Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

2.000 euro/luna, 3.000 euro/luna, 4.000 euro/luna....

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Cutzu, on Nov 17 2008, 14:41, said:

dar am 3 urati dintre care 2 sigur nu sunt starfu*keri, toti trei mi-au spus ca e imposibil sa nu f*ti si tu ceva acolo
picioare-n gard in Dagenham in cel mai rau caz  :D

Quote

la 2000 mii de euro iti raman lejer 1000 sa-i pui la ciorap
daca mai stai cu cineva in camera impartiti chiria e chiar bine
vorba ta, daca vrei sa te spargi in figuri te mai dai de 3 ori peste cap, termini 3 facultati si poate gasesti un post de manager platit cu minim 40 mii lire sterline pe an
no pisici, d-aia ma duc in tarile calde ca sa stau ca-n tabara. macar la mine-n casa sa stau singur.
io zic, ochiometric cazarea sa nu fie mai scumpa ca max 35% din venitul net. daca-i mai mult, stai prea scump.

numa, mai zisei io p-aci, 40K lire/an is vreo 48.000 EUR. mie chiar imi pare rau de managerul care ia atata. la scoru ala tre sa fi sef de aprozar sau tutungerie.
la fost mea firma, proaspatul absolvent cu 0 experienta incepea la 42.000 EUR/an.
amu n-or fi toate salariile in London la 100.000 de la lire/an in sus, da 40K pt un post cu responsabilitate e naspa rau.

#20
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003

 Cutzu, on Nov 17 2008, 15:41, said:

nu am vrut sa generalizez
dar am 3 urati dintre care 2 sigur nu sunt starfu*keri, toti trei mi-au spus ca e imposibil sa nu f*ti si tu ceva acolo

cat despre regulamentul amintit de tine probabil e doar asa, ca democratia la romani

Ar trebui sa-i intrebi pe cei 3 romani de pe Ocean Countess, care au stat cu noi la discoteca, pe vas, dupa ora 1 noaptea si li s-au desfacut contractele de munca ...  ;)

#21
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 shiva, on Nov 17 2008, 20:07, said:

Ar trebui sa-i intrebi pe cei 3 romani de pe Ocean Countess, care au stat cu noi la discoteca, pe vas, dupa ora 1 noaptea si li s-au desfacut contractele de munca ...  ;)
Ati lasat oamenii fara servici !

#22
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 shiva, on Nov 17 2008, 20:07, said:

Ar trebui sa-i intrebi pe cei 3 romani de pe Ocean Countess, care au stat cu noi la discoteca, pe vas, dupa ora 1 noaptea si li s-au desfacut contractele de munca ...  ;)
astea sunt detalii
cei trei lucreaza pe nave diferite
ce spui tu mi se pare irelevant

unul din baieti are o prietena facuta pe vas
din alta tara
ea vrea ceva serios,  copii & stuff
iar el... lui ii e frica sa nu cumva sa o insele pe vas  :naughty:
dar nici de munca pe nava nu s-ar lasa

deci poti sa spui tu ca 3 urati au fost exmatriculati, de geaba daca alti 10 inghesuie pasagerele in cabine

Edited by Cutzu, 17 November 2008 - 21:27.


#23
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 Cutzu, on Nov 17 2008, 21:26, said:

astea sunt detalii
cei trei lucreaza pe nave diferite
ce spui tu mi se pare irelevant

unul din baieti are o prietena facuta pe vas
din alta tara
ea vrea ceva serios,  copii & stuff
iar el... lui ii e frica sa nu cumva sa o insele pe vas  :naughty:
dar nici de munca pe nava nu s-ar lasa

deci poti sa spui tu ca 3 urati au fost exmatriculati, de geaba daca alti 10 inghesuie pasagerele in cabine
Este normal sa le inghesuie , pentru ca spatiul este destul de redus !

#24
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 shiva, on Nov 16 2008, 18:11, said:

Vise, my friend! Exista un regulament foarte strict pt. angajatii vaselor de croaziera si nu exista iertare ( la 3 abateri, ti se desface contractul ).
Cat despre bacis, era 8euro/zi/client, pe Ocean Countess, si intra in factura care se platea la sfarsitul croazierei.
aiurea! e un haos total pe vasele de croaziera! si ma refer in general la marile companii cum ar fi royal carribean, princess, carnival, norwegian... m-am uitat pe gogul dupa ocean countess si se pare ca e o firma greceasca - adica printre cele mai naspa... alea mari americane tind sa fie inregistrate in state ca panama iar regulile sunt varza...

#25
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 Pengoon, on Nov 17 2008, 16:14, said:

no pisici, d-aia ma duc in tarile calde ca sa stau ca-n tabara. macar la mine-n casa sa stau singur.

Cam așa e - dacă deja ai trecut de 22-23 de ani nu ți se mai pare așa atractivă ideea să stai claie peste grămadă ...  :P

Legat de vasele de croazieră : am un amic bun care a lucrat destul de mult în ultimii 4-5 ani pe așa ceva, dar mi-a zis că de prin iarna trecută s-a cam împuțit treaba ... bacișurile s-au redus "deranjant de mult către mai nimic" ( să folosesc expresia lui ), demiteri din senin ș.a.m.d. O fi fost și asta o "modă trecătoare" printre șmecherii cu bani.  :rolleyes:

Edited by Ioan76, 29 November 2008 - 06:19.


#26
dantekk

dantekk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.04.2008

 gtk, on Nov 17 2008, 22:10, said:

aiurea! e un haos total pe vasele de croaziera! si ma refer in general la marile companii cum ar fi royal carribean, princess, carnival, norwegian... m-am uitat pe gogul dupa ocean countess si se pare ca e o firma greceasca - adica printre cele mai naspa... alea mari americane tind sa fie inregistrate in state ca panama iar regulile sunt varza...

Nu e deloc haos la marile companii de croazieră. Întâmplarea a făcut să lucrez pentru Princess în perioada 2000-2003 și tot ce ai scris e fals.
Marile companii înregistrează vasele prin țări ciudate din cauza taxelor portuare, taxelor pentru traversarea diverselor canale (Canalul Suez, Canalul Panama), etc. Panama și Bermuda sunt astfel de țări care plătesc taxe mici.

Iar cu privire la reguli: regulile sunt foarte stricte, este ca la armată și dacă o dai în bară, îți iei warn-uri verbale, pe urmă scrise și pe urmă ești expediat acasă.

#27
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 dantekk, on Mar 6 2009, 12:51, said:

Nu e deloc haos la marile companii de croazieră. Întâmplarea a făcut să lucrez pentru Princess în perioada 2000-2003 și tot ce ai scris e fals.
Marile companii înregistrează vasele prin țări ciudate din cauza taxelor portuare, taxelor pentru traversarea diverselor canale (Canalul Suez, Canalul Panama), etc. Panama și Bermuda sunt astfel de țări care plătesc taxe mici.

Iar cu privire la reguli: regulile sunt foarte stricte, este ca la armată și dacă o dai în bară, îți iei warn-uri verbale, pe urmă scrise și pe urmă ești expediat acasă.
experienta ta (daca e reala) nu e irelevanta... reguli sunt, dar se aplica in functie de cat de bine te ai cu superiorii si cata spaga dai... evident, daca esti "super-corect" si nu incerci sa te dai bine pe langa cineva, patesti cum zici tu... insa cunosc suficiente cazuri si de frustrati care nu au reusit foarte mult sa avanseze in destui ani, si suficienti "descurcareti" care au avansat mai mult in 1-2 ani decat altii in 5-6... cat despre "minunile" care se intampla pe acolo si sunt trecute cu vederea, poti citi pe forumul barcagii.com...
vasele se inregistreaza in special pt. evitarea impozitarii si pt. legislatia laxa privind diverse cum ar fi munca, nu pt. taxele portuare, asta chiar e de rasul curcilor...

Edited by gtk, 07 March 2009 - 17:25.


#28
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

 Pengoon, on Oct 30 2008, 07:52, said:

fara americani, Union Berlin - Arsenal London ar fi un joc de 3. Bundesliga.
Eu spun , cunoscind bine istoria w.w.2 , ca ar trebui sa-i respectam pe englezi , ei fiind singura tara care a rezistat realmente lui Hitler in europa.Ce a facut mare Franta cu al ei "Maginot Line"...penibil .Fara Americani probabil in Berlin si-n Romania s-ar fi vorbit in rusa....pt ca Berlinul a cazut de armata rosie , nu de aliati....care desi au ajuns in Germania au ajuns mult mai greu decit rusii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate