Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Supliment alimentar de fibre

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
salut,

iau de vreo luna de zile un supliment alimentar cu/de fibre (nu stiu exact cum e corect:P)
as vrea sa stiu cat timp pot continua cu administrarea suplimentului. eu as vrea sa mai iau ca de cand l-am inceput ma simt mult mai bine, nu mai sunt asa balonata si nu mai am crampe si pot sa mananc si eu linistita paste sau cartofi, dar nu sunt sigura daca nu e riscant sa-l administrez mult timp.

produsul se cheama chiar asa "Fibre" si e sub forma de pastile cu 4 tipuri de fibre sau asa ceva. nu scrie nicaieri pe el cat timp poate fi administrat...

ce credeti?

thx

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Credem ca ce-i mult strica ...

#3
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
adica sa nu mai iau? pai si cu ce sa inlocuiesc? ca nici nu vreau sa am iar probleme... :(

#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Uita-te cu atentie ce contine si de ce te simti asa bine. Eu o banuiam pe fiica-mea de intoleranta la lactoza, ca facea moale dupa ce manca lapte (are 9 luni) si cand colo minunatul factor bifidus este lactuloza, un laxativ. Bineinteles ca are el un fel de rol in afara de cel laxativ, ca determina cresterea preferentiala a florei intestinale, regland disbiozele, dar pana la urma e tot laxativ.

Tu de ce le iei? Esti constipata, vrei sa slabesti?
Balonari, crampe are toata lumea. Poate fi ceva functional, un colon iritabil o diskinezie biliara sau ceva cat se poate de normal dar considerat patologic in societatea moderna (ma refer la zgomotele intestinale, gazele care apar cand nu e momentul potrivit). Cele doua au si o importanta componenta psihica, apar la stres si sunt intretinute de acesta. Citeam undeva ca diskinezia biliara e mai frecventa la femeile ce sunt/au fost abuzate (nu e cazul tau, dar spuneam cat pot fi de importante si alte aspecte ale vietii)

Fibre multe au vegetalele verzi, cerealele. Oferta pe piata e mare, ai de unde alege...si din fericire nu au laxativ incorporat.

Incearca sabsimplex, are rol absorbant pentru gazele intestinale. Cateva picaturi dupa ce mananci ceva ce stii ca ti-ar da probleme.

#5
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
cam toata viata am avut probleme cu constipatia (e din familie, si mama si bunica au probleme), nu neaparat foarte puternica (adica nu traiesc cu laxative) dar constanta...oricat am variat meniul tot am avut mici probleme. plus balonari, crampe, zgomote ciudate...exact cum spui si tu. nu am hemoroizi sau alte probleme si nici nu intentionez sa slabesc cu fibre :P oricum nu am observat nimic in privinta asta de cand le iau

de o luna de cand le iau e mai bine, nu mai sunt balonata si umflata si pot manca lucruri pe care inainte le digeram greu. e posibil sa fie de la stres, nu zic nu, nici cu alimentatia nu pot sa zic ca stau f bine, nu mananc aproape deloc legume pentru ca nu imi plac si mananc si mult pe la restaurant, puburi, nu gatesc...dar astea mi-ar fi greu sa le schimb acum.

am sa ma uit si de sabsimplex...oricum, inteleg din ce spuneti voi ca n-ar fi bine sa continui cu ele

uite ce scrie in prospect: "Acest produs, denumit Fibre contine toate cele patru tipuri de fibre alimentare: celuloza, hemiceluloza, pectina si lignina, obtinute exclusiv din surse naturale" si arata un mar si grau pe eticheta :notangel:

#6
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Eu vad ca suplimentul alimentar pe care l-ai consumat te-a ajutat la tranzitul intestinal si sincer nu vad de ce ai renunta la el daca crezi ca nu-ti poti modifica alimentatia consumand fibrele din alimente. Totusi e bine sa nu abuzezi de ele si din cand in cand mai trebuie cate o pauza.

#7
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 adrianatoma, on Nov 3 2008, 14:31, said:

cam toata viata am avut probleme cu constipatia (e din familie, si mama si bunica au probleme), nu neaparat foarte puternica (adica nu traiesc cu laxative) dar constanta...oricat am variat meniul tot am avut mici probleme. plus balonari, crampe, zgomote ciudate...exact cum spui si tu. nu am hemoroizi sau alte probleme si nici nu intentionez sa slabesc cu fibre :P oricum nu am observat nimic in privinta asta de cand le iau

de o luna de cand le iau e mai bine, nu mai sunt balonata si umflata si pot manca lucruri pe care inainte le digeram greu. e posibil sa fie de la stres, nu zic nu, nici cu alimentatia nu pot sa zic ca stau f bine, nu mananc aproape deloc legume pentru ca nu imi plac si mananc si mult pe la restaurant, puburi, nu gatesc...dar astea mi-ar fi greu sa le schimb acum.

am sa ma uit si de sabsimplex...oricum, inteleg din ce spuneti voi ca n-ar fi bine sa continui cu ele

uite ce scrie in prospect: "Acest produs, denumit Fibre contine toate cele patru tipuri de fibre alimentare: celuloza, hemiceluloza, pectina si lignina, obtinute exclusiv din surse naturale" si arata un mar si grau pe eticheta :notangel:

Nu aveai fibre in alimentatie hop problemele, ai introdus fibre in alimentatie hop usurare si stare generala mai buna. E chiar asa de dificil sa faci ceva pentru sanatatea ta? Eu ti-as sugera sa renunti progresiv la suplimentul respectiv si sa treci pe o alimentatie sanatoasa, tot progresiv. Nu ai hemoroizi sau alte probleme, in schimb toata viata ai avut probleme cu constipatia, e o problema de timp pana ce vei dezvolta si alte afectiuni din cauza acesteia.

#8
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
multam de sfaturi...stiu ca pare mai logic sa-mi schimb modul de viata, ca e mai sanatos sa consumi 5 portii de fructe si legume si sa mananci cereale etc., numai ca nu e asa simplu si incerc sa caut metode care sa ma ajute. beau multe ceaiuri, evit sa mananc portii mari, nu mananc acidulat...iar de cand am luat astea tranzitul e mai "vesel" :)

o sa fac si pauze cum zice ionutz, dar cred ca o sa continui cu ele daca nu au efecte adverse (nu au, nu :confuzzled: ?)...ca mancare de la mama de acasa e greu sa fac rost, cu atat mai putin sa incep acum dupa 25 de ani sa mananc rosii, dovlecei, varza sau vinete

#9
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Foarte bine dacă vrei să asiguri un minim de fibre. Dar dacă ai deja o alimentație variată, ai prins 3 iepuri (nu 2!) dintr-un foc.
Trebuie să asiguri de undeva și doza zilnică de vitamine și minerale, fructele și legumele nu există degeaba. Așa că uneori poți să încerci pîine graham sau poți să îți faci chiar tu pîine din făină integrală ecologică.

Și dacă tărîțele de grîu și o mulțime de vegetale (au celuloză), oferă fibrele insolubile ce favorizează tranzitul intestinal , sunt și alimente (citrice, ovăz) ce conțin fibre solubile cu rol în reglarea nivelului de zahăr și colesterol.

La o adică ce este așa de greu să mănînci alternativ, portocale, piersici, prune, nuci, graham adevărat și ce legume mai există.
Doza zilnică esta un minim de 25 gr și maxim 50-60. Sunt triburi care aveau un aport chiar de 80-90 și erau sănătoși tun.

#10
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 adrianatoma, on Nov 3 2008, 16:17, said:

multam de sfaturi...stiu ca pare mai logic sa-mi schimb modul de viata, ca e mai sanatos sa consumi 5 portii de fructe si legume si sa mananci cereale etc., numai ca nu e asa simplu si incerc sa caut metode care sa ma ajute. beau multe ceaiuri, evit sa mananc portii mari, nu mananc acidulat...iar de cand am luat astea tranzitul e mai "vesel" :)

o sa fac si pauze cum zice ionutz, dar cred ca o sa continui cu ele daca nu au efecte adverse (nu au, nu :confuzzled: ?)...ca mancare de la mama de acasa e greu sa fac rost, cu atat mai putin sa incep acum dupa 25 de ani sa mananc rosii, dovlecei, varza sau vinete

Pe principiul natura e mai tare ca cercetatorul, hrana, respectiv plantele in cazul de fata, ar trebui sa contitue sursa ta de fibre si nu niste suplimente nutritive, ma refer pe termen lung. Pe un al doilea principiu nu extrage substanta activa din context, iarasi iti recomand plantele ca sursa de nutrienti si nu extractele unor laboratoare, dereglarile create in organism datorita unor dozari necorespunzatoare pot fi daunatoare pe termen lung. Am vrut sa subliniez pe termen lung in ambele afirmatii pentru ca nimeni nu a testat suficient ca durata si profunzime efectele acestor suplimente asupra oamenilor, in schimb natura da, prin plante asupra animalelor.

link1 - Vitamina A, Beta carotenul(unul din cei 600 de carotenoizi) si vitamina E luate separat sau in combinatie au crescut mortalitea cu: 16%, 7%, 4%. Vitamina C separat sau in combinatie  nu a crescut mortalitatea. Seleniu separat sau in combinatie a avut efecte pozitive si chiar a scazut mortalitatea.

Ar fi si alte studii. Ideea este cea mai de sus, nu se cunoaste exact dozajul si perioada administrarii suplimentelor, unele suplimente au efecte benefice, altele nu. E destul de complicat si mai sunt si niste sume fenomenale de bani la mijloc, deci imagineaza-ti cate interese se ciocnesc.

#11
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Pastilele alea pe care le iei tu nu sunt decat tarata compactata. La fel de bine (dar mai ieftin) ai putea lua direct o lingurita de tarata cu apa.
Pune de proba o pastila intr-un pahar cu apa si in 5-10 minute ai sa te convingi.

Sunt bune, atat din punct de vedere al eliminarii in timp a constipatiei cat si ca ajutor in curele de slabire. Actiuneaza ca un filtru, incetininind viteza de absorbtie a carbo-hidratilor in sange si prin urmare controland glicemia indusa de catre acestia.

N-ai ce sa patesti. Eu ma "supradozez" uneori cu ele si n-am nici pe dracu. :) Si iau de peste un an. Si tot tipul ala "cu poza cu mar si grau". :D

Edited by Gabi73C, 03 November 2008 - 17:52.


#12
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Eu imi fac apa de tarate. Exact ca si cafeaua. intr-un vas de un litru 2-3 linguri, un clocot si atat. O beau cand se limpezeste, e dulceaga, are gust placut.
Se gaseste tarate de cumparat in piata sau la in hypermarketuri, dar diferenta de pret e remarcabila. Cea mai buna e rece cu o felie de lamaie. Punga cu tarate (nu iti trebuie un sac, ci un kg iti ajunge pe multa vreme trebuie tinuta in frigider, sa nu faca fluturi.

#13
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 Gabi73C, on Nov 3 2008, 17:52, said:

Pastilele alea pe care le iei tu nu sunt decat tarata compactata. La fel de bine (dar mai ieftin) ai putea lua direct o lingurita de tarata cu apa.
Pune de proba o pastila intr-un pahar cu apa si in 5-10 minute ai sa te convingi.

Sunt bune, atat din punct de vedere al eliminarii in timp a constipatiei cat si ca ajutor in curele de slabire. Actiuneaza ca un filtru, incetininind viteza de absorbtie a carbo-hidratilor in sange si prin urmare controland glicemia indusa de catre acestia.

N-ai ce sa patesti. Eu ma "supradozez" uneori cu ele si n-am nici pe dracu. :) Si iau de peste un an. Si tot tipul ala "cu poza cu mar si grau". :D

E vorba de zeci de ani aici, dar daca zici ca sunt tarata compactata nu prea ai cum sa te supradozezi :D. Eu sustineam ideea cu plantele deoarece consumul lor aduce multe beneficii, dar vad ca-mi strici "combinatia" :P.

#14
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Kdefthog, stiu si sunt de acord cu tine ca fructele si legumele sunt o sursa mult mai potrivita pentru fibre. fructe mai mananc, dar legume nu pot...in afara de castraveti, salata si masline nu cred ca mai mananc ceva leguminos. asa traiesc de 25 de ani. plus ca am o meserie care ma mai pune pe drumuri si nu tot timpul car fructe dupa mine. de-asta am ales varianta cu fibrele "la pachet".
atunci cand mananc paine de cele mai multe ori e paine integrala, pastele sunt si ele integrale cand am ocazia. pana si biscuitii de la micul dejun sunt digestivi. dar nu e suficient...chiar si cu fibrele si mai sunt zile cand mai am tendinta de constipare :(

stiu ca poate unora li se pare simplu sa-si schimbe obiceiurile alimentare si sa imbratiseze practici "curate", dar eu nu pot si nici nu stiu daca vreau. sunt foarte capricioasa, nu mananc foarte multe alimente si sunt foarte consecventa cu putinele pe care le mananc. de-asta caut alternative, in loc sa ma pacalesc ca lasa ca o sa incep sa mananc sanatos si totul va fi bine

eu vroiam doar sa stiu daca pot continua administrarea lor pentru ca ma simt bine cu ele, atata timp cat nu au efecte nocive (ma gandeam la un moment dat ca poate ataca stomacul cumva)...si ma bucur sa vad ca mai sunt si alti fani :P
maltese, cred ca o sa caut si eu tarate, as putea incerca macar cand sunt acasa, ca sa mai fac pauza de la suplimente.

#15
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Daca vrei o alternativa la suplimentele cu fibre poti consuma musli cu fructe (contin cereale integrale de grau, ovaz, secara, porumb+vreo 10 feluri de fructe si seminte) si garantat iti rezolvi tranzitul intestinal, 2-3 lingurite/zi, sunt si gustoase si sanatoase ,uscate sau cu lapte. Sunt bune si taratele .

#16
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 Kdefthog, on Nov 3 2008, 19:02, said:

E vorba de zeci de ani aici, dar daca zici ca sunt tarata compactata nu prea ai cum sa te supradozezi :D . Eu sustineam ideea cu plantele deoarece consumul lor aduce multe beneficii, dar vad ca-mi strici "combinatia" :P .
Nu, nu iti stric nicio combinatie. Sigur ca e preferabil ca acea cantitate de 30g fibre (DZR) sa o iei din alimentele specifice, pentru ca pe langa fibre alea contin si o gramada de micro- sau macronutrienti benefici. Numai ca nu intotdeauna putem face asta, din foarte multe motive.
Si atunci de ce sa nu apelezi la trucul cu pastila? Nu in orice restaurant gasesti paine integrala, de exemplu.
De fapt nu prea gasesti pe nicaieri.
Si poate nici nu iti vine sa comanzi un lighean de salata, nu? Asa ca bagi mana in buzunar, inghiti doua pastile de-alea si ai rezolvat-o.

#17
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
ce efecte poate avea administarea pe termen indelungat a astfel de suplimente? sau chiar a apei cu tarate...
stomacul se resimte in vreun fel daca ii dau fibre pe aceasta cale ?

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
atâta vreme cât nu exagerezi, nu ai de ce să-ți faci griji.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate