Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner
 Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
8196 replies to this topic

#8137
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,555
  • Înscris: 16.03.2004

View PostHannibal_od, on 15 mai 2024 - 14:59, said:

Salutare, colegi!
Misiune indeplinita, "purtator" al ceasului fericit! Am ales sa cumpar pana la urma un model de ceas de buget, pe care sa invat cum sa intretin/folosesc un mecanism automatic. Este vorba despre un Orient Kamasu, incantator ca si aspect. Posted Image
Va multumesc tuturor pentru consiliere si sfaturi!

Foarte frumos ceasul, să-l porți sănătos! Posted Image

#8138
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,861
  • Înscris: 01.10.2002

View PostHannibal_od, on 15 mai 2024 - 14:59, said:

Salutare, colegi!
Misiune indeplinita, "purtator" al ceasului fericit! Am ales sa cumpar pana la urma un model de ceas de buget, pe care sa invat cum sa intretin/folosesc un mecanism automatic. Este vorba despre un Orient Kamasu, incantator ca si aspect. Posted Image
Va multumesc tuturor pentru consiliere si sfaturi!
Frumos designul. Sa-l stapanesti sanatos!

#8139
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 19.05.2005
Intrebari de noob, imi dau seama, dar mai bine le adresez, decat sa fac prostii! Avand in vedere ca sunt la primul automatic, nu stiu cum este bine sa procedez cu niste amanunte.

Din experienta voastra, in ce pozitie este cel mai bine sa fie depozitat ceasul cand nu este folosit, pe cant sau normal la orizontala, in cutie?

De asemenea, va rog sa imi spuneti ce aplicatii de iOS utilizati pentru determinarea preciziei si dupa ce perioada de utilizare este bine sa fie efectuata aceasta operatiune (ex dupa 1 saptamana de purtare).
Sau nu este cazul sa ma stresez de acest aspect si mai bine doar sa il reglez cand se opreste?

Zi faina!

Edited by Hannibal_od, 16 May 2024 - 10:42.


#8140
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,505
  • Înscris: 06.02.2008
Eu le țin normal, cu fața în sus. Uite o aplicație utilă pentru verificat precizia, doar că e pentru android. Vezi ceva asemănător pe iOS.
https://play.google....ulumtuner&pli=1

Edited by caiuscorneliu, 16 May 2024 - 10:42.


#8141
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 09.05.2009

Vizualizare mesajHannibal_od, pe 16 mai 2024 - 10:37, a scris:

Din experienta voastra, in ce pozitie este cel mai bine sa fie depozitat ceasul cand nu este folosit, pe cant sau normal la orizontala, in cutie?
Atunci cand ceasul nu mai functioneaza (arcul nu este armat), nu prea conteaza in ce pozitie il lasi. In cutie este insa mai protejat, ferit de de praf, etc. Daca insa mecanismul functioneaza, are importanta pentru ca apar diferente de precizie. Din ce am observat cu ale mele, mecanismele Orient au tendinta sa castige timp cand stau cu cadranul in sus/jos si sa piarda timp cand stau pe o parte. Chestia buna este ca te poti folosi de acest lucru pentru a imbunatati precizia totala a mecanismului. Adica daca ceasul o ia inainte sa zicem 10 sec in perioada din zi in care il porti la mana, seara il poti lasa pe o parte si va pierde cateva secunde. Cu aceasta metoda poti obtine precizie mai buna pe 24h. Am un Orient M-force, la care folosind metoda asta obtin precizie de -2, -3 sec pe zi.

Vizualizare mesajHannibal_od, pe 16 mai 2024 - 10:37, a scris:

De asemenea, va rog sa imi spuneti ce aplicatii de iOS utilizati pentru determinarea preciziei si dupa ce perioada de utilizare este bine sa fie efectuata aceasta operatiune (ex dupa 1 saptamana de purtare).
Sau nu este cazul sa ma stresez de acest aspect si mai bine doar sa il reglez cand se opreste?
Nu am folosit aplicatia recomandata de @caiuscorneliu, dar am folosit altele si mi s-au parut destul de nesigure si imprecise. Eu pur si simplu verific (de fapt asta faceam pentru ca acum stiu deja care este precizia tuturor mecanicelor mele) zilnic ceasul la aprox. aceeasi ora comparand cu un site de ora atomica, timp de o saptamana. E destul pentru a observa precizia reala a unui ceas.

Edited by DannyMC, 16 May 2024 - 14:58.


#8142
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 28.05.2004
https://play.google....curacymeter.app

Destul de precisa aplicatia asta. Doar lipesti microfonul de ceas. Cu cat este mai liniste cu atat citirea e mai precisa.

Attached Files



#8143
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 19.05.2005

View PostDannyMC, on 16 mai 2024 - 14:49, said:

Atunci cand ceasul nu mai functioneaza (arcul nu este armat), nu prea conteaza in ce pozitie il lasi. In cutie este insa mai protejat, ferit de de praf, etc. Daca insa mecanismul functioneaza, are importanta pentru ca apar diferente de precizie. Din ce am observat cu ale mele, mecanismele Orient au tendinta sa castige timp cand stau cu cadranul in sus/jos si sa piarda timp cand stau pe o parte. Chestia buna este ca te poti folosi de acest lucru pentru a imbunatati precizia totala a mecanismului. Adica daca ceasul o ia inainte sa zicem 10 sec in perioada din zi in care il porti la mana, seara il poti lasa pe o parte si va pierde cateva secunde. Cu aceasta metoda poti obtine precizie mai buna pe 24h. Am un Orient M-force, la care folosind metoda asta obtin precizie de -2, -3 sec pe zi.


Nu am folosit aplicatia recomandata de @caiuscorneliu, dar am folosit altele si mi s-au parut destul de nesigure si imprecise. Eu pur si simplu verific (de fapt asta faceam pentru ca acum stiu deja care este precizia tuturor mecanicelor mele) zilnic ceasul la aprox. aceeasi ora comparand cu un site de ora atomica, timp de o saptamana. E destul pentru a observa precizia reala a unui ceas.

Sfaturi utile, multumesc frumos!

View Postbograd, on 16 mai 2024 - 15:55, said:

https://play.google....curacymeter.app

Destul de precisa aplicatia asta. Doar lipesti microfonul de ceas. Cu cat este mai liniste cu atat citirea e mai precisa.

O sa ma verific ce alternative de aplicatie exista pentru ios, sigur exista ceva. Ma poti lamuri cat timp se lasa ceasul la verifica cu aceste aplicatii? Multumesc!

#8144
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 09.05.2009

Vizualizare mesajHannibal_od, pe 16 mai 2024 - 18:18, a scris:

Sfaturi utile, multumesc frumos!
Cu placere!Posted image

Vizualizare mesajHannibal_od, pe 16 mai 2024 - 18:18, a scris:

Ma poti lamuri cat timp se lasa ceasul la verifica cu aceste aplicatii? Multumesc!
Maxim 5 minute, doar ca aplicatia da rezultate diferite in functie de sensibilitatea microfonului din telefonul pe care il folosesti si de marimea corpul (de fapt grosimea otelului din care este facut) ceasului pe care vrei sa-l verifici. De asta scriam ca e mai simplu si mai sigur sa folosesti metoda clasica. Posted image

Edited by DannyMC, 16 May 2024 - 19:52.


#8145
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 28.05.2004

View PostHannibal_od, on 16 mai 2024 - 18:18, said:

Sfaturi utile, multumesc frumos!

O sa ma verific ce alternative de aplicatie exista pentru ios, sigur exista ceva. Ma poti lamuri cat timp se lasa ceasul la verifica cu aceste aplicatii? Multumesc!

E instant. E o varianta neprofesionala pentru un timegrapher, functioneaza pe acelasi principiu. Dar ca sa iti faci o idee de cum functioneaza ceasul este mai mult decat ok.
Instant in sensul ca citirea se face continuu, in timp real. In poza de mai sus l-am lasat cam 20 de secunde.

Edited by bograd, 16 May 2024 - 20:01.


#8146
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,555
  • Înscris: 16.03.2004
Ceasurile automatice, din punctul meu de vedere, se reglează săptămânal, duminica. Eu așa procedez. Toate o iau înainte, deci când le reglez, le pun în urmă cu un minut și așa, peste o săptămână, vor fi cu doar un minut înainte (abaterea fiind în jur de 2 minute pe săptămână). Un minut în plus sau în minus, pentru mine nu contează așa de mult.

#8147
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,505
  • Înscris: 06.02.2008
Iar m-a mâncat în fund, și cum nu aveam ceas cu cadran alb mi-am mai luat un Casio la 460 de lei. Are safir și e minimalist, ceea ce-mi place. Era lăudat pe net că e alternativă bună la ceasuri mult mai scumpe, arată foarte bine în realitate și e foarte subțire. Modelul efb 108d 7av. Mai sunt și alte variante de culori ale cadranului. A și ajuns în cutia cu ceasuri, habar n-am când le voi purta, nu mă pot despărți de smartwatch. Poate la bătrânețe, să fac în ciudă tinerilor :D

Attached Files



#8148
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 19.05.2005

 caiuscorneliu, on 17 mai 2024 - 09:38, said:

Iar m-a mâncat în fund, și cum nu aveam ceas cu cadran alb mi-am mai luat un Casio la 460 de lei. Are safir și e minimalist, ceea ce-mi place. Era lăudat pe net că e alternativă bună la ceasuri mult mai scumpe, arată foarte bine în realitate și e foarte subțire. Modelul efb 108d 7av. Mai sunt și alte variante de culori ale cadranului. A și ajuns în cutia cu ceasuri, habar n-am când le voi purta, nu mă pot despărți de smartwatch. Poate la bătrânețe, să fac în ciudă tinerilor :D

Este pe lista mea!! Arata foarte bine, iar pentru pretul platit este cam greu de invins.
Specificatiile sunt foarte bune la acesti bani, safir, rezistenta la apa 100m, bratara pare solida, de apreciat si eleganta discreta a cadranului.
Sa te bucuri de el!

Edited by Hannibal_od, 17 May 2024 - 15:46.


#8149
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,505
  • Înscris: 06.02.2008
Mulțumesc. Da, îl aveam în lista de favorite la emag, că de-acolo l-am luat, de vreo jumătate de an, inclusiv pe ăla cu cadranul negru. Întâmplător am intrat în aplicație pentru altceva, le-am văzut din nou și n-am mai rezistat, mai ales după ce am intrat pe YouTube să mai văd niște unboxuri cu el. Apropo de brățară, că ai pomenit, rivalizează cu aia de la Tissot PRX, zic și vloggerii, foarte bine făcută, din metal plin. În banii ăștia, atenția la detalii și finisaje (lucios, brushed) e la nivel înalt, confirm ce zic ăia pe YouTube.
Aici, varianta cu negru și secundar roșu.
https://m.youtube.co...s8sxDbxqw&t=169

Edited by caiuscorneliu, 17 May 2024 - 16:15.


#8150
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 19.05.2005
La mine e mai dubios cu "mancatul in fund"! Mi s-a pus pata pe niste ceasuri de la Casio care nu se mai fabrica, presupun, ca nu le gasesc la vanzare nici la magazine online, nici la anunturi de mica publicitate: Casio G-011D si Edifice EF-329D. Nu am mai gasit alternative la Casio, poate stie cineva vreun model asemanator ca si aspect.

Attached Files



#8151
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,505
  • Înscris: 06.02.2008
Culmea, al doilea îl am eu în colecție :D
La momentul ăla doream unul diferit de un ceas rotund.

Edited by caiuscorneliu, 17 May 2024 - 18:22.


#8152
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 19.05.2005

View Postcaiuscorneliu, on 17 mai 2024 - 18:22, said:

Culmea, al doilea îl am eu în colecție Posted Image
La momentul ăla doream unul diferit de un ceas rotund.
Foarte misto modelele, diferite. Astazi am vazut ceva asemanator la Seiko, nu am putut sa imi dau seama ce model. Cum se "simte" pe mana, voluminos?

#8153
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,505
  • Înscris: 06.02.2008
Nu l-am mai purtat de demult, nu mi se părea voluminos când o făceam. Bine, îmi plac ceasurile ceva mai mari în dimensiuni.
Într-o postare mai veche, #7982, am pus o poză cu cutia mea cu ceasuri, e pe rândul de sus, poți să-l compari cu altele de-acolo ca dimensiune.

Edited by caiuscorneliu, 17 May 2024 - 23:26.


#8154
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,620
  • Înscris: 22.08.2012

View Postcaiuscorneliu, on 17 mai 2024 - 18:22, said:

Culmea, al doilea îl am eu în colecție Posted Image
La momentul ăla doream unul diferit de un ceas rotund.

Si eu, o porcarie. I s-a zgariat geamul si dupa a doua baterie nu a mai mers. Il tin in sertar, mi-e mila sa-l arunc. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate