Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Supliment alimentar de fibre

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu, dar e posibil ca daca le intrerupi sa te constipi tare.

#20
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
aha, deci renuntarea presupun ca ar trebui facuta treptat si mai ales cautand alternative (mai sanatoase desigur :P) care sa suplimenteze lipsa...

momentan insa voi incepe un nou borcanas...si am sa incerc si sa mananc musli dimineata, gol, fara lapte sa vedem cum e.

#21
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadrianatoma, on Nov 4 2008, 16:50, said:

aha, deci renuntarea presupun ca ar trebui facuta treptat si mai ales cautand alternative (mai sanatoase desigur :P) care sa suplimenteze lipsa...

momentan insa voi incepe un nou borcanas...si am sa incerc si sa mananc musli dimineata, gol, fara lapte sa vedem cum e.

Poti incerca musli sa-l inmoi in putina apa(intr-un vas pui apa mai putin decat il cuprinde, trebuie sa gasesti o cantitate de apa ideala sa se inmoaie, dar sa ramana gustos), il lasi seara si mananci dimineata, in felul acesta si fermenteaza fructele si cerealele integrale si te ajuta la digestie. Eu il las dimineata o ora sa se inmoaie si consum cam 150g, avand 4g de fibre/100g.

#22
dekko_flori

dekko_flori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2009
buna ziua la toata lumea :kisstogether:
sunt noua pe forum abia l-am descoperit
voiam sa intreb referitor la fibre alimentare
pe mine m-au diagnosticat cu hemoroizi gradul 4
si mi-a recomandat multe fibre si cereale
ce imi recomandati? si unde gasesc?
eu consum doar ce am gasit la kaufland adica cereale ptr copii dar integrale
si niste plicuri pe care este scris fibre alimentare si au gust de tarite sincer :lol
scz daca deranjez

#23
cookie00

cookie00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2010
Citeam si eu pe aici, si ma documentam, ca nu-s straina de probleme legate de nutritie. Insa vreau sa zic un lucru, si nu vreau sa fiu rea sau sa ma dau desteapta, Adriana, tu insati ai recunoscut ca manaci "aiurea", restaurante, puburi, etc; legume "nu iti plac", deci nu ca ai avea vreo intoleranta la ele, sau ceva, deci, sfatul meu, pentru tine, ar fi sa incerci sa mananci mai sanatos si apoi sa treci pe pastile, ca nu se merita sa iti dereglezi organismul cu medicamente, daca s-ar putea rezolva si fara; zic macar sa incerci. Desi nu sunt nici impotriva suplimentului: daca tie iti face bine, de ce sa te lasi. Ba chiar o sa il incerc si eu. Acum, sa'mi spun si eu off-ul...aceeasi problema, dureri de stomac constante, stare de balonare si de greata incontinuu, si partea tampita e ca eu si mananc sanatos: mic dejun: cereale integrale cu musli; gustari: numai fructe, pranz si cina la fel: supe, sau carne de pui/peste cu salate. Ce-i drept, imi permit cate o ciocolata din cand in cand :P...bun, altceva nu: nu fumez, nu beau, nu iau droguri [k alea ar mai lipsi:)))], nu beau sucuri [de fapt nu beau altceva decat apa plata sau ceai verde-infuzie, nu pliculete]...si tot imi e rau incontinuu....poftim eu ce sa'i mai fac? Sa incep sa mananc junk food poate-mi revin? :))) are cineva vre-un sfat si pentru mine?

#24
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Furaje cu lapte la micul dejun e departe de o alimentatie sanatoasa. Indicele glicemic al furajelor este ridicat, iar la unele persoane dau si stari de balonare in urma fermentarii in colon. Poate ai si o intoleranta la lactoza, care de asemenea merge cu balonari, iar in urma distensiei poate aparea si greata. Doar un scenariu. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate