Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4177
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Cu ceva timp in urma nu trecea o saptamina fara sa posteze cineva disperat in cautarea unui loc de munca si ar fi muncit orice chiar ar fi dormit in masina peste iarna, acum se aglomereaza drumul spre Romania. La repezeala trag doua concluzii, a inceput sa puta treba in Norvegia sau a rasarit soarele pe strazile din Romania, eu sunt din parohia lui Mazare iar concediul l-am petrecut acolo vara trecuta, o terasa la parterul unui bloc undeva pe un bulevard o cutie de coca-cola 3 euro (cind vi din cea mai scumpa tara din Univers, nici macar nu observi ), terasa full, nimeni nu se plingea de preturi, in fapt oamenii nu se mai pling de lipsa banilor, a locurilor de munca, sunt mai zimbitori, mai veseli, cu alte cuvinte se vede soarele in Romanica !?!?  Nu stiu, ma intreb si eu .....

Edited by nudaunume, 04 November 2014 - 20:25.


#4178
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
c-ta e un oras aparte, multi navigatori, multi petrolisti, multi afaceristi portuari sau simplii comercianti de turcisme, machidoni descurcareti,  multi intretinuti de cei amitintiti...in general se invart multi bani in constanta (in anumite cercuri)
intotdeauna a fost un oras scump..
eu nu as zice ca a rasarit soarele prea tare....nivelul salariilor este foarte jos pentru clasa muncitoare.....

in alta ordine de idei, eu nu am gasit cola cu 3 euro pana acum si ies destul de mult in oras (sunt lunar in Constanta pentru 3-4 zile)....adica 10-12 lei costa o limonada buna la un restaurnat bun gen marco polo, irish pub...etc.
poate ai dat 3 euro la ceva gen crazy, cafe-cafe...nu stiu, eu nu prea intru pe acolo. astea-s locurile liceenilor rasfatati cu bani de la tati.....Posted Image

Edited by bubalus, 04 November 2014 - 21:39.


#4179
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Am platit 24 lei pe doua cola la cutie si terasa este pe Lapusneanu dupa City spre Mamaia, japca.

@bubalus, ar mai fi varianta sa ceri taxele inapoi cind pleci definitiv, in cazul in care nu te avantajeaza suma la pensionare.

#4180
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postnudaunume, on 04 noiembrie 2014 - 21:51, said:

Am platit 24 lei pe doua cola la cutie si terasa este pe Lapusneanu dupa City spre Mamaia, japca.

@bubalus, ar mai fi varianta sa ceri taxele inapoi cind pleci definitiv, in cazul in care nu te avantajeaza suma la pensionare.
stiu terasa aia, stau in zona, e oarecum vis-a-vis de city(cateva sute de m mai jos)  la un bloc nou....niciodata nu mi-a inspirat incredere sa intru....cam japca intradevar....

cand zici taxe, te referi de fapt la cotizatia pentru pensie....da?
ma gandeam si eu ca as putea sa-i cer inapoi.....

Edited by bubalus, 04 November 2014 - 22:20.


#4181
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Cam care ar fi cuantumul pentru...sa zicem 5 ani de cotizare la un salariu anual de 450.000kr?
Doar niste sume medii pentru a ne face o parere. Cine ne-ar putea spune?

#4182
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postadrian80, on 04 noiembrie 2014 - 23:16, said:

Cam care ar fi cuantumul pentru...sa zicem 5 ani de cotizare la un salariu anual de 450.000kr?
Doar niste sume medii pentru a ne face o parere. Cine ne-ar putea spune?
pai minimul e de 2%, deci suma minima dupa 5 ani este de 45000 nok.
cine a lucrat staff de regula are pensie suplimentara.....6%, 8%, 10%.....cred ca depinde de fiecare firma si sindicate.....

#4183
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
ce précis ai localizat, desi Tomis Nord este mare in cazul de fata pot spune "Buna seara vecine"
scrie in PM nr de mobil, daca doresti.

Edited by nudaunume, 04 November 2014 - 23:37.


#4184
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
In Craiova este dstul de greu, toata lumea se vaita ca nu are de lucru majoritatea vor  sa plece in afara dar pe perioade scurte, eu tot nu reusesc sa plec Posted Image

Edited by madutzu25, 04 November 2014 - 23:39.


#4185
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View Postbubalus, on 04 noiembrie 2014 - 19:27, said:


1. stiam si eu de formularul asta...dar ce se intampla daca nu-l completezi?
ca speta, de exemplu, nevasta si copiii dupa ce i-am inregistrat au stat cateva luni aici dupa care n-au mai dat prin Norvegia. luna viitoare se face 1 an de cand au plecat. ar trebui sa le completez un astfel de formular? eu lucrez in continuare aici (cat oi mai sta si eu...)

2. cei 3 ani de munca in norvegia trebuie sa fie 36 de luni...sau se refera la ani fiscali. de exemplu in 2012 am inceput in Noiembrie deci am 2 luni lucrate. 2012 se considera 1 an, 2013 alt an, 2014 alt an, 2015 alt an..etc.?
intreb pentru ca spre exemplu, cum am spus,  am inceput in 7 Noiembrie 2012. la ora actuala contractul meu ar expira in 30 Septembrie 2015. asta inseamna ca as mai avea nevoie de o perioada cuprinsa intre 1 octombrie 2015 si 6 noiembrie 2015 pentru a avea 36 de luni continue....
oricum, nu e vorba de o suma, mi se platesc cei 2% minim care banuiesc ca atunci cand o sa implinesc 67 de ani o sa insemne o suma echivalenta cu o inghetata / luna....mai mult curiozitatea....


1. legea(Lov om folkeregistrering) care este si online zice:"§ 16.Dersom strengere straffebestemmelser ikke kommer til anvendelse, blir forsettlige eller uaktsomme overtredelser av denne lov eller bestemmelser gitt i medhold av loven å straffe med bøter.
Er påbudt melding unnlatt, eller uriktige opplysninger gitt, i den hensikt å unndra seg eller en annen en offentlig forpliktelse, kan fengsel inntil 3 måneder anvendes.
Den skyldige plikter å erstatte de utgifter som hans forhold har påført skattekontoret.
0 Endret ved lov 15 des 2006 nr. 74 (ikr. 1 jan 2008 iflg. res. 7 des 2007 nr. 1371)."

2.  nu as putea zice, verifica cu NAV. cel mai probabil informatia e publica online

#4186
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnudaunume, on 04 noiembrie 2014 - 20:23, said:

a inceput sa puta treba in Norvegia
Nici vorba, cel putin conform ultimului Legatum Index.

View Postgmasterleo2000, on 05 noiembrie 2014 - 06:47, said:

...
Ia spune maestre, unde e mai mishto, in Norway sau in Australia?

#4187
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Postadrian80, on 04 noiembrie 2014 - 23:16, said:

Cam care ar fi cuantumul pentru...sa zicem 5 ani de cotizare la un salariu anual de 450.000kr?
Doar niste sume medii pentru a ne face o parere. Cine ne-ar putea spune?

Adi, totul depinde de fiecare persoana in parte. Varsta, data de pensionare, salariu, perioada muncita, contributie, si or mai fi, ei stiu. Dobanzi, etc.

www.norskpensjon.no, logare si acolo vezi exact cat este pensia, la ce firma si cine ti-o da.

Eu am 3 pensii si in momentul de fata am decis sa le las pentru 67 ani. Dar poti cere anticipat, fix lunar/anual, mai mult la inceput, s-o iei toata la inceput, etc, mai multe optiuni.

Am o pensie de la stat pe perioada nelimitata, una privata nelimitata si inca una privata timp de 10 ani (67-76).
Unul fara datorii o duce boiereste cu suma aia.

View Postnudaunume, on 04 noiembrie 2014 - 20:23, said:

Cu ceva timp in urma nu trecea o saptamina fara sa posteze cineva disperat in cautarea unui loc de munca si ar fi muncit orice chiar ar fi dormit in masina peste iarna, acum se aglomereaza drumul spre Romania. La repezeala trag doua concluzii, a inceput sa puta treba in Norvegia sau a rasarit soarele pe strazile din Romania, eu sunt din parohia lui Mazare iar concediul l-am petrecut acolo vara trecuta, o terasa la parterul unui bloc undeva pe un bulevard o cutie de coca-cola 3 euro (cind vi din cea mai scumpa tara din Univers, nici macar nu observi ), terasa full, nimeni nu se plingea de preturi, in fapt oamenii nu se mai pling de lipsa banilor, a locurilor de munca, sunt mai zimbitori, mai veseli, cu alte cuvinte se vede soarele in Romanica !?!?  Nu stiu, ma intreb si eu .....


Unii pleaca in Romania ca le este prea bine :)

Cat despre aia de la terasa, or fi fost si ei in vizita si mirati de preturile relativ mici pt buzunarul strain :D

#4188
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View PostKarhu, on 05 noiembrie 2014 - 08:58, said:


Ia spune maestre, unde e mai mishto, in Norway sau in Australia?
Da' de unde stii ca nu e Noua Zeelanda in loc de Australia ... ai tras cu ochiul la IP-uri din loguri ? Posted Image

Intrebarea ta e una foarte deschis cu pericol de polemici nesfarsite avand in vedere ca e vorba de gusturi si pareri foarte personale (ca si mancarea, bautura, muzica etc.). Asa ca nu intru in detalii decat la intrebari concrete Posted Image  Insa, ce pot zice e: teoretic(parerile foarte obiective cer minim 6luni-1an), dpdv strict personal, evident ca este (mult) mai bine pe cam toate planurile. Ce om cu ceva tarate in cap s-ar duce din lac in put, ia zii doctore ? Posted Image

#4189
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgmasterleo2000, on 05 noiembrie 2014 - 12:07, said:

...ce om cu ceva tarate in cap s-ar duce din lac in put..
Putea sa fie cam la fel, sau aproape la fel.
Da, intrebarea era personala, pt ca dpdv obiectiv nu prea mai exista dubii, Norvegia e number one. Sau cel putin, cum ziceam si in postul meu precedent, asa afirma (si reafirma) Legatum Prosperity Index.

#4190
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Hmm, cu vremea lor, ma indoiesc ca sunt multi oameni care gandesc ca tine Karhu.  
Din alta perspectiva "The Norwegian gaming community has always been large in terms of numbers"
Sursa: http://blog.hitbox.t...ts-by-team-bx3/

#4191
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View PostKarhu, on 05 noiembrie 2014 - 12:39, said:


Putea sa fie cam la fel, sau aproape la fel.
Da, intrebarea era personala, pt ca dpdv obiectiv nu prea mai exista dubii, Norvegia e number one. Sau cel putin, cum ziceam si in postul meu precedent, asa afirma (si reafirma) Legatum Prosperity Index.
ehee, daca ar fi fost doar "aproape la fel" nu se merita in prima faza mersul la "capatul pamantului", deci e mai consistent de atata in propria situatie.

iar ce zici tu cu #1, sper ca e o gluma ironica si retorica... toate statisticile astea ascund o gramada de BS si buline negre; am crezut candva in statistici de genul pana cand m-am lamurit personal ce si cum. si de atunci, mie unuia imi provoaca repulsie :-s

Edited by gmasterleo2000, 05 November 2014 - 13:20.


#4192
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvladdy99, on 05 noiembrie 2014 - 13:04, said:

Hmm, cu vremea lor, ma indoiesc ca sunt multi oameni care gandesc ca tine Karhu.  
Pe langa vreme, sunt multe alte chestii de luat in calcul. Iar statisticile de genul asta au avantajul ca vad lucrurile si din prisma asistatului social sau al aluia cu salariul minim, nu doar din al meu, al tau sau al lui gmasterleo

View Postgmasterleo2000, on 05 noiembrie 2014 - 13:09, said:

toate statisticile astea ascund o gramada de BS si buline negre
Nu neg, insa vezi ce am scris mai sus.

#4193
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Ca Norvegia o fi cea mai buna, nu stiu, sunt foarte multe de luat in considerare aici prin ce anume consideri bun/rau.
Poate fi foarte buna sau foarte rea, depinde :)
Este un loc in care daca muncesti cu capul esti rasplatit.
Este un loc in care copiii se pot dezvolta "natural".
Este un loc care te rasplateste daca te comporti civilizat.

Din punct de vedere al vremii iar este discutabil. Eu nu suport caldura si oricand prefer racoare (prin racoare a nu se intelege -20 dar in zona asta rar scade sub -5 si rar ajunge peste 25).
Ploaia poate fi o problema dar din nou daca lucrezi cu capul nu stai in ploaie. Ai masina, ai garaj, faci cumparaturi la magazine cu garaj.
Locuintele sunt scumpe si taxele foarte mari dar....lucrezi cu capul. Iti permiti sa platesti pretul!

Gandind ce am pentru cazul meu si cum am obtinut pot spune foarte lejer ca este un loc din care NU VREI sa pleci, poate doar daca e sa nu mai muncesti pe motiv ca ai suficiente finante sa duci o afacere in alta parte sau suficiente finante sa-ti asigure un trai fara munca sau cu putina munca. :)


Si daca ma mut la soare si langa mare cu munca o sa-mi permita timpul liber soare si mare? :)

Aici iei liber un week-end lung lunar si dispari la soare si la mare, ca-ti permiti.

#4194
eksHerulius

eksHerulius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.04.2013
Presupun ca miscarile de retragere spre glia stramoseasca a unor forumisti valorosi vine si pe fondul schimbarilor recente din zona offshore. Presimt ca Norvegia va intra intr-o perioada de profunda restructurare... si nu doar in zona offshore, dar si in Politie, Barnevern/Bufetat, NAV si altele. Apar la orizont varfurile unor iceberguri, generate de probleme vechi, adanci si grave... netratate la timp ori tratate superficial.

Cred ca decizia "ramanerii" in Norvegia sau "intoarcerii" pe plaiurile mioritice depinde si de masura in care "familia" / "grupul de suport" e prezent(a) in imediatul individual sau nu. Singur aici si cu familia departe, tarisoara asta nu merita suficient, oricati bani si stabilitate ar genera.
Dar cand familia e cu tine, copii sunt integrati + ai si un cerc restrans de prieteni romani de calitate + un network de norvegieni scuturati cu care poti imparti idei si timp de calitate... atunci resursele sufletesti balanseaza deficitul produs de celelalte inconveniente (destule de altfel) si ai motive sa te bucuri de avantajele creionate de Nosferyk.

In alta ordine de idei faptul ca tipa din spatele caracterului "Hobbit" s-a mutat definitiv din Norvegia in Noua Zeelanda... si ca zice limpede ca nu s-ar mai intoarce inapoi, lasa de inteles suplimentar... dincolo de o punctuala situatie individuala.


Cati oameni, atatea conjucturi de viata. Indiferent ce decizii luati, bafta va doresc !

p.s. identificarea precisa a cuantumului contributiei la fondul de pensii se rezolva de asemenea cu o simpla logare pe https://www.nav.no/n...egn din pensjon

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate