Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum se face un link

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
onamero

onamero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.09.2008
Buna seara,

Trebuie sa fac un newsletter saptamanal pentru serviciu (intern si de postat pe site-ul firmei).

Mi s-a cerut sa fac un document in care sa apara la inceput titlurile editiei care sa fie de fapt link-uri care trimit automat in interiorul documentului.
Adica atunci cand dai click pe titlul respectiv ajungi la partea din document care trateaza problema respectiva.

Va rog, daca stie cineva sa raspunda sa se exprime intr-un limbaj cat mai accesibil.
Am gasit pe un site cum se face,dar nu am inteles nimic.

Va multumesc!

#2
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2005
daca e format HTML se numesc Ancore (anchor)

In word ai cuprins (numai stiu cum ii zice exact).

#3
Hammerel

Hammerel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.07.2005
Se pot adauga puncte de reper (ancore) pentru o deplasare mai usoara în cazul unor pagini HTML lungi sau catre un loc anume aflat într-o alta pagina.
Ancora se defineste tot intre etichetele <a> si </a> dar cu atributul name. Pentru a face trimitere la ancora se introduce un link cu atributul href avand ca valoare denumirea ancorei.

<a name="nume">Ancora</a>               asta e ancora
<a href="#nume">inapoi la ancora</a>     Link către ancora aflata în aceeasi pagina
<a href="pagina.html#nume">inapoi la ancora din pagina.html</a>   link catre ancora aflata in alta pagina

Sau pe AICI explica si mai clar .

#4
onamero

onamero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.09.2008
Multumesc.

Tot mi se pare foarte complicat,dar sa vedem ce iese!

#5
Hammerel

Hammerel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.07.2005

 onamero, on Oct 8 2008, 21:06, said:

Multumesc.

Tot mi se pare foarte complicat,dar sa vedem ce iese!

M-a confundat si pe mine directorul firmei o data , m-a trimis sa egalizez presiunea de abur  in vane , dar m-a crezut cand i-am spus ca eu lucrez la un alt departament si nu am nici-o legatura cu astea .

#6
csongi12xme

csongi12xme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.12.2007
Invata HTML.

#7
onamero

onamero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.09.2008

 Hammerel, on Oct 8 2008, 22:23, said:

M-a confundat si pe mine directorul firmei o data , m-a trimis sa egalizez presiunea de abur  in vane , dar m-a crezut cand i-am spus ca eu lucrez la un alt departament si nu am nici-o legatura cu astea .


Ma puteam lipsi de sarcasmul tau.

Nu mi-am dat seama ca numai unele persoane alese pot stapani tainele unor html-uri.

#8
PHPRokie

PHPRokie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.08.2008

 onamero, on Oct 12 2008, 19:56, said:

Ma puteam lipsi de sarcasmul tau.

Nu mi-am dat seama ca numai unele persoane alese pot stapani tainele unor html-uri.
Ar fi bine sa-ti dai seama. :)

Invata hastelemeu calumea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate