Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8154 replies to this topic

#7615
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,460
  • Înscris: 06.02.2008
Da, ceasurile sunt mișto, dar ce tot e cu moda asta a bezelului rotativ? Câți din cei care au astfel de ceasuri fac scufundări?

#7616
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Pai nu numai la scufundari te poti folosi de bezel rotativ. Poti seta un timer pentru orice cu bezelul rotativ.

#7617
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,018
  • Înscris: 09.05.2009

 caiuscorneliu, on 06 aprilie 2023 - 00:12, said:

Da, ceasurile sunt mișto, dar ce tot e cu moda asta a bezelului rotativ? Câți din cei care au astfel de ceasuri fac scufundări?
Nu e doar moda, bezelul rotativ este un instrument de masurare foarte util care poate fi folosit in orice situatie in care trebuie sa masori o "bucata de timp".
Pe ceasurile de scufundari cu certificare ISO insa, este chiar obligatoriu.

Edited by DannyMC, 06 April 2023 - 05:54.


#7618
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,718
  • Înscris: 29.05.2011

 caiuscorneliu, on 06 aprilie 2023 - 00:12, said:

Da, ceasurile sunt mișto, dar ce tot e cu moda asta a bezelului rotativ? Câți din cei care au astfel de ceasuri fac scufundări?
Mie doar imi place bezelul, ar putea fi si fix dar la divere asa se face, rotativ.

#7619
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,823
  • Înscris: 09.01.2007
De fapt, diverurile sunt la moda, nu bezelul in sine. Doar ca majoritatea diverelor au si bezel rotativ.
Blame the sub...

#7620
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 04.09.2013
Eu măsor cât timp fierb pastele sau cât timp fumez narghilea.

Sau cât timp mă bălăcesc în apă la 2 mai.

Cred că mai curios e câți iau ceasurile astea și în apă.

Glumeau băieții pe internet că ăștia cu Sub, atunci când merg la piscină, mare etc. își iau Seiko-ul și lasă Rolexu' acasă.

#7621
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,574
  • Înscris: 12.10.2005

 wld-ro, on 06 aprilie 2023 - 15:52, said:

Glumeau băieții pe internet că ăștia cu Sub, atunci când merg la piscină, mare etc. își iau Seiko-ul și lasă Rolexu' acasă.

Nici macar nu e vreo gluma, asa face lumea, cu mici exceptii. Doar nu vrei sa pierzi comoara de jdemii de euro fiindca s-a rupt un telescop la vreo scufundare, sau chiar numai sa-l lovesti de vreun pietroi.

#7622
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,507
  • Înscris: 22.12.2015

 caiuscorneliu, on 06 aprilie 2023 - 00:12, said:

Da, ceasurile sunt mișto, dar ce tot e cu moda asta a bezelului rotativ? Câți din cei care au astfel de ceasuri fac scufundări?
99,9 % din oamenii care cumpara dive watches nu vor face niciodată scufundări mai adânci de 2 m, scafandrii profesioniști folosesc computere digitale de scufundări.
Un dive watch scump îl cumperi sincer strict din pasiune și ca sa te dai mare ca ai Omega Seamaster, Submariner, etc mulți au colectii de ceasuri axate exclusiv doar pe dive watches. Știu ca e absurd și aparent ciudat pentru cineva care nu e pasionat.

#7623
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,718
  • Înscris: 29.05.2011
Chiar daca dupa Paste a ajuns, in final il am la mana. Panerai Luminor 590 cu mecanism manual si rezerva 8 zile.

Attached Files



#7624
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,064
  • Înscris: 16.03.2004
Să te bucuri de el! Îți stă foarte bine pe mână! :)

#7625
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 22.04.2005
Stiti cumva daca cei de la bb-shop livreaza si in afara tarii? Imi doresc un ceas care acum are o reducere buna, dar in acelasi timp ma gandesc ca s-ar putea sa am o surpriza neplacuta cand ajung acasa. Stiu ca ceasurile comercializate de ei sunt expuse in magazine si nu vin sigilate.

#7626
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 24.12.2005

 Y0samiteSam, on 20 aprilie 2023 - 18:53, said:

Stiti cumva daca cei de la bb-shop livreaza si in afara tarii? Imi doresc un ceas care acum are o reducere buna, dar in acelasi timp ma gandesc ca s-ar putea sa am o surpriza neplacuta cand ajung acasa. Stiu ca ceasurile comercializate de ei sunt expuse in magazine si nu vin sigilate.

Nu știu despre livrare dar să știi că sunt și ceasuri care vin sigilate. Cred că rar și nu cele care au reducere mare.

#7627
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 22.04.2005
Ultimul ceas cumparat de la ei are curea de piele si l-am primit cu o mica ciupitura.
Asta pe care il vreau acum are cureaua tot din piele si nu vreau sa patesc la fel.

#7628
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Salutare, anul asta as vrea sa sa cumpar doua ceasuri:
1. Un ceas de toata ziua, diver, de preferat, dar nu neaparat, GMT
2. Un chronograph mai elegant, de purtat la o intalnire de business, eveniment formal

Ce sper sa imi permit intr-o zi: Omega Speedmaster si Patek Calatrava.
Ceasul de zi cu zi: Garmin Fenix 3 Sapphire, de ocazie am un Zeppelin Quartz si un Bulova automatic cu Myota (nu dati cu pietre, e tot ce imi permiteam acum vreo 10-15 ani, cand le-am cumparat)
Dar cum traim in lumea reala si bugetul pe care vreau sa il aloc e undeva la 15-17k RON pentru ambele, iata ce mi-a trecut prin cap.
Am probat tot mai putin Hamilton

1. Ceas de toata ziua:
Tissot PRX 80 (stiu ca nu e diver sau GMT, dar e frumos rau)
Attached File  20221222_150048.jpg   295.29K   52 downloads
Seiko SKX GMT Orange
Attached File  20230321_131040.jpg   230.19K   50 downloads
Tissot Seastar GMT (nu e la noi, dar am probat un Seastar 2000 care are aceeasi carcasa) https://www.tissotwa...291105101.html#
Attached File  20230417_123307.jpg   271.07K   52 downloads



2. Chronograph elegant
Hamilton American Classic Intramatic Chronograph H https://www.bbcollec...10-pr66178.html
Longines Heritage Classic 1946
Attached File  20230417_204700.jpg   262.58K   54 downloads
Longines Master Collection Chronograph Moonphase
Attached File  20230417_204532.jpg   300.2K   50 downloads

Iinitial inclinam spre Master Collection ( daca vanez ceva oferte il gasesc pe la 15000 RON) langa care sa pun un PRX 80 sau Seiko-ul, DAR am pus la mana Longines Heritage si m-a luat cu furnicaturi cand l-am analizat, multe detalii ale unui cadran aparent simplu, caligrafia cifrelor, eleganta unei curele de piele banale, exceptional in toate sensurile, pe care l-as imperechea cu Seastar GMT.

Pareri, opinii?

Edited by danX, 20 April 2023 - 19:52.


#7629
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,507
  • Înscris: 22.12.2015
PRX 80 cu waffle dial e ceva de vis, parca versiunea cheala e anosta in comparație cu cel automatic ( chiar dacă e powermatic 80).
Mai bine strângi si iei cu powermatic decat quartz, arata cu totul altfel...e poate cea mai reusita reiterare a unui AP Royal Oak (accesibil omului de rand).

#7630
A-12

A-12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.03.2023

 caiuscorneliu, on 06 aprilie 2023 - 00:12, said:

Da, ceasurile sunt mișto, dar ce tot e cu moda asta a bezelului rotativ? Câți din cei care au astfel de ceasuri fac scufundări?

Cati dintre oameni au nevoie de un ceas la mana? Si din cei care au nevoie de un ceas la mana , cati beneficiaza de un ceas mai scump decat un Casio pe quartz de 30 de euro?

Ceasurile calumea is un accesoriu de moda. Nimic mai mult. Nimeni nu are nevoie de un Rolex sau de un Omega. Pur si simplu iei asa ceva pt ca iti da alt statut , te face sa te simti diferit.

In anii 60 , Nasa a avut nevoie de Speedmaster pt un motiv f bun , l au folosit pt ce a fost facut , sa masoare viteza de deplasare , etc. In ziua de azi un ceas normal de 30 de euro iti ofera tot ce ai nevoie ca functionalitate. Si asta daca ai nevoie de ceas. Pt ca ai ceas la computer , la telefon , pana si cuptorul cu microunde iti spune ora.

#7631
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 02.09.2016
Superb Powermatic PRX80, dar un pitic de pe tartacuta mea nu e happy deloc cu cureaua integrata, care din cate am înțeles se zgârie relativ ușor.

#7632
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,823
  • Înscris: 09.01.2007
^same. Mi-a placut mult in poze, imi place ceasul in sine, dar bratara m-a dezamagit total. Si cum nu prea poti sa-i schimbi bratara, a trebuit sa zic pas.
Pacat, inclusiv culorile ulterioare imi plac mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate