Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Topul anului 2004

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Attached File  rt100_2004.gif   156.93K   1044 downloads
Romanian Top 100 Singles Airplay este un clasament care are la baza compilarea, cu ajutorul unui soft special, a topurilor transmise de statiile locale de radio din Romania. La realizarea ROMANIAN TOP 100 participa peste 120 statii radio din Romania independente sau parte a unor retele. Topul a atins peste 450 editii. Pe baza clasamentului final, cele mai multe statii participante realizeaza propriile chart-show-uri.

#2
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Aruncand o privire pe clasamentul de mai sus, observ ca:

* in Top 10 se regaseste o singura piesa romaneasca: "Lumea ta" / DJ Project;

* in Top 20 sunt 3 piese romanesti - melodiei de mai sus i se adauga "Doar cu tine" / Activ si "Sperante" / Sistem

* daca "cernem" piesele straine, rezulta urmatorul clasament exclusiv .ro:
1. Lumea ta / DJ Project (pozitia 5 in RT100@2004)
2. Doar cu tine / Activ (14)
3. Sperante / Sistem (16)
4. Pentru dragoste / Class (24)
5. Eu cu mine / Voltaj (30)
6. Fara ea / Holograf (34)
7. Te-am iubit / Blondy (37)
8. Clipe / 3rei Sud Est (38)
9. Poveste fara nume / Hi-Q (39)
10. Dragostea mea / Holograf (40)
---------------------------------------------------------------------
11. Chitarele / O-Zone (41)
12. Ce bine imi pare ca ai luat teapa / Ca$$a Loco (45)
13. Daca ploaia s-ar opri / Cargo (47)
14. Noi doi / Corina & Pacha Man (49)
15. Jumatatea ta / Simplu & Cream (50)
16. Nimeni pe drum / Spin (52)
17. Am s-o astept mereu / Stefan Banica JR (55)
18. Te visez / Proconsul (58)
19. Poveste de dragoste / 3rei Sud Est (59)
20. Iti multumesc / Nicola (61)
---------------------------------------------------------------------
21. Extravaganza / Loredana (62)
22. Si ce? / Voltaj (64)
23. Veta / Stefan Banica JR (66)
24. Nu te pot ierta / Emanuel (68)
25. Parfum de fericire / Delia (72)
26. Inchide ochii / Cream (80)
27. O secunda / Simplu (83)
28. Fara tine / Miki & Pepe (84)
29. DJ Vasile / Zdob si Zdub (85)
30. Daca n-ai iubi / VH2 (86)
---------------------------------------------------------------------
31. Zbor / Dana (89)
32. Am invatat sa ascult / Directia 5 (95)
33. Safe sax / Vali Barbulescu & Dax (96)
34. Poveste de viata / Akcent (97)
35. Cu tine sa zbor / Directia 5 (99)

* Din 100 de melodii, raportul romanesti/internationale este 35/65.

* Daca nu lucreaza la calitate, unii artisti tintesc cantitatea - Holograf, Stefan Banica JR, Directia 5, 3rei Sud Est.

* Clasamentul caselor de discuri, in functie de prezenta in clasamentul pieselor romanesti, este:
1. Media Services / Cat Music
2. Roton
3. MediaPro Music
4. A&A Music
5. Nova Music
6. Music & Music
7. Amnesia Rec.

* In RT100 pentru anul 2003, Class a fost singura formatie romaneasca din Top 10, cu melodia "Luna mi-a zambit" (locul 3).

* In 2003, cea mai difuzata piesa a fost "In Da Club" / 50 Cent.

* Fata de anul trecut, acum lipsesc destui artisti romani care, culmea, au lansat cate ceva si in 2004: Bosquito, Candy, Andra, Vank, TNT (destramata recent), Hara.

* Va place sau nu atat de mult, melodia "Hoy" a Gloriei Estefan a fost cea mai difuzata piesa in 2004. Apoi urmeaza "Turn Me On" a lui Kevin Lyttle (doar a fost in Romania, la Gala MTV) si "Make Me Wanna Scream" / Blu Cantrell & Ian Lewis.

La multi ani si la multa muzica buna!
:cheers:

#3
bogdanovici666

bogdanovici666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.10.2004

Allex, on Dec 31 2004, 00:30, said:

* Daca nu lucreaza la calitate, unii artisti tintesc cantitatea - Holograf, Stefan Banica JR, Directia 5, 3rei Sud Est.
Totusi, Holograf a sustinut 3 turnee nationale de succes la single-urile de pe "Pur si simplu". Stefan Banica Jr. a avut si el niste spectacole destul de mari. Oricum, Holograf, Directia 5, Stefan Banica Jr. sau Iris (si mai sunt cativa) or sa umple intotdeauna salile de spectacol.

Allex, on Dec 31 2004, 00:30, said:

* Va place sau nu atat de mult, melodia "Hoy" a Gloriei Estefan a fost cea mai difuzata piesa in 2004. Apoi urmeaza "Turn Me On" a lui Kevin Lyttle (doar a fost in Romania, la Gala MTV) si "Make Me Wanna Scream" / Blu Cantrell & Ian Lewis.
Top 3 mi se pare foarte aberant! Sincer!

Allex, on Dec 31 2004, 00:30, said:

* Clasamentul caselor de discuri, in functie de prezenta in clasamentul pieselor romanesti, este:
1. Media Services / Cat Music
2. Roton
3. MediaPro Music
Logic sa fie pe primul loc Media Services / Cat Music...doar pe site la RT100 scria clar pe site-ul vechi  :P ca "topul e realizat de Media Services in colaborare cu peste 100 de statii radio din tara". No Comment!

Edited by bogdanovici666, 31 December 2004 - 02:25.


#4
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
observ, again cu stupoare, ca nu apar nume de ARTISTI adevarati nici macar pe ultimele locuri...in ciuda vanzarilor sa zicem, sau a auditoriului.
Exemple: 2...si sugestive..Shuie si Parazitii

Revenind..topu` general mi se pare ca arata totusi mai bine..ceva parca un pic mai mult stilizat decat in ultimii ani.... sau doar mi se pare?  :death:

Edited by Allex: Mesajele catre moderatori se pot transmite prin PM, iar in cadrul thread-urilor aceste mesaje reprezinta OFF-TOPIC si se sterg.

Edited by Allex, 31 December 2004 - 11:58.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Cam irelevant topul asta! Are si el o insemnatate, dar sincer ma indoiesc ca ar reflecta corect gusturile muzicale ale romanilor pe anul 2004!
Subscriu la Pittick si  bogdanovici666!
Dar intr-un fel, cu "topul 10" romanesc  as fi de acord!

#6
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

bogdanovici666, on Dec 31 2004, 02:24, said:

Top 3 mi se pare foarte aberant! Sincer!
Logic sa fie pe primul loc Media Services / Cat Music...doar pe site la RT100 scria clar pe site-ul vechi  :P ca "topul e realizat de Media Services in colaborare cu peste 100 de statii radio din tara". No Comment!

<{POST_SNAPBACK}>


Repet, RT100 reflecta nivelul DIFUZARII unei melodii la posturile de radio din Romania, iar o parte importanta din difuzari se realizeaza la cererea ascultatorilor. Acest gen de top se realizeaza saptamanal si anul si in SUA, asadar nu reprezinta nimic nou in Romania.

In ceea ce priveste Media Services / Cat Music, cunosti faptul ca aceasta este cea mai mare si cea mai importanta casa de discuri din Romania? Pune tu pe lista cantaretii tai preferati, apoi trece in dreptul lor casa de discuri si iti vei da raspunsul singur. La cat de dinamic si de diversificat este portofoliul de artisti al Media Services / Cat Music, site-ul www.mediaservices.ro ii cuprinde uneori mai greu pe cei noi. De exemplu, Pepe a plecat anul acesta de la Media Services si a semnat cu Roton. Tot in acest an, Class si Bosquito au parasit MediaPro Music pentru Media Services si tot asa...

#7
bogdanovici666

bogdanovici666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.10.2004

Allex, on Dec 31 2004, 12:08, said:

La cat de dinamic si de diversificat este portofoliul de artisti al Media Services / Cat Music, site-ul www.mediaservices.ro ii cuprinde uneori mai greu pe cei noi. De exemplu, Pepe a plecat anul acesta de la Media Services si a semnat cu Roton. Tot in acest an, Class si Bosquito au parasit MediaPro Music pentru Media Services si tot asa...

<{POST_SNAPBACK}>


Parerea mea e ca cele mai mari case de discuri din Ro sunt Cat Music si Roton. Si ca sunt la egalitate!

Referitor la site-ul Cat Music, cam asa e...nu prea e actualizat foarte des si lista lor de artisti nu cuprinde, la prima vedere acum, Impact...
Referitor la site-ul Roton, asta cuprinde o gramada de artisti, doar cu numele ca informatii deloc despre ei...Aiurea...


Pentru Pittick: Nu stiu de cate ori ai auzit Parazitii sau Suie Paparude pe radio, mai ales pe cele din Bucuresti. Muzica lor nu  e comerciala (ma refer la Suie Paparude) si nu atrage publicul ascultator sa asculte radiou-ul. Iar Parazitii, No Comment!

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

View PostAllex, on Dec 31 2004, 13:08, said:

Repet, RT100 reflecta nivelul DIFUZARII unei melodii la posturile de radio din Romania, iar o parte importanta din difuzari se realizeaza la cererea ascultatorilor. Acest gen de top se realizeaza saptamanal si anul si in SUA, asadar nu reprezinta nimic nou in Romania.

In ceea ce priveste Media Services / Cat Music, cunosti faptul ca aceasta este cea mai mare si cea mai importanta casa de discuri din Romania? Pune tu pe lista cantaretii tai preferati, apoi trece in dreptul lor casa de discuri si iti vei da raspunsul singur. La cat de dinamic si de diversificat este portofoliul de artisti al Media Services / Cat Music, site-ul www.mediaservices.ro ii cuprinde uneori mai greu pe cei noi. De exemplu, Pepe a plecat anul acesta de la Media Services si a semnat cu Roton. Tot in acest an, Class si Bosquito au parasit MediaPro Music pentru Media Services si tot asa...

Top facut de cine ? De MTV ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate