Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4195
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PosteksHerulius, on 05 noiembrie 2014 - 23:11, said:

In alta ordine de idei faptul ca tipa din spatele caracterului "Hobbit" s-a mutat definitiv din Norvegia in Noua Zeelanda... si ca zice limpede ca nu s-ar mai intoarce inapoi, lasa de inteles suplimentar... dincolo de o punctuala situatie individuala.

Cati oameni, atatea conjucturi de viata. Indiferent ce decizii luati, bafta va doresc !
corect, frumos spus....
unii isi gasesc fericirea in lucruri neimportante pentru altii......

Quote

p.s. identificarea precisa a cuantumului contributiei la fondul de pensii se rezolva de asemenea cu o simpla logare pe https://www.nav.no/n...egn din pensjon
da, ma logasem acolo dar habar nu am de unde vin banii aia.....nu inteleg nimic din sistemul asta....
conform contrctului pe care il am, agentia pentru care lucrez imi plateste cotizatia minima de 2%. eu nu platesc nimic suplimentar....
cu toate astea, dupa un an 2013 si inca o luna jumate in 2012..... s-au strans in fondul meu aprox 71000 nok. dupa calculele mele, 2% din venitul brut pentru acesta perioada ar fi insemant aprox. 15000 nok
ce-mi scapa?

Attached Files



#4196
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Presupun ca miscarile de retragere spre glia stramoseasca a unor forumisti valorosi vine si pe fondul schimbarilor recente din zona offshore.
...din ce stiu eu, nu. Altele sunt cauzele pentru unii.....

#4197
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postgmasterleo2000, on 05 noiembrie 2014 - 13:09, said:

toate statisticile astea ascund o gramada de BS si buline negre; am crezut candva in statistici de genul pana cand m-am lamurit personal ce si cum.
Pai si Melbourne a iesit parca al treilea an la rand tha most livabal city, da' parca as cam avea de comentat cate ceva pe ici pe colo, prin partile esentiale.

View PosteksHerulius, on 05 noiembrie 2014 - 23:11, said:

In alta ordine de idei faptul ca tipa din spatele caracterului "Hobbit" s-a mutat definitiv din Norvegia in Noua Zeelanda... si ca zice limpede ca nu s-ar mai intoarce inapoi, lasa de inteles suplimentar... dincolo de o punctuala situatie individuala.
O inteleg, NZ e un loc cu adevarat special. Doar ca nu e pentru toata lumea.

Edited by beastie, 06 November 2014 - 13:36.


#4198
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Deci asta ar fi suma:
Attached File  pensie.JPG   21.91K   37 downloads
Din banii astia cat as putea primi acum daca renunt la pensie?
Si cea de la Storebrand pot s-o iau?

Edited by adrian80, 06 November 2014 - 16:52.


#4199
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Postadrian80, on 06 noiembrie 2014 - 16:46, said:

Din banii astia cat as putea primi acum daca renunt la pensie?
Si cea de la Storebrand pot s-o iau?

Cel mai simplu ar fi sa-i contactezi pe nea oamenii aia si sa le spui ce planuri ai. Sunt atatia termeni si conditii.

Poate pensia aia este AIA la 67 ani si poate nu este acum in momentul asta. Sau aia este suma cu care ai contribuit. Poti retrage tot sau nu. Trebuie depus un dosar sau nu. In mod cert trebuie facuta o cerere. Dar asta afli doar de la ei. Tu esti vechi aici si printre primii care pleaca pe forumul asta deci slabe sanse sa gasesti un raspuns fix pe intrebarea ta. Dar vom afla de la tine cum a mers Posted Image

Am zis, asta este personalizat. Suna-i. si pe nav si pe Storebrand daca ai la ei sau privata sau pe unde ai.

Sunt multi care pleaca din No.

Ori oameni care sunt dati afara si este mult prea scump sa stai pe bara aici daca esti incepator pentru ca spargi ce ai strans intr-un timp rapid ORI oameni cu bani.

Astia cu bani (vorbim de multi bani) se cara in alte zone cu resedinta pentru ca ii rup taxele aici.

Nu se muta in NZ sau AU de cald si bine ce-i acolo. La cati bani au pot sa-si permita sa mearga in vacante unde vor si cat vor, problema tine de resedinta si taxe.

Nu stiu cine e norvegianca din spatele Hobitului, plecata din Norvegia in NZ, dar stiu ca producatorii Hobitului sunt NZ/AU si premiera a fost in NZ si isteria in NZ si filmarea in NZ de-a lungul multor ani.

Pai daca tu lucrezi ani de zile in NZ si ai super succes si produci un porcoi de bani si vii in No si-ti ia 60% nu-ti da cu virgula?

LOL

Dar si eu as pleca undeva sa nu fac nimic sa stau la umbra cu berea in brate dar pentru aia ai nevoie de porcoiul de bani.

Porcoiul de bani in cazul meu vine din fericire/nefericire din No nu din NZ/AU.
De fapt n-ar fi o idee rea sa ma car prin AU dar va fi dificil pentru copii. Si pentru nevasta sa manuiasca covrigul pe partea "gresita" a drumului.

#4200
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Ca, tot vorbim de taxe mari, ultima gaselnita a satelor ( comunelor mai mici ) este sa puna impozit pe imobile pentru ca nu le ajung banii de la stat...si nu e mult, vre-o 3000 de nok/juma de an ( parca asa am vazut eu pe ultima factura primita de la comuna...o sa ma uit mai bine si va informez ) adica vre-o 6000 de nok/an...si asta cat se poate de legal si nu poti face nimic. Japca pe fata. Diseara cand ajung acasa va fac o poza si va arat.

#4201
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Vorbesti de taxa comunala pentru apa/canal/gunoi/semineu sau alta taxa?
Ca aia tot de 2 ori pe an vine.

Plata astora se face la suprafata.

A mea nu a venit mult, vreo 3800 prima transa, dar m-au enervat cum calculeaza.

Mi-au bagat 5mp in plus locuibili si mi-au bagat si semineu.

Le-am zis ca nu am nici suprafata aia nici semineul. Si-mi raspunde ca nu-i bai ca platesc in plus ca oricum te-am pus sa platesti pe 6 luni dar tu ai luat casa de 7.

Pai fa-mi calculul pe 7.
A nu ca e scoasa factura si gata.

Anuleaza si scoate alta? Nu se poate!

Asta a fost anul trecut. Anul asta a scos semineul dar aceeasi suprafata cu 5mp mai mare.

Iar vorbeste cu ei. Ca ea nu stie ce suprafata am eu in actele mele dar eu la primarie figurez cu suprafata facturata.
Suprafata mea este cea din actele date de constructor si masurata de mine cu laserul. Perfect match.
OK, ma bucur ca am casa mai mare decat este in realitate. Nu ai cu cine te certa pentru 2-400 nok. Plina tara asta de retarzi prin primarii.

Sau nu-s retarzi daca iau 3-400nok/an de la milioanele de case...asa scurt din condei :)

#4202
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Vorbesti de taxa comunala pentru apa/canal/gunoi/semineu sau alta taxa?
Ca aia tot de 2 ori pe an vine.
...alta taxa. Alea "normale" le primesc si eu. Hornul l-am scos si eu ca nu il folosesc dar nu am avut probleme....am trimis mail, am primit confirmare si la urmatoarea factura am vazut ca e scos, fara balamuc. Eu platesc doar apa si fosa septica. Gunoiul este alta mancare de peste, separat la alta firma.
Oricum suma e mult mai mica decat am spus prima data...nu este 3000 de nok, este 1072/juma de an, in total 3600 fara TVA Posted Image.
Am bagat o poza si scrie negru pe alb: Eiendomskatt.

Attached Files



#4203
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Stie cineva care e cea mai rapida ruta cu masina din Anglia in Norvegia?
Este ceva feribot direct din Anglia in Norvegia?

#4204
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postadrian80, on 08 noiembrie 2014 - 11:10, said:

Stie cineva care e cea mai rapida ruta cu masina din Anglia in Norvegia?
Este ceva feribot direct din Anglia in Norvegia?
e un ferry newcastle amsterdam...dar nu cred ca scurteaza drumul normal prin tunel pe sub canal.....

ferry din newcastle si aberdeen spre norvegia cred ca au fost mai demult, acum nu stu sa mai fie......
a mai fost un ferry din danemarca (esjberg) pana in UK care s-a inchis la sfarsitul lui Septembrie....

http://www.dfdsseawa...-route-closure/

Edited by bubalus, 08 November 2014 - 12:11.


#4205
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Hai ca m-am interesat the taxa aia.
Impozitul asta se platete in anumite comune si este fix la atitudinea lor daca il cer sau nu.

In zone care produc suficienti bani din altele, nu aplica acest impozit.

Acest impozit reprezinta un procent din valoarea casei, nu cu cat se vinde sau s-ar vinde ci un pret estimat care este mai mic sau mult mai mic decat pretul actual, cel putin in momentul de fata cu pretul proprietatilor foarte mare.

Partea interesanta este cu procentul asta.
In primul an reprezinta pana la maxim 2/1000 din valoarea estimata de ei. (in cazul tau procentul este fix 1/1000 din valoarea estimata de 1072000 a casei).

O alta regula spune ca majorarile nu au voie sa fie mai mari de 2/1000 anual.
Si inca o regula spune ca procentul asta (luand regulile de mai sus in considerare) nu are voie sa fie sub 2/1000 dar nici peste 7/1000.

Probabil ca la un moment dat, in cativa ani, vei ajunge sa platesti pana la 7/1000,  7504 nok/an maxim doar la impozit, DACA nu fac rost de bani din alte parti.

Ideea este ca nu asta trebuie sa te sperie. Daca nu ti se cer 7504nok/an la impozit sigur ii dai din ALTCEVA atata timp cat comuna are nevoie de bani.

Comuna poate creste acel procent sau pastra sau scade fix in functie de nevoi.

Practic...avem nevoie de 17mil nok...din ce ii luam? Pai hai sa crestem anul asta cu 1/1000 impozitul la case Posted Image (in limita regulilor). Sau inca o bariera de drum, sau mamicile lor stiu ce altceva ca sunt maestrii la chestii de genul.

Posibil sa stai inca 1, 2, 7 ani cu acel 1/1000, posibil sa cresca la anul cu 2/1000 si anul celalalt inca 2/1000 si tot asa in limita regulilor si fondurilor necesare comunei.

LE: http://www.skatteeta...eiendomsskatt-/

Cum se calculeaza valoarea casei. Pe scurt inseamna 25% din valoarea pietei la prima casa si 40% la a doua. In cazul cuiva care a cumparat casa acum este simplu.

Dupa multi ani este mai greu de estimat valoarea si aici incepe show-ul cu trimis scrisorele comunei ca valoarea a scazut (ca doar nu te apuci sa le spui ca a crescut) :D Oricum stiu ei mai bine si estimeaza ei in functie de alte case vandute in zona.

Daca valoarea estimata de ei sare de 30% din valoarea reala atunci poti depune plangere.

Tocmai mi-am facut un calcul foarte pesimist cu valoarea casei si am ajuns la 28%. Chiar nu stiu cum as putea demonstra ca valoarea lor estimata sare de 30% sa fac plangere si sa-mi reduc valoarea estimata. Pentru asta pretul proprietatii ar trebui sa scada cam 1 mil dar in realitate valoarea a crescut (chiar si pe piata asta in stagnare/scadere).

Edited by nosferyk, 10 November 2014 - 09:11.


#4206
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
http://www.jurnalden...luna-octombrie/

În luna octombrie Norvegia a deportat un număr record de imigranți, respectiv 824. Recordul anterior fusese de 763 de oameni deportați în luna septembrie.
Poliția pentru Imigranți din Norvegia consideră că unul dintre motivele pentru care au fost deportați atât de mulți imigranți în luna octombrie este că autoritățile și-au schimbat prioritățile. De asemenea, a devenit mai ușor pentru autoritățile norvegiene să deporteze oameni în Afghanistan sau Nigeria.
„Luna octombrie ne ajută să ne atingem targetul pentru acest an”, a declarat Kristin Kvigne, șeful Poliției pentru Imigranți din Norvegia.
Guvernul norvegian și-a propus ca în 2014 să deporteze 7.100 de oameni. Până la finele lui octombrie, Norvegia deja deportase 5.876 de oameni.
O parte dintre cei care au fost trimiși înapoi acasă erau oameni în căutare de azil, dar ale căror cereri au fost refuzate. Așadar, au fost deportați împreună cu familiile lor. Majoritatea imigranților care au fost trimiși acasă au comis însă diferite infracțiuni în Norvegia. Ei au mai fost trimiși acasă o dată, dar s-au întors ilegal în Norvegia.
Kvigne a mai precizat că este important ca autoritățile norvegiene să privească la numărul crescând al imigranților deportați în comparație cu scăderea criminalității din Norvegia.

#4207
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postdiabolik213, on 11 noiembrie 2014 - 16:57, said:


În luna octombrie Norvegia a deportat un număr record de imigranți, respectiv 824.

Bine le-a facut. Locuiesc in Anglia, si vreau sa spun ca politistii de aici sunt niste mamaligi. Cand a venit prima data aici, din cauza ca nu aveam bani mai deloc, locuiam intr-o casa sparta de hoti; vreo 22 de nemernici s-au perindat prin casa aceea. Unul din ei, dintre cei  mai gentilomi, mi-a povestit ca l-a prins politia la furat din cladiri de 4 ori. Trei procese a avut din care a scapat. Al patrulea proces s-a incheiat cu o amenda de 1300 GBP. Asta in timp ce el facea intre 800-1000 GBP pe noapte. Proba care l-a incriminat la ultimul proces a fost un muc de tigara gasit de politisti in cladire, de unde I-au luat ADN-ul din saliva. Acel muc de tigara a fost marturie cum ca el nu se afla "in trecere" pe acolo, dupa cum declarase la procesele anterioare.  Imaginati-va ce inseamna sa suportati in permamenta imaginea acestor fenomene.

Vreau ca pe viitor sa ma mut in Norvegia. Urmaresc de mult acest topic, si ma bucura vestea deportarii nemernicilor. Spuneti-le tuturor ca in Anglia e "viata buna" pntru hoti si trantori, ca sa-mi faca mie loc in No.

#4208
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
finn.no + google translate ( integrat in Google Chrome ) si spor la cautat. ( o sa ai nevoie :) )

#4209
mihaibuda

mihaibuda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2012
Salutare,

am gasit un anunt pe net pentru job in Norvegia, in sere industriale de legume,fructe si plante. Se plateste in jur de 140 nok pe ora (16 euro) spun ei si iti mai ofera si cazare si transport gratuit. Contractul este pe 12 luni si se fac plecari la finalul lunii. Cei care sunteti in Norvegia, ce parere aveti? In ce ma bag daca ma hotarasc sa vin acolo? In tara am familie, sunt casatorit si avem si o fetita care incepe in curand scoala. Vreau sa vin doar cat e contractul, 12 luni sau chiar mai putin, pentru a putea pune ceva deoparte. Am vazut ca Norvegia este pe locul 1 conform http://www.prosperit.../#!/country/NOR si plata pe ora este super ok pentru mine, tinand cont ca au si cazarea asigurata, cate 2/camera. Nu stiu cum arata locul, dar vin singur, si nu ma astept sa fie lux, ci mai studenteste cum zicea cineva. Pareri?

#4210
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Postmihaibuda, on 12 noiembrie 2014 - 00:19, said:

Pareri?

Ne-am dat parerile de multe ori. Chiar pe subiect aproape identic. De unde naiba sa ne dam noi parerile pe descrierea unui ANUNT?
Vino cu contractul.

Regula de baza: nu plati nimic in avans si nici dupa. Restul probabil ca este loterie si vezi la fata locului!

Lasa prosperity ala in pace ca la 140nok/ora esti la limita inferioara si de existenta in tara asta.

140/ora * 8 ore/zi * 5 zile/saptamana * 46 saptamani/an = 257600nok/an.

Calculul este facut conform actului muncii norvegian, cu orele legale de munca si concediul anual.
Posibil sa faci ore suplimentare care conform legii sunt platite. Vezi ce scrie in contract nu in anunt.
Vorbim de net sau brut? De fapt si net sa fie si este putin.

#4211
mihaibuda

mihaibuda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2012
Multumesc pentru raspuns, dar totusi daca iei banii astia, aprox 660 euro pe saptamana, chiar daca din ei mai platesti taxe si ramai cu 475,l adica 1900 euro pe luna din care sa iti iei mancare, haine, etc, nu e bine? Cazarea spun ei ca e gratuita, si de fapt dupa ce am sunat azi, trebuie sa achit in avans transportul de 70 euro. Mi-au dat pe mail o poza dintr-o sera si o cerere de permis de munca, in Engleza si o cerere de angajare in romana, care mi s-a parut ciudat.

Daca vreau sa lucrez in Norvegia, cum sa imi caut ceva de munca? Ceva in care sa am incredere. Lucrator in sere, depozite, orice, nu conteaza. Sa pot pune ceva deoparte. Asta cu cazarea inclusa mi se pare foarte ok

#4212
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Pentru 70 euro iti trimit eu 10 poze, din ce unghiuri vrei. Dar iti trimit cererea de angajare si in norvegiana ca doar e peste tot pe net.

Persoana serioasa. Sa moara Fram.

Daca gasesc 10 ca tine pe bune ca as da drumul la afacere.

Am zis, NICI UN BAN IN AVANS! ANGAJATORUL SA PLATEASCA TOT si sa opreasca din primul salariu asa cum opreste pentru transport local, cazare locala, acte si ce mama dracului o mai trebui!

Tepele de genul sunt cam asa: aduni 60-80 prosti si ii urci in autobuz. Autobuzul este PLATIT partial sau chiar total si soferul stie doar ca duce oamenii din X in Y.

Cand ajungi in Y esti in fata unei ferme, care habar nu are CE CAUTI ACOLO. Aia suna direct politia ca-i invadeaza strainii.

Sa mai scriu mult cu CAPS sau ai (ati) priceput?

Tot apareti cate unul cu ferma norvegiana dar pe UNUL nu l-am auzit sa fi si reusit. Sau poate nu are net la ferma sa acceseze softpedia.
Greu de crezut in atatia ani de batut pasul pe loc aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate