Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

cabluri HI-FI (semnal)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
Salut!

Stiti cumva pe unde gasesc cabluri hi-fi?,in special de semnal,cu 2RCAuri si nimic in capatul celalalt. ?Vreun magazin on-line ar fi excelent.
Nu ma intereseaza cabluri obisnuite,vreau unele foarte bune.
Merci :kisstogether:

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Caută de exemplu pe aici. Vrei unele foarte bune sau foarte scumpe? :)

#3
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
mda...cam asta caut
vreau cabluri foarte bune,monster cable cum le zice in afara.
am cautat si eu pe gugal..dar nu am gasit.
daca mai ai linkuri...te rog

Edited by haralambie13, 22 October 2008 - 19:46.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Monster cable nu știu dacă aduce cineva în .ro, chiar nu m-a interesat. Ăsta nu ți se pare suficient de scump? :P
E treaba ta ce faci cu banii tăi...

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ulei de sarpe de cea mai inalta calitate, bun linkul, multumim :D

Quote

PSS CONDUCTORS: Solid conductors prevent strand interaction, a major source of cable distortion. Extremely high-purity Perfect-Surface Silver (PSS) minimizes distortion caused by grain boundaries which exist within any metal conductor, eliminating harshness and greatly increasing clarity compared to all other conducting materials.
Se stie ca ale naibii metale au inauntru granule care zornaie cand trece amperu' dat de microfonul lui Gutza. Argintu' nu e ca metalele alea rele.

Quote

TEFLON AIR-TUBES: Air is the best insulation because it does not absorb and later release energy. Teflon is the best extrudable solid insulation because it absorbs less than other materials. The large Teflon Air-Tubes used in Sky have almost nothing but air around the PSS conductors.
Mda, ce de energie absoarbea izolatia aia ordinara, abia de ajungea semnalul la capatul cablului.

Quote

DIELECTRIC-BIAS SYSTEM (DBS, US Pat #7,126,055): All insulation slows down the signal on the conductor inside. When insulation is un-biased, it slows down parts of the signal differently, a big problem for very time sensitive multi-octave audio.
daaa, ocatavele stiu de curentu' continuu si este bine sa le ferim de el. Sau nu, din contra...

Quote

AudioQuests DBS creates a strong stable electrostatic field which saturates and polarizes (organizes) the molecules of the insulation. This minimizes both energy storage in the insulation and the multiple nonlinear time-delays. Sound appears from a surprisingly black background with unexpected detail and dynamic contrast. The DBS packs batteries will last for years. A test button and LED allow for the occasional battery check.
Nu uitati ca vorbin de frecvente audio aici, nu de UHF

Quote

COLD-WELD SYSTEM: Novel plug design enables a perfect heat-free connection between cable and plug.
Probabil ca lipitura produce caldura care va genera zgomot termic pe toata durata de viata a lipiturii, indiferent daca se raceste sau nu, nu??? Sau iarasi apar grauntii aia zornaitori?

Edited by SuperDuper, 23 October 2008 - 03:05.


#6
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
la asta m-am orientat
http://www.avstore.r...ew_record36374/


nu e moft asta cu cablu...vreau sa le schimb la niste deck-uri prof....si daca tot ma bag sa desfac ,sa fac modificari nu vreau sa pun cabluri de 5 bani kilu

cam asta e ideea

#7
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostSuperDuper, on Oct 23 2008, 04:05, said:

Se stie ca ale naibii metale au inauntru granule care zornaie cand trece amperu' dat de microfonul lui Gutza.

Wahahahahahahahahahaha.
Nu am  mai ras demult asa.
Oricum ideea e ca nici cablu de 3 lei dar sa te apuci sa creezi o intreaga filozofie privind cum trece semnalul prin divesre materiale care mai de care mai exotice.....

Un cablu decent de cupru de cea mai buna calitate, cu cotinut mic de oxigen, bine ecranat, cu lipituri (cu toate ca sunt adeptul conectarii mecanice) facute cu simt de raspundere si mufe de calitate este de ajuns.

Cablul ala de 100 lei este de calitate si pretul e abolut decent, mai mult decat atat e un moft.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Posthellrider, on Oct 23 2008, 10:09, said:

Oricum ideea e ca nici cablu de 3 lei dar sa te apuci sa creezi o intreaga filozofie privind cum trece semnalul prin divesre materiale care mai de care mai exotice.....
E na, n-ai auzit de cabluri cu sunet deschis/închis, cu înalte mai catifelate sau mai pregnante, cu tonalități bla bla? :P Filozofia e creată :)

haralambie13, credeam că ești din specia audiofilă, da se pare că ești recuperabil ;) . Și ăsta face aceeași treabă :)

#9
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
Sa le vad pe amandoua cum arata...
Asta de 50 lei vad ca e imbracat in textil...nu cred ca e bine...
Cablul respectiv o sa-l tai in 2 buc egale ,astfel sa am intr-o parte RCA-urile si intr-o parte cablu gol unde va fi lipit pe placa de circuite.
Ma intereseaza in primul rand sa fie rezistent la transporturi repetate,la indoiri succesive si mufele rezistente....mufele vechi classice au deja contacte imperfecte.
Calitatea sunetului mai putin ma intereseaza.

La un deck de 600E 100RON pe cablu(care devie 2 bucati in cazul meu) nu e o prapastie

...cu asta cred ca al elucidat totul...deci nu e moft,nu canta maneaua sau vreun manelist "prin el"
:)

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Evident ca exista cabluri mai bune si mai rele, dar descrierile alea pe mine, ca inginer, imi zbarlesc parul pe ceafa. Iar in domeniul pro rezistenta mecanica este mai importanta uneori decat calitatile electrice.
Cea mai buna imbunatatire electrica este trecerea de la conexiuni nebalansate la balansate. Dar necesita electronica adaptata special pe toata linia, evident.

PS: Chestia cu cablurile atarnate asa de deck mi se pare ca cere belele. De aia s-au inventat mufele mama RCA, sa nu umblii cu serpii dupa tine :)

Edited by SuperDuper, 23 October 2008 - 11:23.


#11
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
deckurile se plimba la diverse petreceri...atarna nu atarna,nimanui nu-i pasa...crede-ma :)...conteaza sa functioneze fara intrruperi de sunet si se investeste in asta

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postharalambie13, on Oct 23 2008, 12:35, said:

deckurile se plimba la diverse petreceri...atarna nu atarna,nimanui nu-i pasa...crede-ma :)...conteaza sa functioneze fara intrruperi de sunet si se investeste in asta
În condițiile astea o soluție mai elegantă și mai practică mi se pare asta, sau varianta mai lungădacă e cazul. Se cumpără mai multe, se înlocuiesc periodic, atunci când e cazul. Chiar dacă lipești capătul dinspre deck, tot vei avea mufe pe partea cealaltă, deci cablul oricum va trebui schimbat periodic (mai rar, e adevărat, dar mai dificil). Oricum trebui să ai cel puțin un cablu de rezervă permanent.

View Postantinari, on Oct 23 2008, 11:32, said:

E na, n-ai auzit de cabluri cu sunet deschis/închis, cu înalte mai catifelate sau mai pregnante, cu tonalități bla bla? :P Filozofia e creată :)
Am greșit, nu e filozofie, e religie :lol: Țin să reamintesc userului SuperDuper că postul cu pricina poate fi considerat blasfemie, comparabilă cu asta ;)


PS
Când vine vorba de cabluri de x euro/dolari per centimetru mi-e greu să fiu moderat :)

#13
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postantinari, on Oct 23 2008, 13:54, said:

Am greșit, nu e filozofie, e religie :lol: Țin să reamintesc userului SuperDuper că postul cu pricina poate fi considerat blasfemie, comparabilă cu asta ;)

...si va ajunge in iad, inconjurat numai de scule Sony si boxe Genius la care se vor asculta numai mp3-uri cu manele la 28 kbps si cu functia loudness data la maxim ......

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
100RON pe m cablu... vi-l aduc eu la 99ron...Ok, las de la mine 98...Bun, si 90 ...mare pacat ca nu ma pot deplasa ca vi-l vindeam eu...
Domnule, te rog sa fi serios si sa recunosti ca ati uitat punguta de cristale Svarovski. Care trebuie musai (de)pusa langa fiecare mufa mama de intrare, in interiorul cutiei.
Cand le veti cumpara de pe ebay -ultima data am vazut parca la 150$ setul- nu trebuie sa uitat ca pt a nu fi intereferate de frecventele perturbatoare cristalele trebuie montate neaparat intr-o punguta din fire de aur, intretesute astfel incat sa nu aiba gauri mai mari de 30% din suprafata...Altfele efectul lor va fi ...
Aurul a fost ales special pt ca se opune cel mai putin trecerii curentului electric prin el..
Am uitat sa spun ca folosirea materialelor textile, la fel ca la fierul de calcat, va produce un sunet de o calitete neaparat diferita ce cele in plastic..
Daca cineva nu ma crede si zice ca aberez, sa intre intr-un studiou profesional de tv, radio sau inregistrari. Si sa se uita ce cabluri folosesc profesionsiti de acolo si cat ii costa metrul de conductor...Si cum intr-un rack exista cativa zeci de metri, iar rakurile alea sunt si ele legate intre ele...

Mare-i gradina ta...Si eram cam suparat cand am intrat pe SP...
Zau ca ar merita sa imi stric obiceiul si sa bag niste smile-uri.

#15
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
[quote name='antinari' date='Oct 23 2008, 13:54' post='5411620']
În condițiile astea o soluție mai elegantă și mai practică mi se pare [url="http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_instalare/Conectica/Dietz/Cablu_RCA_Paris_1.5m_(23331)/"]asta[/url], sau [url="http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_instalare/Conectica/Dietz/Cablu_RCA_Paris_5m_(23335)/"]varianta mai lungă [/url]dacă e cazul. Se cumpără mai multe, se înlocuiesc periodic, atunci când e cazul. Chiar dacă lipești capătul dinspre deck, tot vei avea mufe pe partea cealaltă, deci cablul oricum va trebui schimbat periodic (mai rar, e adevărat, dar mai dificil). Oricum trebui să ai cel puțin un cablu de rezervă permanent.


lipesc capatul dinspre deck ca asa e conceput ... nu e vreo improvizatie de a mea
e vb de 3 technics sl1200 mk5...care le tot frecam din flightcaseuri afara,pe pupitre,in mixer,in DVS,iar in mixer,iar in flightcase...
si teate technicsurile stau prost la capitolul cabluri cand e vorba de transport...sunt cablurile dure si se cam rup



prien
care e pb ta sa dau 100 ron pe un cablu?
stiu ca multi nu au sisteme audio de 100ron...dar hai sa nu le amestecam
plus de asta deck-urile astea ne aduc bani...nu e hobby

Attached Files



#16
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postharalambie13, on Oct 23 2008, 14:51, said:

lipesc capatul dinspre deck ca asa e conceput ... nu e vreo improvizatie de a mea
e vb de 3 technics sl1200 mk5...care le tot frecam din flightcaseuri afara,pe pupitre,in mixer,in DVS,iar in mixer,iar in flightcase...
si teate technicsurile stau prost la capitolul cabluri cand e vorba de transport...sunt cablurile dure si se cam rup
Ai luat în considerare montarea unor mufe rca mamă pe deck-urile respective? Soluția cu cablurile lipite a fost gândită pentru setupuri stabile (case-uri în genul ăsta sau pupitre, unde singurele cabluri care se demontează sunt master out-ul și alimentarea).


View PostPrien, on Oct 23 2008, 14:49, said:

100RON pe m cablu... vi-l aduc eu la 99ron...Ok, las de la mine 98...Bun, si 90 ...mare pacat ca nu ma pot deplasa ca vi-l vindeam eu...
În caz că nu ai observat, discutăm de cabluri de 9000 de lei/metru :)

#17
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
nu ai cum...decat sa le gauresti...iese oribil...ni nu ma gandesc
oricum technicsurile sunt cele mai bune sau cele mai folosite pickupuri pt dj toata lumea care le transporta se confrunta cu pb asta...dar cablurile se inlocuiesc si gata...o perioada considerabila nu mai ai pb.
ideea e sa gasesc niste cabluri bune...
restul e off-topic
linkurile date de tine sunt bune

in poza e technics sl 1200 mk2

Edited by haralambie13, 23 October 2008 - 14:23.


#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Ok, am vrut doar să mă asigur că ai luat în calcul toate variantele.
Îmi cer scuze pentru discuția paralelă*, sper că nu te-a deranjat.

__________
*care e posibil să continue :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate