Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Probleme cu reteaua

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
BoGdy

BoGdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2004
Am retea de 10 PC-uri cu xp  si Win 2000  am setat IP de genul 192.168.2.x am sheruit un director pe MAC am dat drumul la File Sharing si totusi nu pot sa vad de pe celelalte statii directorul sheruit.
Daca dau ping din toate statiile win raspunde ........... dar de conectat nu am reusit sa ma conectey

Ma poate ajuta cineva ...pls

Sunt incepator in aleț Mac-ului si am mare nevoie



Va multumesc

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

BoGdy, on Jan 12 2005, 19:44, said:

...am sheruit un director pe MAC am dat drumul la File Sharing si totusi nu pot sa vad de pe celelalte statii directorul sheruit...

<{POST_SNAPBACK}>


daca ne spui ce versiune de Mac OS vom putea sa te lamurim mai usor

#3
BoGdy

BoGdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2004
Versiunea este  Macos 9.2

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
hmm, banuiam eu ca ai Mac OS 9.2

suportul pentru networking cu statii windows lipseste pe Mac OS 9 si de aceea nu o sa poti transfera fisierele pur si simplu.

o alternativa simpla pentru tine ar fi sa transferi fisierele prin FTP (serverul sa fie pe windows iar tu sa il accesezi prin explorer) sau WebSharing

a doua alternativa ar fi sa folosesti programe de tip server/client compatibile cu win

ultima optiune ar fi sa folosesti software comercial de genul Dave sau PC Maclan

HTH

B)

#5
BoGdy

BoGdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2004
am Sa fiu putin mai explicit pentru ca vad ca se cam complica treaba

Acest mac este singurel intro retea de PC
In acest LAN am 27 de PC cu Win(XP,2000) care au acces la internet printr+un linux.IP-uri sunt de genul 192.168.1.x

Mai exista (sa ai spunem) un al doilea LAN (cu IP de genul 192.168.2.x)  care se compune din 2 PC-uri + acest MAC + un al treilea PC care tre sa vada si MAC-ul si restu' retelei de 27 calc

Solutia mea a fost sa pun doua ip pe "al treilea PC" realizand astfel conexiunea (absolut necesara) cu "cealalta retea"

Ceea ce ma intereseaza pe mine este sa pot sa iau ceva de pa MAC si sa transfer pe acest  "al treilea PC" nu ma deranjeaza nici daca as putea sa vad de pe MAC  "al treilea PC" (dar nu stiu cum)

#6
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
deci sefu' si-a luat mac, nu ?

hai sa vedem cum ar fi cel mai simplu si sa nu recurgem la solutii comerciale.

faci un server de FTP pe "al treilea" PC si il accesezi cu un client de FTP freeware de pe mac.

iata un client bun: http://getfetch4.com...3_Installer.hqx

ai mai putea incerca sa activezi WebSharing (Control Panels) si sa folosesti pagina initiala ca link catre un folder ales arbitrar pe mac. conectarea se face de pe pc cu un browser obisnuit.

#7
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
In primul rand: trebuie sa intelegi ca ai nevoie de protocoale similare pe pc si pe mac. Unul ar fi FTP cum s-a mai spus.

O alta solutie ar fi: pentru pc: un program numit PC MAC LAN cu ajutorul caruia windowsul intelege Apple File Sharing, protocolul Apple pentru sharing. In felul asta, PC-ul pe care ai instalat programul o sa vada mac-ul in retea

Si o alta solutie: pentru mac: un program numit dave care il invata pe macintosh care e treaba cu windows file sharing. In felul asta, mac-ul pe care ai instalat dave o sa vada share-urile de windows din retea.

Cu pc mac lan pot sa te ajut, cu Dave mai intreaba in stranga si in dreapta.

#8
BoGdy

BoGdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2004
Am incercat cu  Fetch_3.0.3_Installer.hqx si un FTP pe o statie Win si merge de "rupe teava"
Si in plus nici nu se vede MAC-ul din win, ceea ce ma scuteste de multe alte setari de protejare
Am sa incerc totusi si PC MAC LAN .......... pentru experienta mea :)  

Va multumesc foarte mult.

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
poti incerca si timbucktu  / are versiuni de mac si pc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate