieten care vrea sa-si cumpere din Brazilia plicuri cu pudra de Guarana si as vrea sa stiu, in caz ca are cineva cunostinta de asa ceva, daca exista ceva restrictii la importul de Guarana. Stiu ca romanii nu-s familiarizati cu aceasta decat poate din bomboane sau alte tampenii care exista pe piata si care presupun ca au in componenta Guarana (vezi pastilele masticabile X-It din benzinarii).

De mentionat ca Guarana nu este halucinogen si nici in clasa marijuanei nu intra. Este doar un energizant cu o doza mare de cofeina cu proprietati revigorante, care exista pe piata Cica in farmacii. Problema cu cele din farmacii (in special cele de la Medica) nu-s originale si sunt combinate cu zahar si alte chimicale dupa cum au aratat niste analize recent facute.

Merci anticipat.

Edited by bogdansbg, 03 November 2008 - 13:08.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Din cate stiu aceasta planta nu face parte din "cele interzise". Suna la vama, la un comisionar vamal.

Tel verde vama: 0 8000 80 880

Edited by dreaQ, 03 November 2008 - 13:52.


#3
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Am facut comanda din Canada la 2 pachete de pudra pura Guarana.

O sa revin cu post legat de primire si ridicare sau in caz ca apar incidente.

#4
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Salutari,
Pachetul a plecat din Canada pe 11.11.2009, a fost ridicat pe 21.11.2009.

Problema la vama este ca nu stie nici dracu ce este Guarana, pentru ca nu se specifica nicaieri in Legislatia Infecta din Romania ca este o cafea defapt.

In primul rand cand sa mi se inainteze pachetul am fost trimis la sefa lor sa vada ce e aia si cu ce se mananca, sa-i dau explicatii.

Singura lor problema era ca Pudra era intr-o punga cu denumire pe ea si fara indicatii sau instructiuni pe ea, fiind dubioasa. Le-am explicat ce este si ca a fost luata din Canada si ca se pot interesa pe internet ce-i aia si cu ce se mananca. Bine, ca nu au internet IN VAMA de la Oficiul Postal 3 din Pantelimon, asta e alta treaba. Pacat, i-ar ajuta sa se informeze cu privire la multe articole sau produse ce le trec prin maini.

A sunat Sefa oficiului la Seful vamii sa-i zica ce si cum, a pus chiar pe limba sa vada ce gust are daca are. Seful a pus-o sa sune la cei care fac Teste. Cei de la teste au fost cam lenesi si i-au zis sa-mi dea drumu la pachet.

I-am sugerat sa-i las mostra pt teste daca e nevoie, dar nu a fost necesar, pentru ca la intrarea in tara autoritatile oricum scaneaza continutul pt a nu fi droguri sau alte substante interzise, doar ca avea nevoie de aprobare de la cei cu testele.

Acum partea Importanta: Am intrebat ce pot face pe viitor daca vreau sa mai import si femeia bine intentionata mi-a sugerat ca pe viitor sa pun expeditorul sa o puna in alt ambalaj cu instructiuni si date despre produs si atunci nimeni nu va avea nimic de reprosat. Lucru pe care mi l-a confirmat expeditorul ca il poate face.

Deci, importul de Guarana NU reprezinta o problema in Romania si poate fi importata fara probleme atata timp cat vine ambalata corespunzator, macar de dragul autoritatilor.

Sper ca aceasta experienta sa fie de folos si altora.

Succes !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate