Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#2791
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Dar nu trăiești doar din părerile altora!  🤷
Eu nici nu ascult părerile altora, studiez tot timpul, și hotărăsc singur.

Sincer, nu știu cînd am greșit.

#2792
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Sunt unele smecherii cum ar fi rebranduirea. LVT de la Gerflor pare identinc cu Tarkett si cu Diego. Daca vrei sa cumperi Gerflor ca persoana fizica nu prea gasesti, dar poate te ajuta ca il gasesti sub alta denumire. Deci pare ca experienta altora sa te ajute in studiul de caz, mai gasesti si hidden gems.

#2793
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Atunci să așteptăm, poate apare cineva care a luat fel de fel de materiale, a făcut ,,disecție " pe ele, teste la foc, la apă, la încovoiere, și a tras niște concluzii științifice, elaborate, și obiective  😐

#2794
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Am luat pentru tot parterul inafara de baie spc https://diego.ro/par...wide-32-imola-b

Din poza reiese un model prin care urmatorul rand e decalat si ca tiparul se repeta la al 5-lea rand, aveti idee care e raportul calculat?

Attached Files



#2795
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Va rog si eu o idee pentru montarea de parchet laminat pe un hol in forma de L.
De la usa de intrare am 4,5 x 1,25 m, apoi 1,55 x 0.9 m.
Montarea o pot face in doua moduri.
Perpendicular pe usa de intrare (de-a lungul) pe ambele tronsoane sau perpendicular pe usa pe bucata lunga si paralel cu usa pe bucata scurta. In acest ultim caz este nevoie de prag de trecere.
Voi, cei care v-ati lovit de aceasta situatie, cum ati rezolvat-o?
Iar cei care inca nu, ce idei aveti? Posted Image

#2796
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Dpdv estetic eu am ales sa pun gresia în lungul holului. În spate unde e galeata e baia spre stânga și am continuat cu același aranjament (cam o jumate de metru e intrandul). Apoi am continuat la fel cu gresia și parchetul din camere. Evident ca în toate pica de-a latul dar c'est la vie, sunt pline cu mobilă și nu se cunoaște. Dar ditamai holul gol cu gresia de-a latul mi se părea ca un cwr.

Attached Files


Edited by akeem, 03 December 2023 - 15:41.


#2797
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Din pacate gresia nu-i laminat, la care tre' lasat rost de dilatare, rost care apare si trebuie acoperit in situatia cand aleg ca o bacta sa fie perpendiculara pe cealalta,

#2798
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Va salut! Care mai este pretul pt manopera la parchet laminat de 8mm?

#2799
shiftdel

shiftdel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.12.2011
Va salut!

Sunt nevoit sa schimb parchetul in tot apartamentul. Daca la primul am facut prostia sa-l iau pe repede inainte pt simplul fapt ca parea perfect pe hartie pt nevoile mele, de data asta am decis sa ma documentez un pic, sa intreb in stanga-dreapta, ajungand astfel si la acest topic.

As vrea de 12, dar nu neaparat (sunt si cu sechele acum de la prostia facuta cu primul... Posted Image ) rezistent la apa.

M-am uitat in primul rand la Egger, doar ca gama Aqua+  nu are decat in varianta de 8mm... compenseaza oare prin renumele brandului? Inteleg ca Swiss Krono, Quick Step, Tarkett, Alsaplan ar fi alegeri ideale, dar si pretul e pe masura in varianta de peste 8mm.
Am gasit si o varianta prietenoasa cu buzunarul.. Artens al lui Leroy, dar din nou cu sechele pe creier.. nu stiu ce sa mai zic de branduri obscure, rezistenta la apa e de 24h si pt un parchet de 12 spre exemplu, clasa este 32, nu 33... comparand cu branduri consacrate care ofera 72h si cls.33 la parchet de 8... parca nu-mi inspira incredere.. are cineva de pe aici montat Artens?

Sa renunt la pretentiile cu 12mm? Sechelele mele sunt de la cel actual care s-a facut praf la imbinari (SPC Rocko de 5mm)... Vad ca toata lumea zice ca cu cat mai gros cu atat e mai calitativ si rezistent la imbinari. Ideea e ca nici nu vreau sa investesc prea mult pt ca in viitor planuiesc sa schimb si apartamentul, dar in acelasi timp nu vreau nici sa schimb parchetul iar la anul...

#2800
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postshiftdel, on 15 decembrie 2023 - 14:09, said:

M-am uitat in primul rand la Egger,

Noi avem parchet de 12 mm de la Egger, clasa 33, Stejar Alb Olchon in toata casa, inclusiv balcoane si bucatarie, mai putin bai.
Se comporta foarte bine si nu am avut probleme pana acum cu el. Mai citisesm pe niste grupuri despre parchet umflat de la aspiratorul cu abur, asta vad ca se comporta bine, noi folosim zilnic un aspirator cu abur de a Rowenta si nu da semne ca i-ar face rau.
Bine, nici nu aruncam cu apa prin casa ca sa vedem daca rezista la balta! Posted Image

#2801
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Buna ziua.. am o intrebare : am 2 zgarieturi (nu f mari sau adanci  pe 2 placi de parchet laminat si as dori sa stiu cum as putea sa le acopar/estompez/cum as putea rezolva estetic..problema?. As dori ceva ce nu va fi sters ulterior cand il mai spal etc.
Nuanta e de stejar.. ca in imaginea de mai jos.
[ https://media.hornbach.ro/hb/packshot/as.46056854.jpg?dvid=8 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumiri.

Edited by Pieptoasa, 20 January 2024 - 20:55.


#2802
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Chit lemn

#2803
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
gasisem Set 6 carioci reparatoare mobila/parchet, Zola®, culori in nuante de maro .. chitul respectiv crezi ca sta/rezista?
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/39734/39733984/images/res_b610f1018062b2cecfa698bcf23e8c6d.jpg?width=450&height=450&hash=DBDC82A1F6ED774C755C7E0B4D42E9AC - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2804
bluejazz

bluejazz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.04.2019
Poti sa incerci cu ceara.Incalzesti ceara cu o bricheta,aplici pe zgarietura si dupa stergi cu o laveta.La minea mers.

#2805
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
@bluejazz - cu ce.. gen de ceara ai incercat?

#2806
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pieptoasa, am inteles ca o carioca din aia cerata (de care folosesc copiii) ar merge topita si turnata solutia in locul afectat din parchet.
Drept sa zic, nu am incercat.

#2807
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut. Am nevoie de niste sugestii.

Vreau sa pun parchet fara praguri in bucatarie+hol peste gresie si sa continue in living unde am parchet(nu am usa) si nu stiu cum sa fac cu diferenta de nivel.

Parchetul din living as vrea sa-l scot, pentru ca este sarit, scartie etc., desi multi mi-au recomandat sa pun peste el.

Diferenta de nivel dintre gresie si sapa este de 13mm, iar parchetul pe care vreau sa-l pun va fi de 8mm(ca sa nu tai usa) si un substrat peste gresie de 2-3mm(posibil pluta de 2mm). Deci pe langa acea difrenta de nivel de 13mm se va mai adauga 2-3mm de la substratul de la gresie.

Initial am decis sa merg pe spc, dar diferentele pe gresie sunt de 2mm, pretul ridicat la unul de calitate, pvc-ul din el si recomandarile celor care il vand m-a facut sa ma uit la un laminat care sa reziste la apa(24-72ore).

Asa ca intrebarea mea este cum as putea aduce livingul la nivelul gresiei fara sa torn sapa, cum un pret decent, dar totusi sa reziste pe termen lung si sa nu inceapa sa scartaie. Care este cea mai potrivita varianta pentru cazul meu?

PS: Are cineva parchet Artens de la Leroy rezistent la apa, cum se comporta in timp? Momentan am ramas la Quick step classic.

Edited by nob0dy, 23 March 2024 - 16:22.


#2808
sunshine266

sunshine266

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.12.2019
Cred că poți acoperi diferența de nivel cu extrudat de 1cm + 5mm de substrat la alegere pentru parchetul din sufragerie. De asemenea, dacă pui prag de trecere la uși, 2-3mm diferență este acceptabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate