Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Cel mai mare oras din Romania ca suprafata

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
neverfakesarcasm

neverfakesarcasm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.07.2009
Eu stiam ca Uricani este cel mai mare ca si suprafata.   :unsure:
Si profesoara de geografie din liceu ne zicea asta...apoi am cautat si am gasit asta: http://www.cjhunedoa...viewCat=142.htm

Edited by neverfakesarcasm, 17 August 2009 - 15:08.


#20
johnny_testerra

johnny_testerra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009
Sunt multe orase in tara mult mai mari ca si Uricani, la ora actuala pana sa fie declarate alte comune orase, ramane cel mai mare oras ca si suprafata Gura Humorului.

#21
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008

 gabian22, on 28th October 2008, 16:25, said:

Braila si Galati nu cred ca se vor uni deoarece este ff greu de construit pe acel teren care separa orasele.

Podul a ramas la stadiul de SF si ma tem ca asa va fi multi ani de acum.

Tot la capitolul vise se poate trece si aeroportul dorit de autoritati langa comuna Vadeni (BR), dealtfel scos la licitatie dar fara nici un doritor.
Si totusi cartierul se extinde. Am vazut ieri ca se muncea de zor si cateva noi blocuri deja ridicate

#22
plumpy1995

plumpy1995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.11.2009
Eu nu înțeleg fraților.... cum poate un orășel ca Gura Humorului sau Cugir să aibș suprafețe de sute de km2 ?!.... dacă te plimbi prin ele, în 5 min ai traversat tot orașul și ajungi în câmp.... :huh: ...  aș spune că cel mai mare oraș al țării este, evident, cocina de București apoi Iași, Timișoara, Cluj etc.

Apropo... eu tare sunt curios cum or calcula oficialitățile suprafața localităților... ce folosesc... hărțile de cadastru? hărți cu scară redusă gen 1:100000?

Și înca un lucru... suprafața orașelor Gura Humorului, Broșteni, Cugir etc. a fost calculată având în vedere terenurile cu locuințe sau terenuri cu locuințe+câmp de arat?
Dacă s-a calculat având în vedere și terenurile agricole ale unor cetățeni din oraș atunci se explică cum de au sute de km2...

Am adaugat câteva imagini din Google Earth cu orașele Iași, Galați, București, Bacău, Timișoara, și Gura Humorului. Imaginile au fost luate de la aceeași altitudine - 20,04km.

Attached Files


Edited by plumpy1995, 20 November 2009 - 20:15.


#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Bineinteles ca e vorba de suprafata administrativa, nu cea construita. S-a specificat asta de la inceputul discutiei.

Nu cred ca Gura Humorului poate emite pretentii. Iata zonele administrative ale GH, Cugir si Uricani. Nu sint aceeasi scara, dar sint comparabile. Oricum, va puteti face o idee:

http://ro.wikipedia....jud_Suceava.png

http://ro.wikipedia....ir_jud_Alba.png

http://ro.wikipedia....d_Hunedoara.png

Edited by abancor, 20 November 2009 - 20:32.


#24
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
un fel de categoria "cel mai mare pitic din lume" :P

#25
punct11

punct11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2010
Orașul Uricani este situat în partea de sud-vest a Depresiunii Petroșani, la poalele munților Retezat și Vâlcanului, pe Jiul de Vest (Românesc) la altitudini de 650 – 725 m deasupra nivelului Mării Negre, fiind orașul cu cea mai mare  uprafață din țară 25.141 ha. Localitatea Uricani este așezată la vest de municipiul Petroșani, la circa 26 km Km și la 10 km față de orașul Lupeni, la o altitudinea de aproximativ 715 m deasupra nivelului Mării Negre.

#26
Soltanto

Soltanto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.03.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/deSBjTqe_tw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cel mai mare oras e unde traieste crescatorul asta de pui

#27
m_mayday

m_mayday

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.05.2007
Cred ca wikipedia a dat un raspuns clar, desi daca e sa ma iau depa tot c am citi mai sus sunt o mai mult decat o gramada de localitati MARI
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cugir

Edited by m_mayday, 03 April 2011 - 18:31.


#28
alex90tca

alex90tca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.07.2011
[quote name='neverfakesarcasm' date='17th August 2009, 16:06' post='6923544']
Eu stiam ca Uricani este cel mai mare ca si suprafata.   :unsure:
Si profesoara de geografie din liceu ne zicea asta...apoi am cautat si am gasit asta: [url="http://www.cjhunedoara.ro/index.php-meniuId=25&viewCat=142.htm"]http://www.cjhunedoara.ro/index.php-meniuI...viewCat=142.htm[/url]
[/quote
Asta-i raspunsul corect Uricani.Este cel mai mare oras din Romania si are in componenta inca 2 sate Valea de brazi si Campul lui Neag.Si suprafata include si muntii din imprejurimi.

#29
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 gabian22, on 03 noiembrie 2008 - 14:48, said:

Intre Siret si Braila NU se poate construi: zona usor inundabla, panza freatica sus.. etc, ceea ce ar duce la probleme de fundare, amplasare a sistemelor de canalizare, apa, electricitate.. etc


Ei "nu se poate ca-i zona inundabila".
Asa si in Bucuresti, daca se rupe digul de la lacul morii ajunge apa de 10 m in centru.
Daca se doreste se poate construi oriunde.
Probabil blocuri turn e mai complicat de construi, dar cladiri cu inaltime mai mica sigur se pot, dovada fiind cartierul Siret care deja e intre Siret si Braila, dar, ce-i drept, are blocuri cu maxim 5 etaje.

Asa, ca fapt divers, Dubai-ul are zgarie-nori fundati pe...nisip.

Edited by ipopovici11, 30 January 2016 - 19:57.


#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nici nu au trecut aproape 8 ani de la postul citat... Cum le găsiți fraților? :lol:

Ca suprafața cel mai mare oraș este București momentan. Pentru ca e vorba de suprafața vs densitate. Restul (Uricani) sunt sate cu statut de oraș. In componenta lor intra pe lângă alte sate, zeci de hectare goale.
Dacă clujul s-ar uni cu florestiul (cel mai mare sat), ar depăși capitala. Dar floreștenii o sa facă orice ca sa rămână la statutul de sat.

#31
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Bucuresti..........este pe locul 1 Posted Image

#32
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 xmanyacs77, on 30 ianuarie 2016 - 20:35, said:

Bucuresti..........este pe locul 1 Posted Image
La populatie, nici nu incape discutie.
La suprafata insa Google ar zice ca nu prea:


suprafata Bucuresti:  228 km patrati

VS

suprafata Brasov: 267,3 km patrati
Galati 246,4 km patrati
Cluj: 179,5 km patrati
Timisoara: 129
Constanta: 124,9
Sibiu: 121
Iasi: 93,9 km
Craiova:81,4
Ploiesti 58
Etc...
Rezulta ca densitatea in Bucuresti e foarte mare ceea ce explica si top 5 mondial la ambuteiaje. Posted Image
Bine, de acord, in Brasov / Galati nu e suprafata construita ca in Bucuresti, cred ca e pe la 50-60%, restul zone industriale. insa tot echivaleaza fiecare oras cu 3-4 sectoare din B, ca suprafata.

 lex404, on 30 ianuarie 2016 - 20:18, said:

Nici nu au trecut aproape 8 ani de la postul citat... Cum le găsiți fraților? Posted Image



Nenea Google. Posted Image))

Edited by ipopovici11, 01 February 2016 - 18:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate