Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Casa Bragadiru (multe chestii pana la inceperea lucrarilor)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1141 replies to this topic

#37
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postoverseas, on Sep 30 2008, 10:30, said:

Ai cerut sfaturi dar nu ne-ai dat indicatii privind bugetul si rezistenta la stres. Fara gluma.
Daca esti pe varianta de buget economic, ca mine, iti recomand: fara constructii la subsol/ demisol; forma casei cat mai rectangulara (fara colturi rotunjite si alte chestii excentrice - designul il dai din niste balconase ceva); acoperisul sa acopere toata zidaria si balcoanele (eu am 2 ziduri care se inalta peste acoperis - super impresie artistica, dar m-a costat mult izolatia etc); concentreaza bucataria si baile macar pe aceeasi latura a casei (te va ajuta mult la instalatii); daca ai cosuri de fum sa le proiectezi pe interiorul casei cat mai aproape de coama. Aceste cateva reguli simple te vor ajuta sa nu ai probleme de executie si sa reduci costurile.
Daca esti pe buget puternic, ne spui si te invatam cu piscine la subso :P l etc

PS: Garaj in casa/ sub casa are sens numai daca construiesti in oras unde ai luat 200 mp cu 1000 eur/ m iar pe trotuar e bataie pe parcari. Daca nu, e moft.
Sa o luam cu inceputul. Matematic vorbind.

O sa fac un imprumut de la o banca (studiez oferte) de aproximativ 100.000 Euro in cateva transe. Teoretic conform vechilor norme puteam lua pana la 150.000 Euro. Am un mare avantaj ca voi putea baga casa parintilor mei, pentru ca ei se muta cu mine, la chirie (cel putin 500 Euro pe luna) si voi plati o mare parte din rata din chirie. Eu zic ca fac mai bine decat sa vand apartamentul nu?

Pentru primul an in care vreau sa fac proiect, aprobari, deschiderea santierului, groapa, demisolul si placa de la parter undeva cu 30.000 Euro. Imi ajung oare? In anul doi o sa iau restul de bani pentru etaj, acoperis, finisari interioare si exterioare probabil si sper finalizarea casei. Am o problema destul de neplacuta in schimb. Stau cam prost cu utilitatile si anume aproximativ 200-300 metri de mine.

Rezistenta la stres o am zic eu prin prisma faptului ca accept ca exista o eroare de 25% in plus ca si suma si se va intinde in cel mai rau caz toata lucrarea pe maxim 5 ani. Am si antecedente - am lucrat in armata si acum in asigurari si sincer nu cred ca exista stres mai mare :D

View Postgecs, on Sep 30 2008, 10:36, said:

Deseneaza la 1:50 pe o foaie de hartie garajul cu usa de acces cu latimea pe care o crezi de cuviinta si decupeaza tot din hartie doua dreptunghiuri, la aceeasi scara, care ar fi masinile, si "joaca-te" cu ele "de-a parcarea" sa vezi cam cat spatiu iti trebuie. Nu glumesc, e chiar folositor exercitiul. Una peste alta, comparand cele doua solutii (cu garajul in demisol/subsol sau cu el la nivelul terenului) cred ca diferenta de teren e sub 10mp. La 600mp cat zici ca are terenul eu nu cred ca merita costurile suplimentare si eforturile de garare in oricare din solutiile expuse de tine, pentru ca la cea cu rampa dubla e clar ca nu castigi nici un mp de teren. Ideea de demisol poate sa ramana bine-mersi, dar il poti face pe o suprafata mai mica,  nu e obligatoriu sa fie cat toata casa.
Ceva de genul asta o sa fac dar numai ca intr-un Visio sau Power Point. Oricum foarte buna ideea. Offtopic asa am facut cand am amenajat sufrageria si a iesit super OK.

Edited by dannastase, 30 September 2008 - 11:52.


#38
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
[quote name='dannastase' date='Sep 30 2008, 12:54' post='5299197']
la 100.000 euro in conditiile descrise de tine, ar trebui sa scoti din calcul orice subsol. A aduce utilitati de la 200-300ml inseamna destui de multi bani. Plus ca vrei casa la cheie in banii astia, nu?

Overseas are dreptate, e frumos sa visezi dar cand ai buget strans si termen de finalizare relativ mic, pana intr-un an va trebui sa te reorientezi.

Edited by MirelaLucia, 30 September 2008 - 12:59.


#39
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Salut.
Daca in subsol/demisol amenajezi o incapere decenta de locuit, la vara cand are sa fie 45 grade.... sigur acolo te refugiezi, fara alte cheltuieli pe aer conditionat.
E ce mai zici?

Pe un sfert din suprafata pantei poti sa amenajezi o terasa.
Sper ca am fost inteles.

#40
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
@MirelaLucia

Hai sa mai detaliez un pic.

Casa o sa aiba o talpa aproximativa de 120 mp cu tot cu terasa cu sau fara subsol/demisol pentru ca inca nu am luat o decizie. Zilele astea vorbesc si la banci sa vedem ce iese plus ca astept in continuare studiu geo (sper ca 3-4 saptamani sa il am - am arhitectul cu niste probleme de sanatate).

Fundatie cu sau fara subsol/demisol, zidaria, betoanele si placile o sa le fac cu o firma sau meseriasi. De aici incolo am ca si lucratori membri ai familiei (aproximativ 10 persoane) calificati in diferite meserii:
- 1 unchi face - acoperisul;
- tata + 1 unchi (fratele lui tata) + 3 unchi plecati in strainate  - gresie faianta, instalatii sanitare, tencuieli, rigips, placare cu polistiren sau cum naibi se scrie samd
- IO si cumnatu instalatii electrice si alte treburi cu fire :D

Si peste toate astea eu o sa mai am prin cumul pe langa alte functii si sef la gratare impreuna cu subalternii mei pe aceasta linie cumnatu si tata socru-paharnicul palatului  :cheers:

Daca am scapat ceva intrebati-ma si va zic daca am om si pentru respectiva treaba pentru ca mai am oameni dar acum nu imi vine in cap ce trebuie sa faca.

TERMEN DE FINALIZARE nu am 1 AN Am scris ca in primul an vreau sa fac doar fundatia cu sau fara subsol/demisol si placa de la parter si apoi anul 2 parterul + etajul, acoperis si eventual tencuitul pe afara, anul 3 ce a mai ramas de facut si eventual mutatul. TERMEN MAXIM 5 ani

View Postmcasa, on Sep 30 2008, 13:03, said:

Salut.
Daca in subsol/demisol amenajezi o incapere decenta de locuit, la vara cand are sa fie 45 grade.... sigur acolo te refugiezi, fara alte cheltuieli pe aer conditionat.
E ce mai zici?

Pe un sfert din suprafata pantei poti sa amenajezi o terasa.
Sper ca am fost inteles.
Inca un argument pentru subsol/demisol

#41
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
pai atunci da-i drumul la treaba :) La termen de 5 ani, la suprafata ta si eu as face demisol, nu subsol.

#42
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View PostMirelaLucia, on Oct 1 2008, 10:23, said:

pai atunci da-i drumul la treaba :) La termen de 5 ani, la suprafata ta si eu as face demisol, nu subsol.
Asta o sa si fac dar numai ca sunt un tip foarte cumpatat (imi place sa cred) si ca atare o sa o iau incetul cu incetul si o sa masor de 3 ori inainte sa tai. Apropo carei treaba cu sugestia de la Postul #15 ?

#43
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postdannastase, on Oct 1 2008, 11:31, said:

Asta o sa si fac dar numai ca sunt un tip foarte cumpatat (imi place sa cred) si ca atare o sa o iau incetul cu incetul si o sa masor de 3 ori inainte sa tai. Apropo carei treaba cu sugestia de la Postul #15 ?


in semnatura ai date personale de contact mail si telefon. Aceste date nu se pun pe forum indiferent cine esti. Moderatorii nu stiu daca esti un simplu beneficiar sau esti un potential furnizor de produse sau servicii. la cati useri sunt, cate posturi sunt pe tot softpedia este greu de controlat fara niste reguli impuse la toata lumea. Cine vrea sa te intrebe ceva sau sa te contacteze, trimite frumos un PM si acolo ii dai datele de contact. E valabil pentru toata lumea , nu are nimeni nimic cu tine personal.

Tu singur ai citat din regulament legat de reclama, etc... orice informatie personala de contact este considerata reclama daca este pusa la vedere pe forum.

#44
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View PostMirelaLucia, on Oct 1 2008, 10:49, said:

in semnatura ai date personale de contact mail si telefon. Aceste date nu se pun pe forum indiferent cine esti. Moderatorii nu stiu daca esti un simplu beneficiar sau esti un potential furnizor de produse sau servicii. la cati useri sunt, cate posturi sunt pe tot softpedia este greu de controlat fara niste reguli impuse la toata lumea. Cine vrea sa te intrebe ceva sau sa te contacteze, trimite frumos un PM si acolo ii dai datele de contact. E valabil pentru toata lumea , nu are nimeni nimic cu tine personal.

Tu singur ai citat din regulament legat de reclama, etc... orice informatie personala de contact este considerata reclama daca este pusa la vedere pe forum.
Punctul i il consider in continuare ca nefacand subiectul pentru date de contact in semnatura atata timp cat nu am incercat NICIODATA sa vand ceva in afara de o statie radio si 2-3 telefoane mobile nicidecum 10mc de lemn, sau 3 cife de ciment.

Astept parerea unui Moderator.

Va multumesc.

PS Am mai avut la un moment dat o discutie cu "o persoana importanta nu spui cine" in legatura cu avatarul meu.

#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Deci te bazezi pe 100,000 euroi si ai amprenta la sol (suprafata construita) de 120 mp (rezulta cca 90-95 mp utili). Aproape ca la mine - 130 mp.
In primul rand, din cei 100,000 scade tot ce inseamna: proiect, aprobari, bransamente, utilitati etc (chestii absolut necesare dar care nu merg direct in ziduri si pereti - apropo stii cat de mult te costa gardul ? dar scurgerile exterioare/ canalizarea etc) - sa zicem 20,000 din burta. Mai ramai cu 80,000 pe care te bazezi, da ? Acuma aproximam un cost de constructie la rosu (sa zicem 300 eur/ mp construit - cred ca poti avea si invelitoare la banii astia) si unul la cheie (sa zicem 700 eur/ mp - include si partea de incalzire). Facem calculele si aflam ca poti sa-ti permiti urmatoarele variante:
- 266 mp construiti la rosu - adica P+M
SAU
- 115 mp la cheie - adica doar P.
Varianta intermediara: faci sa zicem parter de 120 mp si etaj/ mansarda pe cca 80 mp, finisezi doar parterul si te muti, etajul il termini cand ai bani.
Preturile de mai sus le-am aproximat dupa experienta mea (fara sa includ subsol/ demisol), tu iti faci propria cercetare de piata. Sigur ca te ajuta sa lucrezi la finisaje in regie proprie.
Cand ai refacut calculele astea cu cifre in care ai incredere, stii la ce sa te inhami si la ce poti (sau nu) sa visezi. Daca termini in 2 ani la cheie, sa te consideri fericit. Contractul cu banca - este revocabil sau irevocabil ? Daca e revocabil, cand banca va avea dificultati cu criza, o sa-ti taie macaroana si nu vei putea trage restul creditului.
Daca lucrezi cu banca, nu vei putea face plati la negru. E greu sa ai factura la toate - lemn, transport, manopera etc...
In concluzie, in situatia ta si cu banii aia as fi f. prudent si calculat; as face un parter de 120 mp complet functional (parte de zi si noapte) si terminat la cheie; iar sus as mansarda (cu placa turnata), urmand ca mai tarziu sa fac acolo 2 dormitoare + baie. As uita de extravagante gen garaj sub sol si crama - faci un carport simplu.

PS: Cu tot respectul, dar nu faci o casa pt ca vara sa te refugiezi in camera de sub pamant, decat daca esti un adolescent visator :)

#46
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postoverseas, on Oct 1 2008, 11:01, said:

Ai cumva un link cu un jurnal de casa ceva poate mai ma inspir de la tine ca se pare ca macar la suprafata ne nimerim ca sa zic asa ;) Mersi.

Sincer ai cam exagerat cu 300 Euro / mp la rosu, lumea vorbeste pe forum de 170-180 Euro / mp.

Edited by dannastase, 01 October 2008 - 11:20.


#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sorry dar nu am facut jurnal. Poate voi reusi candva...
Dar ca sa te ajut - ceva detalii cu casa mea:
- teren 1200 mp la munte zona Valcea
- utilitati - curent si apa
- studiu geo - teren f. bun pt fundatie (grohotis de panta)
- casa  = 260 mp din care 200 mp utili (+ terasa neacoperita 30 mp)
- cost la rosu EUR 45,000 pt 260 mp construiti P+E(+pod): beton de la statie, manopera echipa locala f. buna si deloc scumpa; Porotherm 30; fier - doar 4.5 tone in toata casa (am avut un structurist f. bun care nu e adeptul excesului unde nu e cazul); sarpanta lemn + tigla Bramac cu toate accesoriile originale;
- parter = living 65 mp; bucatarie, camera centrala termica, camara, baie; etaj = 4 dormitoare + 2 bai; 3 balcoane
- cost la cheie (sunt pe terminate cu finisajele, toate materialele sunt achitate si pretul manoperei e fixat) - 130,000 eur: tencuiala clasica la interior; la ext. termosistem 10 cm; exterior tencuiala structurata acrilica; parter - gresie rustica Italia; etaj = parchet lemn triplustratificat romanesc; gresie faianta bai Italia; obiecte sanitare bai de marca (Grohe etc) dar nu gama de top; centrala lemne Arca + claorifere Korado + instalatie pexal HENCO) + cos SChiedel (f. scump dar necesar); semineu deschis cu cos facut din caramida; usi Pinum; tamplarie Rehau alba 4 camere; la interior lavabila caparol; scara interioara lemn; gresie terase/ balcoane/ scari ext Italia; fosa septica.

mai sus intra strict casa, fara proiect, autorizatii, gard, alei, trotuare, etc. Executat din mai 2007 si sper sa fie totul gata de Craciunul asta. Toata munca facuta de terti, ca eu nu ma pricep. Dar trebuie sa-ti spun ca am prins preturi f bune la materiale si manopera.
Intreaba-ma daca te pot ajuta.

PS: Dupa cum vezi, si eu am scos 170 eur la rosu, dar am platit materialele in martie 2007 iar varul meu a stat pe santier non-stop - nu s-a furat NIMIC. Cine face azi in Bucuresti cu 170 la rosu cred ca face rabat mare la calitatea materialelor sau la etapele de executie.

Edited by overseas, 01 October 2008 - 11:32.


#48
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postoverseas, on Oct 1 2008, 11:28, said:

PS: Dupa cum vezi, si eu am scos 170 eur la rosu, dar am platit materialele in martie 2007 iar varul meu a stat pe santier non-stop - nu s-a furat NIMIC. Cine face azi in Bucuresti cu 170 la rosu cred ca face rabat mare la calitatea materialelor sau la etapele de executie.
Din primul calcul 45.000 Euro / 260 mp = 173 Euro/mp. Deja m-am mai linistit un pic. Tu ai vrut sa vezi daca am inima rezistenta cu aia 300 Euro/mp?  :P

Calcul doi 130.000 Euro / 260 mp = 500 Euro / mp. Asa mai vii de acasa. Sper ca pana in momentul in care ma apuc de casa sa ai si tu timp sa deschizi un Jurnal si bineinteles sa il faci cunoscut si pe aici si atunci vedem ce si cum. In momentul in care mai intrebari eu o sa le postez aici si daca consideri ca ma poti ajuta te rog sa nu eziti. Multumesc aniticipat.

#49
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
dannastase, eu cred ca baietii nu-ti zic cu rautate ca nu te incadrezi in bani, iti spun ca asa este, oricat de zgarcit la punga ai fi preturile sunt mari, materialele costa si rudele, cat ar fi ele de rude tre platite ca moca, sa fim seriosi nu munceste nimeni.
n-am experienta unui subsol, am citit pe la alte topicuri ca, costa enorm.
pe mine in stadiul in care este casa pana acum  (intra la mine pe topic) m-a costat 107k euro la o amprenta de 140mp si am avut un singur "capriciu" sa zic asa, sa pun tamplaria de lemn, aia m-a costat 8000 euro si nici n-a iesit cum vroiam:((
acu, concluziile le tragi singur...

#50
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View Postthalia, on Oct 1 2008, 11:45, said:

dannastase, eu cred ca baietii nu-ti zic cu rautate ca nu te incadrezi in bani, iti spun ca asa este, oricat de zgarcit la punga ai fi preturile sunt mari, materialele costa si rudele, cat ar fi ele de rude tre platite ca moca, sa fim seriosi nu munceste nimeni.
n-am experienta unui subsol, am citit pe la alte topicuri ca, costa enorm.
pe mine in stadiul in care este casa pana acum  (intra la mine pe topic) m-a costat 107k euro la o amprenta de 140mp si am avut un singur "capriciu" sa zic asa, sa pun tamplaria de lemn, aia m-a costat 8000 euro si nici n-a iesit cum vroiam:((
acu, concluziile le tragi singur...
Sa inteleg ca te referi la http://forum.softped...t...=339757&hl= si la http://forum.softped...t...=351899&hl=? Sincer sa fiu am un nod in gat mai mare decat casa mea pana primesc oferta de la banca si pana imi iese studiul geo. Daca banca imi da mai multi bani :confuzzled: ma duc pana la maxim :death:.

#51
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
ihi, la casa aia (draga mea :P ) ma refer!

cand am luat creditu (deh ca tzaranu' , o poala de bani) visam la placari cu granit, piatra naturala..alea, alea...acum dupa ce am facut calculele si am vazut ca ma apropii de fundu' sacului...tai granitu, tai piatra...ramane cam ce e strict necesar, fara fitze.
da doamne sa-mi pui macar obloanele ...mult dorite!
deci..it's up to you...

#52
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
un pret realist la rosu ar fi cam 240 eur in zona Ilfov, cu echipa, nu firma (te-ar duce mai mult).

#53
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostCRG, on Oct 1 2008, 13:15, said:

un pret realist la rosu ar fi cam 240 eur in zona Ilfov, cu echipa, nu firma (te-ar duce mai mult).


mai CRG, de ce vii tu sa intrerupi visul omului cu preturile tale nerealiste :). Lasati omul sa faca la 170euro/mp la rosu. Vrutul e liber. De unde stiti ca n-o sa reuseasca? mai ce carcotasi sunteti :)>

Edited by MirelaLucia, 01 October 2008 - 12:19.


#54
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View PostMirelaLucia, on Oct 1 2008, 12:18, said:

mai CRG, de ce vii tu sa intrerupi visul omului cu preturile tale nerealiste :). Lasati omul sa faca la 170euro/mp la rosu. Vrutul e liber. De unde stiti ca n-o sa reuseasca? mai ce carcotasi sunteti :)>
Sper ca nu a fost o afirmatie rautacioasa. Hai sa ne mai uitam prin zona sa vedem ce si cum au realizat si altii. Cel mai bun exemplu este domnul Conu (care a construit la cativa kilometri de mine) cu care din pacate nu ma pot compara ca si timp avut la dispozitie si nici chiar ca si cunostiinte. Dar eu sunt inca la inceput si incerc sa o rezolv cumva.

Astept in continuare pareri chiar si mai rautacioase  :D.

Edited by dannastase, 01 October 2008 - 12:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate