Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Canon EOS 1000D - 450D sau Nikon 80D

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
65 răspunsuri în acest subiect

#55
emilav

emilav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 20.10.2008
Nikon D40 + 18-105 VR aici.

Cool. Si il poti lua nou, la un pret bun, de la cei care cumpara D90 si au alt obiectiv.

Emil.

#56
mumumare

mumumare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 79
  • Înscris: 13.02.2008
Multi recomanda Nikon pt. obiectivele ieftine bune la toate- dar noul obiectiv de la canon 18-200 l-ati luat in calcul?
http://www.dpreview....-s_18-200mm.asp

#57
emilav

emilav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 20.10.2008
http://www.slrgear.c...ct/1219/cat/all
8 nu e o nota prea mare...
http://www.slrgear.c...uct/250/cat/all
Nikon-ul are 8.13, dar ma astept sa fie mai scump...

Totusi, nu stiu care is aia multi, dar eu cred ca Canon au selectie mai buna la obiective, si is si ceva mai ieftine...

#58
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Alea sunt obiective pt. cine vrea sa-si ia DSLR cu "zoom" mare, sa fie ca un bridge cu superzoom dar sa scoata poze mai faine in vacanta, pt. cei mai comozi care nu vor sa schimbe obiective. Daca vrei calitate optica pe aceasi focala (18-200) nu te uiti la asa ceva, imparti focala aia in cel putin 2 bucati.

#59
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.326
  • Înscris: 13.03.2003
...ar fi interesant daca cineva care are la indemana cele doua aparate ar face doua fotografii pe acelasi subiect, lumina naturala, portret si apoi de la 10 metrii.
inainte (la slr-uri) se spunea ca nikon lasa contururile mai ascutite ca provine din tehnica militara iar canonul furnizeaza detalii in plus avand optica medicala. acum cred ca nu mai difera mult.
si eu vreau un dslr dar nu sunt decis deloc...

#60
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare tuturor,

Ca sa nu mai deschid un topic nou intreb aici:

Pentru un incepator in ale fotografiei ce este mai indicat?
Canon Eos 450D sau Nikon 60D?

Precizez ca aparatul va fi folosit doar pentru uz personal si nu profesional.

Multumesc

#61
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.000
  • Înscris: 26.06.2003
Oricare. Prietenii tai au Canon sau Nikon?

Editat de tim2003, 18 noiembrie 2008 - 19:52.


#62
boby81

boby81

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 28.05.2008
Eu as merge pe 400D, pretul a scazut deja sta mai bine pe zgomot decat d80, totusi vei avea nevoie de un grip (depinde acum de tine) ca sa faci priza buna pe aparat. Diferente semnificative intre 400 si 450 nu mi se par cine stie ce. Detin 400d-ul si nu m-am simtit in inferioritate fata de cel cu nikon d80. D80-ul are constructia cat de cat mai buna, dar oricum nu iei aparatul sa bati cuie in el!
O partida buna ar fi 40D care a scazut deja binisor la pret, are un AF bestial, si e alta clasa.

#63
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare,

@tim 2003 - am avut ocazia sa ma uit la amandoua si sincer,inclin spre Canon
@boby81   - mersi pentru informatie.Am sa ma uit si la oferta pentru 400D si 40D.

Curiozitatea mea era legata de eventualele diferente in calitate si usurinta in folosire.

Multumesc

#64
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.000
  • Înscris: 26.06.2003
Usurinta in folosire tine de obisnuinta. Daca o sa intrebi un posesor de Canon despre cum se descurca cu un nikon o sa iti zica ca sunt puse controalele aiurea si invers.
Dintre cele 2, cum zicea si boby81, as merge pe 40D :)

#65
hadaragea

hadaragea

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 12.07.2007

View Postmtv_tommy, on Oct 22 2008, 23:20, said:

Salut, sunt un incepator in acest domeniu si doresc sa trec la ceva semiprofesionist. Am in jur de 25-30 de milioane dar nu sunt sigur ce sa aleg.

Canon EOS 1000D = http://www.f64studio...id=412&pid=7979
Canon EOS   450D = http://www.f64studio...id=412&pid=7258
Nikon 80D             = http://www.f64studio...id=412&pid=6322

Am dat aceste linkuri ca exemplu de oferte(adica nu ma limitez la doar ofertele respective). Ma intereseaza in primu rand aparatul care este mai bun si desigur o sugestie pentru obiectiv.
As prefera, mai ales acuma la inceput, un obiectiv care sa poate fi folosit in cat mai multe situatii si sa dea rezultate bune.

Va multumesc :)

Salut
Desi sunt utilizator Canon iti recomand nikon-ul D80 pentru ca e superior celor doua modele canon (parerea mea) si are un pret accesibil daca vrei canon iti recomand de la 40D in sus (50D- 5D s.a.m.d.) pentru ca echivalentul D80 Nikon (functii si optiuni) e un canon 40D

ca si obiective... depinde ce fel de fotografie vrei sa faci ... un 18- 135 e ok pt peisaje si portrete dar nu pot sa iti spun ce anume pentru ca nu prea ma folosit Nikon oricum pt inceput acest obiectiv e ok pentru ca iti da o anumita flexibilitate

un sfat: nu asculta ce spune unul sau altu ca "ala e mai bun sau ala e mai breaz" nu apatratul face pe fotograf ci fotograful face aparatul. (singurul caz cand conteaza aparatul e cand folosesti fotografiile pt printuri industriale sau alte chestii si ai nevoie de claritatea lentilelor, rezolutii imense, reglari contraste super nu stiu ce-uri;  si acolo intri deja in categorii de preturi de iti dau dureri de cap  :P )
Invata sa il folosesti si oricare aparat poate sa te satisfaca .


bafta  :D

P.S. am folosit si nikon D40x, D60, D80, D3 si canon 400D,  30D, 40D, Mark1 (as fi vrut eu sa fie al meu ca si D3 de la nikon) si aparatul meu actual e Canon 50D si sincer nu recomand canon gama 400D 450D ....1000D sunt niste aparate intermedieare pentru cei care fac poze pe auto  :D

Editat de hadaragea, 19 noiembrie 2008 - 22:10.


#66
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare tuturor,

Va multumesc pentru ajutor si sfaturi.
40D este putin prea mult ca pret,pentru ceea ce caut in momentul de fata.Fiind vorba de un incepator,care va folosi aparatul doar in concedii si alte ocazii de natura personala nu e nevoie de un aparat super profi.
Acum vad ca sunt oferte bune ca pret si la 60D,pe care toata lumea il lauda.
Presupun ca decizia finala va fi una de moment pentru ca intre 450D,D60 si D80 diferentele nu sunt majore.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate