Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Autodenunt

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Acum cateva zile am avut din nou un incident neplacut in legatura cu obtinerea permisului auto.Desi mai auzisem cazuri asemanatoare nu pre le dadeam crezare dar am patit-o personal.

Sunt programat la proba practica intr-un orasel din jud SV,ma intalnesc cu instructorul si imi spune ca examinatorii au inceput din nou sa solicite spaga,vehiculand suma de 100 lei.Desi nu consideram ca trebuie sa dau am vrut sa fiu cat de cat sigur si am zis ca le fac o cinste de o friptura si un vin.

Peste aprox 1 ora mi-a spus ca examinatorii nu se mai multumesc cu 100 spunand ca "nu mai merge ca inainte" si imi sugereaza  ca minimiul ar fi 200 lei,lucru cu care nu am fost deacord si i-am dat 100 lei cat spusese initial.

Vine examinatorul  masina cu o fata foarte aroganta si il intreaba pe instructor daca sunt pregatit(adica daca am cotizat) iar acesta ii raspunde ca nu prea bine dar totusi sunt pregatit.

Ofer dosarul,permisul vechi si buletinul,semnez fisa,primesc buletinul inapoi si plec.Dupa 500m imi spune sa trec de o intersectie in rampa si sa dau cu spatele executand viraj dreapta cu remorca+camionul in intersectia respectiva.Deoarece nu s-a mai solicitat in timpul examinarii  asemenea manevra,la orele de conducere nu am exersat-o niciodata( si nici instructorul nu a reusit-o din 4 incercari),evident ca am gafat-o si am incrucisat protapul remorcii.

Examinatorul imi spune sa opresc si pleaca la alta masina fara a-mi comunica daca am fost sau nu respins si a-mi inmana vechiul permis.Mesajul cred ca il intelege toata lumea:"plusezi sau nu vezi permisul".Fiind cu musca pe caciula si nedorind sa mai pierd 3 zile pe drumuri + in jur de 30 de asteptare,am triplat suma si am obtinut permisul.

Ce as fi putut face pentru a fi sigur ca acel politist sa ajunga unde i-ar fi locul,avand in vedere ca nu ar fi trebuit sa ma puna sa execut manevra de mers inapoi in intersectie si presupun ca a luat si mita?Cei care nu au vrut sa dea bani au fost picati iar.Timpul scurt avut la dispozitie nu cred ca permitea un flagrant sau altceva.

Instructorul a fost bine intentionat si m-a avertizat inainte,nu il condamn,a facut in trecut si cateva vizite la DNA si nu as fi vrut sa-i fac probleme.

Pe langa faptul ca mi-ar fi anulat permisul,care ar fi consecintele unui autodenunt avand in vedere ca nu pot demonstra implicatia politistului?

Care ar fi consecintele in cazul in care as inregistra cu o camera ascunsa darea de mita in cazul unei contraventii de circulatie apoi as face autodenunt?

PS:Situatia este pur teoretica si ipotetica,orice asemanare de nume,persoane sau functii este  intamplatoare,eu am luat permisul pe merit si am glumit  :notangel:

Edited by bolo, 24 September 2008 - 14:33.


#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Art. 255 - "Darea de mita

Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, în modurile si scopurile aratate în art. 254, se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

Fapta prevazuta în alineatul precedent nu constituie infractiune atunci când mituitorul a fost constrâns prin orice mijloace de catre cel care a luat mita.

Mituitorul nu se pedepseste daca denunta autoritatii fapta mai înainte ca organul de urmarire sa fi fost sesizat pentru acea infractiune.

Dispozitiile art. 254 alin. 3 se aplica în mod corespunzator, chiar daca oferta nu a fost urmata de acceptare.

Banii, valorile sau orice alte bunuri se restituie persoanei care le-a dat în cazurile aratate în alin. 2 si 3".

De notat al. 3 al art. 255, precum si aliniatul ultim.
Te felicit pentru intentia de a a-i denunta pe mitocani, insa ai in vedere urmatoarele riscuri:
1. Sa nu te fi inregistrat ei cu o camera ascunsa, ori sa procure probe prin care sa dovedeasca faptul ca organul de urmarire penala a fost sesizat inaintea denuntului tau,
2. Sa nu pretinda ca inregistrarile video sunt trucaje,
3. De acum incolo, joaca cinstit, nu te mai baza pe spaga! Ti-i faci dusmani pe toti reptilienii din sistem. Gandeste-te bine daca te faci neamt de la momentul zero!

Teoretic, n-ai ce pierde cu flagrantul.

#3
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Din cate stiu flagrantul se face de procurori care trebuie anuntati inainte iar in acest caz nu am ce pati in afara faptului ca voi fi pe lista neagra in evidenta politiei.Din aceasta cauza nu se preteaza la spagarii de pe drumuri caci nu poti umbla cu procurorii dupa tine.

Se poate umbla insa cu X camere ascunse+microfoane si filma infractiunea.In cazul in care fac autodenunt si probele nu vor fi suficiente+diverse chestii procedurale banuiesc ca politia ma va actiona in judecata pentru denunt calomnios deci voi iesi sifonat rau+lista neagra.

Acum 2 luni cand a inceput scandalul de la Arges nici nu se vorbea de bani insa timpul a trecut si vad ca vor sa-si recupereze gaura in buget.

As fi sunat la DNA daca as fi stiut din timp ce patesc si daca as fi avut cum demonstra implicarea politistului.Din cate am inteles de la persoane care au primit in vizita de lucru si agenti sub acoperire care cerau permise,cand sunt monitorizati,politistii primesc diverse mesaje chiar si de la superiori prin care inteleg ca trebie sa fie cuminti.Mai mult ca sigur sunt scurgeri de informatii.In plus,politistii sunt de multe ori acoperiti de superiori ca sa nu dauneze imaginii politiei si pentru a iesi bine la rapoartele anuale ceea ce i-ar avantaja la promovare

Din ce am discutat cu instructorul situatia e delicata,el primind mesaje clare in care examinatorii solicita 100E pentru a nu mai fi plimbat 30-40 min in timpul desfasurarii probei practice.

Cine nu plateste este plimbat pana gafeaza.Instructorul e temator deoarece a mai avut unele probleme cu procurorii si nu mai vrea sa fie unul din intermediari.Problema e ca daca nu coopereaza exista riscul de a-i pica aproape toti elevii,se va duce vestea si va ramane fara cursanti deci e tot un fel de santaj din partea celor cu cascheta.In plus exista si o scoala de soferi al carei patron are relatii foarte bine puse in structura politiei judetului iar elevii lui au oarece avantaje din acest punct de vedere.Din aces motiv si ceilalti instructori trebuie sa se adapteze altfel ajung spre faliment.


 clara_spiele, on Sep 24 2008, 16:36, said:

3. De acum incolo, joaca cinstit, nu te mai baza pe spaga! Ti-i faci dusmani pe toti reptilienii din sistem. Gandeste-te bine daca te faci neamt de la momentul zero!
Voi tine cont de asta si in viitorul nu foarte indepartat voi emigra deoarece m-am saturat de tara asta.

Edited by bolo, 24 September 2008 - 17:31.


#4
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Invata sa conduci si nu mai gafa. Cand o sa faci drumuri lungi cum o sa fie? O sa faci accidend zicand ca e prea lung drumul. Examinatorul te poate foi pana la 45 de minute. Daca nu semnalizezi de 3 ori gata ai picat.... ca sa nu mai zic de restul gafelor.
Nu sariti la mine. Nu le tin partea. Ci doar vreau sa subliniez ca era mai ok sa fii revoltat daca faceai totul perfect si te pica. Asa daca ai gafat dc te plangi?????? E o manevra care trebuia sa o stii ... pana la urma. Ca instructorul nu te-a invatat mergi si sari la gatul lui.

#5
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Si eu cam sint de acord.
Cum adica "intoarcere in intersectie" ?! Trebuia sa spui ca nu este voie. Daca insista, atunci da, efectuai manevra pe responsabilitatea lui.
Si eu, cind am dat de permis, m-a pus ala sa opresc chiar in curba, linga semnul interzis, linga sectia de politie. I-am spus ca nu este voie, a zis sa opresc, totusi, pe barba lui, am oprit, a fost ok. Nu am cotizat nimic, dar nici nu era cazul (adica eram si pregatit si ii cam cunostea taica-meu pe aia, oricum, pina acum nu am avut nici un fel de problema, nici macar o amenda pentru viteza or something).

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 bolo, on Sep 24 2008, 15:30, said:

... imi spune sa trec de o intersectie in rampa si sa dau cu spatele executand viraj dreapta cu remorca+camionul in intersectia respectiva.

 eSkybax, on Sep 29 2008, 13:32, said:

Invata sa conduci si nu mai gafa.


eSkybax, tu-ti imaginezi cam cum arata manevra mai sus mentionata?
Un viraj cu spatele, cu un ansmablu "articulat" in 3 locuri? (roti directoare, carlig, roti directoare remorca). Du-te cumapara-ti o jucarie asemanatoare si inceara sa faci niste manevre cu spatele, apoi imagineaza-te la volan si revino...

Cat despre subiectului topicului, doar atat "Ultimu' sa stinga lumina".

#7
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005

 eSkybax, on Sep 29 2008, 13:32, said:

Invata sa conduci si nu mai gafa. Cand o sa faci drumuri lungi cum o sa fie? O sa faci accidend zicand ca e prea lung drumul. Examinatorul te poate foi pana la 45 de minute. Daca nu semnalizezi de 3 ori gata ai picat.... ca sa nu mai zic de restul gafelor.
Nu sariti la mine. Nu le tin partea. Ci doar vreau sa subliniez ca era mai ok sa fii revoltat daca faceai totul perfect si te pica. Asa daca ai gafat dc te plangi?????? E o manevra care trebuia sa o stii ... pana la urma. Ca instructorul nu te-a invatat mergi si sari la gatul lui.
Scrii de parca ai fost tu cel care m-a examinat  :D

NU m-am plans pentru ca am gafat,m-am plans de modl in care am fost tratat.La plecarea de pe loc (iesirea dintr-un peco) aveam 2 posibilitati de a intra pe drum si il intreb pe politist pe unde sa ies(pe prima sau pe a doua) iar el imi raspunde "conform indicatoarelor rutiere" desi in acea zona nu era prezent niciun indicator.Din acest motiv nu am mai comentat cand m-a pus sa fac acea manevra.

De ce atunci cand a coborat din masina nu mi-a inapoiat permisul vechi si dosarul cu verdictul RESPINS ??

 Berti, on Sep 29 2008, 14:51, said:

eSkybax, tu-ti imaginezi cam cum arata manevra mai sus mentionata?
Un viraj cu spatele, cu un ansmablu "articulat" in 3 locuri? (roti directoare, carlig, roti directoare remorca). Du-te cumapara-ti o jucarie asemanatoare si inceara sa faci niste manevre cu spatele, apoi imagineaza-te la volan si revino...

Cat despre subiectului topicului, doar atat "Ultimu' sa stinga lumina".
Ai dreptate,e cea mai grea manevra posibila si orele de la scoala mi-ar fi fost insuficiente pentru a o putea executa corect.
Chiar ma gandeam cat de cretin era politaiul incat m-a pus sa fac asa ceva deoarece puteam face foarte usor un accident fara ca el sa aiba vizibilitate si sa intervina(puteam accidenta o masina aparuta in spatele remorcii sau alta care mergea in acelasi sens cu mine pe banda 2 si pe care o puteam acrosa cu partea din stanga fata a masinii).

Daca mi-ar fi spus ca sunt cretin ca dau cu spatele si ca nu e voie si m-ar fi picat chiar nu aveam ce reprosa.


Quote

ART. 20. - In cadrul probei practice de conducere in traseu a autovehiculului, examinatorii sunt obligati:
a) sa nu modifice locul de plecare la proba practica, comunicat candidatilor;
B) sa verifice identitatea candidatilor, documentele, precum si starea tehnica a autovehiculelor de scoala cu care se efectueaza proba de traseu;
c) sa explice candidatilor modul de desfasurare a probei si sa le comunice traseul ce urmeaza a fi parcurs;
d) sa nu permita accesul in autovehicul al altor persoane, cu exceptia candidatilor;
e) sa nu permita transmiterea de indicatii si sfaturi candidatului in timpul examinarii;
f) sa urmareasca cu atentie modul de efectuare a manevrelor de conducere a autovehiculului, sa intervina in situatii deosebite cand din cauza unor manevre periculoase se pot produce accidente de circulatie;
g) sa nu angajeze cu candidatii discutii de alta natura decat cele legate de executarea probelor respective;
h) sa nu indice candidatilor efectuarea unor manevre care ar incalca regulile de circulatie sau semnalizarea rutiera;
i) sa manifeste exigenta si obiectivitate in aprecierea cunostintelor si acordarea calificativelor, avand o comportare civilizata fata de candidati.

Edited by bolo, 29 September 2008 - 14:34.


#8
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Well cum sa zic eu legea in mana totul e bun si frumos dar cand suntem numai cu politaiul nu mai e chiar asa. El taie el spanzura
Sincer acea manevra nu ma intereseaza deloc, e problema ta nu a mea. Tu conduci acel camion. Cu tine nu am nimic dar mi se parea mai normal, mult mai normal sa te revolti daca nu greseai indiferent cat de grea era manevra. Ca soferi in fiecare zi suntem pusi in situatii dificle si depinde numai de indemanarea noastra sa le rezolvam.
Nu e vorba ca le tin partea dar oameni buni traim in Romania si asta ne manaca toti banii
Am vazut o fata la exament super buna nu a facut nicio greseala pana la un punct. A innebunit-o pe toate stradutele. a dus-o langa o scoala cand ieseau elevii de la ore si a pus-o sa intoarca cu toate ca in orice moment putea lovi un elev care era in mijlocul drumului. Etc. Si toate ca sa o pice pt ca nu a dat bani. Nah si ce putea face??? La urma a oprit in statia de autobuz si a picat-o. Asta e viata.
Si da am vb cu multi politai ... si puterea e in mana lor.
si mie mi se pare o batie de joc sa vii de la 8 dimineata sa stai ca idiotul in masina si sa astepti pana la 6 -7 seara sa iti vina randul pt ca politaiul se duce sa pape sau sa bea ceva si tu stai ca prostul in frig nemancat, nebaut, etc. Dar asta e.... Daca te revolti nici atat nu iti mai trece elevii
PS. Am vazut sofer de tir care nu era capabil sa bage camionul cu spatele intr-o curte. Si a blocat un drum national mai bine de 30 de minute pana sa reuseasca ghidat de 4 oameni si am vazut si sofer de tir care a intors tirul intr-un peco intr-un loc f stramt. Deci soferi intre soferi.

#9
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
In caz ca nu ai observat,suntem pe aria JURIDIC iar din acest punct de vedere aberezi.Raspunde-mi la intrebarea cum pot demonstra ca un politist imi solicita direct sau indirect mita si atunci esti ontopic.
Ti-am bolduit mai sus ce obligatii are un examinator.Pentru proba teoretica se da examen teoretic care este promovat la ora efectuarii probei practice deci sa ma lase in pace cu diverse ipoteze cu rol de a deruta candidatii.Daca avea chef de manevre trebuia sa gaseasca un loc care se preta la asa ceva si sa nu ignore siguranta rutiera,eventual sa se dea jos din masina si sa ma dirijeze deoarece vizibilitatea in spate imi era impiedicata.In situatia mea nu a respectat niciun fel de procedura privind examinarea practica a candidatilor pentru obtinerea permisului auto.

#10
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Ca sa fiu ONtopic... faci un flagrant. Si cu asta basta

#11
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
in situatia de fata nu mai e nimic de facut, faptul e consumat... mita nu se poate demonstra decat prin flagrant sau inregistrari video... iar din ce povestesti tu, nu rezulta nici o mita dpdv legal, ci doar ca i-ai dat niste bani instructorului... din toata chestia cu intrebarea politistului catre instructor daca esti pregatit si manevra dificila pe care te-a pus sa o faci urmata de plecarea acestui afara sa-ti spuna vreun raspuns, nu rezulta nici o spaga... e doar o interpretare a evenimentelor din perspectiva ta(nu spun ca nu o fi asa in realitate, dar dpdv legal e praf in ochi)
mi se pare incredibil de ironica toata chestia... dupa ce ca ai reusit sa iei permisul desi nu ai reusit sa faci manevra respectiva, tot tu faci scandal... :) suma nici macar nu a fost mare, raportat la costurile totale de scolarizare pt. camioane...

Edited by gtk, 17 October 2008 - 23:34.


#12
onamero

onamero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.09.2008

 bolo, on Sep 30 2008, 15:40, said:

In caz ca nu ai observat,suntem pe aria JURIDIC iar din acest punct de vedere aberezi.Raspunde-mi la intrebarea cum pot demonstra ca un politist imi solicita direct sau indirect mita si atunci esti ontopic.
Ti-am bolduit mai sus ce obligatii are un examinator.Pentru proba teoretica se da examen teoretic care este promovat la ora efectuarii probei practice deci sa ma lase in pace cu diverse ipoteze cu rol de a deruta candidatii.Daca avea chef de manevre trebuia sa gaseasca un loc care se preta la asa ceva si sa nu ignore siguranta rutiera,eventual sa se dea jos din masina si sa ma dirijeze deoarece vizibilitatea in spate imi era impiedicata.In situatia mea nu a respectat niciun fel de procedura privind examinarea practica a candidatilor pentru obtinerea permisului auto.


De obicei flagrantul de mita se face in felul urmator -cineva iti cere mita -tu accepti si cand ii dai banii (la un moment ulterior) se face flagrantul.
avand in vedere ca tie ti s-a cerut mita pe loc -cel mai sanatos era sa refuzi si a doua oara cand veneai sa dai examenul sa faci flagrantul.

Nu cred ca e cea mai buna idee sa te autodenunti.

Poate gasesti tu o solutie sa anunti politia ca aia iau spaga fara sa te implici si pe tine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate