Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Infiintare SRL-clienti din afara

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Vreau sa-mi fac si eu un SRL in ideea ca am ceva clienti din afara (SUA, mostly) cu care voi lucra (servicii de design grafic si web design). Ce intrebari am:

1. firma va trebui sa aiba la domeniile de activitate ceva legat de EXPORT?
2. atunci cand va trebui sa facturez diverse sume clientului din SUA, exista vreo lege care zice ca orice factura trebuie justificata de un contract intre cele doua parti (am auzit de ceva de genul asta pentru facturi in RO)? Adica va trebui obligatoriu sa inchei un contract cu americanu'?
3. Daca va trebui sa inchei contract, acesta va fi in engleza. Trebuie cumva tradus si autentificat la notar, ca sa aiba cei de la finante etc. pe ce sa se uite cand vin in control?

Ma doare capul de cand am inceput sa aflu cum se face un srl. Acte, acte, umblatura si iar acte... nici nu stiu de unde sa incep :death:

#2
greyhound

greyhound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.12.2004
Am trecut si eu pe acolo acum vreo doi ani si as putea sa-ti spun cam asa:

1. Da. Nu tin minte din pacate codurile CAEN, dar trebuie sa incluzi un domeniu referitor la activitati de import-export (ceva in zona 52xx, daca nu mai inseala memoria).

2. Legea nu te obliga deloc sa ai un contract in sensul asta. In relatii externe nu se pune problema contractului decat ca optiune, pentru a reglementa relatiile dintre parti (mai pe romaneste, mai ales daca e vorba de sume mari, pare normal sa-ti faci contracte cat mai solide, macar ca sa nu dai/iei teapa).  Se fac contracte cand e vorba de bani mai multi sau de o plata in avans (e recomandabil - sunt situatii in care onor clientul ia produsul finit dar nu mai plateste diferenta) - sau de un porgram de plati esalonat in timp. Mai ales in ultima situatie contractul este absolut necesar, pentru ca va trimite bani fara sa-i emiti factura si daca n-ai nici contract nu ai cum sa ii justifici. Daca dimpotriva plateste 100% in avans (da, mai sunt si clienti cu o asemenea incredere!)... nu prea are rost.

Dar sa te oblige legea, nu.

3. (in ideea in care iti faci totusi contract, vezi mai sus). E bine sa fie absolut tot si in romaneste, tradus si legalizat, pentru ca e posibil sa existe vreo ocazie in care va fi nevoie sa-l prezinti unei autoritati (de control, bancare, etc.).

Mult succes!

#3
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Pentru punctul 2 se mai poate spune ca la banca trebuie sa justifici sumele incasate de la extern, daca sint plati cit de cit regulate vor cere contract. Cel putin ai mei au cerut.
A fost ok in engleza.

#4
ovidelu

ovidelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 26.07.2004
Fa un SRL cu toate domeniile de activitate. Te va costa cu vreo 500.000 lei in plus. Si ce faci tu nu e export ci prestari de servicii.

Eu pana acum tot ce am vandut la straini am vandut fara contract, doar pe factura si cu plata in avans. Am stiut cum sa ii conving sa plateasca in avans. Dar si mi-am respectat intotdeauna termenele si promisiunile.

@greyhound: poti primi bani din strainatate fara sa trebuieasac sa ii justifici. Le spui ca vei fac un export si gata. Asta e tot. Nu au dreptul sa te intrebe pentru ce sunt banii respectivi.

#5
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Conform Regulamentului nr. 1/2004 si a Normei BNR nr. 2/2204 privind efectuarea operatiunilor valutare, trebuie transmisa bancii Declaratia de Incasare Externa, in 10 zile calendaristice de la data valuta a incasarii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate