Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

depozite la banci

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bogdan_iasi

bogdan_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.02.2007
As dori o mana de ajutor, poate de la niste persoane care au ceva cunostinte economice, referitoare la alegerea unui depozit intr-o banca sau un cont de econimii. Care ar fi dezavantajele?
Din ce am citit pe internet, nici acum nu am reusit sa ma dezmeticesc referitor la ce este un depozit la termen, (exista si altfel de depozite?), cu cumulare, cu capitalizare, fara capitalizare, ce e cu acel 16% care se deduce din profit?
Am observat ca depozitele in aceasta perioada sunt destul de ok, 12% pe an, asta inseamna ca la 3 luni am sa primesc numai 4% din suma, din care o sa mi se scada 16% din profit?
Sa astept sa mai creasca depozitele, este ok o dobanda la depozite de 12%, e mica, e mare, scoti profit cu un depozit?
Merci

Edited by bogdan_iasi, 29 October 2008 - 18:14.


#2
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
12% la depozit inseamna cam 10% reali dupa ce se aplica impozitul, din care se mai scad si eventualele comisioane ale bancii.

Mai eficient este un cont curent cu dobanda mare (sau cont de economii), la care nu se aplica acest impozit si in care nu vei avea banii blocati pe o anumita perioada, asa cum se intampla cu depozitele.

Majoritatea bancilor au asa ceva acum in oferta, studiaza bine si alege ceea ce ti se potriveste.

#3
HMNF

HMNF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.12.2006
S-a mai discutat lucrul acesta.  Foloseste Search sau uita-te pe paginile anterioare....

Hint: BT

#4
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

 cristian06, on Oct 29 2008, 18:20, said:

12% la depozit inseamna cam 10% reali dupa ce se aplica impozitul, din care se mai scad si eventualele comisioane ale bancii.

Mai eficient este un cont curent cu dobanda mare (sau cont de economii), la care nu se aplica acest impozit si in care nu vei avea banii blocati pe o anumita perioada, asa cum se intampla cu depozitele.

Majoritatea bancilor au asa ceva acum in oferta, studiaza bine si alege ceea ce ti se potriveste.


La contul curent stiu ca dobanda este foarte mica(undeva 0,25%) s-a mai schimbat ceva in ultimul timp?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006
da. sunt banci care ofera conturi curente la dobanzi apropiate de cele de la depozite.
ING, de exemplu, lare la Cont'ROL dobanda de peste 8%.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pentru conturi curente cu dobanda buna e un topic recent: http://forum.softped...howtopic=454432

#7
bogdan_iasi

bogdan_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.02.2007
MUltumesc mult de informari.
Ce este de preferat, 3 conturi de economii la banci diferite, sau 3 (4) depozite?

#8
adi325

adi325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2007

 bogdan_iasi, on Oct 30 2008, 10:40, said:

MUltumesc mult de informari.
Ce este de preferat, 3 conturi de economii la banci diferite, sau 3 (4) depozite?


de preferat 1 sau 2 depozite la alpha bank sau millenium bank care ofera 13% dobanda (11% net) pt termen de 1 luna. Luna trece numai decat si ti-au luat 11% in mana fara nici un comision. Poti atasa si card de debit, acces online, transferat dobanzi in contul curent, transfer intre conturi... etc... gratis!

Edited by adi325, 19 November 2008 - 01:10.


#9
Alin1921

Alin1921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.02.2008

 adi325, on Nov 19 2008, 01:07, said:

de preferat 1 sau 2 depozite la alpha bank sau millenium bank care ofera 13% dobanda (11% net) pt termen de 1 luna. Luna trece numai decat si ti-au luat 11% in mana fara nici un comision. Poti atasa si card de debit, acces online, transferat dobanzi in contul curent, transfer intre conturi... etc... gratis!
Am o suma  in lei dar la ING.
Asadar la alpha bank sau millenium ai 11% dobanda pt un depozit  de o luna?Se adauga comisioane si impozit?

#10
adi325

adi325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2007

 Alin1921, on Nov 19 2008, 01:13, said:

Am o suma  in lei dar la ING.
Asadar la alpha bank sau millenium ai 11% dobanda pt un depozit  de o luna?Se adauga comisioane si impozit?

comisioane 0, impozitul este scazut din 13%.

#11
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 10.05.2004

 adi325, on Nov 19 2008, 01:07, said:

de preferat 1 sau 2 depozite la alpha bank sau millenium bank care ofera 13% dobanda (11% net) pt termen de 1 luna. Luna trece numai decat si ti-au luat 11% in mana fara nici un comision. Poti atasa si card de debit, acces online, transferat dobanzi in contul curent, transfer intre conturi... etc... gratis!
de fapt iti iei in mana cam 11% / 12 luni = 0,91% dupa fiecare luna. pentru ca eu cred ca dobanda aia este anuala, chiar daca este la depozitul pe 1 luna :).

#12
adi325

adi325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2007

 suri, on Nov 19 2008, 18:57, said:

de fapt iti iei in mana cam 11% / 12 luni = 0,91% dupa fiecare luna. pentru ca eu cred ca dobanda aia este anuala, chiar daca este la depozitul pe 1 luna :).

corect.

#13
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
De la 1 ianuarie nu se mai impoziteaza dobanda. Guvernantii ne stimuleaza sa economisim :P dar nu se intreaba din ce sa mai economiseasca romanul, ca el are credite de achitat?

#14
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Stiti un site de unde pot afla cele mai bune dobanzi(actualizate)? Am cautat, dar nu sunt actualizate.

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate