Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

(NH4)2SO4 Substanta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
1988

1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2009
Imi puteti da si mie niste sfaturi despre azotatul de amoniu si proprietatile lui explozive,cum sa fac sal detonez si alte deastea  :) am mai incercat pana acum dar nu se poate numi succes total.

#20
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Nitratul de amoniu e format numai din gaze ,( Azot, Hidrogen si Oxigen) in amestec cu motorina sau cu peroxid de acetona, si o capsa de fulminat de mercur pt a initia amesecul explodeaza !Datorita volumului mare de gaz rezultat din reactia nitratului cu motorina produce explozia !  Asta teoretic , am incercat practic si rezultatul a fost 0 ! Bineinteles ca nu am avut fulminat de mercur . Trebuia respectate cateva chestii ...!

#21
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Post1Q-D3xT3r, on May 19 2009, 15:29, said:

Nitratul de amoniu e format numai din gaze ,( Azot, Hidrogen si Oxigen) in amestec cu motorina sau cu peroxid de acetona, si o capsa de fulminat de mercur pt a initia amesecul explodeaza !Datorita volumului mare de gaz rezultat din reactia nitratului cu motorina produce explozia !  Asta teoretic , am incercat practic si rezultatul a fost 0 ! Bineinteles ca nu am avut fulminat de mercur . Trebuia respectate cateva chestii ...!


Mai Dexter, ai incercat ce ti-am spus eu cu becul ?
Filamentul atinge ~2000 grade in exploatare si la supraalimentare merge pana la 2500.

#22
1988

1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2009
Datimi voie sa spun urmatorul meu plan pare cam ilegal dar stiti si voi cum se zice <_<
Vreau sa fac acid azotic din cel sulfuric cu azotat de amoniu si mai departe sa fac nitroceluloza pe care o cunoasteti
Apoi pot sa fac si fulminat de mercur din acidul azotic

#23
wqm

wqm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.04.2009

View PostKhmerul, on May 19 2009, 18:21, said:

Mai Dexter, ai incercat ce ti-am spus eu cu becul ?
Filamentul atinge ~2000 grade in exploatare si la supraalimentare merge pana la 2500.

View PostKhmerul, on May 19 2009, 18:21, said:

Mai Dexter, ai incercat ce ti-am spus eu cu becul ?
Filamentul atinge ~2000 grade in exploatare si la supraalimentare merge pana la 2500.


Khmer, mie mi-ai zis teoria cu becul, nu lui  dexter, el poate a citit doar:).

eu am inteles cum sa fac bombe cu nitrat de amoniu, insa parca nu mai vreau sa fac, pentru ca stiu cum sa le fac.
1988 - cauta in topicul ANFO, sunt destule informatii acolo despre nitrat de amoniu, dar nu chiar atat de multe cate iti trebuiesc tie..
:rolleyes:

#24
1988

1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2009
Am vazut acea metoda dar nu sant sigur daca merge.
Am vazut multe filmari cu azotat de amoniu si am observat ca timpul exploziei dureaza mai mult ca la ceilalti explozibili.
Voi ce parere aveti?????
Dar nu stiu daca este mai mare puterea de explozie asa sau nu. Ar trebui sa fie mai mare daca reactia se intampla mai rapid ca la nitroceluloza

Edited by 1988, 20 May 2009 - 22:01.


#25
wqm

wqm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.04.2009

View Post1988, on May 20 2009, 22:33, said:

Am vazut acea metoda dar nu sant sigur daca merge.
Am vazut multe filmari cu azotat de amoniu si am observat ca timpul exploziei dureaza mai mult ca la ceilalti explozibili.
Voi ce parere aveti?????
Dar nu stiu daca este mai mare puterea de explozie asa sau nu. Ar trebui sa fie mai mare daca reactia se intampla mai rapid ca la nitroceluloza

hmm.
nitratul de amoniu e destul de puternic, insa cam prea, "nesimtit", e destul de insensibil.

daca reusesti sa-l intiezi si faci totul ca la carte, va face un boom destul de frumos - totusi depinde si de cantitate :).

ziceai ca dureaza mult pana explodeaza, pai eu as face un fitil destul de lung, ca sa pot pleca de acolo, deci timpul in care arde fitilul, se pune si el.

insa daca nu faci cum trebuie, o sa-ti iasa o racheta pusa invers, adica cu varful in jos => o flacara de durata si puternica.

#26
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postwqm, on May 20 2009, 11:25, said:

Khmer, mie mi-ai zis teoria cu becul, nu lui  dexter, el poate a citit doar:).


Da, tie ti-am spus-o pe pm
Lui Dexter i-am scris-o ca reply in topicul ANFO

#27
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Răspunsul la întrebare consider că a fost dat.
Pentru experimente ciudate, deschideți alt topic la Dezbateri/Experimente ciudate.

No more off-topic here.

Edited by m3th0dman, 21 May 2009 - 18:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate