Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Casa pe cadre - Domnesti, Ilfov

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
mitakis2003

mitakis2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2006
Buna ziua,
Sunt un novice al acestui forum asa ca astept indrumari si sfaturi daca mai apar si greseli la posturile mele.
Asadar, am intentia ca la primavara sa ma apuc de construit o casuta in Domnesti, Ciutaci aproape de gara.
Anul trecut am cumparat terenul de 500 mp care din pacate nu era scos din circuitul agricol.
Asa am ajuns sa ma ocup intai de problema asta.
Procedura e relativ simpla, dar necesita o deplasare la Com. Berceni si una la Giurgiu.
Astfel cine are de scos un teren din circuitul agricol trebuie sa pregateasca un dosar care sa contina urmatoarele acte in copie: acte de proprietate, cadastre, intabulari ale terenului, certificat de urbanism in care sa fie specificata scoaterea din circuitul agricol, memoriu justificativ de la arhitect, plan de incadrare in zona, plan de incadrare in zona si plan de situatie stampilate la primarie  "VIZAT SPRE NESCHIMBARE" adeverinta agricola si certificat de atestare fiscala de la primarie.
Cu acest dosar mergi in comuna Berceni (Piata Sudului, sos Berceni, treci de centura, intri in comuna Berceni, pe stanga ai primaria si la vreo 400 m vizavi de o scoala e ANIF OLT Arges), il cauti pe ing. Paul Dobre (undeva in spate, la etaj). Depui la el dosarul, e posibil sa il si iei in aceeasi zi sau daca nu cel tarziu a doua zi.
Cu dosarul vizat de el trebuie sa mergi la Giurgiu si sa cauti ANIF Giurgiu. Asta se afla la iesirea din Giurgiu spre Zimnicea (sos Sloboziei) inainte de pod e un scuar pe stanga si intri acolo si mergi paralel cu podul si gasesti o cladire darapanata cu bariera. Acolo e ANIF Giurgiu.
Sfatul meu e sa sunati inainte la doamnele de la Avize din cadrul ANIF Giurgiu (la nr de tel de pe site-ul lor) si sa intrebati cand e directorul acolo ca sa puteti lua dosarul in aceeasi zi. (eu am revenit a doua zi pentru ca nu era directorul acolo). Aici platiti o taxa de 240 lei.
Cand aveti si hartia respectiva de la Giurgiu, faceti acelasi dosar in 3 exemplare (la care adaugati hartia de la giurgiu in copie), mergeti la OCPI Ilfov pe Kisseleff, la Piata Presei la iesirea din pasajul pietonal spre Herastrau, in capatul curtii e o intrare in dreapta. Trebuie sa depuneti o cerere acolo pentru eliberarea unui extras de carte funciara pentru terenul in cauza care costa in jur de 20 lei.
In general se elibereaza in 48 de ore. Acel extras il adaugati la dosar si mergeti la registratura unde trebuie sa completati 2 cereri, reveniti langa biroul unde ati depus pentru extras si cereti cuiva sa va verifice dosarul.
Cu dosarul verificat va da si o dispozitie de plata de 250 lei  pe care o platiti si mergeti la registratura sa depuneti dosarele atentie pana la ora 14.

Cam asta e procedura. :worthy:

Dupa ce am facut asta am trecut la faza obtinerii avizelor.
Aici e o alta poveste care implica ceva mai multi nervi si drumuri la autoritati.
In cazul meu am nevoie de avize de la mediu, distrigaz, electrica si salubrizare.
Cu salubrizarea a fost cel mai simplu de rezolvat. Dupa ce la REBU am primit un pret de 1000 lei pentru aviz deoarece trebuie sa platesti in avans ridicarea a 10 containere, am fost la firma URBAN de salubrizare pe blvd Timisoara aproape de Plaza si acolo cu copie dupa actele de proprietate ale terenului si o copie dupa buletin am semnat un contract si am platit cam 140 lei.

La mediu iar e simplu. Te duci la sediul lor din Crangasi (cum vii de la piata Crangasi dupa pod ciurel e o alee, inainte de FORD) si depui un dosar care trebuie sa contina urmatoarele:
- Cerere tip pe care o obtii de la ei
- Fisa tehnica pe care trebuie sa o completeze arhitectul deoarece au nevoie de stampila si senatura lui
- certificatul de urbanism
- acte de proprietate
- plan de situatie
- plan de incadrare in zona
- chitanta pentru taxa de 100 lei platibila la orice posta.

Programul aici e intre 9 si 13 de Luni pana Joi.

La Distrigaz intri in curtea lor pe blvd Marasesti si mergi in spate si undeva pe dreapta e un birou nr 10 parca dar sunt indicatii pe acolo.
Dosarul e acelasi ca la mediu fara fisa tehnica. Completezi pe loc o cerere si iti da o factura pe care sa o platesti. Eu am platit in jur de 140 lei.
Ca sa faci plata facturii trebuie sa mergi in cladirea principala si e o casierie speciala pentru avize undeva in dreapta.
Dupa ce platesti mergi la registratura sa iei un numar de inregistrare in baza caruia iti ridici avizul, asa ca sa il tii bine.

La Electrica am dat de cei mai nesimtiti functionari din cati am cunoscut.
In fine, aici depui tot asa un dosar care contine:
- o cerere pe care ti-o dau ei
- obligatoriu o copie dupa buletin
- CU
- acte proprietate
- memoriu justificativ
- plan de situatie si plan de incadrare vizate spre neschimbare
Dosarul se depune la ENEL Muntenia care are sediul in cladirea ISPE pe blvd Barbu Vacarescu la intersectia cu Tei.
Aici mergeti la a doua intrare si la etajul 2 e a 3 usa pe stanga parca.

Mult succes.

Eu astept acum proiectul de la arhitect. E o casa P+M de 230 mp pe cadre cu zidarie Porotherm de 30. Voi posta niste scan-uri ale planurilor cand le am.
Am vorbit deja cu o echipa de constructori si astept un pret.
O sa construiesc in regie proprie asa ca as cam avea nevoie de sfaturi si mai ales de o recomandare pentru un diriginte de santier.
Astept reply-urile voastre pentru a continua discutia.
Pe masura ce mai apare ceva o sa mai postez.
M-ar interesa sugestii din partea celor cu experienta pentru gasirea celor mai avantajoase materiale si solutii.
:thumbup:

#2
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Salut Claudiu si bine ai venit.

Pune intrebari cat mai clare si noi iti vom fi aproape cu sugestii.
Vezi ca pretul la fier a scazut mult. Cred ca este momentul sa-l cumperi. De asemenea agreaza cu un depozit din zona sa-ti ofere discounturi daca cumperi de la ei.


Succes!

Edited by dacadrean, 22 October 2008 - 11:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate