Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Card de vacanta= plata fara pin+ ...

La multi ani @Bucifon!

Sfat achizitie SUV - 36k euro

Open AI nu (este) Skynet
 Soft care face așa ceva

Funcționare boiler Ariston

Liceul militar?

Ce ratie are soldatul roman?
 Autoturism Euro 4 poate intra la ...

Ce credeți ca ar putea sa fi...

Situatia telefoanelor in 2023 in ...

Casa Franța
 Flori pe langa gard

Tranzacții suspecte

Despre SHEIN

Montaj WC suspendat - casa struct...

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2776 replies to this topic

crisstonne

crisstonne

Stoic™

• Grup: Senior Members

View PostGr3go, on 23 ianuarie 2023 - 10:04, said:

Ce pareare aveti?

Foarte bună.
Eu am ce vezi în poză.
Spală soția la el fără grijă.

Mai curge apă de la flori, nici cel mai mic stres, avem și în bucătărie, tot așa, stres zero.

Îți dai seama, că îmbinările sînt făcute să nu intre apa, daar, depinde și cine/cum montează.

Totuși, nu recomand spălarea cu furtunul de apă  😂 deși este un parchet recomandat și pentru băi.

L.E. Intrăm în anul 7, de cînd este montat.
Am făcut și teste, cu bucăți de parchet, puse pe pervaz, bucați tăiate, cu muchiile expuse, au stat afară, în intemperii, ploaie, ger, ultraviolete, zăpadă, soare puternic.
Nu am observat schimbări de structură sau formă.
Nu absorb apă sub nici o formă.

Attached Files

Gr3go

Gr3go

Junior Member

• Grup: Members

View Postcrisstonne, on 23 ianuarie 2023 - 13:06, said:

Foarte bună.
Eu am ce vezi în poză.
Spală soția la el fără grijă.

Mai curge apă de la flori, nici cel mai mic stres, avem și în bucătărie, tot așa, stres zero.

Îți dai seama, că îmbinările sînt făcute să nu intre apa, daar, depinde și cine/cum montează.

Totuși, nu recomand spălarea cu furtunul de apă  �� deși este un parchet recomandat și pentru băi.

L.E. Intrăm în anul 7, de cînd este montat.
Am făcut și teste, cu bucăți de parchet, puse pe pervaz, bucați tăiate, cu muchiile expuse, au stat afară, în intemperii, ploaie, ger, ultraviolete, zăpadă, soare puternic.
Nu am observat schimbări de structură sau formă.
Nu absorb apă sub nici o formă.

Superb, pare o alegere inspirata.

@crisstonne, ai incalzire in pardosea?

Ceea ce nu inteleg, e ca pretul relativ mare pentru Swiss Krono Grand Selection, in general, e din cauza ca e fabricat in Elvetia sau chiar e calitate superioara, comparativ cu Egger, Classen, QuickStep etc.?!

Ca referinta, pretul/mp pt Krono Swiss Grand Selection Evolution OAK GOLD 14MM e undeva la 160ron.

Edited by Gr3go, 24 January 2023 - 01:48.

crisstonne

crisstonne

Stoic™

Da, Elveția.
Păi na, calitatea costă mai mult, în orice domeniu.
Un produs de nișă, cu plăci așa mari, înseamnă inovație, rășini speciale, mai altfel decît la alt tip de plăci de la alte firme, tehnologii mai complexe & etc, în final, totul se reflectă în preț.

Nu în ultimul rînd, mîna de lucru din Elveția, costă mai mult decît cea din China/ Turcia/ etc.

L.E. Dacă te interesează, îți dau pe privat, de unde am luat, poate negociezi prețul și astfel devine convenabil.

Peste anumite cantități, prețul se negociază.

L.E.2 Am încălzire în pardoseală într-o zonă mică, se simte cald, dacă se merge pe parchet fără papuci, sau, dacă se pune mîna pe el.
Este conceput și pentru încălzirea în pardoseală.

Edited by crisstonne, 24 January 2023 - 02:12.

djxme200

djxme200

Junior Member

• Grup: Members

View Postbobalex18, on 23 ianuarie 2023 - 11:02, said:

Nu exista parchet care sa fie spălat ca o gresie. Poate doar cel lvt (plastic) cu mențiunea ca tot poate sa se infiltreze apa sub el.

Chiar si daca este LVT lipit?

crisstonne

crisstonne

Stoic™

A, să nu uit, să explic, deși nu explic pentru cine nu poate înțelege, ori, este rău voitor.

Cînd am refăcut bucătăria, acum aproximativ un an jumătate, am scos și plăcile de parchet din bucătărie, ca să pot să renovez, dar și ca să schimb plăcile care au avut rendez-vous" cu obiecte contondente.

Nu am găsit firicel de umezeală sub plăcile care au fost curățate cu lichid, nici pete la îmbinări.

Dar pentru că mai intră pe aici și copilași mici, de diverse vîrste,  trebuie să explic, că parchetul se curăță cu lavete umezite puse pe mop, sau cu mop cu burete umed, nu se aruncă căldări de apă, în lungul încăperii, ca la popota militară  😉

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate