Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#3835
emigrant2012

emigrant2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2014
Salut! Stie cineva care sunt procedurile pentru recunoasterea actelor de studiu in Norvegia,si a cursurilor de calificare profesionala efectuate in Romania?

#3836
BULY

BULY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.03.2006
Dumnezeu sa il odihneasc pe Ioan Bandac. Pacat ca a murit

Ma bucur cand vad si articole de bine despre romani, ca despre tigani.....  :police:

#3837
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

 emigrant2012, on 26 ianuarie 2014 - 19:38, said:

Salut! Stie cineva care sunt procedurile pentru recunoasterea actelor de studiu in Norvegia,si a cursurilor de calificare profesionala efectuate in Romania?
http://www.nokut.no/en/Job-applicant/
Ai Recognition for regulated professions sau Recognition of other professions si multe alte detalii.

Unele sunt recunoscute automat, pentru altele trebuie sa trimiti actele sa fie echivalate si pt altele se fac niste cursuri extra daca nu sunt pe acelasi nivel.

In cazul meu facultatea mea de tip vechi (5 ani inginer diplomat) ar fi echivalata cu masterul norvegian (ba chiar au nevoie de mai putine credite pt master fata de cate am eu 250 cerute fata de 300 avute sau ceva de genul) dar nu mi-am batut capul ca nu aia conteaza cand ai experienta necesara sau esti deja pe piata lor. Oricum sistemul si titulatura noastra veche le-au avut si ei si toti angajatorii stiu despre ce-i vorba asa ca nu intreaba.
Mai nasol cred ca este de situatia actuala cu facultatile de 4 ani in Ro care sunt echivalate cu cele de 3 ani in No am senzatia.
Unii angajatori cer si se ocupa ei de echivalatul studiilor.

Dar s-a mai discutat treaba asta de cateva ori.

#3838
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Sa ne veselim putin.

http://lovdata.no/do.../1990-06-29-492

#3839
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,667
  • Înscris: 15.12.2009
Unde e partea cu veselia ca nu imi dau seama?
M-am listit in priviinta condusului in NO ... cand o sa trec pe acolo cu masina, o sa am cel mai bun consum avut vreodata. :) Aici o mai pisc un pic, prin zonele unde stiu sigur sigur ca nu e nimeni cu microundele sau laserul.

#3840
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Multumesc lui Dumnezeu ca m-a ferit pana acum de intalniri cu politia urmate de amenzi.
:D
Voi ati primit amenzi de circulatie?

#3841
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
Condus fara centura (amenda luata de la Statens vegvesen) , depasit viteza in zona de 60 cu 14km/h (2900 nok - Politi), vorbit la telefon (2400 nok- Politi) si uitat actele acasa (500 nok- Statens vegvesen) .
Am contribuit ceva la buget si pe calea asta :D

#3842
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Eu am 2 radare pe traseu si intr-un loc stau destul de des.
Unul in oras in zona de 40 unde o calci 60 de bun simt. Avantaj ca e aglomerat la ora de varf si mergi cu 40 in coloana :D
Al doilea e pe drum european cu viteza de 80 dar pe o curba (cam 150m) este limitare la 60.
In curba aia dardaie un pinguine cu laserul pe trepied si cam 1km mai departe este un scuar mare unde sunt 2-3 masini de politie si vreo 6-8 politisti. Vad mereu 5-10 masini oprite.

Am avut un noroc fenomenal si nu am luat nici o amenda in No in atata amar de ani, desi o calc rau uneori.

Adi, i-am vazut pe autostrada, imediat dupa podul de la mine mers catre STV, unde se fac 2 benzi. Dupa amiaza.

Dimineata se sta la coada ca se intra pe o banda; intra unu de pe E39 unul dinspre Homersåk si se merge cu 10km/h dar dupa pod 2 benzi si 120 in coloana pana la Kvadrat.

Nu am vazut radar vreodata dimineata acolo, ar fi si nebunie sa opreasca masinile; cred ca i-ar bate lumea daca baga radar dimineata :D

#3843
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
Ce imi place in Rogaland , politia sta in cam aceleasi locuri si cam in aceleasi intervaluri orare .Dimineata (cand merge lumea la serviciu) nu am vazut niciodata radar ,dar dupa ora 10 incep sa apara ca ciupercile , iar dupa ora 15 se sta mai mult la telefon decit la viteza ;)

#3844
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Merci de informatie @nosferyk.
Si eu o calc mereu acolo cand intru pe autostrada.
O singura data am vazut un BMW seria 3 combi negru (politie) cum a urmarit si oprit o masina pe zona hasurata unde se termina autostrada spre Bogafjell.
Dar nu era la ora de varf.
In schimb am auzit ca pe 44 sta politia la greu (doar in zona cu 2 benzi pe sens).

#3845
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,135
  • Înscris: 25.06.2007
Ce fac vikingii aia, s-au suparat pe ''zburatoare''? Posted Image
http://www.capital.r...in-romania.html

#3846
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Posted Image Foarte bine le fac norvegienii .
E o solutie mai putin costisitoare decat altele, insa nu stiu cat de eficienta.
Fotografia care insoteste articolul e superba. Are idee cineva unde este facuta ?

#3847
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,135
  • Înscris: 25.06.2007

 Marchizul-de-Sade, on 02 februarie 2014 - 12:32, said:

Are idee cineva unde este facuta ?
In zona Gudvangen, relativ aproape de Bergen.

#3848
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007

 Karhu, on 02 februarie 2014 - 12:02, said:

Ce fac vikingii aia, s-au suparat pe ''zburatoare''? Posted Image
http://www.capital.r...in-romania.html
Sper ca pînă la vară  va veni legea prin care cerşitul să fie interzis, s-ar face curăţenie eficient, acum totul e cu dus-întors.

#3849
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
E greu sa interzici cersitul.
Nu e ca si cum un cersetor este bogat din cersit sau evita taxe.
Atata timp cat nu exista violenta sau distrugere nu ar trebui sa se atinga se atinge nimeni de ei.

Mai recent ii aduna in rulote ca sa ii poata tine sub observatie si sa controleze focarele de infectie.

Ce trebuie combatut e faptul ca unii vin la cersit, ca "meserie", si nu au ajuns cersetori pentru ca nu li s-a oferit un serviciu. Astia trebuie loviti.

Atata timp cat nu esti inscris intr-un spatiu locativ, nu platesti taxe, nu esti rezident atunci esti turist.
Mai pui si faptul ca multi nu au acte.

Poate ar trebui sa bage o conditie de genul-cont in banca cu o anumita suma care sa-ti asigure traiul pe o perioada de 3-6 luni sau cat ai voie ca turist. Avand cont in banca esti legat de o adresa in tara de unde vii, de date personale, etc.

Poate nu ar trebui sa modifice legea impotriva cersetorilor ci ceva pentru turisti :D

Asta ar face usoara expulzarea ulterior-in cazul in care calci in strachini, evident.

#3850
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,135
  • Înscris: 25.06.2007

 nosferyk, on 03 februarie 2014 - 08:35, said:

E greu sa interzici cersitul.
Nu e ca si cum un cersetor este bogat din cersit sau evita taxe.
De ce sa fie greu? Trebuie doar propusa si votata o astfel de lege si gata!
Cersetorii respectivi nu-s bogati, insa cei care ii coordoneaza sunt. Au aparut si articole pe tema asta. Bastanii din Romania care trimit in Vest tigani la cersit sunt toti plini de vile si de masini de lux.

 nosferyk, on 03 februarie 2014 - 08:35, said:

nu au ajuns cersetori pentru ca nu li s-a oferit un serviciu.
Eu stiam ca, in general, pt a avea un serviciu trebuie sa aplici pe joburile respective. Ofertele nu-ti vin decat daca esti deja la un anume nivel, atunci da, firma concurenta te contacteaza si iti face o oferta. Da' cred ca in cazul astora nu se pune problema...

 nosferyk, on 03 februarie 2014 - 08:35, said:

Mai pui si faptul ca multi nu au acte.
Nu au cum sa iasa din Romania fara CI sau pasaport.

#3851
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
@Karhu:
Si cum faci diferenta intre unii scosi la produs si niste oameni amarati care cersesc ca chiar nu au?

Unii oameni chiar o duc foarte greu de pe o zi pe alta aici in No.

Si unde anume gasesc de lucru fara cunostinte de limba si fara o pregatire profesionala?

Sa inteleg ca in conceptia ta Norvegia este pentru ingineri si medici restul sa stea in Ro sa mulga vaca?


O varianta nu foarte costisitoare este sa-i urmareasca pe cersetori, sa le ofere un loc de dormit si sa-i integreze prin munca la ferme, firme de curatenie, firme de constructii. Asta fac cu narcomanii lor cand li se termina programul de recuperare.

Producatorii nu se baga la d-astea ca nu produc suficient pentru vila faraonului din Ro asa ca fara munca....mars inapoi in Ro. Dar daca AU acte!

Producatorii "pierd" actele imediat ce se pun pe treaba in No. Unde ii trimiti cand habar nu ai cine sunt? Ce forme legale de trimitere in tara de origine le faci?

Ii indesi in saci si ii arunci in mare?

Tinuti in spate de statul norvegian NU VOR FI. Ideea este ca trebuie sa fie FOARTE atenti ce vor face ca sa nu-si taie craca. Prea multi straini le tin economia in picioare ca sa se ingrijoreze la cateva sute de cersetori.

Edited by nosferyk, 03 February 2014 - 20:31.


#3852
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,135
  • Înscris: 25.06.2007

 nosferyk, on 03 februarie 2014 - 20:28, said:

@Karhu:
Si cum faci diferenta intre unii scosi la produs si niste oameni amarati care cersesc ca chiar nu au?
IMHO sunt destule dovezi (anchete, documentare etc) ca cersitul in tarile dezvoltate din Vest si Nord, in mod organizat, e o activitate criminala orchestrata de retele de tip mafiot. Treaba e organizata, de la recrutarea ''lucratorilor'' pana la transportul lor in tarile de destinatie, amplasarea in punctele strategice, colectarea si trimiterea fondurilor la bastanii care conduc afacerea etc

 nosferyk, on 03 februarie 2014 - 20:28, said:

Si unde anume gasesc de lucru fara cunostinte de limba si fara o pregatire profesionala?
Ar trebui sa fie asta problema autoritatilor norvegiene? Posted Image

 nosferyk, on 03 februarie 2014 - 20:28, said:

Sa inteleg ca in conceptia ta Norvegia este pentru ingineri si medici restul sa stea in Ro sa mulga vaca?
Din cate stiu eu Norvegia (si in general orice tara dezvoltata din Nord sau Vest) e pentru oricine care corespunde profesional si lingvistic pentru un job vacant.

 nosferyk, on 03 februarie 2014 - 20:28, said:

O varianta nu foarte costisitoare este sa-i urmareasca pe cersetori, sa le ofere un loc de dormit si sa-i integreze prin munca la ferme, firme de curatenie, firme de constructii.
Huh, vrei sa le traga aia niste flegme intre ochi? Posted Image

 nosferyk, on 03 februarie 2014 - 20:28, said:

Producatorii "pierd" actele imediat ce se pun pe treaba in No. Unde ii trimiti cand habar nu ai cine sunt? Ce forme legale de trimitere in tara de origine le faci?
Ii indesi in saci si ii arunci in mare?
De aceea exista administratie locala, politie etc
Ai niste straini in tara. Afirma ca nu au documente.
Hopa, pai e o problema! Sunt suspecti! Cum au intrat in tara? Daca-s teroristi? Daca-s urmariti prin Interpol pt cine stie ce?
Pai hai sa-i identificam! Amprente! ADN! Scanare de retina! Vor sa-si spuna numele, adresa, scopul calatoriei? Nu? Inseamna ca ascund ceva!
Cum evitam pe viitor astfel de probleme? Patrule de politie care sa legitimeze persoanele suspecte. Camere de vederi la PCTF. Baza de date cu toti cei prinsi in neregula pe teritoriul national.
Ce pazesc oficialitatile?
Pentru ce primesc salarii grase, provenite din impozitarea la sange a contribuabilului ce munceste de-i sar ochii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate