Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sistem supraveghere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2950 replies to this topic

#2791
leechheart

leechheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.03.2007
Cele 2 care mergeau si acum numai merg, cred ca sunt legate la alimentare in paralel fiind una langa alta ,iar in loc de un fir maro probabil minusul sunt 2 care sunt impreunate cu maroul de la camera, la fel si cel albastru,2 albastre impreunat cu albastru de la camera.Le am izolat dar tot nu se vede.



#2792
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Pai verifica daca ai curent cu un aparat de masura.
Sau daca nu ai cu un bec de semnal de la masina.
Cu firele de la a 3 ce ai facut ca daca au facut scurt acolo nu mai ai curent.
Izoleazale acolo la a 3 camera separat pe cele 4.

#2793
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Recomandati-mi un DVR 8 canale turbo HD (TVI), eu am gasit modelul asta dar va intreb si pe voi poate imi gasiti ceva mai bun si ieftin.
Multumesc.

#2794
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Hai ca m-am gandit la alta combinatie, adica vreau sa achizitionez doua dvr-uri cu 4 canale, as vrea sa-mi spuneti care DVR din cele doua de mai jos merita achizitionat (2 buc);

Varianta A cu procesor Hi3520DV300  pret 350 lei

Varianta B la care observ ca arata identic dar are alte specificatii mai slabe cu toate ca are procesor mai nou (Hi3531) nu stiu daca accepta camere HDTVI, pret 275 lei .

In principiu ma intereseaza ca DVR-ul sa accepte camere HDTVI 1080P

#2795
ioan9

ioan9

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.01.2017
salut mar interesa un sistem de supraveghere cu 4 camere imformati de inregistrare mentionez ca nu sant acasa cam 3 luni mersy

#2796
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Gata, am rezolvat problema.
Am achizitionat DVR-ul asta + camerele astea.

Multumesc mult de ajutor !

#2797
adybb

adybb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006
Salutari.
Incerc sa compun un sistem de supraveghere cu NVR si 1 camera IP Wreless exterioara+2-3 camere IP interioare si sunt tentat de urmatoarele:
1. NVR : http://1cctv.ro/mini...0-9eh-1061.html
2. Camera exterioara: http://1cctv.ro/came...5fl-hw-997.html
3. Camera interioara : http://1cctv.ro/came...009.html#idTab5
Cautand referinte pe forum pentru NVR, chiar n-am gasit.
Mie, ca neprofesionist, dar totusi nici atehnic, NVR ul mi se pare ca acopera cam tot ce-ti poti dori de la aceasta componenta a sistemului si are chiar rezerva pentru camere mai de calitate in viitor.
As aprecia mult, opinii avizate, in special ale celor care folosesc NVR-ul si/sau camerele mentionate.
Desigur, sunt deschis la sugestii pentru alte modele de camere IP wireless si NVR-uri cam in aceeasi gama de performante si pret.
Multumesc anticipat pentru ajutor.

Edited by adybb, 12 April 2017 - 11:52.


#2798
Murdock'

Murdock'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 20.09.2006
Eu folosesc un hikvision și sunt mulțumit, cu o excepție, zgomotul permanent de ventilator.

#2799
marius_megane

marius_megane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 10.07.2007
Buna tuturor, de unde pot descarca iVMS-4500 pentru PC am gasit daor varianta pentru android, sau cu ce alt program pot vedea daca nu gasesc varianta PC.
Pentru mobil android pot folosi si alte programe?
Va multumesc

#2800
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Pentru PC se foloseste iVMS 4200, programul se descarca de pe net

#2801
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, cum vi se pare sistemul acesta :
http://www.mypc.ro/r...thcvr4108hs.php
Aveti alte recomandari ? Ma pot duce cu bugetul putin mai sus


Am gasit :
https://www.a2t.ro/c...e16d0t-it3.html
cu
http://1cctv.ro/dvr-...d4007-1262.html

Cum vi se par ?

Edited by soleavl, 24 April 2017 - 02:12.


#2802
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Serie 5 la hcvr, iar pentru camere ar fi tot FullHD si cu audio: HAC-HDW1200EM-A, mai ales ca acum e in promotie. Diferenta intre hd si fullhd este consistenta.

#2803
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010
Niste link-uri ?

#2804
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare celor de pe aici. Detin un spatiu comercial si de birouri. Spatiul comercial este monitorizat video incepand cu decembrie 2010 de un sistem cu 4 camere video si un DVR. Sistemul de supraveghere video este instalat de aceeasi firma de paza (cea mai mare de pe piata din Slatina) de la care am din 2008 alarma antiefractie cu monitorizare.

Camerele trimit semnal catre DVR prin coaxiale cu mufe F/BNC, deseori am avut probleme cu aceste mufe. DVR-ul este fabricat de catre ITX Coreea de Sud, un model ce scoate semnal pe 2 monitoare, unul VGA si altul BNC, model ce se gasea mai greu la firma de paza. Majoritatea dau semnal pe 1 singur monitor si acela VGA, ori eu am nevoie musai de 2 monitoare, pe langa clientul Web Remote Viewer. Rezolutie 704X288 la fiecare camera in parte, totusi una din ele se vede mai bine, un Ganz, celelalte 3 sunt No Name.

Eh, in data de 08 aprilie 2017, dupa aproape 7 ani de functionare, HDD-ul din DVR si-a dat obstescul sfarsit, acesta continua sa functioneze fara HDD(nu se mai invarte hardul, dupa o serie de auto-restarturi a dat Disk Error, am dat OK si aia e, daca incerci sa vezi inregistrari apare Disk Error 2 secunde), inclusiv streamul online, ceea ce este un mare avantaj. Hardul caraia ciudat inca din toamna 2016, ma asteptam sa pice.

I-as chema pe cei de la firma de paza sa diagnosticheze si sa-mi spuna un cost, in 2010 spuneau ca nu se poate schimba HDD-ul daca pica, ci DVR-ul cu totul, atunci mi-a picat HDD-ul dupa doar 2 saptamani, nu 7 ani ca acuma.

Picarea HDD-ului a venit la 1 saptamana dupa ce s-a ars sursa de 12 V a camerelor si m-a constat 198 lei inlocuirea ei cu un alimentator gen laptop caruia i-au taiat mufa si au innadit firele + si - la cele ale camerelor. Tot 5 A ca si sursa ce s-a ars. Deci sursa camerelor si HDD-ul din DVR au cedat ambele dupa 7 ani.

Pe net observ ca un HDD pentru supraveghere video (Seagate Surveillance sau WD Purple) e cel putin 300 de lei, un DVR sigur este mai mult. Ma gandesc daca mai renteaza investitia in conditiile in care in maxim 2 ani de zile spatiul comercial se va inchide, ramand activitatea din birouri (alta firma cu alt domeniu de activitate) pentru care nu cred ca va mai fi nevoie de CCTV.

Am avut o prima spargere a magazinului in 2008, atunci am pus alarma cu monitorizare. In iunie 2016 alta spargere, sustragandu-se intr-un minut tigari in valoare de 1.000 de lei, desi am dat Politiei imaginile filmate in cele mai bune conditii, de aproape si cu lumina aprinsa, datorita faptului ca faptasii erau mascati precum Carla's Dreams si purtau manusi de sudura, nici pana acum nu au fost prinsi.

Deci ce ma sfatuiti? Am pus gratii de metal cu cate 2 lacate in urma spargerii din 2016, sa nu aiba timp sa le desfaca pana vine paza peste ei, in 3 minute ajung. Daca ar avea loc o spargere acum, nu pot da imagini Politiei neavand HDD functional in DVR. Dar pe de alta parte, cu tot cu imagini si 1 an de la spargere, tot nu i-au prins, inca.

Edited by Neaceasca85, 25 April 2017 - 01:31.


#2805
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
Si daca ai vrea sa schimbi DVR-ul, tot va fi fi fara HDD. Asa ca mai bine cumperi un HDD nou, pe care il poti folosi fie in DVR-ul vechi fi in cel nou.

#2806
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Firma de paza mi-a adus 3 DVR-uri intre noiembrie si decembrie 2010, toate au avut deja HDD in ele, nu le aduc fara.

Si cel putin in 2010 nu schimbau doar HDD-ul ci aparatul cu totul.

#2807
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Pai firma de paza pune sistemul functional. Cand tu ceri supraveghere video ei stiu ca trebuie sa aibe camere, dvr, hdd, cabluri, mufe, surse... Si ce o mai fi. Dar daca tu cumperi un dvr vine fara hdd. Asa ca cea mai buna solutie ar fi sa cumperi un hdd. Poti folosi orice tip de hdd cu conditia sa fie cu mufe SATA. Daca nu vrei sa investesti mult cauta si intr-un pc mai vechi, pe care nu-l mai folosesti, un hdd cu mufe sata si 2 ani tot mai tine. Acum in functie de marimea hddului pe care-l gasesti, probabil perioada in care pastreaza inregistrarile nu o sa fie foarte mare.

Edited by Petrecristi, 25 April 2017 - 10:40.


#2808
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
14 zile imi pastra actualul HDD care s-a dus dupa 7 ani. Am doar un PC din 2007 la care HDD-ul pica din cand in cand si pe care inca il mai folosesc, sursa lui e destul de varza si poate pica oricand. Alt HDD nu am, am avut unul de 20 GB pe care l-am pus la desktopul SH al vanzatoarei pentru codul de bare.

Ar trebui sa-i conving cumva pe ei sa vina cu un HDD nou si sa-l platesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate