Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Ordin de incorporare - editia 2005

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
298 răspunsuri în acest subiect

#37
Phenomenon

Phenomenon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 31.01.2005
Armata poate fi amuzanta, de exemplu te poti uita cum creste iarba si mai poti sa si asculti ciripitul pasarelelor  :death:

#38
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.869
  • Înscris: 24.11.2004

Phenomenon, on Feb 2 2005, 19:39, said:

Armata poate fi amuzanta, de exemplu te poti uita cum creste iarba si mai poti sa si asculti ciripitul pasarelelor  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


personal, prefer ciripitul pasaricilor...

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.848
  • Înscris: 07.02.2003

Phenomenon, on Feb 2 2005, 18:39, said:

Armata poate fi amuzanta, de exemplu te poti uita cum creste iarba si mai poti sa si asculti ciripitul pasarelelor  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Sau poti sa-ti faci prieteni pe viata :)

Sa nu privim numai in tragic !

#40
calandrin

calandrin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 19.01.2005
O fi vreun loc unde sa nu dai peste vreun cioaca ?

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.848
  • Înscris: 07.02.2003
De ce postezi offtopic in toate ariile ma intreb eu ? Nu citesti subiectul ? Nu ai nimic de spus ? Nici nu ai facut bine 3 saptamani de cand existi pe forumul asta si deja ai imprastiat offtopik-uri peste tot, probabil in speranta ca o sa ma impresionezi :D Long wait, te-ai inselat :proud:

Cauta la aria Fun, acolo cred ca gasesti lucruri fascinant de uimitoare :console:

Editat de Andrei Cioaca, 02 februarie 2005 - 21:47.


#42
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 734
  • Înscris: 13.02.2003

Manowar, on Feb 2 2005, 18:12, said:

...prin urmare, tu vrei sa faci armata pentru a deveni barbat...
orice comentariu legat de asta e inutil, din partea mea. salutare.

<{POST_SNAPBACK}>


asta ai inteles tu din ce am  vrut sa zic eu ?

sau tu iei la nimereala cate o fraza, separi cateva cuvinte din context si apoi tragi cate o concluzie de dragul bagarii de seama ?

intr-adevar, salutare.

Editat de as xxl, 04 februarie 2005 - 18:48.


#43
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.869
  • Înscris: 24.11.2004

as xxl, on Jan 26 2005, 14:30, said:

Ma tot gandesc cum sa fac iarna ce vine pentru a reusi sa plec, a scap, sa trag si eu macar o data cu pusca, sa devin barbat si poate sa joc ceva tenis de masa.

<{POST_SNAPBACK}>


bine...ce pot spune.

cu pusca poti trage si fara sa faci armata. s-ar putea sa-ti placa mai mult sa tragi cu pusca in libertate, in loc sa-ti "servesti" tara, frecand wc-uri, facand flotari, arest etc. asta e parerea mea. sa nu mai zic ca daca ai putin noroc, freci 20 de ore la o pusca si oricum dupa, nu trage.

tenis de masa poti juca la cateva cluburi din bucuresti, cu prietenii, cu iubita, dupa caz..tu stii cel mai bine.

iar la chestia cu "sa devin barbat", nu stiu cat loc de interpretare ai lasat.

o zi buna.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.848
  • Înscris: 07.02.2003
Da mah, dar nu e fun... numai in armata tragi cu arma serioasa, capabila, ca civil te joci cu pistolase, cu Jeco sau dinalea de vanatoare dereglate...

Acolo un AG sau Kalasnikov... sa te simti ca in Iraq, alea da arme :coolspeak:

Imi aduc aminte pe vremuri pe la inceputul anilor 90 cand eram prin armata si am tras prima data cu cartuse de razboi imi era frica, ma speriam ca trageau unii in fata mea din pozitia culcat si pocneau foarte tare... si eu aveam ceva ulei pe teava si facuse un veretan misto de mine ca o sa explodeze teava ca si cum as avea rest de carpa pe teava... :P

La primul glont am inchis ochii cand am tras, dupa ce am luat aprox linia de ochire. Am apasat si dupa aia 15 min nu mai auzeam aproape nimic... :) Am dat pe langa tina evident... nu mai puteam de frica. Dupa aia am realizat ca e totul ok si urmatoarele 3 focuri au fost in cercul de 20cm din tinta de 150m... pt inceput e ceva :) Ailalti trasesera jumate cam pe langa... cu totii :) Dupa ultimul foc era un fum acolo de la ulei ca nu mai vedeam tinta. Abia dupa ce ne-am retras la curatat etc am inceput sa aud normal. Cat despre senzatie e unica, suieratul gloantelor, miros de cartus etc... e spectaculos, te obisnuiesti dupa si realizezi ce puternica poate fi o arma adevarata, ca la instructie ne credeam rambo cu totii si cand ne spunea capitanul ca are efect omorator la 3km distanta... nu credeam, ne inchipuiam cum draq sa iei tinta la 3km... lol

Editat de Andrei Cioaca, 04 februarie 2005 - 22:19.


#45
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 12.07.2004
am si eu o intrebare:
am auzit ca e o lege din toamna de anul trecut care te obliga sa aduci adeverinta ca ai facut armata pt ati face pasaportul, e adevarat?

#46
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 290
  • Înscris: 21.12.2004

criss_pt, on Feb 5 2005, 01:22, said:

am si eu o intrebare:
am auzit ca e o lege din toamna de anul trecut care te obliga sa aduci adeverinta ca ai facut armata pt ati face pasaportul, e adevarat?

<{POST_SNAPBACK}>



Suna aiurea, dar oricum NU LE MAI DATI IDEI!! :death:

#47
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.360
  • Înscris: 03.08.2003
Normal ca nu e adevarat :)
Eu l-am schimbat in decembrie, nici vorba de asa ceva.

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.848
  • Înscris: 07.02.2003
E un pic de adevar dar e inexact.

Treaba sta asa, daca nu ai facut armata pe motiv de boala psihica cum declara unii ca sa scape atunci nu pupi pasaport si nici permis auto... daca nu ai facut-o din alte motive e ok, nu e nici o problema.

#49
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Mersi pt raspunsuri.

#50
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 734
  • Înscris: 13.02.2003
manowar:
ca sa clarificam, macar acum la sfarsit, parerea mea este ca in anul 2005, mileniul trei AD, stagiul militar obligatoriu este o culme a gandirii invechite, un filon retrograd al comportamentului in societate.

ACUM, cand armele au evoluat pana la un nivel de neimaginat mai acum cateva decenii, sa obligi niste tineri sa isi arunce la gunoi unul sau jumate de an, sub justificarea crearii unei forte armate de rezerva (trecand peste calitatea absolut inferioara a unei astfel de eventuale armate) e o TAMPENIE!

ca fapt divers, sunt sigur ca daca stagiul militar ar fi optional, cu posibilitatea PRIMIRII unor drepturi cetatenesti sau materiale - nu cu aberatia de care am auzit si anume plata a nu stiu cate salarii medii pentru a il evita - toata lumea, inclusiv "armata" ar avea de castigat.

Quote

iar la chestia cu "sa devin barbat", nu stiu cat loc de interpretare ai lasat.
totusi, sintagma "sa devin barbat" a fost pusa in imediata vecinatate a tenisului de masa. din restul post-urilor tale am remarcat esti suficient de inteligent incat sa cred ca poti remarca sensul peiorativ. daca nu m-am facut suficient inteles, scuzele de rigoare.

pentru cei care nu au facut inca armata dar mai ales pentru cei care au facut-o, cred ca urmatorul link ar fi interesant de urmarit:
http://www.actrus.ro...FERIORITATE.htm

Editat de as xxl, 07 februarie 2005 - 19:11.


#51
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 734
  • Înscris: 13.02.2003
aaa, si inca o chestie pe care am remarcat-o cand am fost sa iau un imprumut de la baca:
daca esti barbat apt de armata, dar inca nu ai facut-o, suma calculata pemtru asigurarea de viata creste.
interesant, nu?

#52
dumitru

dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 17.09.2003
Stie cineva daca te mai seaca astia de la armata, daca ai rezidenta permanenta in alta tzara?

De ex. daca vrei sa itzi pui viza de cetatzean roman cu domiciulul in strainatate pe passport itzi cere si livret militar sau adeverintza de recrutare (sau ceva de genul asta). Eu mi-as pune viza aia, dar imi este sa nu mi se suie armata in cap chiar inainte sa plec din tzara, cand ma duc sa-mi pun viza aia; ca pana acuma m-am facut ca nu aud de ei; adeverintza de recrutare nu am; nici nu stiu ce este aia  :D

Sau sa nu imi pun viza aia; si eventual sa trimit pe cineva cu niste copii dupa passport ca sunt rezident in alta tzara; nu o sa am probleme cand o sa revin in tzara?

#53
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 417
  • Înscris: 16.11.2002

as xxl, on Feb 7 2005, 19:04, said:

ca fapt divers, sunt sigur ca daca stagiul militar ar fi optional, cu posibilitatea PRIMIRII unor drepturi cetatenesti sau materiale - nu cu aberatia de care am auzit si anume plata a nu stiu cate salarii medii pentru a il evita - toata lumea, inclusiv "armata" ar avea de castigat.

Sa ne uitam la cei care chiar folosesc armata la ceva - americanii. Ei platesc la greu pentru a recruta tineri, pe care ii tin cam 4 ani in serv militar, ii instruiesc f bine, ii echipeaza si la sfarsit le dau o suma consistenta de bani cu care isi pot continua studiile sau isi pot cumpara o casa.

Culmea, si noi facem asa. Soldatii profesionisti, trimisi in Irak, sunt f bine platiti, echipati si instruiti. Asa ca nici macar nu poate pretinde cineva ca armata romana utilizeaza recrutii intr-un conflict.

Asa ca singura explicatie a continuarii serv militar obligatoriu este necesitatea pastrarii posturilor a mii de gradati si utilizarea sclavilor pentru munca campului si diverse constructii, tot pt respectivii gradati.

#54
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Culmea, si noi facem asa. Soldatii profesionisti, trimisi in Irak, sunt f bine platiti, echipati si instruiti. Asa ca nici macar nu poate pretinde cineva ca armata romana utilizeaza recrutii intr-un conflict.
citi oameni am trimis? care reprezinta cit din efectivul total al trupelor de-acolo? care fac exact ce? si reprezinta cit % din intregul efectiv al glorioasei armate din RO?

armata la americani era un mod ieftin de a-ti face scoala care-i pe bani acolo.
acu ca s-au trezit carne de tun, s-ar putea sa nu mai fie chiar asa atractiva, fapt confirmat de scaderea numarului de voluntari in birourile de recrutare cu cca 1/3 in anul trecut (sursa NY Times IIRC). acum se gindesc sa-i plateasca fiecarui recrut voluntar o prima cash de 10 000$.

chestia cu instruitul f. bine si mai mult, cu echipatul f. bine e un mit.
size brings mediocrity, asta au aflat englezii la inceputul secolului cind aveau o flota umflata.
diverse regimente din texas si-au blindat vehicolele pe bani proprii inainte sa fie trimisi in iraq pt. ca pentagonul n-a avut de unde (sau nu i s-a parut suficient de important). ceea ce nu e de mirare avind in vedere ca 1 litru de carburant in iraq costa 40$.

Quote

De ex. daca vrei sa itzi pui viza de cetatzean roman cu domiciulul in strainatate pe passport itzi cere si livret militar sau adeverintza de recrutare (sau ceva de genul asta). Eu mi-as pune viza aia, dar imi este sa nu mi se suie armata in cap chiar inainte sa plec din tzara, cand ma duc sa-mi pun viza aia; ca pana acuma m-am facut ca nu aud de ei; adeverintza de recrutare nu am; nici nu stiu ce este aia
mie mi-au cerut sa-l predau (livretul) in rest nu m-au trimis la nici o unitate pentru scoatere din evidenta. mentionez ca desi aveam livret n-am facut armata, fiind inapt :D .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate