Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Zeitgeist Addendum

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#1
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008
Nu stiu daca ati vazut filmul "Zeitgeist", vi-l recomand cu caldura.
"Zeitgeist Addendum" este continuarea si incearca sa schimbe lumea.
Ambele filme sunt gratuite si le puteti vedea chiar de pe site-ul lor, de aici.

Vizionare placuta.
Astept pareri de la cei care l-au vizionat.

#2
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Eu l-am vazut pe primul in care vorbesc despre crestinism, WTC,  si banci. Chiar m-a impresionat filmul si mai ales partea cu crestinismul.
Cand o sa am timp o sa il vad si pe acesta :D

#3
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002
Addendum mi se pare mai bun decât prima parte și chiar te pune pe gânduri. Plus că a apărut exact când trebuia. Aștept cu interes partea a treia :D

Din 10 octombrie se deschide și site-ul pe care ni-l dau la sfârșitul filmului, www.thezeitgeistmovement.com.

#4
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostDragos, on Oct 5 2008, 20:24, said:

Addendum mi se pare mai bun decât prima parte și chiar te pune pe gânduri. Plus că a apărut exact când trebuia. Aștept cu interes partea a treia :D

Din 10 octombrie se deschide și site-ul pe care ni-l dau la sfârșitul filmului, www.thezeitgeistmovement.com.


Vreo subtitrare in romana se gaseste pe undeva?

#5
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008

View Posttiestodj20, on Oct 5 2008, 21:02, said:

Vreo subtitrare in romana se gaseste pe undeva?
Se gaseste la Zeitgeist (titrari.ro), nu si la Zeitgeist Addendum. A aparut acum cateva zile, de aceea nu au aparut inca titrarile in romana.

#6
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Da frumos mi-a placut! Mai ales modul optimist in care se incheie.
Este identificata cauza principala: criza constiintei.
The global consciousness awakening already begins! It is time for a change!

#7
anomis

anomis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.08.2006
Am vazut filmul si tind sa cred ca e adevarat ce prezinta.
Intrebarea este, daca am trai intr-o lume in care nu sunt bani, de ce am fi motivati, cu ce ne-am ocupa?
Mi-ar place sa apara un joc sau un film care sa prezinte aceasta lume.
De multe ori am senzatia ca omul este o fiinta puturoasa si daca nu ai un deadline, daca nu esti un pic speriat tinzi sa te complaci in lenevire.

#8
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008

View Postanomis, on Oct 7 2008, 11:00, said:

Am vazut filmul si tind sa cred ca e adevarat ce prezinta.
Intrebarea este, daca am trai intr-o lume in care nu sunt bani, de ce am fi motivati, cu ce ne-am ocupa?
Mi-ar place sa apara un joc sau un film care sa prezinte aceasta lume.
De multe ori am senzatia ca omul este o fiinta puturoasa si daca nu ai un deadline, daca nu esti un pic speriat tinzi sa te complaci in lenevire.
Nu cred ca ai dreptate. Einstein a facut tot ce a facut din placere. Chiar el a spus ca tocmai faptul ca nu lucra in domeniu l-a facut sa isi vada de ceea ce il pasiona cu adevarat.

Parerea mea este ca lucrurile cele mai bune le facem atunci cand nimic nu ne preseaza.
Vezi cum iese un album la o formatie cand o fac din placere si cand o fac pentru bani sau presati de casa de discuri.

Uita-te la Linux. Este liber, este gratuit si este facut din placere, este o comunitate in care oamenii se ajuta intre ei si este bun, este folosit de majoritatea supercomputerelor si serverelor.

A presa sau a obliga ne face de fapt sa uram ceea ce facem. Multi oameni ajung sa urasca unele lucruri daca sunt obligati sa le faca. Este absolut normal, in mod natural reactionam bine la rasplata (placere) si rau la pedeapsa (neplacere).  Astfel, multi oameni ajung sa urasca sa mearga la serviciu.

A presa oamenii inseamna a-i stresa, stresul duce la boli. Societatea de consum in care traim duce la distrugerea naturii, ar trebui sa ne oprim putin din dorinta noastra de a avea din ce in ce mai mult.

Vorba celui din Zeitgeist: 90% din locurile de munca din ziua de azi nu sunt necesare. Oamenii fac lucruri fiindca considera ca trebuie sa facem ceva, indiferent ca e util sau nu.

#9
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Imi place la asta ca iti spune ce poti sa faci sa invingi situatia cretina in care se afla planeta...
sclavia moderna, restrangerile idioate ca religia, banii...
De abia astept sa se deschida site-ul sa vad care e treaba...

@anomis...cine a zis ca intr-o civilizatie "perfecta" ("nu exista o civilizatie perfecta, dar oricum e mai buna decat aceea in care traim acum") cineva trebuie sa munceasca? Trebuie doar sa fie in rand cu lumea...civilizat...si sa respecti cateva reguli de bun simt, reguli ce nu sunt impuse de nimeni dar care trebuie sa existe in fiecare.

Edited by M0n0, 07 October 2008 - 16:07.


#10
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Un film făcut să prindă la mase. Vorba lu nenea cu mustață: „The great mass of people will more easily fall victim to a big lie than to a small one.”
Confruntați datele date de primul cu o enciclopedie, să vedeți diferența.
Despre cea de-a doua parte nu am ce să zic, atât timp cât în prima nu am ce să văd în afară de ficțiune care pretinde a fi realitate.

View Postanomis, on Oct 7 2008, 10:00, said:

Intrebarea este, daca am trai intr-o lume in care nu sunt bani, de ce am fi motivati, cu ce ne-am ocupa?
Mi-ar place sa apara un joc sau un film care sa prezinte aceasta lume.
De multe ori am senzatia ca omul este o fiinta puturoasa si daca nu ai un deadline, daca nu esti un pic speriat tinzi sa te complaci in lenevire.
Uită-te la Star Trek. Acolo prezintă o societate mai utopică (poate adjectivul utopic n-are grad de comparație dar...) în care banii nu mai sunt necesarii. Scopul lor este cercetarea.

#11
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008

View Postm3th0dman, on Oct 8 2008, 21:27, said:

Un film făcut să prindă la mase. Vorba lu nenea cu mustață: „The great mass of people will more easily fall victim to a big lie than to a small one.”
Confruntați datele date de primul cu o enciclopedie, să vedeți diferența.
Despre cea de-a doua parte nu am ce să zic, atât timp cât în prima nu am ce să văd în afară de ficțiune care pretinde a fi realitate.
Ai cateva clarificari aici.

Pentru partea I (religia)
Cateva extrase:
"Based on what I have seen, 95% of all "debunkers" who claim the information in Part 1 is unfounded have never opened anything other than the Bible and an Encyclopedia.
I have yet to be contacted by a single person who has, for example, read the total works of Egyptologist Gerald Massey or Egyptologist E. A. Wallis Budge on the subject and can argue any specific point."

Incearca sa spuna ca ar trebui sa cauti ceva mai mult decat o enciclopedie pentru astfel de detalii. Apoi spune sa citesti lucrarile egiptologilor Gerald Massey si E. A. Wallis Budge (pentru detalii despre Horus ca baza pentru Iisus).

Pentru partea a II-a (WTC 9/11) iti recomand sa vezi documentarul lui Michael Moore (Farenheit 9/11)

Totusi, nu am inteles ce anume ti s-a parut gresit, nu ai precizat.
Zeitgeist Addendum este despre o noua lume. Exista la inceput cateva chestii despre bani si criza economica. Totusi, nu prea are legatura cu religia, deci nu ofenseaza atat de tare pe teisti.

#12
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008
Nu s-a mai uitat nimeni la Zeitgeist Addendum?
Intr-adevar, e cam greu acum, ca nu sunt inca titrari in romana (din cate stiu eu).

#13
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
A inceput ieri miscarea zeitgeist...si a fost amanata inca 2 zile, ma intreb de ce...

#14
darkon

darkon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.12.2006
Am vazut ambele filme si nu pot decat sa sper ca o sa intre in istorie miscarea pe care ei o propun dar nu sunt foarte optimist in privinta asta.Este foarte greu sa schimbi constinta omeniri dupa 2000 de ani de dresare continua a acesteia de catre "nemuritoarea pata de rusine a omenirii"(F.W.Nietzche) si anume crestinismul, dar nu imposibil.Mult timp am crezut ca singura modalitate de a schimba societatea noastra este ca mai intai sa o cuceresti dar ca sa ajungi acolo trebuie sa recurgi la mijloacele care de fapt observandu-le in societate te-au facut pe tine sa vrei sa o schimbi de la bun inceput.Proiectul Venus cred ca ar putea fi o alternativa destul de buna la societatea noastra murdara si cred ca noi toti putem sa imbunatatim acest proiect,  ajutandu-i pe cei care ii pun bazele acum, venind cu ceva dezbateri internationale...venind cu un mod de organizare eficient care sa duca la adevaratul progres al speciei si la adevarata cunoastere.
P.S: Sa strige cineva si la mine cand apare sub. la addendum!

#15
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Post9a3ef6097, on Oct 8 2008, 21:31, said:

Ai cateva clarificari aici.

Pentru partea I (religia)
Cateva extrase:
"Based on what I have seen, 95% of all "debunkers" who claim the information in Part 1 is unfounded have never opened anything other than the Bible and an Encyclopedia.
I have yet to be contacted by a single person who has, for example, read the total works of Egyptologist Gerald Massey or Egyptologist E. A. Wallis Budge on the subject and can argue any specific point."

Incearca sa spuna ca ar trebui sa cauti ceva mai mult decat o enciclopedie pentru astfel de detalii. Apoi spune sa citesti lucrarile egiptologilor Gerald Massey si E. A. Wallis Budge (pentru detalii despre Horus ca baza pentru Iisus).

Pentru partea a II-a (WTC 9/11) iti recomand sa vezi documentarul lui Michael Moore (Farenheit 9/11)

Totusi, nu am inteles ce anume ti s-a parut gresit, nu ai precizat.
Zeitgeist Addendum este despre o noua lume. Exista la inceput cateva chestii despre bani si criza economica. Totusi, nu prea are legatura cu religia, deci nu ofenseaza atat de tare pe teisti.
Păi dacă în enciclopedie spune contrariul, ce rost mai are să caut altceva.

#16
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008

View Postm3th0dman, on Oct 11 2008, 19:44, said:

Păi dacă în enciclopedie spune contrariul, ce rost mai are să caut altceva.
In link-ul pe care ti l-am dat si pe care nu l-ai deschis mai scrie asa:
"10,000 yrs of religious history is not going to be represented in any Encyclopedia beyond the most superficial assessments. (For instance, Horus had many permutations during the thousands of years he was portrayed, as opposed to the singular definitions one would find in an Encyclopedia)"

Incearca sa spuna ca nu vei gasi 10.000 de ani de istorie religioasa in nici o enciclopedie. Horus a avut mai multe permutatii de-a lungul miilor de ani.

Chiar si eu am observat cateva probleme de genul acesta. In religiile mai vechi care nu aveau carti, legendele erau modificate in diferite regiuni.

Uite cateva extrase din Wikipedia:
"There was no set unified Egyptian religion. Every city had its own local religious cult within the greater framework of "Egyptian religion", thereby sharing various similarities."

Uite un exemplu la Ra, si el fiind zeul soarelui: "As with most widely worshiped Egyptian deities, Ra's identity was often confused with others as different regional religions were merged in an attempt to unite the country."

D.M. Murdock (Acharya S) scrie cartea "Christ in Egypt" care are aceasta tema.
Uite un link.

Edited by 9a3ef6097, 11 October 2008 - 19:39.


#17
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Primul film a fost o minciuna totala. Dezinformari, argumente mincinoase, date istorice false sau gresite, etc.
Am sa ma uit sa vad daca si asta e la fel, dar sunt aproape sigur ca asa e!

deja ma uit de 5 minute si au inceput balivernele.

#18
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Gata, dupa 1 ora si 10 minute-l inchid ca e cel mai prost ducmentar facut vreodata. Partea II e de 10 ori mai proasta ca prima...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate