Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Angajat al politiei condus la gro...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Se pare va va avea si Cosmote licenta 3G

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
erika3

erika3

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2008
error357 nu vorbeam de UMTS in 420, ce naiba chiar a ajuns UMTS ceva obligatoriu  ? Mai exista si EV-DO

Indiferent cum privim lucrurile UMTS-900 este o carpeala si nu aduce mari beneficii. Ei au E-GSM(chiar chiar mai putina banda decat restul), cat sa aloce pentru UMTS si cat sa mai ramana pentru GSM?

Edited by erika3, 24 October 2008 - 21:31.


#20
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
sunt curios cum arata studiul lor de "cell breating" :P

#21
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View PostPanaramaFlavia, on Oct 24 2008, 19:27, said:

Nu mai au resurse pt voce, ca sa bage date, trebuie sa ia de la voce. Urmarea va fi ca vocea se va strica si mai mult,
De ce si mai mult? Acum e stricata? Parca am sesizat o scadere de calitate dar credeam ca e din telefonul meu.

#22
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,922
  • Înscris: 10.06.2008

View Postmailman, on Oct 24 2008, 22:38, said:

De ce si mai mult? Acum e stricata? Parca am sesizat o scadere de calitate dar credeam ca e din telefonul meu.
Nu cred ca e telefonul de vina.
Trebuie sa recunoastem ca a crescut numarul utilizatorilor. Sunct curios la ceti utilizatori au ajuns!

#23
erika3

erika3

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2008
Si daca a crescut numarul utilizatorilor? Ce legatura are una cu alta?

Au trecut bine de 5 milioane.

#24
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Posterika3, on Oct 24 2008, 23:30, said:

Si daca a crescut numarul utilizatorilor? Ce legatura are una cu alta?

Au trecut bine de 5 milioane.

5,3 mil., dar inca sub 18% abonati...

#25
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,922
  • Înscris: 10.06.2008
Pai care e procentul in cazul celorlati operatori?
Din acest punct de vedere, cel mai bine o duce RDS si Zapp..0% cartelari! :P

#26
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Postjoystick, on Oct 25 2008, 20:16, said:

Pai care e procentul in cazul celorlati operatori?
Din acest punct de vedere, cel mai bine o duce RDS si Zapp..0% cartelari! :P

cei 18% de la Cosmote sunt oricum peste totalul abonatilor Zapp......desigur, ARPU (sau cum ii zice) e mult mai mic la Cosmote decat la Zapp, dar aici vorbeam de procente nu de venituri

#27
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Pe viitor toate rețelele vor trece la UMTS, probabil var stimula oamenii să folosească rețeaua UMTS (telefoane subvenționate, calitate mai mare). Da, se poate face sharing de bandă între UMTS și GSM. Also, toate antenele noi montate sunt dualband, deci se mai pot monta și cabinete de 1800.
Rețeaua cst e oricum folosită cel mai mult pentru persoane fizice și e considerată un serviciu accesibil, chiar dacă mai "low cost". Rețeaua CDMA pe 420 va fi folosită inițial doar pentru companii. Au nevoie de ceva și pentru "popor".
Dacă bagă UMTS, oricum jur că nu mai renunț la abonamentul CST, chiar și devin un fan al lor, barem se investește și își țin proimisiunile.

#28
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostPanaramaFlavia, on Oct 24 2008, 20:27, said:

Nu mai au resurse pt voce, ca sa bage date, trebuie sa ia de la voce. Urmarea va fi ca vocea se va strica si mai mult, iar datele o sa fie teoretice pt ca practic viteza va fi foarte mica de 3G simplu in conditii ideale, nici vorba de 3G+, dar pt apel video ar mege.

Problema pe care o au este de transport nu de purtatoare. Ca network busy de acolo se trage.

Sa nu le murim de grija repetand obsesiv ce scriu niste liceeni pe forumuri.

#29
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Totuși, cu tot transportul pe fibră oferit de Romtelecom..? :o

#30
Marinescu__9282

Marinescu__9282

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.10.2008
Totusi, piata de date din Romania este mica cat putza de furnica daca stam sa comparam cu vocea.
Daca Cosmote-ul lanseaza 3G vor fi al 6-lea jucator  :surprise:  broadband de pe aceasta piata super mica.  Deci vor avea 3 clienti pe date si vor castiga 5 lei.

Cam asta pierde Cosmote-ul prin lipsa 3G.


Iar eu client de voce daca voi avea nevoie vreodata de net pot sa imi cumpat un modem Orange/Voda. Nu vad cu ce ma impiedica lipsa 3G sa le folosesc acum serviciile de voce.


Aceeasi oameni care zbierau ca Cosmote-ul nu exista daca nu lanseaza MMS... acum au schimbat textele pe 3G.  :)  Or sa aiba si 3G, or sa vanda si EVDO-ul RTC in magazinele verzi.

Dar 3G-ul pt Cosmo ramane mai mult o chestie de imagine decat o necesitate.

#31
newflavia

newflavia

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.10.2008
jafpefata intre BSC-uri si BTS-uri nu prea.

Marinescu__9282 este important doar pentru companii pe ofertele complete. Insa se pare ca ofertele Romtelecom-Cosmote au inceput sa aduca firme importante si fara 3G. Practic o firma are nevoie in general de 1/4 modemuri din numarul total de telefoane. Adica daca are 1000 de telefoane are nevoie de maxim 250 modemuri. Asa raman cu internetul mobil la alt operator si trec la Romtelecom -Cosmote cu restul.

Nu de alta dar majoritatea jucatorilor de pe piata nu au solutii mai ales pe vocea fixa.

#32
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Postcmidp, on Oct 27 2008, 11:49, said:

Problema pe care o au este de transport nu de purtatoare. Ca network busy de acolo se trage.

ai dreptate cu network busy....incercam ieri sa sun pe cosmote si nici in draci nu mergea...cred ca de-abia a 10-a oara am reusit......pana acum asta ar fi un inconvienent mai mare decat info cost-ul.....

#33
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
si eu sunt utilizator Cosmote chiar de cand au venit, m-am plans de servicii, dar AM MINUTE INTERNATIONALE SI NATIONALE pe care le folosesc cu cea mai mare placere la un pret FOARTE MIC....

sa lasam invidiosii sa comenteze pe forum....

Edited by Rangerul, 31 October 2008 - 09:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate