Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Rugina la Logan

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Am un coleg cu Logan caruia i-a sarit sau i s-a umflat vopseaua in mai multe locuri de la rahat de pasare :)
Astea nu au deloc lac pe ele?!  :blink:

#38
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
lacul e de kkt sau kktul e acid rau de tot
si eu stau cu servetele si polishuri ca sa diminuez actiunea acida

rahatul a topit/mincat sticla de pe far (e din plastic) de la un Opel.

ce or minca .... naiba stie :lol:

#39
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
La masina mea nu am asemenea probleme cu toate ca ma trezesc si eu cu rahati pe ea :)
E adevarat ca imi pateaza lacul, dar cu polish iese imediat :)

Loganul ala este incredibil. Vopseaua coscovita sau sarita peste tot, pana la chit

#40
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

 gaby1773, on Oct 29 2008, 15:26, said:

sa le faca din carton... ca ala macar nu rugineste.. se rupe bucatica cu bucatica  :P
oricum vor fi cel putin la fel de rezistente ... :D
Nu am vazut nicio masina mai noua de 10 ani cu rugina...in afara de Dacia.
Am vazut eu un Fiat Stilo, cu pragul ros de nu-ti venea sa crezi.
Si Opel Astra, tot sub 10 ani.

Deci se poate, dar nu e normal. :lol:

#41
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Masina mea a luat destul de mult rahat de pasare pe ea. De ala asa cu dedicatie.  <_<
Dar n-am sesizat sa ramana pete sau mai rau, sa-mi mance vopsaua.
Nu m-am stresat/chinuit niciodata sa iau repede jos rahatu, pana sa nu se intareasca. L-am lasat acolo pana la urmatoarea spalare.

PS: probabil ca ceara care am dat-o pe ea (pana acum de vreo 3 ori..e un hobby d-al meu, ma relaxez si ma imbat in acelasi timp, ca beau multa bere) a avut ceva afect.  :)

#42
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 Florian23, on Oct 29 2008, 11:33, said:

Pt. fericitii posesori de Logan fabricate 2004 - 2006 aveti grija: apare rugina.

Eu zic sa i-o dai lui basarab sa o repare. El e cel mai mare sustinator al "industriei" auto romanesti.
Masina mea are 25 de ani si nu are rugina... deci nu mi se pare normal ca la o masina mai noua de 10 ani sa ai rugina.
PUNCT!

#43
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Oooo ce masina veche ai!  :D

PS: si Mertzu lu tata are vreo 17 ani, da' nu stiu cum naiba de a avut deja rugina la usa si la o aripa.  :notangel:

#44
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
da, ceara e buna ca arma contra kktilor

#45
Florian23

Florian23

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 108
  • Înscris: 29.09.2007

 nic_otava, on Oct 30 2008, 09:48, said:

Esti subiectiv, sunt, din cele SH, care cine stie pe unde au circulat!

Pentru cei de la Dacia, da, e normal sa aiba si loturi cu probleme, unele la tabla, altele la... diverse. Este bine daca reusesc sa identifice problema si sa o remedieze, ceea ce cred ca au facut. Ca e loc de mai bine, e deja alta discutie.

Hai sa gandim ca si posesor de Dacia. Imi iau masina noua, cu garantie (motor, caroserie, etc). Peste 1-2 ani descopar ca am puncte de rugina. Cum ma simt? Furat. Pentru ca citesc in certificatul de garantie si scrie acolo ca masina mea e garantata anticoroziune vreme de 6,8 sau cato fi acolo. Dar eu vad ca masina mea rugineste, cum sa nu innebunesc de nervi? Ah, se repara. Da, dar pe timpul si nervii mei, plus ca nu sunt sigur ca peste 1 an nu va fi la fel in acelasi loc sau in altele.

Ai mare dreptate , exact asa am patit eu.

#46
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Da pe naiba. Tre' sa te gandesti ca ai luat teapa, NU ca ai luat Logan,  ci  ca ai prins un exemplar vopsit seara, intr-un tunel cu becul stins.
Te duci fain frumos la service si ti-o face ca noua. Ce poti face?
Si eu as fi suferit daca aveam vreun VW (DIZAL), ceva de la Toyota, BMW, Skoda, Ford etc etc etc (ca absolut toate sunt mai bune) , deci as fi suferit si m-as fi simtit furat daca vedeam rugina pe masina dupa scurt timp de la achizitie.
Asa...7000-8000 Euro masina noua europeana.  :D
Lasa bre ca merge bine la banii astia (ca masina NOUA, si Dacia 1310 de noua mergea bine, dar ca nu tinea mult).

Deci eu inca n-am patit sa am rugina la ea si alte cele, dar nu m-as simti furat la banii astia. E clar ca s-a facut rabat la multe chestii.
Am garantie, lasa ca o mesteresc ei.
Daca Dacia 1300 a tinut peste 20 de ani in curte, na lasa ca tine si asta vreo 5-6 ani  :bigwhitegrin:

#47
Florian23

Florian23

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 108
  • Înscris: 29.09.2007
Am mers ieri la service si am ridicat masina. Tot nu a iesit ca si noua, in schimb au mai ameliorat problemele ce le-am semnalat miercuri.Am luat-o asa caci ma saturasem sa fiu pieton sau sa dau bani pe taxi. I-am intrebat daca "deconteaza"drumurile pe care le-am facut cu taxiul(bineinteles in gluma). Au inceput cu scuze din alea penibile si sa ma perie si sa ma abureasca : ca isi cer scuze , ca le pare rau etc etc.Oricum de voi mai avea vreo problema am sa incerc sa-i ocolesc. :curse:

#48
danpopescu m

danpopescu m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 01.03.2007

 Octavian___28, on Oct 29 2008, 21:19, said:

No comment.   :mellow:
Eu pun in discutie (la ce ai spus tu) loganu fratelui: lovit rau pe partea stanga spate: usa+ aripa varza. Lucrarea: nota 10 (facuta la reprez Dacia Arad).
Cazul 2: aripa spate stanga sifonata, facuta ca noua (reprez Resita, sunt VARZA la tehnica, nu-i recomand pt revizie).

Prea multe service-uri care cred ca stiu ce fac.
La fel ca reprez. Peugeot, Ford, VW, BMW...

Deci foarte bine ca ai refuzat lucrarea, defapt asta am vrut sa spun.
Si nu are rost sa fi patriot, eu nu am fost patriot cand mi-am luat Logan.

Cum am mai spus, iti iei un SH la 5-6000 Euro, ok, e f bun, clar mai bun ca un Logan de 7-8000 Euro nou.
Cati bani iei pe SH-ul asta dupa 3-4 ani?? 2-3000? Mai mult nu iei, vin alte SH-uri din spate.
Dupa 3-4 ani pe un Logan tot iei un 3-4000 Euro fara sa fi bagat prea multi bani in el.

Multi visati ca vai ce masina SH buna mi-am luat, dar nu va ganditi ce faceti cu ele peste cativa ani - acelasi lucru ca si cumparatorul de Logan nou - (stim cazuri chiar si de pe SP care se chinuie sa vanda o masina SH care cred ei ca merita xxxxx Euro...si nu le cumpara nimeni)
din exemplele prezentate, reiese cam la jumatate pierderea, la ambele exemple. ce masina  ati alege dvs?ramane dupa gustul si preferintele fiecaruia?sau rationament financiar-tehnic?

#49
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Putin cam subiectiv sa tragi concluzii din doua afirmatii ale aceluiasi user  :D

PS: daca rugineste Loganu, inarmati-va cu un spray la culoare (care oricum are alta nuanta, da' nu conteaza) si cum apare rugina, imediat fas-fas acolo cu sprayu si gata, e ca noua.

#50
razvan33

razvan33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.06.2007
Si eu am la servici 2 Loganuri, unul din 2004 si unul din 2006.La cel din 2006 am primit chemare in service pt. ceruire gratuita si nu stiu mai ce(se pare ca au fost unele loturi cu probleme la tabla, vopsea, nu stiu exact).
Intr-adevar, la Loganul 2006 am niste punctulete mici de rugina pe la aripi si portbagaj, cel din 2004 nu are probleme.
Bineinteles ca m-a durut in bascheti si nu m-am dus :lol: , sunt curios sa vad cat o sa il ia rugina :rolleyes: .

#51
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Da alea din 2006 au probleme la vopsea, al meu e din 2007 si se vede de la o posta ca e bine vopsit.  :)

#52
Florian23

Florian23

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 108
  • Înscris: 29.09.2007

 Octavian___28, on Nov 1 2008, 09:17, said:

Putin cam subiectiv sa tragi concluzii din doua afirmatii ale aceluiasi user  :D

PS: daca rugineste Loganu, inarmati-va cu un spray la culoare (care oricum are alta nuanta, da' nu conteaza) si cum apare rugina, imediat fas-fas acolo cu sprayu si gata, e ca noua.

Apropo de spray, eu cred ca e mai bun un creion corector cu vopsea la culoare. Eu asa ceva am folosit de fiecare data cand gaseam un pic de vopsea sarita din cauza criblurii. Recomand rectificarea imediata a vopselei pe unde e sarita , altfel apare rugina mai repede ca la alte masini si nu se rezolva pe garantie. Un amic de-al meu din cauza criblurii si a altor pietricele de pe asfaltul romanesc are pe capota cateva puncte rosiatice (prea multe pt a mai fi corectate in parcare) si ca sa nu se intinda rugina trebuie sa o vopseasca. Un vecin de-al nostru care are o Bora de 5 ani(cumparata noua)are si el sarita vopseaua pe ici pe colo dar nu are pic de rugina pe capota sau aripile fata, motiv pt care isi permite sa mai faca mistouri de noi care avem "carute" :blush:iar noi i-o "tragem "cand el vine de la revizii si ne spune ce "scoruri" a platit :lol:

 Octavian___28, on Nov 1 2008, 13:21, said:

Da alea din 2006 au probleme la vopsea, al meu e din 2007 si se vede de la o posta ca e bine vopsit.  :)

Loganurile fabricatie 2004-2006 toate trebuie rechemate la service pt ceruire si verificare a oalelor de la telescoapele spate. Aici sunt punctele sensibile. Dar daca ai o "pila" la deler sau la service nu strica sa mai faci o ceruire, iar daca dai si un "sprit" :cheers:  la meseriasul care lucreaza la ea o face beton :thumbup:

#53
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Pai sa stii ca m-am gandit si eu sa-mi dea si mie cu parafina d-aia, vad eu cum fac cumva sa o ''rezolv''. :)

Creion corector, n-am gasit. E chiar la culoare sau e ca sprayu? (mi-a mai sarit si mie pe capota si lateral vopseaua din cauza pietricelelor, nu observi decat daca te uiti atent unde am dat cu spray pus pe varf de betisor de vata).

#54
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Ceruirea se face numai in stalpi si lonjeroni. In plus, daca e cazul, se remediaza (Dumnezeu stie cum fiindca dureaza cateva ore) rugina de la oale si pasaje spate.
Insa problema ruginii nu dispare fiindca INTREAGA MASINA e vopsita "la buget".

Octavian, degeaba dai cu oja pe rugina, trebuie inlaturat stratul de oxid de fier, tb decapat, tb dat chit, apoi 2 straturi de oja, ma rog vopsea. Nu mai da sfaturi pe banii altora.

Edited by valeriu.b, 02 November 2008 - 09:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate