Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Statistici Privind Ateismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
309 replies to this topic

#1
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008
Pentru cei care stiu engleza cat de cat..

Atheist Statistics 2008

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T27kB4BjbEg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



God Prefers Atheists

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TvcDLTJZehg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Suedia, Danemarca, Norvegia, Anglia, Japonia, Franta, Cehia, Germania, s.a. toate aceste tari sunt tari ateiste, avand un sistem educational si de sanatate foarte bine pus la punct, statisticile au aratat ca cu cat o tara este mai ateista cu atat nivelul de educatie este mai mare, de dezolvatre si asa mai departe,

Romania este un exemplu bun in ceea ce priveste aceasta corelatie dintre "ateism" si "nivelul de trai" Romania fiind una dintre cele mai teiste tari din europa nu are un sistem educational bine pus la punct, sistemul de sanatate la fel, nivelul de trai foarte scazut, nivelul de coruptie foarte ridicat etc..

Edited by Atheist, 29 October 2008 - 22:37.


#2
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostAtheist, on Oct 29 2008, 22:27, said:

[...]
Suedia, Danemarca, Norvegia, Anglia, Japonia, Franta, Cehia, Germania, s.a. toate aceste tari sunt tari ateiste, avand un sistem educational si de sanatate foarte bine pus la punct, statisticile au aratat ca cu cat o tara este mai ateista cu atat nivelul de educatie este mai mare, de dezolvatre si asa mai departe,

Romania este un exemplu bun in ceea ce priveste aceasta corelatie dintre "ateism" si "nivelul de trai" Romania fiind una dintre cele mai teiste tari din europa nu are un sistem educational bine pus la punct, sistemul de sanatate la fel, nivelul de trai foarte scazut, nivelul de coruptie foarte ridicat etc..
N-ar trebui sa pici atat de usor in capcana statisticilor ... pe langa teism/ateism, in ecuatia de care vorbesti sunt prea multe alte variabile ca sa reduci totul la doar una, gradul de teism.

#3
supermanx

supermanx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 30.10.2008

View PostAtheist, on Oct 29 2008, 22:27, said:

Pentru cei care stiu engleza cat de cat..

Atheist Statistics 2008

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T27kB4BjbEg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



God Prefers Atheists

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TvcDLTJZehg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Suedia, Danemarca, Norvegia, Anglia, Japonia, Franta, Cehia, Germania, s.a. toate aceste tari sunt tari ateiste, avand un sistem educational si de sanatate foarte bine pus la punct, statisticile au aratat ca cu cat o tara este mai ateista cu atat nivelul de educatie este mai mare, de dezolvatre si asa mai departe,

Romania este un exemplu bun in ceea ce priveste aceasta corelatie dintre "ateism" si "nivelul de trai" Romania fiind una dintre cele mai teiste tari din europa nu are un sistem educational bine pus la punct, sistemul de sanatate la fel, nivelul de trai foarte scazut, nivelul de coruptie foarte ridicat etc..

Cum se incadreaza Arabia Saudita in modelul tau?

#4
nrares

nrares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 13.10.2003
???

Edited by nrares, 30 October 2008 - 02:37.


#5
nopainnogain

nopainnogain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.10.2008
Ai vazut filmul asta http://www.imdb.com/title/tt0756683/ ? "The Man from Earth" se numeste. Va va incanta pe voi toti cei interesati de subiect. He, he ! Habar n-aveti ce surpriza veti avea !

#6
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
pai popo, saudi arabia are cele mai mari rezerve de petrol din lume
e normal sa creada in dumnezeu, pentru alte tari, nu este alta sansa decat gandirea logica  :)
nimic nu va invata la scoala aia de popi :(

Edited by cardinal, 30 October 2008 - 03:48.


#7
lpt1

lpt1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 26.06.2008

View PostAtheist, on Oct 29 2008, 22:27, said:

Suedia, Danemarca, Norvegia, Anglia, Japonia, Franta, Cehia, Germania, s.a. toate aceste tari sunt tari ateiste, avand un sistem educational si de sanatate foarte bine pus la punct, statisticile au aratat ca cu cat o tara este mai ateista cu atat nivelul de educatie este mai mare, de dezolvatre si asa mai departe,

Romania este un exemplu bun in ceea ce priveste aceasta corelatie dintre "ateism" si "nivelul de trai" Romania fiind una dintre cele mai teiste tari din europa nu are un sistem educational bine pus la punct, sistemul de sanatate la fel, nivelul de trai foarte scazut, nivelul de coruptie foarte ridicat etc..


Care dintre aceste tari crezi ca vor deveni musulmane: obligatoriu studierea coranului, obligatoriu valul musulman, obligatoriu prezenta la moscheie si inchinarea de cate 5 ori pe zi si pe noapte.
Ia spune care dintre astea va adopta aceste lucruri
Caci de va mai tine lumea (ma cam indoiesc de acest lucru - ca lumea o va mai duce mai mult de 10-20 de ani) cu siguranta asa ii va bate Dumnezeu: ati urat crestinismul, luati de aici coranul.
Noi i-am pazit de coran sute de ani, acum nu-i mai putem pazi de lepadarea de crestinism.
Dumnezeu sa hotarasca pentru ei.

Edited by lpt1, 30 October 2008 - 11:26.


#8
lpt1

lpt1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 26.06.2008
uite unde o sa ajungeti:
http://stiri.kappa.r...ire_146841.html
IN 20 DE ANI Islamul va deveni prima religie în capitala UE.
http://www.euroscept...tegory/religie/

Ce mi-as dori sa va vad pe voi cei ce propavaduiti ateismul cum veti iesi in pietele publice si sa strigati: opriti spalarea creierelor, atunci cand europa va fi musulmana.
Cred ca in 5 minute tu si copii tai (daca nu vor fi musulmani) veti fi condamnati la moarte prin spanzurare.
CACI, ati avut un DUMNEZEU, dar l-ati hulit nenorocitilor.
Ati avut tari dar vi le-ati vandut.
Caci noi romani v-am aparat sute de ani in fata islamului, dar voi ne-ati vrut disparitia, acum, cand voi va distrugeti din interior, noi ortodocsi nu va mai putem ajuta.Negura istoriei sa se astearna peste voi, caci ne aruncati si pe noi in mainile musulmanilor.

Edited by lpt1, 30 October 2008 - 12:19.


#9
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
tu vorbesti?
Toata lumea ma critica cand zic ca voi traiti sa muriti, penibil!
vorbesti de Sarkozy si Brown ? doi retarzi ? care nu au alta treaba decat sa propovaduiasca religiile in loc sa isi vada de problemele sociale/economice.
printre altele Sarkozy a pupat fundul islamicilor, catolicilor si scientologilor ... ce chestie poate isi face o religie personala

#10
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

View Postnrares, on Oct 30 2008, 02:36, said:

???

Asa e!!!

#11
lpt1

lpt1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 26.06.2008

View Postarpisz, on Oct 30 2008, 12:46, said:

tu vorbesti?
Toata lumea ma critica cand zic ca voi traiti sa muriti, penibil!
vorbesti de Sarkozy si Brown ? doi retarzi ? care nu au alta treaba decat sa propovaduiasca religiile in loc sa isi vada de problemele sociale/economice.
printre altele Sarkozy a pupat fundul islamicilor, catolicilor si scientologilor ... ce chestie poate isi face o religie personala

noi traim spre a evita sa murim.
voi traiti spre a va omora si copii. "parinti mananca agurida si copiilor li se sterpezesc dintii"

ue e cea mai malefica organizatie statala inventata vreodata pe pamant. urss era un mic copil pe langa acest mega rahat.

Edited by lpt1, 30 October 2008 - 13:26.


#12
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostAtheist, on Oct 29 2008, 22:27, said:

Suedia, Danemarca, Norvegia, Anglia, Japonia, Franta, Cehia, Germania, s.a. toate aceste tari sunt tari ateiste, avand un sistem educational si de sanatate foarte bine pus la punct, statisticile au aratat ca cu cat o tara este mai ateista cu atat nivelul de educatie este mai mare, de dezolvatre si asa mai departe,

Vezi ca tarile aceea nu sunt atee, ci laice. E totusi o diferenta. E drept ca au un numar mare de atei, dar asta e alceva. Marea Britanie are ca sef de stat (regina) pe chiar seful religiei oficiale (biserica anglicana). Poate de aici se trage si proportia mare de atei!
Parerea mea este ca nici macar foste regimuri comuniste nu erau chiar atee. Incercau sa schimbe un sistem de credinta cu altul. Daca aveau timp, barimi doua secole, chiar se constituiau ca o religie. Aveau si profeti, si persoane cu virtuti mesianice, ca sa nu vorbesc de carti sfinte, porunci, teluri. Am asistat personal la slujbe (cei drept pe la 11 ani) in care enoriasii erau invitati de preot sa se roage pentru conducatorul mult-iubit, el insusi ridicandu-i osanale. Unu' darama bisericii, iar altii se rugau s-o faca mai eficient. Atunci m-am lamurit personal cum e cu clerul crestin.

#13
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
mai, cu muslimii e altceva. nu cred ca se va musulmaniza europa, va incepe un razboi cu mult inainte, poate chiar la anul, prin iarna-primavara :drac:
doi, pentru atei e tot una, sa se prefaca ca sunt muslimi sau crestini. ce mi-e una, ce mi-e alalta :)
uite, rusia, tara crestina, a atacat georgia, tara crestina. deci crestinismul nu te apara cu nimic.

Edited by cardinal, 30 October 2008 - 14:16.


#14
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postlpt1, on Oct 30 2008, 13:25, said:

noi traim spre a evita sa murim.
voi traiti spre a va omora si copii. "parinti mananca agurida si copiilor li se sterpezesc dintii"

ue e cea mai malefica organizatie statala inventata vreodata pe pamant. urss era un mic copil pe langa acest mega rahat.
tu chiar vrei sa imi luminezi ziua cu bigotismul tau absurd?
dragul meu crestin' care nu a inteles ca scopul tau in viata asta ar trebui sa fie sa te califici in cursa pentru rai, mai poti sa aberezi la liber ? traieste sa dai coltu si sa ajungi in rai ce nu intelegi din doctrina ta ? daca vrei iti explicam\

nu ai zis nimic de hitler! :lol:

#15
Curent_Ionel

Curent_Ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 17.10.2008

View Postarpisz, on Oct 30 2008, 14:16, said:

care nu a inteles ca scopul tau in viata asta ar trebui sa fie

Scopul tău în viață care este ?

#16
greyhound

greyhound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.12.2004
Mie mi se pare o tampenie masiva sa legi gradul de religiozitate sau de ateism al unui intreg popor de nivelul de viata.

In primul rand e o singura variabila intr-o mare de variabile, cum bine a zis cineva de mai sus.

In al doilea rand, indicii care masoara calitatea vietii asa cum sunt ei definiti acum cel putin in US si EU (cei a caror crestere indica un nivel de viata din ce in ce mai bun) nu se suprapun perfect/ nu implica o crestere a calitatii vietii spirituale, care indiferent de religie cred ca este un scop nobil, care ar trebui sa anime pe orice om ... macar cei situati mai deasupra in piramida Maslow ... or, intre calitatea vietii spirituale si conceptia despre religie exista in general o legatura stransa.

Cred ca e o corelatie falsa, ceva de genul "oamenii sunt o specie inteligenta pentru ca sunt bipezi, fara pene si cu unghii late"

#17
lpt1

lpt1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 26.06.2008

View Postarpisz, on Oct 30 2008, 14:16, said:

tu chiar vrei sa imi luminezi ziua cu bigotismul tau absurd?
dragul meu crestin' care nu a inteles ca scopul tau in viata asta ar trebui sa fie sa te califici in cursa pentru rai, mai poti sa aberezi la liber ? traieste sa dai coltu si sa ajungi in rai ce nu intelegi din doctrina ta ? daca vrei iti explicam\
nu ai zis nimic de hitler! :lol:

ceea ce am zis acolo, bine am zis: "voi traiti spre a va omora si copii".
din anii 90 pana azi voi, cei ce nu credeti in pedeapsa divina ati ucis 15 milioane de copii in romania.
prin voi europa poate va deveni stat musulman.
din cauza voastra copii vostri vor fi si ei atei, daca nu vor deveni fortat musulmani.
voi veti fi cei ce ii veti invata pe copii vostri sa-L urasca pe Dumnezeu.
Nici voi nu veti intra in Imparatia Domnului, dar nici pe copii vostri nu-i veti lasa sa intre in ea, caci viu e doar cel ce intra in Imparatia Domnului.

Edited by lpt1, 30 October 2008 - 15:05.


#18
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
dupa ce deschizi atlasul economic la tarile gen somania, nigeria, yemen etc mai vorbim.
hai sa iti zic o chestie interesanta din romania.
stiai ca la ora actuala in romania se construiesc peste 150 de locase de cult si doar 141 de spitale
sa inteleg ca tara asta are nevoie de mai multa magie cand 33% din populatie risca sa ajunga diabetici?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate