Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8078 replies to this topic

#4699
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011

 LL13G, on 31 ianuarie 2019 - 21:46, said:

Nu ma pricep. Poti cauta raspunsul pe forumurile specializate ceasurilor, ai chiar si unul romanesc la dispozitie.
As spune ca 5 sec/zi la un Seiko e un miracol, bucura-te cat dureaza. Unii se plang ca nu au pecizia asta la elvetiene.
Crede-ma l-am purtat 2 luni de zile continuu...si l-am testat in fiecare zi sa vad,de aia mi  sa parut dubios intre modelul asta si cel luat de pe japora...care e facut prin malaesya

#4700
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Daca vrei sa aflii cu adevarat te duci pe forumurile specializate.
Eu cred ca ai noroc f mare cu acele 5 secunde si iti urez sa te bucuri cat mai mult de el si de acea eroare atat de mica. Nu cred ca va tine ani insa.

Cu ce masori acuratetea lor?

Daca acuratetea e o pb sa stii ca un Q&Q la 50 de lei o sa bata la cur majoritatea automaticelor din punctul asta de vedere.

#4701
ogrishmania

ogrishmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2007
Salutare, vreau sa-mi iau niste ceasuri de pe creationwatches.com, vad ca s-a tot vorbit despre asta. Vad ca au DHL Express gratuit dar presupun ca tot trebuie sa platesc TVA. Nu pot trimite ca si gift? Avand in vedere ca-s mai multe nu le pot spune sa trimita separat coletele? Adica cred ca sunt 2 ceasuri sub 150e(nu mai stiu cat era limita la care nu se mai plateste TVA). Au preturi superbe dar parca deja mi-e sila ca trebuie sa umblu sa platesc taxe vamale pe la tot felul de institutii.

#4702
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
TVA platesti la orice peste 10 sau 15€. Valoarea transportului intra si ea in calcul. Peste 150€, platesti si taxe vamale nu doar TVA.
Daca te ajuta cu ceva, nu umbli nicaieri, totul se plateste direct la oficiul postal cu vama unde iti vin.
Nu te baza pe treaba cu gift, ca aia de la vama nu-s nici nascuti ieri, nici cazuti in cap.

#4703
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011

 ogrishmania, on 01 februarie 2019 - 00:01, said:

Salutare, vreau sa-mi iau niste ceasuri de pe creationwatches.com, vad ca s-a tot vorbit despre asta. Vad ca au DHL Express gratuit dar presupun ca tot trebuie sa platesc TVA. Nu pot trimite ca si gift? Avand in vedere ca-s mai multe nu le pot spune sa trimita separat coletele? Adica cred ca sunt 2 ceasuri sub 150e(nu mai stiu cat era limita la care nu se mai plateste TVA). Au preturi superbe dar parca deja mi-e sila ca trebuie sa umblu sa platesc taxe vamale pe la tot felul de institutii.
Iar DHL daca le dai comisionu de 100 de ron plus TVA  imediat iti si livreaza,De prostit nui poti prostii ca iti cere printscreen dupa tranzactia bancara..

 LL13G, on 31 ianuarie 2019 - 23:55, said:

Daca vrei sa aflii cu adevarat te duci pe forumurile specializate.
Eu cred ca ai noroc f mare cu acele 5 secunde si iti urez sa te bucuri cat mai mult de el si de acea eroare atat de mica. Nu cred ca va tine ani insa.

Cu ce masori acuratetea lor?

Daca acuratetea e o pb sa stii ca un Q&Q la 50 de lei o sa bata la cur majoritatea automaticelor din punctul asta de vedere.
Nu e o problema atat de mare dar aia nu am inteles de ce unul are 5 iar altul 15,de masurat le masor cu programul watchcheck la 24 de ore

#4704
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2005
Pentru ca toleranta acceptata a mecanismelor respective, daca o sa te uiti in manual, e cu siguranta mai mare decat abaterile pe care le constati tu (chiar si cea de 15), deci din punctul de vedere al fabricantului ele sunt in parametri. Daca iti inchipui ca cineva le testeaza individual abaterea la iesirea de pe banda, te inseli. E pur si simplu o chestie de noroc la cel cu 5 sec. Cum ti s-a spus mai sus, bucura-te de el cat o sa continue sa functioneze in parametrii aia. Nici macar cele certificate COSC sau METAS nu-ti garanteaza 100% functionarea la purtare in parametrii declarati, pentru ca intre conditiile din laboratorul de testare si cele din viata reala sunt diferente considerabile.
De reglat le poti regla, cu conditia ca abaterea sa fie constanta (adica zilnic ~15 sec, nu azi +3, maine +11, poimaine 0 etc.). Problema e ca si daca gasesti un ceasornicar bun, dispus sa le regleze, cel mai probabil nu vor functiona mult timp in parametrii de dupa reglaj, datorita limitarilor mecanismelor ieftine.

Edited by korbus, 01 February 2019 - 14:30.


#4705
ogrishmania

ogrishmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2007
Am primit raspuns de la creationwatches - nu fac 'manarii' cu valoare mai mica declarata sau gift. Despre bombastic.ro aveti pareri? :) Au preturi faine si astia is RO. Am gasit tot felul de opinii contradictorii dar toate din 2009-2012, poate s-a schimbat ceva?

#4706
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011

 ogrishmania, on 01 februarie 2019 - 16:33, said:

Am primit raspuns de la creationwatches - nu fac 'manarii' cu valoare mai mica declarata sau gift. Despre bombastic.ro aveti pareri? Posted Image Au preturi faine si astia is RO. Am gasit tot felul de opinii contradictorii dar toate din 2009-2012, poate s-a schimbat ceva?
Mie mi-a trecut valoare de 68 $ pe colet in valoare de peste 100 de euro,dar cei de la dhl nu mau crezut pana nu le-am aratat tranzactia,am incercat eu sai "prostesc"  dar nu sau lasat induplecati

#4707
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
O achizitie noua Orient Ray 2,Acuma mi-a venit ,l-am cumparat de pe olx de la un baiat,nou nout sigilat in cutie  cu 350 ron.Sa vedem cum se comporta...Eu zic ca la pretul asta e chiar ok.

Attached Files


Edited by crystyan83, 02 February 2019 - 11:57.


#4708
ogrishmania

ogrishmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2007
Daca-ar fi sa va luati un ceas din urmatoarea lista ce ati alege? Stiu ca-s stiluri diferite(cel putin la Hamilton) dar daca-ar fi unul, care ar fi? Eu le-as lua pe toate dar nu pot momentan decat unul si imi plac toate :(.
- Hamilton Khaki King(sau field dar day date e must)
- Tissot Visodate
- Mido Multifort
- Junkers Bauhaus
- Edox les vauberts(cu day date)

#4709
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Sunt in mai multe variante fiecare, adica vizual arata diferit.
Tissot arata mai bine, dar eu nu as da banii pe niciun Tissot.

Steinhart are niste chestii interesante. Gen astea:
https://www.steinhar...inium-1226.html

#4710
ogrishmania

ogrishmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2007

 LL13G, on 02 februarie 2019 - 15:07, said:

Sunt in mai multe variante fiecare, adica vizual arata diferit.
Tissot arata mai bine, dar eu nu as da banii pe niciun Tissot.

Steinhart are niste chestii interesante. Gen astea:
https://www.steinhar...inium-1226.html
Am nevoie de un ceas dressy-casual(hibrid). Am un SKX pe drum(de pe bombastic, o sa postez aici daca fost sau nu ok toata treaba) pentru everyday/rough wear. Hamilton cred ca indeplineste cu succes cele doua criterii si ca pret e cel mai ieftin dintre alea. Steinhart par interesante dar iar trebuie sa pierd multe ore sa citesc despre companie, modele, reviews, etc.(sunt incepator la toata treaba cu ceasurile).
De curiozitate - de ce n-ai da banii pe un Tissot? (cu exceptia Junkers, toate firmele alea defapt is swatch group acum).

Edited by ogrishmania, 02 February 2019 - 18:04.


#4711
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 ogrishmania, on 02 februarie 2019 - 18:04, said:

Am nevoie de un ceas dressy-casual(hibrid). Am un SKX pe drum(de pe bombastic, o sa postez aici daca fost sau nu ok toata treaba) pentru everyday/rough wear. Hamilton cred ca indeplineste cu succes cele doua criterii si ca pret e cel mai ieftin dintre alea. Steinhart par interesante dar iar trebuie sa pierd multe ore sa citesc despre companie, modele, reviews, etc.(sunt incepator la toata treaba cu ceasurile).
De curiozitate - de ce n-ai da banii pe un Tissot? (cu exceptia Junkers, toate firmele alea defapt is swatch group acum).
Mi se par scumpe pentru ceea ce ofera, f multi au, fie ca sunt originale sau fake.
Tissot Heritage este frumos, dar nu as da 1400 de lei pt un quartz Tissot.
De ex cel de mia jos arata frumos, as da in cel mai bun caz jumatate din cat e pretul si asta daca ar fi sa il cumpar nou.
https://www.bb-shop....barbatesti.html

Hamilton imi plac, dar nu modelul Kaki, desi nu arata rau.

Nu te lua dupa mine insa, e o chestiune de gust si dorinte personale.

#4712
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ultima achizitie

Attached Files



#4713
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011

 Clovis, on 02 februarie 2019 - 18:38, said:

Ultima achizitie
Frumos,de unde l-ai achizitionat?

#4714
ogrishmania

ogrishmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2007

 LL13G, on 02 februarie 2019 - 18:33, said:

Mi se par scumpe pentru ceea ce ofera, f multi au, fie ca sunt originale sau fake.
Tissot Heritage este frumos, dar nu as da 1400 de lei pt un quartz Tissot.
De ex cel de mia jos arata frumos, as da in cel mai bun caz jumatate din cat e pretul si asta daca ar fi sa il cumpar nou.
https://www.bb-shop....barbatesti.html

Hamilton imi plac, dar nu modelul Kaki, desi nu arata rau.

Nu te lua dupa mine insa, e o chestiune de gust si dorinte personale.
N-as da nici eu 1.4k pe quartz. In schimb e ~2k unul auto pe chrono24.

#4715
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 crystyan83, on 02 februarie 2019 - 20:10, said:

Frumos,de unde l-ai achizitionat?
Elefant.ro

#4716
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011

 Clovis, on 02 februarie 2019 - 21:08, said:

Elefant.ro
E varianta pe care scrie "made in japan"?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate