Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Caut sa imi fac primul card de debit

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
Gameru' Mircea

Gameru' Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 401
  • Înscris: 12.07.2005
Am si eu cateva intrebari de incepator in acest domeniu. Am 19 ani si pana acum nu am mai avut nici o data un card bancar insa as vrea sa imi fac unul dar nu stiu exact de unde trebuie sa incep si ce trebuie sa fac. Ce mar interesea este un card de debit in care sa pot baga bani fizici si pe care sa il pot folosi online, in special la contul meu de Paypal. Cand spun "sa pot baga bani fizici" ma refer la a merge cu banii in mana la un centru bancar, a ii da la caserie si spune "bagati-mi va rog banii acestia in contul / cardul meu". Din nou, nu am mai facut asta pana acum asa ca nu stiu precis cum se face motiv pentru care intreb.

Cele trei intrebari ale mele sunt:

1 - Este posibil ca cineva sa isi faca un card de debit daca nu are o slujba si nici nu merge la un liceu / facultate? Recunosc ca, chiar daca destul de unuzual pentru un Bucurestean 19 ani, momentan locuiesc acasa la parintii mei si nu fac nimic cea ce inseamna ca nu merg nici la vre-un liceu sau facultate si nici nu sunt angajat undeva. Deci pentru cineva ca mine se poate obtine un card de debit sau e nevoie sa fi angajat sau student ca sa garantezi pentru cont ca la cel de credit?

2 - Care este tipul de card / oferta cel mai bun pentru ce vreau eu? In special pentru functionalitate cu contul meu de Paypal (sa bag bani din card in el si invers)? Am auzit ca Visa Electron este cel mai bun insa as prefera sa intreb si aici ca sa fiu sigur.

3 - Ce acte sunt necesare si unde trebuie sa ma duc pentru a imi face un asemenea cont si a obtine un card? Spuneti-mi de la inceput daca se poate (eg: Prima oara te duci la institutul X, care cu buletinul iti da hartia Y, cu care apoi te duci la institutul Z care iti da cecul W, etc). Deasemenea odata ce am un asemenea card, unde se alimenteaza cu bani fizici? De la orice sediu bancar, casa de schimb...?

Editat de Gameru' Mircea, 02 noiembrie 2008 - 01:02.


#2
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.466
  • Înscris: 19.11.2005
1.Da,poti face card de debit fara nici o problema.
2.Aici nu stiu sa spun...Am ceva nou de la Garanti bank,dar poate or fi si alte optiuni mai bune.Pentru nevoile mele a fost perfect.
3.Mergi cu buletinul la banca.Casele de schimb n-au nici o treaba cu ce zici tu acolo.La unele banci poti alimenta cardul si la bancomat.

#3
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.303
  • Înscris: 26.06.2006
Eu am de la Transilvania, am fost cu buletinul și 3 RON, după 2 săptămâni l-am primit. :)

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
a fost o promotie la ING
cardul e foarte bun si nu aveai comisioane la el, care altfel costa aproape 50 de lei pe an
mai mult, iti dadeau si 30 de lei pe card, fara obligatii - oferta era valabila ptr tineri studenti pana in 24 de ani parca.
reclama a fost si pe softpedia, in bannerul mare de sus
viziteaza un oficiu ING
cardul merge beton pe paypal

acum am vazut ca nu iti place scoala asa ca nu stiu daca oferta asta ti se potriveste
in rest, oricine isi poate face card de debit, la orice banca, nu trebuie sa ai venituri pentru asta.
trebuie doar sa ai macar 2 lei pe luna pentru comisioanele de administrare ale cardului. la unele banci s-au scos - BT nu are comisoane dar cardul e mastercard - poti sa platesti pe paypal dar nu poti sa tragi bani in el

Editat de onlyone, 02 noiembrie 2008 - 01:52.


#5
Gameru' Mircea

Gameru' Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 401
  • Înscris: 12.07.2005
Ok, am fost azi la BRD si am vorbit cu persoana de la informatii. Mia zis ca Visa Electron nu este un model de card care merge pe net sau pe Paypal dar Visa Clasic ar merge pentru asta. Mi-a zis insa ca Visa nu prea functioneaza pe unele situri sau cel putin nu mergea in trecut, si ca cel mai bine ar fi sa imi iau Mastercard daca vreau paypal cu toate ca as prefera Visa. Este adevarat ca sunt probleme cu cardurile Visa pe unele situri si nu le recunoaste iar Mastercard sunt mai sigure din acest punct de vedere? Oricum ma duc maine numai cu buletinul si imi iau unul dar voiam sa intreb si aici ca sa fiu sigur.

Editat de Gameru' Mircea, 03 noiembrie 2008 - 16:10.


#6
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 184
  • Înscris: 13.05.2006
Visa electron merge foarte bine pe net. Doar ca nu de la BRD.

In locul tau as intreba pe la mai multe banci despre comisioane, dobanzi, etc.

#7
Gameru' Mircea

Gameru' Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 401
  • Înscris: 12.07.2005

View Postcristian06, on Nov 3 2008, 17:42, said:

Visa electron merge foarte bine pe net. Doar ca nu de la BRD.

Merge cel de la BCR?

#8
alos

alos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 01.11.2004
Da,cel de la BCR merge.

#9
Gameru' Mircea

Gameru' Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 401
  • Înscris: 12.07.2005
OK, am mai verificat si atat cei de la BCR cat si tot ce am auzit pe situri de la lume au confirmat ca merge corect cu Paypal. Asa ca azi am fost si miam facut in doar cateva minute un Visa Electron de la BCR. Am primit toate hartiile cu codurile, parolele, etc. necesare si am reusit sa ma si loghez pe http://www.bcr.ro in 24banking cu contul meu. Astept acum sa imi vina si cardul fizic in 10 zile lucratoare.

Mai am insa o intrebare; aparent Paypal vrea sa imi scriu niste date care nu sunt in aceste harti si nu stiu sigur daca imi lipseste ceva sau aceste date sunt pe cardul de plastic atunci cand o sa vina. Cand te loghezi pe paypal.com si te duci la "Link my card" te intreaba urmatoarele lucruri;

First name [numele meu, mil scriu aici] , Last name [scris automat din crearea contului] , Card type [selectez bineinteles Visa] , Card number [prima intrebare a mea, scriu aici un cod de pe cardul de plastic fizic cand vine?] , Expiry date [scriu asta tot de pe cardul de plastic?] , Security code [din nou, tot de pe cardul fizic scriu si asta? La "What's this" imi zice ca arata cam asa http://img201.images...9/cvcardsh8.gif ].

Editat de Gameru' Mircea, 04 noiembrie 2008 - 16:04.


#10
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004
da, card number e efectiv seria cardului de pe fata tiparita cu cifre mari, data e dedesubt, iar security code-ul e pe spatele cardului scris cu cifre mici (trei cifre) ... iti va mai trebui un cod de confirmare dupa ce iti inscrii cardul , care, atentie, nu iti apare corect pe extrasul de cont ci va trebui sa suni la bcr pt. a-l afla... e un cod din patru cifre si va trebui introdus in paypal pt. a se confirma ca tu esti posesorul real al cardului...

pt. atentie, NU SCRII TU fizic nici un fel de cod! :D sunt deja imprimate pe card... datele astea le introduci in contul paypal...

Editat de gtk, 04 noiembrie 2008 - 16:13.


#11
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View PostGameru' Mircea, on Nov 4 2008, 16:02, said:

Card number [prima intrebare a mea, scriu aici un cod de pe cardul de plastic fizic cand vine?] , Expiry date [scriu asta tot de pe cardul de plastic?] , Security code [din nou, tot de pe cardul fizic scriu si asta?
da, da, da.
exact cum zicea gtk

View Postgtk, on Nov 4 2008, 16:12, said:

pt. atentie, NU SCRII TU fizic nici un fel de cod! :D sunt deja imprimate pe card...
:lol:

#12
Gameru' Mircea

Gameru' Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 401
  • Înscris: 12.07.2005
Ok, asta ar trebui sa imi raspunda la toate intrebarile. Daca mai am altele o sa postez aici. Mersi tuturor pentru ajutor :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate