Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Recomandare boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ellada

ellada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 05.05.2007
Salut, vreau sa imi cumpar niste boxe ceva mai mari.

Boxele vreau sa le folosesc pentru petreceri, majorate..etc Vreau sa fie cat mai puternice, si o calitate cat mai buna.


Bugetul este cam mic, intre 600-650ron.

Poate sa fie si la sh, nu ma deranjeaza.




Am gasit asa, si as vrea daca are cineva aceasi marca.. acelasi model

Attached Files



#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă prin ceva mai mari înțelegi cu difuzoare de 12/15 inchi, în bugetul ăla e imposibil să încadrezi două boxe decente. Poate, dacă îți cumperi difuzoarele și le faci tu, ceva în două căi: 12 inchisau 15 inchi și tweeter. Asta dacă e vorba de boxe noi. Dacă discutăm de second hand, nu-ți recomand să cumperi boxe folosite fără să le vezi/auzi/probezi. E posibil să găsești o pereche de boxe SH în bugetul ăla, e foarte posibil să nu ai probleme cu ele, la fel cum e posibil însă și contrariul.
Despre boxele din poză nu știu nimic, poate apare vreun alt user care a folosit așa ceva.

#3
ellada

ellada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 05.05.2007
boxele din poza sunt vlliodor cu difuzorul de bass 15'', si se incadreaza in bugetul meu.
Poate are cineva aceste boxe, si vrea sa le vanda, o sa le probez si le cumpar daca sunt ok..

Cat despre incinte, nu sunt in stare sa le fac singur..

Edited by ellada, 17 October 2008 - 06:57.


#4
ellada

ellada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 05.05.2007
Mi-am cumparat boxele de mai sus..au urmatoarea configuratie.
150w rms, 2 cai, 4 ohmi, difuzor de bass de 15", sensibilitate 95db 1w/1m, 45hz-20kz. Incinta are in jur de 30kg, forma trapezoidala
Si as vrea ca statie sa folosesc ASTA  ...Ce spuneti? Voi avea vre-o problema sau pot sa o cumpar, a mai avut cineva? statia/boxele cum se descurca la petreceri?

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Pune niște imagini cu difuzoarele (și cel de bas și cel de înalte) și filtrul. Dacă nu ai dat comanda pentru amplif, n-o da încă ;)

#6
ellada

ellada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 05.05.2007
Poze cu difuzoarele nu pot sa pun, au dimensiuni prea mari boxele si nu le tin in apartament...Si amplificatorul sa inteleg ca nu este prea stralucit, imi poti recomanda alt amplificator? tot pe la 600-700Ron..

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postellada, on Oct 23 2008, 07:18, said:

150w rms, 2 cai, 4 ohmi,
O alternativă la acel amplificator ar fi phonic, totuși sunt mai bine lucrate. La 6-700 e destul de dificil să iei un amplificator nou și bun, la prețul ăsta eu aș căuta un amplificator SH. Nu ai nevoie de un amplificator foarte puternic, ci unul care să-ți meargă constant bine în 4 ohmi. BlueTechul acela e dat ca 350W în 4 ohmi, lucru de care mă cam îndoiesc, dar totuși, pe boxele tale scrie 150W la fel cum pe amplificator scrie 350. Până nu știu exact ce conțin boxele tale cred că ar trebui să iei un amplificator de maxim 200W/4ohmi. Chiar mai puțin. Ar fi totuși bine să te uiți ce difuzoare ai în boxă, pentru că dacă pe ele scrie 150W/4ohmi eu m-aș limita la un amplificator de 120 W/4ohmi sau pe acolo. Dar e posibil să greșesc.

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Amplificatorul ala este destul de ingrijit lucrat, datele tehnice sunt impresionante, dar nu imi place filtrajul de numai 2 x 8200uF pentru puterea aia declarata - eu in Harman Kardon am pentru 2x55W cate 2x6700uF, redresare separata pentru front fata de surround/central. Redresarea/filtrarea putea sa o faca independent pe canale, cu cate o punte separata, dar nu este bai.

Edited by SuperDuper, 24 October 2008 - 00:11.


#9
ellada

ellada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 05.05.2007
Imi poate spune si mie cineva definitia la "bloc de putere"? Cat despre amplificatorul blue-tech ma200, nu a folosit nimeni?

Edited by ellada, 26 October 2008 - 11:44.


#10
ellada

ellada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 05.05.2007
In cutiile din primul post vreau sa pun difuzoarele Astea Credeti ca voi avea vre-o problema? Se incadreaza in parametrii?


Mai multe detalii despre boxele actuale AICI

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate