Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8078 replies to this topic

#4681
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Se pare ca bb vinde orientul la fel ca si creationwatches,fara cutie si manuale(probabil ca le ia mai ieftin),azi i-am facut o testare si are -10 sec in prima zi de la utilizare spre deosebire de seiko care are cam +15 sec/zi .Sper ca in timp sa scada mansa de eroare.

#4682
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Este original Orientul, nu-ti fa griji. B&B nu vinde falsuri dar uneori le ambaleaza aiurea. Posted Image
Mecanismele mai vechi Orient, la fel ca si la Seiko 7S26/36 secundarul nu se opreste atunci cand reglezi ora. Ceasul continua sa mearga, deoarece nu dispunde de hack.
Exista si mecanisme mai nou aparute, precum Orient F6922 care au integrata si aceasta functie (hacking seconds).

Edited by GUP, 27 January 2019 - 00:02.


#4683
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Din nou i-am facut test azi  la orient e cu -2 sec/24 ore,eu zic ca sta mai ok decat Seiko care oricat am incercat eu minim e tot la +13-15 sec /zi(varianta luata de la Japora cu mecanism 4R36)iar cel luat de pe creationwatches cu 4R35 are maxim +5sec/zi.Mar interesa Seiko celalalt daca as putea sa il calibrez in sensul ca sa aiba cam ca celalalt +5sec/zi daca ar afecta ceva in el ...cand il desface.

#4684
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Va intreb din nou daca stie cineva..un ceasornicar bun ar putea sa calibreze un Seiko care are mansa de eroare de +15sec/zi la maxim 5+/- /zi?Ce ar putea afecta in ceas cand il deschide..

#4685
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Unora va e lene si sa folositi google...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tesOFMJWj8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4686
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Nu mi-e "lene" sa caut  pe google,oricum nu cred ca as face eu asa ceva..eu am intrebat ce riscuri sunt la aceasta operatiune in sens ca daca trebuie schimbata si garnitura la capac..

#4687
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Nu cred ca sunt ceasornicari pe forum, mai curand pasionati. Exista un forum detinut de un ceasornicar, care probabil de poate indruma daca ii scrii lui direct. sau cei de la care ai garantia pt Seiko, care ar trebui sa fie autorizati si bine informati.

#4688
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si eu am problema asta, dar nu l-as deschide, fiind destul de nou.
Banuiesc ca este magnetizat, adica daca apropii o busola de el se misca acul, asa am testat.

Din pacate am dat de ceasornicari atat de prosti incat am renuntat momentan. Niciunul nu mi-a confirmat sau infirmat teoria, au ridicat din umeri si cam atat. Unul avea si aparat de demagnetizat dar nu stia sa-l foloseasca.

Edited by don_dannielo, 30 January 2019 - 22:44.


#4689
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcrystyan83, on 30 ianuarie 2019 - 14:18, said:

Va intreb din nou daca stie cineva..un ceasornicar bun ar putea sa calibreze un Seiko care are mansa de eroare de +15sec/zi la maxim 5+/- /zi?Ce ar putea afecta in ceas cand il deschide..
Nimeni nu poate calibra mai bine eroarea de +15 sec/zi pentru simplul fapt ca nu permite mecanismul. Daca mecanismul "stia" o eroare mai mica fi sigur ca baietii cu ochii oblici o obtineau. Ceasurile cu abatere mica sunt certificate chronometer (COSC) si costa aproape dublu fata de acelasi model obisnuit.

Exemplu de ceas certificat COSC


https://bb-shop.ro/c..._automatic.html

#4690
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Am inteles ,deci nu  are rost in concluzie.Am gasit pe youtube un aparat care i masoara precizia si  regleaza ceasul  dupa aparat dar in Romania nu se gaseste asa ceva..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hsOR8GzmCzw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4691
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 29.05.2006

View Postcrystyan83, on 30 ianuarie 2019 - 14:18, said:

Va intreb din nou daca stie cineva..un ceasornicar bun ar putea sa calibreze un Seiko care are MARJĂ de eroare de +15sec/zi la maxim 5+/- /zi?Ce ar putea afecta in ceas cand il deschide..


#4692
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostClovis, on 31 ianuarie 2019 - 01:35, said:

Nimeni nu poate calibra mai bine eroarea de +15 sec/zi pentru simplul fapt ca nu permite mecanismul.
Adica la 4 zile pierzi un minut/adaugi un minut. La 20 de zile 5 minute. WTF. Pai eu ce fac, stau sa urmaresc tot timpul ceasul daca indica bine ? Eu din pacate depind mult de alea 5 minute. Adica uneori am de luat un feribot care pleaca la fix-punct minutul conform orarului. Daca l-am scapat uneori pot pierde ba zboruri cu avionul or programari la medic.

De asta prefer eu electro-mecanice. Il fixezi si uiti de el. Ii schimb bateriile cand ma anunta ca trebuie sa i le schimb, il calibrez si gata (proces automat dupa schimbarea bateriilor)
Sper sa scoata si tampenia asta de DST ca sa dorm linistit tot anul...

Edited by tehnics, 31 January 2019 - 10:35.


#4693
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De obicei o iau inainte, deci nu-i nicio problema cu intarzierile.

Iar daca depinzi asa de mult de 5 minute folosesti quartz.

Edited by don_dannielo, 31 January 2019 - 10:37.


#4694
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006

View Postcrystyan83, on 31 ianuarie 2019 - 09:49, said:

Am inteles ,deci nu  are rost in concluzie.Am gasit pe youtube un aparat care i masoara precizia si  regleaza ceasul  dupa aparat dar in Romania nu se gaseste asa ceva..
Cautati un ceasornicar adevarat nu un om echipat cu cateva surubelnite. Orice ceasornicar acreditat trebuie sa aiba un vibrograf (aparatul din videoclip).

Mecanismul Seiko se poate ajusta si la mai bine de +15s. Dar mersul acestuia este dat de o suma de factori. Vechimea si uzura mecanismului, data ultimei revizii, cat si ritmul de purtare. Precizia nu poate fi garantata daca aceste 3 elemente nu sunt intrunite.

Pentru a obtine precizie este nevoie ca ceasul automatic sa fie purtat zilnic. Tensiunea din arc trebuie sa fie constanta pentru a pastra precizia. Pe masura ce spirele arcului se desfac tensiunea din arc se modifica, la fel si acuratetea ceasului.

#4695
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Ceasul il am de aproximativ un an de zile..In aceasta perioada sa "zicem ca l-am purtat 2 luni in continuu deoarece le iau prin rotatie.Cel care il am de pe creationwatches are maxim 5 sec/24 ore,ambele le-am testat  cu aplicatia "watchcheck" pe telefon.Cel de pe creation are mecanism 4R35(scrie pe el "Made in Japan) iar cel luat de pe Japora are 4R36.Am sa atasez si  poze.

E vorba despre cel luat de pe Japora cu 4R36 are +15/zi..

Attached Files


Edited by crystyan83, 31 January 2019 - 18:31.


#4696
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postcrystyan83, on 31 ianuarie 2019 - 09:49, said:

Am inteles ,deci nu  are rost in concluzie.Am gasit pe youtube un aparat care i masoara precizia si  regleaza ceasul  dupa aparat dar in Romania nu se gaseste asa ceva..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hsOR8GzmCzw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ai incercat sa ii intrebi pe cei de la Seiko?

Quartz = precis
Mecanic/automatic = arta, cu erori. La COSC ai erori -4/+6 secunde si alea costa.

Cauta un orologier, nu ceasornicar de colt de strada.

#4697
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011

View PostLL13G, on 31 ianuarie 2019 - 20:45, said:

Ai incercat sa ii intrebi pe cei de la Seiko?

Quartz = precis
Mecanic/automatic = arta, cu erori. La COSC ai erori -4/+6 secunde si alea costa.

Cauta un orologier, nu ceasornicar de colt de strada.
ok,dar de ce cel cu curea de piele luat de pe creation are doar 5 sec/24 ore si a fost doar 100e redus de la 300...

#4698
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postcrystyan83, on 31 ianuarie 2019 - 21:04, said:

ok,dar de ce cel cu curea de piele luat de pe creation are doar 5 sec/24 ore si a fost doar 100e redus de la 300...
Nu ma pricep. Poti cauta raspunsul pe forumurile specializate ceasurilor, ai chiar si unul romanesc la dispozitie.
As spune ca 5 sec/zi la un Seiko e un miracol, bucura-te cat dureaza. Unii se plang ca nu au pecizia asta la elvetiene.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate