Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Mai merita sa gatesti dulciuri de sarbatori?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

Poll: Dulciuri de sarbatori (59 member(s) have cast votes)

Mai merita sa gatesti dulciuri de sarbatori, cand se gasesc gata-facute?

  1. DA (42 votes [71.19%])

    Percentage of vote: 71.19%

  2. NU (17 votes [28.81%])

    Percentage of vote: 28.81%

Vote Guests cannot vote

#19
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
pai depind de vecine  :naughty: maicamea nu prea are timp sa faca asa ca daca mie pofta ori imi fac singur ce pot ori apelez la o vecina

#20
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 duculeana, on Oct 3 2008, 15:49, said:

Mai merita in ziua de azi sa mai gatesti dulciuri de sarbatori, cozonac, prajituri si toate celelalte pe care trebuie sa le avem pe masa de Craciun, Anul Nou si Pasti? Acum gasim de toate, mult mai ieftine si mai gustoase si nu mai trebuie sa pierdem timp cu  ...



cred ca pentru sanatate a gati nu este niciodata timp pierdut, chiar dacae plicticos. tot ceea ce este de mancare gata facut in comert are chimicale. asa ca... prefer sa gatesc, cat pot si cat ma tine rabdarea. ca nu ma tine mult, dar macar un fel, doua de prajituri, si stiu ca le fac cu crema de unt si frisca de smantana, nu cu prafuri si arome chimice.

#21
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
Daca stii sa gatesti, merita :P

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 duculeana, on Oct 3 2008, 16:03, said:

Pai aia e. Si timp si bani.  :photo: Si nu in ultimul rand si pricepere! Poate eu pun o cana de faina sau de lapte in minus si nu se intareste compozitia asa cum trebuie, sau se face prea tare, cozonacul se face trunchi dupa maxim 4 zile etc.
Plus ca te costa si mai mult cand aduni ingredientele. La un chec de exemplu unde trebuie sa bagi cel putin 6 oua, te costa numai alea 3 lei. Plus faina si toate celelalte, ajungi la un pret dublu fata de cel din mall sau alimentara. La fel si la cozonac.

Cum Duculene...tu ....traditionalist convins iti pui problema de timp si bani, in defavoarea atmosferei specifice de sarbatori, cand toata casa miroase de sarmale,carnati, miel,  cozonaci..pasca (dupa caz :D)?

Mai bine recunoaste ca habar n-ai sa gatesti ceva...si ca, cu greu iti iese o omleta...si te intelegem :D. In rest, cine se considera prea ocupat pentru a gusta din farmecul acelor zile, chiar daca nu participa in mod direct la obtinerea acelor bunatati -deh...nu ne-a facut Dumnezeu pe toti bucatari-.... e cam fraier...parerea mea. E pacat sa pierzi aceste placeri ale vietii in familie....

#23
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cele facute acasa nu suporta comparatie cu cele din comert.
In alta ordine de idei daca le cumperi cine mai lauda sotia , mama , bunica si le da un pupic sau credeati ca femeile nu asteapta asa ceva dupa munca depusa  ;)  .
Este si un prilej fantastic de intrecere intre femei , ia ascultati-le la masa cind sunt numai ele sa vedeti " tu ai pus 2 sau 3 plicuri " " a , tu , eu nu bat spuma asa ca se pleosteste " etc deci practic cumparind dulciurile femeile nu mai au obiectul muncii si se leaga de noi  :D . Lasati femeile sa faca dulciuri !
numai bine

#24
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Problema vine de la lipsa de timp - daca femeia e la servici pana la 6 in seara de Craciun, cand sa mai faca bunataturile la care ne asteptam ? In plus mai poate sa nu le iasa, ca fac rar si isi pierd indemanarea.
Dar in timpul asta face bani, si deci le poate cumpara... Casa e curata, fara mirosuri si toata mizeria de la gatit.
Cool !  Numai ca cei pe care ii cunosc si au incercat asta, nu au fost la fel de entuziasti si in urmatorii ani, desi au fost nevoiti sa faca la fel.

- Cozonacii sau prajiturile cumparate NU pot fi mai ieftine decat facute acasa, iar daca sint, inseamna ca ingredientele sint imitatii chimice. Dupa ce maninci cateva bucati le simti, si parca nu-ti mai trebuie, te resping.
- Cele cumparate nu sint facute cu prea multa grija si se vede asta imediat ce le tai, parca sint facute la norma :)
Cele mai scumpe sint placute la gust si facute mai frumos, dar tot contin multe chimicale, si aici pretul isi spune cuvantul

Cred ca ar fi o solutie, totusi, daca femeile si-ar lua cateva zile libere inainte de sarbatori, ar avea ajutorul sau macar sprijinul familiei, si ar reduce numarul sortimentelor de la 4-5 feluri de prajituri cum s-a ajuns la noi, pe la 2, eu zic ca sint de ajuns.

#25
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Daca ai familie numeroasa si se anunta prezenta ridicata se merita...daca nu, se cumpara acolo cat sa tii traditia :)  (parerea mea)

#26
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Treaba cu gatitul e relativa, acum oricum gasesti semipreparate o groaza, daca n-ai timp sau nu-ti face placere sa gatesti apelezi la macarea de-a gata, daca iti face placere sa stai in bucatarie sa faci tot felul de mancaruri sa combini gusturi, normal ca merita. E adevarat ca la cantitati mici si daca esti singur nu prea te scoti ca bani cu gatitul - decat daca vrei sa mananci toata saptamana acelasi lucru, dar la o familie numeroasa, gatitul este rentabil financiar !

Edited by rvic77, 08 October 2008 - 11:07.


#27
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
De Paști și de Crăciun, totdeauna cocălesc ceva dulce de casă, ori că e pască sau o clasică prăjitură cu brânză, ori ceva minieclere, ori o prăjitură cu foi sau un chec la metru (chioc cum spune puștiul meu).
În timpul anului, recunosc mai greu mă urnesc cu dulciurile de casă, din lipsă de timp.

#28
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Am fani la eclere. Nu se accepta a nu le mai face, desi nu arata ca cele din comert!  :D

#29
Septembr

Septembr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2008
Dulciurile cumparate nu se compara cu cele facute in casa. Deci.. da, prefer dulciurile gatite in cea mai mare parte.

#30
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Poi de sarbatori e mai important sa fie, in rest - poate ocazional.
Acum si la tara de cam ocupa femeile cele mai pricepute de cozonaci si pasca, si fac pt mai multe familii, mai ales ca ele au si cuptor (din ala devarat, unde cresc vazand cu ochii :D )

Numai sa nu se ajunga si la cele de casa sa foloseasca ingrediente pacalite sau arome din prafuri :D

#31
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
De sarbatori, la sfarsit de saptamana sau la orice alt eveniment, eu prefer sa fac prajiturile in casa. De exemplu luna trecuta am facut cununia civila si am avut invitati 30 de persoane. Am facut cozonac, prajituri cu tot felul de creme, fursecuri si bineintele, tort. Am intarziat la coafor, deci si la casa casatoriilor aproximativ o ora jumate, din cauza ca am stat sa ornez tortul-care erau 3-, dar s-a meritat. Toata lumea era impresionata de rabdarea mea si de gustul specific al dulciurilor facute in casa. Au zis ca de ani buni nu au mai mancat dulciuri de casa la o cununie sau nunta.
Urmeaza sa fac nunta anul urmator si caut printre rude sa fac o echipa si sa preparam dulciurile pentru 100 de persoane.

#32
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Yumm...delicios, parca mi-ai facut pofta  :D De curiozitate cat te-au costat ingredientele? Cta mai costa in Romania sa faci dulciurile pentru un eveniment festiv? Cati invitati au fost la masa? Casa de piatra.  ;)

#33
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Am avut 30 de invitati si ingredientele pentru toate dulciurile au fost in jur de 3-4 mil. Am avut dulciuri sa la dau si la pachet cand au plecat, iar 2 torturi din 3 s-au mancat in urmatoarele 2-3 zile. Cheltuielile totale au fost in jur de 30-35 de mil.
Multumesc frumos!

Edited by noha_1508, 12 October 2008 - 15:52.


#34
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 noha_1508, on Oct 12 2008, 16:50, said:

Am avut 30 de invitati si ingredientele pentru toate dulciurile au fost in jur de 3-4 mil. Am avut dulciuri sa la dau si la pachet cand au plecat, iar 2 torturi din 3 s-au mancat in urmatoarele 2-3 zile. Cheltuielile totale au fost in jur de 30-35 de mil.Multumesc frumos!
Offf, mi-e sa nu se dubleze pana ma-nsor eu.  :D Mai ales ca mie-mi plac dulciurile si vreau ca toata lumea sa se simta bine la petrecere...Problema n-ar fi sa gasesc pe cine sa prepare delicioasele dulciuri. Inseamna ca tre' sa strang chimiru' de pe acum  :P

#35
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 duculeana, on Oct 12 2008, 17:28, said:

Offf, mi-e sa nu se dubleze pana ma-nsor eu.  :D Mai ales ca mie-mi plac dulciurile si vreau ca toata lumea sa se simta bine la petrecere...Problema n-ar fi sa gasesc pe cine sa prepare delicioasele dulciuri. Inseamna ca tre' sa strang chimiru' de pe acum  :P


Au! duculeana, te insori? Pai si taci asa, nu spui nimic? De-aia tot intrebai tu cam cat se da pe la nunti, umblai cu subtilitati. Ok, sa ne anunti din timp, sa stim si noi sa strangem chimiru.

#36
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006
off:  :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate