Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Estonia

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
*boris*

*boris*

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2006
Salut,

E cineva de pe forum in Estonia?

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Post*boris*, on Sep 18 2008, 16:36, said:

Salut,

E cineva de pe forum in Estonia?

Interesanta intrebare...
Probabil ca exista, dar mai degraba ca angajati ai unor companii internationale si nu ca imigranti.
De ce?
Foarte multi estonieni emigreaza in Finlanda, ajutati de limba foarte asemanatoare si atrasi de nivelul de viata mult mai ridicat.
Deci si pentru un roman care ar avea de ales sa invete una din aceste doua  dificile limbi (estona sau finlandeza), cu scopul emigrarii in regiunea respectiva, Finlanda e de departe prima optiune. De ce ar emigra in Estonia, unde salariul mediu e de vreo 3 ori si ceva mai mic ?

#3
*boris*

*boris*

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2006
Buna Bogdan,

Nu cred ca limba constituie un impediment pentru expatii din Estonia. Eu de exemplu, ma descurc foarte bine in engleza. In plus am avantajul ca vorbesc un pic rusa. In Talin unde locuiesc, cam 40% sunt rusi, iar majoritatea rusilor nu vorbesc estona. In plus, estona este una din cele mai grele limbi de pe planeta  :D (probabil ca stii, avand in vedere ca locuiesti in Finlada).

Salariille sunt mai mari ca in Romania, mai ales in IT (unde se apropie de cele din Franta, de exemplu), insa bineinteles nu se compara cu cele din Finlanda.

Tu locuiesti in Helsinki sau in alt oras?

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Post*boris*, on Sep 19 2008, 13:37, said:

Buna Bogdan,

Nu cred ca limba constituie un impediment pentru expatii din Estonia.

Ca emigrant intr-o anume tara trebuie sa inveti limba tarii respective.
Nici Estonia nu cred ca face exceptie de la aceasta regula.
Da, stiu ca in sectorul IT sau pe pozitii de top in companii multinationale e suficienta engleza dar de obicei persoanele respective sunt expati, cum ai spus si tu, care de regula se intorc in tara de origine.
Trebuie sa fim atenti la nuanta:  expat nu e 100% sinonim cu emigrant.

Tu esti expat (deci dupa incheierea contractului de munca te vei reloca in alta tara, eventual Romania) sau esti emigrant (intentionezi sa ramai acolo, sa ceri cetatenia etc) ?

#5
sorinake23

sorinake23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.08.2009
Este vreun roman care cunoaste limba estona si locuieste acolo? Ambele sunt necesare, astept un mesaj aici.

#6
naylilu

naylilu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.12.2008
Am fost in Estonia, doar in "trecere", anul asta prin Aprilie. Sunt de aceeasi parere cu Bogdan.
Daca vrei sa muncesti acolo - nu sa emigrezi - pe sistemul "fac bani acolo si ii cheltuiesc aici", se poate incerca. Personal, daca tot ar fi sa invat o limba straina dificila, as invata altceva, in conditiile in care estonieni nativi (:D) muncesc prin alte tari, gen Finlanda, Letonia sau chiar Rusia!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate