Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Sistem supraveghere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2950 replies to this topic

#2809
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Pai daca platesti vin sigur. Nu cred ca trebuie sa i convingi

#2810
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Numai sa nu vrea sa schimbe DVR-ul cu totul sau sa-l ia la reparat si sa-mi puna DVR interimar ca in 2010, ma lasa fara streamul online plus ca coaxialele de BNC sunt o mare pacoste la desfacere si reinsurubare, ar fi frumos sa deschida DVR-ul la locul faptei si sa-i schimbe HDD-ul.

#2811
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
Daca nu te pricepi, atunci da, le ceri celor care l-au instalat sa rezolve problema. Daca totusi stii cum sa montezi un HDD in DVR atunci vei iesi mai ieftin. Daca totusi nu functioneaza nu te opreste nimeni sa iti cumperi singur un DVR nou. Sau sa ii ceri instalatorului sa iti aduca unul nou fara HDD.

Referitor la mufe: cele mai bune sunt cele cu sertizare. Posibil ca instalatorul sa nu foloseasca sau nu aibe clesti de sertizat. Singura varianta ar fi sa vorbesti cu cineva de la o firma de cablu, ei ar trebui sa foloseasca asemena clesti. Si cablul poate fi problematic. Sau amandoua. Lucrurile de calitate costa, iar mufele si cablurile din interiorul kit-urilor de camere/DVR nu sunt de calitate.

#2812
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009

View Postsoleavl, on 24 aprilie 2017 - 15:38, said:

Niste link-uri ?
DVR fullHD cu 8 + 4 canale http://www.ultramast...r5108hs-s3.html
Camere fullHD + audio http://www.ultramast...-hd-ir-50m.html
Spor

#2813
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Wow, audio? E legal in Romania? Eu nu vreau audio, desi DVR-ul are, pentru ca in magazin se vorbesc vrute si nevrute. Posted Image

Nu ma pricep sa desfac DVR-ul sau sa pun HDD in el. Plus ca riscul de a nu-l recunoaste este foarte mare. De aia le schimba ei cu totul.

Pana si IT-istul meu care mi-a desfacut in bucati laptopul si l-a curatat cu succes de praf spune ca la DVR-uri nu se baga.

#2814
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
http://m.emag.ro/cam...0/pd/D5HF02BBM/ merita 175 lei? Si de ce e la raionul de animale?

#2815
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Gata, HDD inlocuit, pentru 299 de lei de la Seagate Barracuda 250 GB la Toshiba 500 GB, HDD-uri normale de desktop vad ca sunt, nu Surveillance sau nu stiu ce, deci 7 ani e foarte bine pentru un hard obisnuit in regim de surveillance.

DVR-ul foarte simplu, placa electronica micuta, carcasa mai mult goala, praf putin neavand ventilator pe CPU. Imediat dupa formatare erau disponibile imagini inregistrate, cica la DVR/NVR-urile noi trebuie sa astepti 30 de minute pentru a vedea primele inregistrari.

#2816
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Vezi? Sunt foarte simple. Te speriasei degeaba...

#2817
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Simple si fiabile. Doar ca are boot up-ul cam lung, 3 minute. E un ITX Made in Coreea de Sud. Baiatul s-a uitat si la condensatori, lucru bun ca acolo nu ajunge aerul conditionat din magazin si vara sunt 30-32 C. Umflati nu sunt, sa nu fie uscati zicea.

#2818
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Va salut,

Am un DVR analog Dahua 5108H avand camere MTX1000IR, la care am cumparat un HDD WD Purple 1TB, 5400rpm, 64MB cache, SATA III [WD10PURX];
Supravegheaza 7 camere dintr-un ateier, vroiam sa va intreb la setari video ce aleg pentru inregistrare calitate buna dar si timp indelungat, aici ma refer la aprox 2 saptamani:
- am bod-uit cum este facut el acum -
Compresie: H.264 / singura varianta
Rezolutie: D1 / DH1 / 2CIF / CIF / QCIF
Frame Rate (FPS): 1 ~ 25
Bit Rate Type: CBR / VBR
Bit Rate: 768 / 896 / 1024 / 1280 / 1536 / 1792 / 2048 / Custom
I Frame Interval: 1 Second / 2 Seconds

Fara audio;


In setari video am activat SUB STREAM, cu setari de CIF sau QCIF - la ce este bun?

#2819
vonmag

vonmag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.06.2016

View PostIngerik, on 12 mai 2017 - 11:21, said:

Va salut,
Am un DVR analog Dahua 5108H avand camere MTX1000IR, la care am cumparat un HDD WD Purple 1TB, 5400rpm, 64MB cache, SATA III [WD10PURX];
Supravegheaza 7 camere dintr-un ateier, vroiam sa va intreb la setari video ce aleg pentru inregistrare calitate buna dar si timp indelungat, aici ma refer la aprox 2 saptamani:
- am bod-uit cum este facut el acum -
Compresie: H.264 / singura varianta
Rezolutie: D1 / DH1 / 2CIF / CIF / QCIF
Frame Rate (FPS): 1 ~ 25
Bit Rate Type: CBR / VBR
Bit Rate: 768 / 896 / 1024 / 1280 / 1536 / 1792 / 2048 / Custom
I Frame Interval: 1 Second / 2 Seconds
Fara audio;

In setari video am activat SUB STREAM, cu setari de CIF sau QCIF - la ce este bun?
La rezolutia D1 pentru 8 canale si un frame rate de 15 fps-uri cu inregistrare continua, inregistrarile depasesc 20 de zile pentru un hard disk de 1TB, iar sub stream se refera la calitatea imaginilor live atunci cand se vizioneaza de pe telefonul mobil.

#2820
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Mutumesc, inca o intrebare:
Durata inregistrarilor este setata la 1h, sa o pun ca durata de 30min?  ajuta hdd-ul cu ceva?

#2821
vonmag

vonmag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.06.2016

View PostIngerik, on 12 mai 2017 - 12:42, said:

Mutumesc, inca o intrebare:
Durata inregistrarilor este setata la 1h, sa o pun ca durata de 30min?  ajuta hdd-ul cu ceva?
Banuiesc ca este vorba despre "Pack Duration". Daca da, video-urile vor fi salvate sub forma de fisiere cu durata de 60 minute (sau cat se doreste, default fiind 60 min)  in cazul in care inregistrarea este de tip continuu (regular), dupa care se va crea un nou fisier samd. Nu influenteaza performanta HDD-ului.

#2822
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
Intrebare despre combinarea de camere cu standarde diferite pe un Hikvision DVR Turbo HD DS-7104HGHI-F1
             cu specificatia HDTVI input: 720P/25, 720P/30; AHD input: 720P/25, 720P/30, CVBS

Am pe el trei camere PAL normale de 500 linii CCD, se poate pune a patra AHD sau HDTVI?

Manualul DVR este o combinatie de zeci de modele foarte greu de urmarit...

#2823
killmaster

killmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.12.2008
Buna ziua am 2 camere de supraveghere la care au fost rupte firele in interior si nu mai stiu care si cum vin , cred ca au fost furate de undeva , poate cineva sa ma ajute sa le leg si sa le fac sa functioneze ?

Asta e una dintre ele , banuiesc ca firul galben si firul negru(un capat al lui,ca vad ca are 2 capete) din stanga sunt pentru semnalul video dar nu stiu cum se leaga celelalte pentru alimentare . Multumesc!Attached File  IMG_20170522_190921.jpg   71.61K   37 downloads

#2824
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
Buna ziua,
am un sistem de supraveghere format din 4 camere cu rezolutia de 960 si un dvr care inregistreaza maxim 960
Ce camere pot sa achizitionez si ce "dvr" ca sa pot inregistra full hd ? acum merg pe cablu utp cu video balum

#2825
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
Am o camera pe care vreau sa o schimb cu una ip.
Pe camera veche scrie 12v 350ma, pe traful de la asta noua 12v 1a.
Risc ceva daca alimentez camera noua, la alimentarea veche?
Asta noua are o mufa de conectare la pc, una de alimentare, si una in care e un butonel mic, alb. Ce e ala? Ca in manual nu zice nimic.

Attached Files



#2826
borlalx

borlalx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.01.2009

View Postracdan, on 23 mai 2017 - 12:33, said:

Buna ziua,
am un sistem de supraveghere format din 4 camere cu rezolutia de 960 si un dvr care inregistreaza maxim 960
Ce camere pot sa achizitionez si ce "dvr" ca sa pot inregistra full hd ? acum merg pe cablu utp cu video balum

Daca doresti sa schimbi tot sistemul de supraveghere, dar totusi sa pastrezi cablajul, vezi ca exista o multitudine de sisteme pe piata de calitate superioara, chiar si de 5 MP.Atentie sa cumperi si video balun-urile corespunzatoare si iti recomand cu caldura sa nu mergi cu alimentarea tot pe acelasi cablu utp.Pot aparea distorsiuni de imagine destul de urate.Bafta

View Postslai, on 23 mai 2017 - 20:03, said:

Am o camera pe care vreau sa o schimb cu una ip.
Pe camera veche scrie 12v 350ma, pe traful de la asta noua 12v 1a.
Risc ceva daca alimentez camera noua, la alimentarea veche?
Asta noua are o mufa de conectare la pc, una de alimentare, si una in care e un butonel mic, alb. Ce e ala? Ca in manual nu zice nimic.
In primul rand cum te-ai gandit sa "legi" o camera IP la un dvr ? Ceea ce scrie pe camera veche, adica cei 350mA, este curentul absorbit de care are nevoie pentru a functiona. Daca doresti sa alimentezi camera noua la alimentarea veche, uitate ca ea sa scoata cel putin 1A. Nu alimenta la amperaj mai mic deoarece risti sa arzi camera, nu alimentarea. Iar treaba cu butonul este posibil sa fie pentru RESET factory default (revenire la setarile din fabrica). Succes

Edited by borlalx, 24 May 2017 - 18:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate