Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

New Gaming Rig

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006
Nu vrei sa ma intelegi deloc. Eu ma referam la surse gen Spire Sirtec etc care au randament electric doar 70-75%. Nu ziceam de Corsair cu 80% Enermax cu 82% etc. Doamne... Cat despre consumul de 330w pomenit putin mai sus, e in W reali. Ce zic eu, ce inteleg altii... ca la desene animate!

#92
interlop

interlop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 02.09.2008
Eficienta nu are legatura cu puterea luata de sursa din priza si cea oferita mai departe catre componente?(cat la suta din puterea trasa din priza se duce la componente si cata e irosita).
Nu e o diferenta intre 'W reali' si 'eficienta'?

#93
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Chiar nu pricep ce este atita de discutat pe marginea surselor? Daca cineva doreste o sursa mult mai puternica decit este necesar pentru un anumit sistem de ce sa nu o cumpere, mai ales daca are si bani suficienti? Pentru una dintre cele mai importante componente din sistem facem "economie" de citiva zeci de lei? Bine ca se cumpara carcase "smechere si de firma buna" si la surse se opteaza pentru una "numai suficienta ca sa duca sistemul, ca doar ajunge"! Nu este cazul aici, desigur, dar ma refeream asa in general; un exemplu des intilnit: carcasa Antec 300 si sursa Sirtec 460 (nu spun ca nu functioneaza bine!). De ce nu o sursa putin mai puternica si o carcasa decenta? Sa nu uitam ca o sursa mai putin solicitata este mai rece, ii creste fiabilitatea in timp si se comporta"mult mai silent", iar stabilitatea in functionare a sistemului este garantata!

#94
domle

domle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.05.2007
http://www.shopit.ro...yte/r485mc-1gh/

Edited by domle, 26 September 2008 - 08:02.


#95
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008

View Postdomle, on Sep 26 2008, 09:00, said:

                  Asta este o propunere? Mi se pare mie sau este cu racire pasiva?

#96
domle

domle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.05.2007
Da e o propunere.
Nu ti se pare, chiar e cu racire pasiva. O inovatie a celor de la Gigabyte privind racirea multipoint.
Recomand 1 Gb memorie ram la placa video deoarece deja exista hocuri cu cerinte de 512 placa video
http://computergames...n-conflict.html

Edited by domle, 26 September 2008 - 10:10.


#97
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008

View Postdomle, on Sep 26 2008, 10:58, said:

Da e o propunere.
Nu ti se pare, chiar e cu racire pasiva. O inovatie a celor de la Gigabyte privind racirea multipoint.
Recomand 1 Gb memorie ram la placa video deoarece deja exista hocuri cu cerinte de 512 placa video
http://computergames...n-conflict.html

Nu trebuie sa o iei asa, crede-ma ;).HD4850 nu o sa foloseasca ever never mai mult de 512mb,poate in rezolutii astronomice dar nu cred.Pretul placii e nebun de bun, e pasiva si e doar 600ron, insa tot mai bine iei una activa sapphire 512mb cu DDR3 si racire dual-slot, iesi mai castigat asa ;).

Edited by Merdiso, 26 September 2008 - 13:01.


#98
SpawNyK

SpawNyK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 13.01.2007
"Cablu ATA cu 2 conectori,HDD master si DVD RW slave"

Are asa ceva pe shopit ? ca nu gasesc ... daca nu sper ca gasesc cam la orice magazin IT.

Iar placa aceea "R485MC-1GH" o fi buna ... sau mai bine zis peste SAPHIRE HD4850?

Edited by SpawNyK, 26 September 2008 - 13:03.


#99
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Nu, e aceeasi performanta, insa e racire pasiva =>> placa mai fierbinte.Daca vrei silentiozitate mai mare achziitioneaza gigabyte-ul, daca vrei racire buna ia sapphire.Acei 1024mb pe care ii are HD4850 sunt inutili, placa aia nu foloseste mai mult de 512mb vram (memorie).Votul meu ~ Sapphire HD4850 Dual-Slot Cooling ;).

Edited by Merdiso, 26 September 2008 - 13:09.


#100
domle

domle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.05.2007

View PostMerdiso, on Sep 26 2008, 14:09, said:

Nu, e aceeasi performanta, insa e racire pasiva =>> placa mai fierbinte.Daca vrei silentiozitate mai mare achziitioneaza gigabyte-ul, daca vrei racire buna ia sapphire.Acei 1024mb pe care ii are HD4850 sunt inutili, placa aia nu foloseste mai mult de 512mb vram (memorie).Votul meu ~ Sapphire HD4850 Dual-Slot Cooling ;).
De ce e mai fierbinte?Chiar crezi ca inginerii Gigabyte au gresit?
Si daca 1024 sunt inutili de ce mai are 4870 x2 2 GB DDR5? Aia chiar ca au gresit cu atit Ram inutil...

Eu as cumpara placa cu 1Gb DDR3, pentru ca vrei sa faci cu ea pe viitor, ce cerinte o sa aiba jocurile samd.
Racirea pasiva nu e o problema, mai ales ca e un alt tip de racire pasiva, o inovatie a celor de la Gigabyte
http://tw.giga-byte....spx?NewsID=1413

Edited by domle, 26 September 2008 - 13:33.


#101
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008

View Postdomle, on Sep 26 2008, 14:16, said:

De ce e mai fierbinte?Chiar crezi ca inginerii Gigabyte au gresit?
Si daca 1024 sunt inutili de ce mai are 4870 x2 2 GB DDR5? Aia chiar ca au gresit cu atit Ram inutil...

Eu as cumpara placa cu 1Gb DDR3, pentru ca vrei sa faci cu ea pe viitor, ce cerinte o sa aiba jocurile samd.
Racirea pasiva nu e o problema, mai ales ca e un alt tip de racire pasiva, o inovatie a celor de la Gigabyte
http://tw.giga-byte....spx?NewsID=1413

Stiu mai, si eu am racire pasiva la video de la gigi si sta destul de rece, dar tot una activa e mai buna, mai ales in overclock.Vreau sa te fac sa intelegi ca degeaba pui tu 1024mb pe HD4850, cand o sa ceara jocurile 1024mb HD4850 cu 512mb o sa faca fata, pe cand un x1550 cu 1gb memorie nu o sa faca.Trebuie sa te gandesti si pe ce placa video sa pui 1gb.E ca si cum ai pune 256mb pe un Fx5500, nu e joc care sa il duca la macar setari low ce cer macar o placa video de 256mb sa zicem in minimul decentei(6600GT).

Edited by Merdiso, 26 September 2008 - 13:36.


#102
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Citeva sfaturi utile si recomandari in cazul utilizarii HD 4850 racita pasiv aici http://www.techpower..._the_Works.html. Destul de "fierbinte" placuta! Cea mai indicata este racirea activa, fara indoiala! Asculta de "Merdiso" - stie ce zice!

#103
domle

domle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.05.2007
Prietene eu imi mentin pozitia.
Exista si ar putea exista pe viitor aplicatii si jocuri care solicita placa la mai mult de 512 Mb.
Iar la racirea pasiva, trebuie ca cineva sa o testeze inainte sa presupunem ca e incinsa.

#104
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008

View Postdomle, on Sep 26 2008, 17:42, said:

Prietene eu imi mentin pozitia.
Exista si ar putea exista pe viitor aplicatii si jocuri care solicita placa la mai mult de 512 Mb.
Iar la racirea pasiva, trebuie ca cineva sa o testeze inainte sa presupunem ca e incinsa.
Ma' baiatu' ( :lol: ) , tu stii de ce jocurile alea se asteapta de la tine cu min. 512 mega' ... ca se asteapta sa joci pana la 1920 x blablabla ..... Uite , ia-o asa : mai mult GDDRAM folosit = mai mare rezolutie .... daca joci tot timpul pe 1280x1024 (cea ce fac toti utilizatorii planetei asteia la jocuri) nu vei avea probleme nici peste 10 ani ( ei nici chiar asa :) )  .....

L.E: Tu nu te uiti pe 'net ? :huh: .... sunt atateaaaaa testeee incat si fire in cap am mai putine ( si am parul destul de mare :) ) ... nu au cum s-o fi ratat :D

Edited by S3rban77, 26 September 2008 - 18:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate