Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

sistem stereo

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
buna ziua,
asa cum ii sta bine unui om serios,ajuns la etatea de 40 ani,sa fie bine crescut si sa nu bata lumea la cap,asa si eu:
-sariti,fratilor,si ajutati un"biet nebun",care s-a apucat de up-date la pensie!
m-am hotarat sa-mi ascult vechile melodii in conditii mai bune decat pot oferi chestiile alea cu leduri multe si zdranganele si mai multe,si m-am decis:imi iau ceva scule stereo!din pacate,timpul si locatia,nu mi-au lasat decat varianta cumparaturilor de pe net,iar"cumpatarea varstei"si argumentele sotiei,doar solutiile second-hand(in favoarea unui compromis cu calitatea-sper eu!).
asa deci:tinand cont ca am cumparat deja un receiver stereo marantz sr-50l,si ca sunt pe cale sa iau si un cd-player maranz,model cd-43,53,63(inca tatonez!),a venit randul boxelor!si aici am nevoie de ajutorul vostru!stau in dubiu daca sa fie 2 wharfedale diamond 9.1 sau 2 jamo 190!?chestia este ca despre cele din urma nu am gasit mai nimic pe net,si atunci m-am gandit ca poate este cineva pe forum care le-a ascultat si-mi poate da ceva detalii.mentionez ca marantz-ul are 80W/canal,incaperea este dormitorul"matrimonial",de vreo 25mp,iar muzica va fi,in cea mai mare parte,ce se asculta acum 20-30ani:pink floyd,dire straits,ceva ac/dc,chestii din astea...
astept cu nerabdare sfaturile voastre(chiar daca nu vor fi legate,strict,de boxele care vi le-am spus),pentru ca trebuie sa iau o hotarare cat mai repede...
va multumesc!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 remus67, on Sep 23 2008, 20:19, said:

-sariti,fratilor,si ajutati un"biet nebun",care s-a apucat de up-date la pensie!
La 1 octombrie e Ziua pensionarilor! ;)
Ai putea încerca un efort spre diamond 9.2? Sau ceva în genul ăsta?

PS Tot pe la prețul celor menționate de tine ai putea să te orientezi spre Magnat Altea 7, dacă nu ții neapărat să fie bookshelf.  Ar fi poate o idee bună să iei în calcul și Magnat Monitor 220, în ciuda prețului mic sunt totuși niște boxe bune.

Edited by antinari, 23 September 2008 - 21:31.


#3
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
antinari,mersi pentru variante!sunt de studiat!intrebarea mea,insa,e de natura tehnica(unde sunt paralel):informatiile primite de la vanzatorul amplitunerului spuneau ca lucreaza intre 4-16 ohmi.pe net,in schimb,am gasit alti dealeri de scule(ca manual free nu am reusit sa gasesc!),care il descriau ca ar functiona intre 8-16 ohmi.de aici si intrebarea:pot folosi boxe de 6 ohmi?daca da,exista totusi niste masuri speciale pe care trebuie sa le iau?

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Eu am înțeles că ai cumpărat obiectul. Te uiți pe panoul spate, scrie acolo :)

#5
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008

 antinari, on Sep 25 2008, 21:54, said:

Eu am înțeles că ai cumpărat obiectul. Te uiți pe panoul spate, scrie acolo :)

pai,numai daca imi traduci,ca pentru mine e chineza curata:
singurele"indicii"ca ar fi vorba de ohmi_langa bornele pentru boxe scrie asa:
system 1:8~16ohm
system 2:8~16ohm
system 1+2:16ohm
in rest,e tacere!
scoate-ma din ceata,te rog!

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
În traducere liberă, cauți boxe de 8 ohmi :)
Nu e indicat să cobori sub impedanța specificată de producător. Poți face ghidușia asta, dacă menții volumul la un nivel mai mic sau asiguri răcire suplimentară pentru etajul final, dar o faci pe răspunderea ta...

Mai exact, ce scrie acolo înseamnă că poți folosi două perechi de boxe, care să cânte împreună sau separat. Dacă merge doar perechea 1 sau 2, atunci impedanța recomandată a boxelor e între 8 și 16 ohmi. Dacă ele cântă împreună, atunci impedanța recomandată este de 16 ohmi.

Pentru că am adus vorba de MM220, din datele tehnice rezultă că impedanța ar fi 4-8 ohmi. Poți să le încadrezi la categoria boxe pe 8 ohmi, atâta au.

#7
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
[quote name='antinari' date='Sep 25 2008, 22:44' post='5277645']
În traducere liberă, cauți boxe de 8 ohmi :)
si in traducere mot-a-mot,caut un pistol sa ma impusc!adica si pe mine si pe  stiu eu cine...
ca de,hoasca batrana,le stie el pe toate(adica eu)!ce mai,ieri(ca-i trecut de douaspe'),au plecat cu fan curierul catre mine,2 boxe wharfedale diamond 9.1.care,BIG SURPRISE,au 6 ohmi!
pana aici e clar.de-acum,antinari,daca tot te-ai inhaitat,fa treaba pana la capat!da si niste sapun,ca franghie...
am citit pe forum,pe undeva,o chestie cu un tranzistor de 2,2 ohmi si minim 20w,care se leaga pe nu's unde...
ce fac?ma duc cu boxele la cineva care chiar stie ce face,sa le modifice,sau cum?
nu-mi zi sa la vand si sa-mi iau altele...
a,si inca ceva(nu ca as mai vrea doua-ca nu-i cazul!),cum vine treaba cu 4 boxe si 16 ohmi?adica fiecare de 16 ohmi,in parte!?

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sistemul tau este conceput sa functioneze la parametrii maximi pe 2 boxe de 8 ohmi sau 4 de 16 ohmi (legate cate 2 in paralel prin apasarea simultana a butoanelor de "system").
Cu boxele de 6 ohmi va functiona, dar nu te duce spre cursa maxima a potentiometrului de volum pentru ca vei avea distrosiuni mai mai si suprasoliciti statia.
Daca te limitezi cu volumul pana pe la 1/2 din cursa probabil ca vei fi ok.
Montarea unei rezistente de 2.2 ohmi in serie va proteja statia dar va compromite calitatea audio - boxele au niste filtre care sunt calculate fara rezistente aditionale pe traseu... asa ca mai bine fara.
PS: Te-am prins hotomane :)

Quote

hi stuey,
i'm new in here,and i am from romania,so,sorry for bad english!
i bought today an amplituner marantz sr-50l,second hand(of course)i have a little BIG problem!the seller who sell me the amplituner said that it works between 6-16 ohms.there for i wanted to buy 2 speakers wharfedale 9.1 diamond,which have 6 ohms.but today i found on internet that the marantz has 8-18 ohms!and i'm in big trouble!
please send me the manual(i understand that you have it),or if you can't,at least tell me what is the true:8-18 or 6-18 ohms!
thank you,anyway,and best regards!

Edited by SuperDuper, 25 September 2008 - 23:59.


#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 remus67, on Sep 26 2008, 00:22, said:

si in traducere mot-a-mot,caut un pistol sa ma impusc!adica si pe mine si pe  stiu eu cine...

 remus67, on Sep 26 2008, 00:22, said:

da si niste sapun,ca franghie...
Ești puțin nehotărât :P
În altă ordine de idei, dracul nu e niciodată atât de negru pe cât pare. Lasă-i loc obiectului pentru răcire și te limitezi cu volumul pe la trei sferturi maxim. Nu pierzi din putere prin această limitare a volumului, pentru că la impedanță mai mică puterea furnizată de amplificator este mai mare. O mică problemă însă, care înegrește puțin peisajul, este ce-ai scris în primul post despre muzica preferată, nu e chiar o muzică liniștită dpdv al solicitărilor de curent. Însă din câte știu, marantzul lucrează cu simț de răspundere și trafuri toroidale.
Soluția cu rezistența e o improvizație, utilă pe moment în anumite situații, dar nerecomandată în cazul tău particular. În loc de înserierea unei rezistențe poți înseria însă încă o pereche de boxe identice, am auzit că din ianuarie se majorează iar pensiile :P La caz de înseriere impedanțele se adună, deci 6+6=12 ohmi. Bineînțeles scade și puterea furnizată de amplificator (ceea ce nu e neapărat un lucru rău)
Dacă tot vrei săpun, la orice comandă online poți returna obiectele în termen de 10 zile fără nici un motiv. Da ăsta e cazul extrem.

 remus67, on Sep 26 2008, 00:22, said:

a,si inca ceva(nu ca as mai vrea doua-ca nu-i cazul!),cum vine treaba cu 4 boxe si 16 ohmi?adica fiecare de 16 ohmi,in parte!?
Da, 16 ohmi de căciulă, practic ele vin în paralel două câte două, deci iese 8 ohmi pe canal.

Edited by antinari, 26 September 2008 - 09:23.
completare


#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
ai platit boxele? daca nu, nu are rost sa-ti faci griji. nu esti obligat sa le iei.
daca au ajuns si le-ai platit le poti returna fara probleme in ambalajul original in nu stiu cate zile (cate?)

#11
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
belelele,cand vin,nu vin nicioadata singure!
referitor la rambursarea produselor,asta merge cand le iei de la magazin,cand le cumperi de pe okazii,mai greu!
si ca sa pun cireasa pe tort:astazi au ajuns boxele la mine(prin fan curier).ajung acasa si descopar minunea-minunilor!in loc de wharfedale diamond 9.1,gasesc warfedale diamond sr.diferente:incepand de la marime,greutate(chestii nu atat de importante,la urma-urmei),diferente mult mai importante la diametrul difului bass(100mm in loc de 125mm),si un regim de lucru intre 10w si 60w,in loc de 20w-100w)!deci zi-mi acum,antinari,daca mai"suna"atat de bine situatia!?l-am contactat pe vanzator si parea atat de sigur ca el vinde diamond 9.1(dealtfel pe site sunt poze si date tehnice l9.1,intr-adevar-doar de aia le-am cumparat)de nu-i adevarat.mi-a luat destul de mult sa-l conving ca sunt alt fel de boxe.acum sa vedem cum rezolvam situatia...
:P m-ai prins,intr-adevar!ce sa fac,caut ajutor si pe cele meleaguri straineze,daca la noi n-am de unde!
legat de genul de muzica la care ma refeream:indiferent ce voi asculta,nu o voi face prea tare,dar vreau sa stiu ca atunci cand vine fiu-miu cu niste prieteni,si vrea sa se laude cu"ce boxe are tata"sa nu risc sa le arda(ca am fost eu tampit,nu de alta).
am vaga impresie ca sunt cam off topic...scuze adminilor daca am deraiat,dar sunt atat de suparat ca trebuie sa ma descarc cuiva.si daca beleau a cazut pe voi...

deci,pana la urma,daca leg cele doua boxe in serie,obtin 6+6 ohmi=12.inteleg ca imi scade puterea amplificatorului,care este de 80w/canal.tinand cont ca boxele care le-am primit au 60w,asta n-ar fi rau,nu?

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă aș fi în locul tău, în primul rând aș încerca să trimit boxele înapoi și să-mi recuperez banii. Chiar și pe okazii e posibil, mai ales că ți-a vândut altceva. Presupun că prețul e undeva pe la 400 lei, de banii ăștia îți iei MM 220 și scapi de posibilele belele viitoare.
Faza cu înseriatul două câte două e valabilă dacă ai patru boxe, preferabil de același fel. În situația asta, dacă înseriezi cele două boxe presupune să le legi pe un canal, deci celălat canal nu îl auzi (muzica=stereo=două canale, stânga/dreapta).
Dacă totuși rămâi cu boxele astea, poți să le folosești, cu mențiunea că nu trebuie să urci cu volumul mai mult de jumătate (cam trei sferturi din cursa potențiometrului de volum, ar fi bine chiar undeva între jumătate și trei sferturi).

 remus67, on Sep 26 2008, 13:47, said:

:P m-ai prins,intr-adevar!ce sa fac,caut ajutor si pe cele meleaguri straineze,daca la noi n-am de unde!

sunt atat de suparat ca trebuie sa ma descarc cuiva.si daca beleau a cazut pe voi...
Nu prea înțeleg, pe cele meleaguri străineze ai primit ajutor și totuși ai luat boxe pe 6 ohmi? Și cade beleaua tot pe noi, ăia care am spus că sub 8 ohmi e pe riscul tău?

#13
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
scuze antinari,nu vroiam sa te supar!incercam sa fac haz de necaz!oricum,sa stii ca tot n-am primit manualul.
am fost si mi-am luat cablu pentru boxe.macar sa le incerc sa vad despre ce-i vorba.din pacate,aici la noi,n-am gasit decat 2X0,75,bicolor.ma apuc acum sa le pun si mai vorbim dupa.asta daca scap din incendiu :D

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
E ok 0,75 dacă nu e lungime mare.
Stai liniștit că nu mă supăr așa ușor ;)
Nu am manual, și nici timp să caut acum. Din câte știu cam orice manual se găsește cu plată, pe diverse saituri. Pentru faza cu impedanța NU mai ai nevoie de manual, nu scrie în el altceva decât pe receiver.

#15
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
ok,n-am ars!sunt aici,si un pic dezamagit!
nu am veleitati de audiofil(ba daca-mi aduc aminte,muzica era materia care imi scotea peri albi in generala :lol: ),asa ca nu am intentia sa va stresez cu o"analiza matematica"a auditiei in prime-time de care  am avut parte.
-neavand termeni de comparatie:sculele mi se par ok.desi au 20ani,arata si se comporta perfect.pentru cineva fara mari pretentii sunt destul de usor de utilizat,iti ofera suficiente"jucarii",samd
-din start am fost deceptionat de boxe!cum era si firesc,nu-asa!?nu au suficienta putere si la un anumit volum incep sa baraie basii.cam la jumatatea cursei potentiometrului s-a terminat cu auditia de calitate.
-adevarul este ca nici nu am,momentan,niste cd-uri bune.urmeaza sa ascult si ceva mai de soi,dar nu cred ca asta va schimb soarta basilor in bine
-am incercat sa ascult si ceva de pe pc.dezastru!nu stiu ce placa audio am,dar e varza!
clar situatia trebuie remediata:boxele pleaca inapoi de unde au venit!cred ca cele diamond 9.1(sau mai bine 9.2)s-ar comporta incomparabil mai bine!
antinari:am incercat 2 modalitati de conectare a boxelor:
-prima,doar sistem1,adica cele 4 borne din randul de sus;
-a doua,cred eu a+b,adica primele doua borne din fiecare rand(sistem)
incerc sa uploadez o foto cu spatele amplitunerului(e mai clar asa).Attached File  pic_003.jpg   1.83MB   44 downloads
in prima situatie,boxa stg nu se aude deloc,
in cea de a doua,se aude,dar slab tare.cand am actionat butonul de balance la limita inferioara stg.se auzea ok,ca ajungand la cea dreapta,sa nu se mai auda nimic.
intrebarecum recomandati sa conectez boxele,tinand cont de configuratia bornelor aparatului meu?chestia care ma deruteaza:cu toate ca scrie;sistem 1 si sistem 2,pe orizontala(inscriptiile fiind urmate de 4 borne in linie(2+si 2-),cele doua randuri de borne sunt unite pe verticala(cu linii albe,desenate pe panoul din spate)pe verticala.sper ca am reusit sa pun poza,veti intelege mult mai bine decat cu explicatiile mele alambicate!

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Credeam ca am fost destul de clar...
Pe fiecare canal (stang/drept) ai CATE 1 amplificator. La iesire ai CATE 2 perechi (o pereche consta din + si - sau rosu si negru) de mufe pentru fiecare canal.
Deci, daca ai 2 boxe, insemna 2 perechi de fire care se pun cate una pe un canal, auditia fiind stereo. Daca le pui in serie pe un canal, auditia va fi jumatate de stereo (nici macar mono), vei auzi numai o parte din instrumente.
Daca ai 4 boxe se pot lega la toate acele borne, practic legandu-se in paralel doua cate doua - de aceea impedanta minima a unei boxe devine in acest caz 16 ohmi (pentru ca 2 in paralel vor face cei 8 ohmi minimi ai amplificatorului tau).
Modul de legare corect este pe unul din randurile orizontale (fie primul, fie al doilea, nu conteaza care).
Cum am zis, din cauza scalei logaritmice a potentiometrului de volum, la folosirea boxelor pe 6 ohmi, de la 1/2 din cursa in sus nu se va mai auzi bine. In plus nu ai dinamica maxima posibila si nici basii nu se vor auzi ca lumea.
Personal cred ca un receiver digital nou va da clasa la amplificatorul ala vechi - dupa un numar de ani, condensatorele electrolitice isi pierd din capacitate si basii sunt primii care au de suferit dar nu numai...

Nu mai cumpara de pe okazii, tepari ca in Romania nu o sa gasesti nicaieri :) ala clar voia sa te friga cu alte boxe, sper ca o sa poti sa iti iei banii inapoi.

Edited by SuperDuper, 26 September 2008 - 23:31.


#17
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
1.

 remus67, on Sep 27 2008, 00:11, said:

antinari:am incercat 2 modalitati de conectare a boxelor:
-prima,doar sistem1,adica cele 4 borne din randul de sus;
-a doua,cred eu a+b,adica primele doua borne din fiecare rand(sistem)
in prima situatie,boxa stg nu se aude deloc,
Conectarea corectă e cea din prima situație (te-a lămurit SuperDuper de ce). Dacă în mometul ăla balansul era neutru (la mijloc) și nu se auzea o boxă, ai avut dreptate când ai spus că belelele nu vin niciodată singure. Pune doar o boxă, pe rând, cu butonul de balans la mijloc, și vezi dacă se aude și pe partea cu L (stânga), și pe partea cu R (dreapta).
Liniile acelea pe verticală care unesc bornele vor să spună de fapt că rândul de sus cu cel de jos vin legate în paralel, atunci câng merg împreună.

2.

 remus67, on Sep 27 2008, 00:11, said:

clar situatia trebuie remediata:boxele pleaca inapoi de unde au venit!cred ca cele diamond 9.1(sau mai bine 9.2)s-ar comporta incomparabil mai bine!

 antinari, on Sep 26 2008, 15:32, said:

Dacă aș fi în locul tău, în primul rând aș încerca să trimit boxele înapoi și să-mi recuperez banii. Chiar și pe okazii e posibil, mai ales că ți-a vândut altceva. Presupun că prețul e undeva pe la 400 lei, de banii ăștia îți iei MM 220 și scapi de posibilele belele viitoare.

 SuperDuper, on Sep 27 2008, 00:29, said:

Nu mai cumpara de pe okazii, tepari ca in Romania nu o sa gasesti nicaieri :) ala clar voia sa te friga cu alte boxe, sper ca o sa poti sa iti iei banii inapoi.


#18
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
am reusit sa intru in posesia service manualului.cei care il doresc sa-l ceara!
si cum m-am obisnuit deja,surprizele continua.aflu cu stupefactie ca receiverul are 50w din/canal si 40 rms!
bine ca nu m-am repezit si de data asta sa cumpar alte boxe,ca-mi luam ceva de vreo 150w si ma uitam la ele acum!
in consecinta,astept sfaturi:catre ce boxe sa ma indrept,tinand cont de noile date ale problemei!?nu ma refer la marca si pret,ci la putere.pana la cat sa fie boxele,sa poata lucra receiverul in conditii optime!?
trag,totusi,concluzia,ca sunt nevoit sa renunt la floorstandere,desi mi-as fi dorit,si sa ma axez pe bookshelfuri,nu!?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate