Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Mai merita sa gatesti dulciuri de sarbatori?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

Poll: Dulciuri de sarbatori (59 member(s) have cast votes)

Mai merita sa gatesti dulciuri de sarbatori, cand se gasesc gata-facute?

  1. DA (42 votes [71.19%])

    Percentage of vote: 71.19%

  2. NU (17 votes [28.81%])

    Percentage of vote: 28.81%

Vote Guests cannot vote

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Mai merita in ziua de azi sa mai gatesti dulciuri de sarbatori, cozonac, prajituri si toate celelalte pe care trebuie sa le avem pe masa de Craciun, Anul Nou si Pasti? Acum gasim de toate, mult mai ieftine si mai gustoase si nu mai trebuie sa pierdem timp cu coptul cozonacilor, framantat si toate operatiunile -> mai mult timp liber pentru alte activitati in familie.

#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Ce intrebari existentiale ai si tu mai baiatule....cata lipsa de ocupatie :lol:. Evident ca da. Oricat de bune si de gustoase ar fi alea cumparate, nu se compara cu cele facute "custom" de tine... Asta, evident, daca te intereseaza si gustul. Daca nu, merg si alea de duzina.

#3
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007
Singur sunt mult mai delicioase cele facute de tine, doar daca mai ai timp sa le faci :D

#4
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postmonique_all, on Oct 3 2008, 15:58, said:

Singur sunt mult mai delicioase cele facute de tine, doar daca mai ai timp sa le faci :D
Pai aia e. Si timp si bani.  :photo: Si nu in ultimul rand si pricepere! Poate eu pun o cana de faina sau de lapte in minus si nu se intareste compozitia asa cum trebuie, sau se face prea tare, cozonacul se face trunchi dupa maxim 4 zile etc.
Plus ca te costa si mai mult cand aduni ingredientele. La un chec de exemplu unde trebuie sa bagi cel putin 6 oua, te costa numai alea 3 lei. Plus faina si toate celelalte, ajungi la un pret dublu fata de cel din mall sau alimentara. La fel si la cozonac.

#5
stryx

stryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.03.2008
daca te pricepi la gatit merita sa faci dulciuriile in casa, daca nu te descurci dute la magazin

#6
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
claaaaaaar prajituri de casa nam gasit nimic in magazine care sa egaleze prajiturile facute in casa de maicamea , bunicamea sau mamele altor prietenii  :naughty:
doar eclere am gasit la o cofetarie le fac delicioase perfecte dar si pretul e pe masura

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Maica, duculene, cum sa ingrasi maica pe capitalistii astia pusi pe inavutire? Sa nu savurezi tu produsele traditionale de alta data, placinta, strudelul? Unde ti-e retorica din alta zile? Pai se poate mai baiete?

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postduculeana, on Oct 3 2008, 16:03, said:

Pai aia e. Si timp si bani. :photo: Si nu in ultimul rand si pricepere! Poate eu pun o cana de faina sau de lapte in minus si nu se intareste compozitia asa cum trebuie, sau se face prea tare, cozonacul se face trunchi dupa maxim 4 zile etc.
Plus ca te costa si mai mult cand aduni ingredientele. La un chec de exemplu unde trebuie sa bagi cel putin 6 oua, te costa numai alea 3 lei. Plus faina si toate celelalte, ajungi la un pret dublu fata de cel din mall sau alimentara. La fel si la cozonac.


Si ce-ti convine mai mult, sa bagi 6 oua de 3 lei si alte ingrediente naturale, sau sa cumperi un chec de la magazin in care ouale sunt doar pe eticheta, care cel mult e facut cu praf de oua, contine afanatori, emulgatori, coloranti si alte chimicale? Inlocuitorii acestia sintetici sunt ieftini, asta e asa-zisa mancare "value", non bio, samd al carei gust este direct proportional cu pretul.

#9
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Eu zic da, ca-s gospodina :D si-mi place sa fac prajituri.

#10
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Posts3ction31, on Oct 4 2008, 00:54, said:

Eu zic da, ca-s gospodina :D si-mi place sa fac prajituri.


Si eu tot da am raspuns. :)

#11
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
merge si ceva dulce
da sa fie cu multe blaturi si nuca de cocos presarat asa
iar cremele dintre blaturi sa fie o combinatie dulce-acrisor sa nu mi se aplece pana ma satur

#12
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Sper ca nu-s prea off daca pun si o reteta (pt cele care au raspuns "da"):

Se face o foaie de bezea. Se amesteca (cu mixerul) 6 albusuri batute spuma cu 300 gr zahar fierbinte (nu ars!!!)- incalzit 1-2 min la cuptor (eu pun destu', ca stiu ca-i gata cand frige! :D ), intr-o tava tapetata cu hartie de copt . Chestia rezultata se intinde pe fundul unei tavi (+hartie de copt, desigur) si se lasa la cuptor la foc mic-mic, vreo 2-3 ore, cu usa intredeschisa. E gata cand foaia e crocanta (in mod normal ramane alb-bejulie, daca v-a iesit mai inchisa nu-i vina mea :D ) Daca aveti rabdare mai lasati-o 1-2 zile intr-un loc uscat, sa se usuce complet.

Din 6 galbenusuri, 1 pachet de unt, 2 linguri rase de zahar (nimic in plus! :) ) si cateva linguri bune de cacao se face o crema (cu mixerul). Uneori se taie, da' nu-i bai, ca se repara cu o lingura de cacao in plus.

Foaia de bezea se taie (pe latime) in 3, cu oarece grija: e mai sfaramicioasa (la aceasta etapa eu mai scap cate o vorba despre divinitati& altele daca nu-s in toane bune :D ), iar dup-aia, logic: o foaia-un strat crema, o foaie-bla bla.

Se poate manca oricand (eu o prefer imediat :dribbledrool: )

Nu am vazut niciodata prajitura din asta-n comert  :harhar:

Succesuri!

#13
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
cam multa munca
mai bine niste gogsi fundite, sau inelusi
sau chiar inelusi cu putin gem pe mijloc si smantana peste... papanasi :D

#14
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004

View PostBebeluska, on Oct 3 2008, 15:26, said:

Si ce-ti convine mai mult, sa bagi 6 oua de 3 lei si alte ingrediente naturale, sau sa cumperi un chec de la magazin in care ouale sunt doar pe eticheta, care cel mult e facut cu praf de oua, contine afanatori, emulgatori, coloranti si alte chimicale? Inlocuitorii acestia sintetici sunt ieftini, asta e asa-zisa mancare "value", non bio, samd al carei gust este direct proportional cu pretul.
nu te mai da asa viteaza... ca tu ai masina de paine si face ea toata munca in locu tau faci si chec si cozonac -_-

#15
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
Ai o viata agitata si nu iti permite timpul sa gatesti, mai bine ia de la magazin, mult mai ieftin iar gustul e acceptabil.

Dar Cum poti cumpara de la magazin acea atmosfera din Ajunul Craciunului cand toata casa miroase a cozonaci din cuptor, acea atmosfera cand toata familia este fericita si toti dau cu ochiul prin cuptor plini de emotie: "va creste suficient"? Va fi bun? iar toata lumea este fericita si zambesc toti.

Aceasta e intrebarea mea, poti cumpara asa ceva de la magazin?

#16
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
si eu le fac cu mina mea dreapta, robotu de bucatarie sau cu mina mea stinga, masina de piine :lol: ce nu merge framintat, nu fac :lol:

deci da.

View Postsonykel, on Oct 4 2008, 04:47, said:

nu te mai da asa viteaza... ca tu ai masina de paine si face ea toata munca in locu tau faci si chec si cozonac -_-
sper sa ma scuze bebeluska ca raspund eu, dar inainte sa am asa ajutoare in bucatarie, faceam cu minusitele mele placinti si cozo si chec si cremsnit.

#17
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
sper sa nu se supere bebeluska si sa ma acuze din nou de vanatoare de posturi si de aberatii , ca am supar si eu si scot limba :P
eu dabia astept sarbatoriile si sa incerc sa fac cat mai multe chestii cu masina aia de facut paine...
blacatsu ziceai ca daca nu te descurci cumperi din magazine... ei bine eu daca nu as avea facut de acasa sau nu as reusi sa-mi fac n-ai sa ma vezi de sarbatori in magazine cand toate babele se imping sa stea la coada si scandal si agloomeratie. dar in schimb prefer sa-i dau banii unei vecine si materia prima si sa-mi faca ea un cozonac ceva sau ce mi-o fi pofta...

#18
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Posttonks, on Oct 4 2008, 07:41, said:

sper sa ma scuze bebeluska ca raspund eu, dar inainte sa am asa ajutoare in bucatarie, faceam cu minusitele mele placinti si cozo si chec si cremsnit.



Aia e, ca faceai. Toata lumea facea, numai ca acum nu mai face ca inainte.

View Postsonykel, on Oct 4 2008, 09:09, said:

dar in schimb prefer sa-i dau banii unei vecine si materia prima si sa-mi faca ea un cozonac ceva sau ce mi-o fi pofta...


E rau sa depinzi de vecini.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate