Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Sistem audio 5.1 help

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
edy17

edy17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.06.2006
mi-am luat un sistem 5.1 pt calculator si nu se aud decat 3 boxe din 5..de ce oare?precizec ca am placa de sunet on board si nu cred ca este compatibila 5.1. asta cred eu ca nu prea ma pricep.tin sa precizez ca daca schimb un fir la boxe se aude boxa care nu se auzea si nu se mai aude cea care se auzea..asta daca inversez firele.placa se sunet se numeste intel? 82801BA/BAM AC'97 Audio Controller..si o am de 4 ani..e posibil sa nu fie compatibila cu sistemul 5.1?si sa trebuiasca sa imi iau o placa de sunet?si daca da ce placa de sunet?sa fie compatibila cu sistemul meu.

Acesta este sistemul
http://www.intextech.....mp;pro=4800 W


va multumesc anticipat.

Edited by edy17, 25 October 2008 - 18:07.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Da, asta chiar nu s-a mai discutat pe forum :)
Placa de sunet e setată pe 5.1? Nu știu dacă e 5.1, dar probabil că este, caută în setările plăcii de sunet.
Cum se conectează sistemul respectiv (adică ce cabluri ai între placa de sunet și sistem)?

#3
edy17

edy17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.06.2006

View Postantinari, on Oct 25 2008, 19:58, said:

Da, asta chiar nu s-a mai discutat pe forum :)
Placa de sunet e setată pe 5.1? Nu știu dacă e 5.1, dar probabil că este, caută în setările plăcii de sunet.
Cum se conectează sistemul respectiv (adică ce cabluri ai între placa de sunet și sistem)?




nu cred ca e placa de sunet 5.1 pt ca este de vreo 4-5 ani o am.si cablurile se conecteaza unul in calculator si doua mufe in spate la subwoofer..e unul rosu si unul alb.problema e urmatoarea acum.am reusit sa fac se se auda toate boxele dar nu se aud toate la fel..am umblat la setari la cabluri si nu reusesc sa i dau de cap.ma gandeam ca daca as cumpara o placa se sunet 5.1( calculatorul meu nu detine placa de sunet 5.1) poate as putea scoate mai mult de la sistem si implicit sa se auda si boxele toate la fel.sau care e cauza de unele de aud tare si altele mai putin tare?am incercat sistemul si la putere maxima si tot asa face..


multumesc anticipat celor ce vor cutezii sa raspunda precum si celui ce a raspuns inaintea acestui post.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Stai ușor... jack mic la calculator și 2 RCA-uri la sistem nu înseamnă 5.1, ci stereo. Dacă sistemul are intrare stereo, ar trebui să facă un fals surround din semnalul stereo. Nu are legătură cu placa de sunet.
Ce fel de conectori (mufe) mai ai la sistem? (cum arată și ce scrie lângă ele, eventual fă-le o poză).

#5
edy17

edy17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.06.2006

View Postantinari, on Oct 25 2008, 21:53, said:

Stai ușor... jack mic la calculator și 2 RCA-uri la sistem nu înseamnă 5.1, ci stereo. Dacă sistemul are intrare stereo, ar trebui să facă un fals surround din semnalul stereo. Nu are legătură cu placa de sunet.
Ce fel de conectori (mufe) mai ai la sistem? (cum arată și ce scrie lângă ele, eventual fă-le o poză).


thx dar pana la urma mi-am luat placa de sunet 5.1 si acum e nebunie in casa..ms antinari pt raspunsuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate