Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Se pot inregistra tobele, fiecare microfon pe un alt canal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
tomamarius_forever

tomamarius_forever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.06.2008
Hello again! am si eu o intrebare, pentru cei care au cunostiinte mult mai multe:
    
Se pot inregistra tobele, unde fiecare componenta a tobelor( premier, t.mare, fus, tum-tum, cazan, cinel...) au cate un microfon, astfel incat sa le am fiecare( premier, t.mare, fus, tum-tum, cazan, cinel...) pe un canal stereo separat?
          Pentru o buna editare, si un sunet mult mai bun a tobelor inregistrate, cam de asta as avea nevoie:) ... Ms :)

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Da, orice program care contează (Cubase, Vegas, ProTools, Logic, Samplitude sau altele) știe să înregistreze multitrack. Trebuie însă să ai hardware-ul necesar (adică placă/plăci de sunet cu intrări suficiente și mixer cu direct out sau insert pe canalele respective) și cred că știi că nu vei avea în nici un microfon strict sunetul componentei respective, ci va intra și din sunetul componentelor vecine (la nivel mai mic). Nu înțeleg însă de ce vrei pe canale stereo, ar trebui să înregistrezi fiecare microfon pe câte un canal mono.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Corect, inregistarea instrumentelor individuale se face numai monofonic, plasamentul in campul stereo se face din mixare. Nu exista intrari stereo de microfon in placile de sunent. Microfoanele sunt directionale.

Placa de sunet trebuie sa accepte intrari multiple de microfon - greu gasesti ceva peste 2. Se poate incerca cu multiple placi de sunent in PC, fiecare cu microfonul ei, dar esti limitat ca numar din multiple motive (sloturi PCI, conflicte de drivere).

M-Audio Delta 1010LT are 8 intrari generale si 2 pentru microfon. Iti va trebui un mixer unde sa bagi toate microfoanele dorite si iesirile amplificate de pe fiecare canal trimise la placa de sunet.

#4
tomamarius_forever

tomamarius_forever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.06.2008
Aha, deci sa inteleg ca pentru 8 microfoane de ex., imi trebuie o placa de sunet cu 8 intrari; si din mixer, sa bag cate un microfon, in cate o intrare din placa.
Dar pentru a inregistra multitracking, trebuie setarile sa le fac din vegas, astfel incat sa am pe fiecare canal mono cate un microfon ??
Si da, imi cer scuze...nu stereo imi trebuie, ci mono :))

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Da, selectezi la fiecare track intrarea corespunzătoare. Poți folosi un mixer cu direct out sau insert pe canale, oricum ai nevoie de mixer, presupun că nu înregistrezi doar tobe ci mai ai niște chitări/clape/voci/whatever pe lângă ele, asta înseamnă că ai nevoie și de un sistem bunișor ca performanță.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate