Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
LucYan03

LucYan03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 02.05.2008
Salut !!!

Nush daca am postat unde trebuia....vreau sa imi fac un subwoofer si imi trebue un filtru ..drept sa spun nush ce fel de filtru am 2 difuzoare..pe ele nu scre ce putere are sau altceva (Coral Electronic SD 210 PP cone woofer)

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Poți să faci subwooferele fără filtru, vor urca ceva și în partea de medii (mai ajută sateliții :) )

#3
LucYan03

LucYan03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 02.05.2008
Eu am o combina muzicala Kenwood XD-852 HI-FI si are 2 boxe si 3 sateliti plus mufa de subwoofer si vreau sa fac un subwoofer sal conectez la combina

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Păi ieșirea de subwoofer e amplificată? E posibil să nu fie, și în situația asta ai avea nevoie de un subwoofer activ, sau de un subwoofer pasiv și încă un amplificator.
Oricum, de filtru nu ai nevoie, e deja filtrat din combină (sau cel puțin ar trebui :) ).

#5
blana

blana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 06.01.2007
oricum e periculos sa pui pe combina iti zic din experienta, mi sa ars una incercand ceva de genu deci iti recomand un amp de masina de ex ca sunt destul de ieftine dar problema este ca trebuie sa faci 12v la ceva amperi gen 30-40 cam cat o baterie de masina, io chiar am una acasa :)

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă ieșirea de subwoofer e amplificată (ceea ce nu prea cred) e suficient să respecte impedanța, în sensul ca subwooferul să nu aibă impedanță mai mică decât cea specificată.
Dacă nu este amplificată (ceea ce e mai probabil) atunci ori amplificator+subwoofer pasiv, oir subwoofer activ e tot aia pentru respectiva combină. Merge și cu amplificator auto, asta înseamnă însă că se scarpină cu mâna dreaptă la urechea stângă :)
Combina (mai precis finalii) s-ar arde (și probabil așa a fost în cazul tău) dacă pune subwooferul în paralel cu boxele combinei, sau dacă ieșirea de subwoofer e amplificată și subwooferul are impedanța sub cea minimă specificată.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate