Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Pareri - sugesti vanzari produse fara TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Intentionez sa vand pe internet mai multe categorii de produse, (prin magazine online separate) unele din aceste produse vor fi vandute catre persoane juridice. Preturile afisate pe site vor fi fara TVA (sunt firma neplatitoare de TVA) si vor fi preturi foarte bune.

Am obligatia sa anunt clientul ca eu sunt firma neplatitoare de TVA? Si ca din pretul produsului el nu va pute sa-si scada TVA aferent ?

#2
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postdaniel21, on Oct 15 2008, 19:56, said:

Intentionez sa vand pe internet mai multe categorii de produse, (prin magazine online separate) unele din aceste produse vor fi vandute catre persoane juridice. Preturile afisate pe site vor fi fara TVA (sunt firma neplatitoare de TVA) si vor fi preturi foarte bune.

Am obligatia sa anunt clientul ca eu sunt firma neplatitoare de TVA? Si ca din pretul produsului el nu va pute sa-si scada TVA aferent ?
clientilor nu le va pica bine cel putin firmelor ca nu esti platitor de tva...

#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postpartyman, on Oct 15 2008, 20:44, said:

clientilor nu le va pica bine cel putin firmelor ca nu esti platitor de tva...


Ideea e ca eu vand acel produs cu 19% mai ieftin decat in alte parti si pentru client pana la urma este acelasi lucru. :).


Daca la o firma platitoare de TVA se calculeaza:

Pret produs + TVA + adaos comercial - eu voi calcula - pret produs + adaos comercial.

#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Nici eu nu inteleg mitul ca este dezavantajat clientul ca nu plateste TVA la achizitia unui produs. Poate imi explica cineva ce se pierde.

View Postdaniel21, on Oct 15 2008, 20:50, said:

Daca la o firma platitoare de TVA se calculeaza:

Pret produs + TVA + adaos comercial - eu voi calcula - pret produs + adaos comercial.

Vrei sa spui: (Pret produs + adaos comercial) * TVA ( care se aplica si la adaos).

#5
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
nu e un mit, e un fapt real. orice firma care va cumpara de la tine e interesata sa scape de TVA, consumatorului, daca te bazezi doar pe consumator final, nu o firma platitoare de TVA ii este inclusiv ce cumpara deoarece el fiind clientul final el e platitorul de TVA. oriunde cel care cumpara de la raft este cel ce plateste tva-ul, firmele si-l deduc...

#6
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View PostTLGsoft, on Oct 15 2008, 21:12, said:

Vrei sa spui: (Pret produs + adaos comercial) * TVA ( care se aplica si la adaos).

Corect :)

Pana la urma trebuie sa anunt clientul cumva ca sunt firma neplatitoare de TVA ?

#7
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postdaniel21, on Oct 15 2008, 22:15, said:

Corect :)

Pana la urma trebuie sa anunt clientul cumva ca sunt firma neplatitoare de TVA ?
daca acel client e o firma e bine sa-l anunti...

#8
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postpartyman, on Oct 15 2008, 22:14, said:

nu e un mit, e un fapt real. orice firma care va cumpara de la tine e interesata sa scape de TVA, consumatorului, daca te bazezi doar pe consumator final, nu o firma platitoare de TVA ii este inclusiv ce cumpara deoarece el fiind clientul final el e platitorul de TVA. oriunde cel care cumpara de la raft este cel ce plateste tva-ul, firmele si-l deduc...


Pai asta-i faza ca produsul vandut de mine este exact cu 19% mai ieftin.

Ex. Acum vand produsele firme mele platitoare de TVA cu 55 Lei, mai imi fac o firma si vand acelasi produs cu 46 Lei - deci pana la urma nu se piede nimic si totul tine de mentalitate.

#9
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postpartyman, on Oct 15 2008, 22:14, said:

nu e un mit, e un fapt real. orice firma care va cumpara de la tine e interesata sa scape de TVA, consumatorului, daca te bazezi doar pe consumator final, nu o firma platitoare de TVA ii este inclusiv ce cumpara deoarece el fiind clientul final el e platitorul de TVA. oriunde cel care cumpara de la raft este cel ce plateste tva-ul, firmele si-l deduc...

TVA-ul oricum il plateste, ori mie, ori la stat. Avantajul deductibilitatii TVA-ului este cand iti deduci TVA-ul platit din cel incasat. Dar daca nu platesti TVA... cel incasat se va duce la stat. Tu oricum nu ramai cu el.

Mai explica o data, ca imi scapa unde iese in pierdere firma care cumpara de la mine fara sa imi plateasca TVA. Cu exemplu A+B-C, ca la prosti.

#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Revin: :) In cele din urma cred ca am sa anunt cumva clientul ca sunt firma neplatitoare de TVA.
Dati-mi o sugestie, cum sa spun asta, cum sa scriu, ce formula de "adresare" ?

Ex Preturile afisate sunt preturile finale ce se vor regasi pe factura dvs. S.C XYZ S.R.L este firma neplatitoare de T.V.A.

O forumulare mai buna ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate