Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Bioshock 2

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Ciprian-94

Ciprian-94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.04.2009
Salutare!!!
As vrea sa joc si io BIOSHOCK 2 .E un joc ne nota zece dar problema este ca nu stiu daca il pot suca pe sistemul meu.Din cate am inteles cere un Pentium 4 3Ghz si 2 gb de ram.Dar probema e la placa video .Cere un nvidia 7800 gt care nu e deloc rea .Oare il pot juca cu un 9400 gt 512 ddr2?Multumesc anticipat de raspuns!!! :coolspeak:

#38
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008

View PostCiprian-94, on 29th March 2010, 22:52, said:

Salutare!!!
As vrea sa joc si io BIOSHOCK 2 .E un joc ne nota zece dar problema este ca nu stiu daca il pot suca pe sistemul meu.Din cate am inteles cere un Pentium 4 3Ghz si 2 gb de ram.Dar probema e la placa video .Cere un nvidia 7800 gt care nu e deloc rea .Oare il pot juca cu un 9400 gt 512 ddr2?Multumesc anticipat de raspuns!!! :coolspeak:
Il poti juca linistit.
Eu am jucat primul bioshock pe un 8600GT de 256MB. Din cate stiu daca iti merge bioshock 1 merge si 2.
Ar trebui sa mearga lejer pe 9400 gt.

#39
Ciprian-94

Ciprian-94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.04.2009

View Postbogdan7alex, on 30th March 2010, 19:25, said:

Il poti juca linistit.
Eu am jucat primul bioshock pe un 8600GT de 256MB. Din cate stiu daca iti merge bioshock 1 merge si 2.
Ar trebui sa mearga lejer pe 9400 gt.
Uite ca am uitat sa intru pe youtube si sa vad cada merge si cum merge.Mersi de raspuns. :console:

#40
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
O scurta recenzie:

Povestea: e o continuare   stand-alone a primului Bioshock, cu acelasi loc (orasul subacvatic Rapture fondat de Andrew Ryan ), dar in 1968 si cu noi personaje. In acest joc esti in rolul unui Big Daddy  caruia i se spune Subject Delta,  care prin 1958 hoinarea aiurea prin oras alaturi  de Eleanore,  o "Little Sister" care te iubeste ca pe un tata. Doar ca tu esti un tata mai nazdravan si in timp ce te bati cu alti cetateni respectabili ai orasului Rapture,  fetita ta se drogheaza , extragand  o substanta rosie-ADAM, de la cetatenii respectabili carora le-ai dat  o perversa de pe Tg. Ocna pentru ca  nu le dadeau si fetitei sale un pic de ADAM (ADAM era un  fel de extasy care te facea sa vezi orasul in roz (chiar daca in realitate arata ca naiba de deplorabil pentru ca mai toti cetatenii respectabili, dupa ce s-au emigrat de la suprafata pe Rapture,  li s-au urcat libertatea la cap dupa atata independenta) .   La un moment dat esti supus unei ambuscade, iar o "Big Sister" iti da o mama de bataie ca pe maidan,    si dai nas-n nas cu mama lui Eleanore  care isi chema fetita de la joaca ca era cam tarziu.  Pentru ca ai invatat-o la prostii cum sa se drogheze, mama ei te pedepseste, preluand controlul asupra mintii tale si te pune sa-ti tragi un glont in cap.Te trezesti insa brusc 10 ani mai tarziu intr-un Vita Chambers care te readuce la viata , iar Eleanore, acum mai mare cu 10 ani, iti comunica telepatic cam tot ce trebuie sa faci pentru a o elibera din mainile mamei sale care s-a impus ca dictatoare altruista  a orasului (un fel de Elena Ceausescu) care pretinde ca lupta impotriva ta pentru a salva inocenta fetitelor si siguranta rapturienilor.  Vei avea cativa amici binevoitori  care te vor ghida prin transmitatoarele aniilor 50'.  Vei avea doua cai la alegere: una rea si una buna, deci  vreo 6 finaluri (mai bine spus, 2, dar fiecare cu 3 mici diferente). Nu pot sa dezvalui finalurile,dar pot sa spun ca daca salvezi surioarele si le redai forma umana, e bine, daca le consumi, e rau.  Cum mi se pare povestea?  Cam cu mult sub primul Bioshock pentru ca acolo descopereai universul, aveai o altfel de senzatie, aveai personaje mai interesante,audiojurnale captivante de ascultat, o linie narativa mai palpitanta.  Asta , desi are un inceput frumos si palpitant, pe pacurs, devine o rutina, personajele sunt seci, audiojurnalele mai putin interesante, intriga povestii e rasuflata.......cam toata e lipsita de substanta, plus ca jucand din perspectiva unui Big Daddy, cam totul ti se pare a fi o plimbare. Spre final, jocul va incerca sa-ti scoata la iveala sentimentele parentale, dar fara succes.    Nota: 4


Gameplay: E similar cu primul, dar acesta aduce ceva noutati: fiind un Big Daddy, ai un burghiu , noi arme (burghiu mi-a placut, restul nu) si plasmide la indemana (incinerare, telekinezie,  electrocutare,  inghetare, roiuri de lacuste, hipnotizare etc.) . Culegi viata, EVE (substanta care iti incarca plasmidele),  vei avea ceva pacanele din care vei procura upgrade-uri .   Teoretic, esti invincibil din moment ce esti Big Daddy, mare si infiorator.....insa ghici ce, odata cu trecerea timpului, si inamicii s-au mai modernizat. Cetatenii rapturieni care s-au tot drogat cu ADAM au devenit  niste spliceri  tot mai agresivi, avand si ei arme si plasmide, ba chiar unii au mancat atat de mult ca au ajuns niste brute care sar , se catara peste tot si arunca cu obiecte in tine, asta aratand ca AI-ul , desi este scriptat, este ceva mai bine lucrat in asa fel incat sa nu ai o plimbare prea linistita in oras.  Poti deasemenea sa omori alti Big-Daddy's  si sa le furi fetitele pe care sa le pui sa colectezi i ADAM din cadavrele splicerilor. Prima oara e ceva wow, dar dupa trei ori, ti se ia sa stai sa astepti pana  surioara va colecta tot ADAM-ul dintr-un cadavru timp in care tu vei incasa niste pumni si gloante de la splicerii care vor veni din simtul datoriei civice de a salva inocenta fetitei rapite.   Vei putea face hacking de la distanta cu ajutorul unei arme, obtinand controlul asupra dronelor cu elice , aparatelor de detectare si turetelor. Totul e doar sa ai o perspicacitate grozava si reactie rapida. La capitolul multiplayer, jocul ar fi avut mare potential  de distractie daca se gaseau destui jucatori....doar uitati-va si pe net si o sa vedeti putini jucatori  care se intreaba daca se mai joaca cineva Bioshock 2 la cativa ani de la aparitie.   Daca reusesti sa-ti aduni coechiperi si veti reusi sa intrati in meci,  veti asista la Razboiul Civil din 1959 care a dus la caderea orasului Rapture in sapte moduri, printre acela de a captura o Litte Sister,  de a colecta ADAM sau de a va macelari reciproc intre tabere in incaperi intunecate si neincapatoare.   Nota: 8



Atmosfera, grafica si sunetul: Atmosfera a ramas la fel ca in primul Bioshock, redand un oras decazut, cu incaperi si tuneluri intunecate,  scartaituri si tipete care se aud la toti pasii,  dand senzatia apasatoare   de sufocare stiind ca esti pe fundul oceanului, intr-un oras subacvatic in care esti doar  tu, alti big daddy's si surioarele lor, precum si spliceri care te vor astepta dupa colt sau pe care sa-i iei tu prin surprindere. Coloana sonora cu melodiile aniilor 50-60 ' este exceptionala.Grafic, e depasit jocul, insa level-designerul a ramas la fel de impresionant, numai zic de stilul arhitectural, iar  Splicerii si chiar si amicii tai sunt redati intr-un mod  mai caricaturistic.   Nota:  6  


Concluzia: Merita jocul cumparat la pretul de 20 de euro pe Steam?  Oarecum,   nu prea.  

Modul single-player putea sa lipseasca caci povestea putea foarte bine sa lipseasca, nu prea aduce nimic nou universului Bioshock.
Modul multiplayer putea sa fi fost adaugat primului joc separat. Desi avea potential, nu a fost suficient de atractiv pentru a avea serverele pline. Avem asadar un joc cu o poveste slaba cu aceleasi mecanici si grafica   si un multiplayer cam  in plus, adica, scurt si la obiect: un reskin.  Sa joc cu un Big Daddy si sa rapesc fetite si sa zdrobesc splicerii e frumos daca era sa joc cu el vreo 2 nivele.  

Nu e deloc o continuare la inaltimea primului Bioshock si putea foarte bine sa lipseasca. Nu-i impresioneaza nici pe gamerii casual, nici pe fanii universului nou aparut.  Cei 20 de euro ar fi mai bine investiti in primul Bioshock care are o poveste la inaltime si iti ofera o senzatie de neajutorare din moment ce joci cu un om.  

E un joc decent , dar te-ai putea lipsi de el daca ai altceva mai bun de jucat.  


Nota: 6

Attached Files



#41
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Felicitari ai facut o prezentare a unui joc vechi de 6 ani. LOL

#42
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016

View Postzzhunt, on 14 februarie 2016 - 21:47, said:

Felicitari ai facut o prezentare a unui joc vechi de 6 ani. LOL
E mai bine asa ca nu mai e hype-ul de moment. Posted Image

Vezi altfel jocul dupa vreo 6 ani.  Plus ca jocul era complet abia din 2012 cand atunci s-au lansat dlc-urile, ori eu nu joc niciodata ceva incomplet.

Edited by BB-8, 15 February 2016 - 01:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate